Ubuntuda Çalışabileceğim İde Önerisi

Başlatan flamebird, 22 Mayıs 2011 - 18:33:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flamebird

Merhaba Arkadaşlar;

CodeLite code blocks tarzı programları denedim fakat derlemiyor hata alıyorum bu linuxta ide olayı nedir hatamı alıcaz hep ?

Kullanacağım diller için ide tavsiyelerinizi bekliyorum.

Assembly,C,C++,PHP

Yardımlarınızı bekliyorum.

egcodes

Ben C/C++ için Netbeans kullanıyorum. Eclipse kullananlarda çoğunlukta.

Bunları kullanabilirsin Netbeans'da hiç bir ayar yapmadan derleyip çalıştırmayı başarmıştım.

Acaba nasıl bir hata alıyorsunuz? Görebilir miyiz çıktıyı?
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

flamebird

Çıktı aklımda yok derleyemiyordu. Görür görmez kaldırdım zaten. Dediğiniz ide'yi deniyorum hemen.. :)

empax

Neredeyse hepsini denedim, benim tavsiyem Geany.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

travego0403

Bende C++ için Netbeans kullanıyorum, tek sorunu yavaş açılması ve çalışması, sanırım java tabanlı olduğundan kaynaklanıyor herhalde.

@egcodes
Netbeans sende de mi yavaş yoksa sorun benden mi kaynaklı? Sanki 6.9.x sürümleri daha hızlıydı. Şuan 7 sürümünü kullanıyorumda.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

flamebird

Netbean kurdum c/c++ gözükmedi içinde (ubuntu yazılım merkezinden kurdum.) Şimdi geany deniycem..

egcodes

@travego0403 güzel nickmiş :D

Evet bende de yavaş çalışıyor fakat eclipse'de java tabanlı ama netbeans gibi değil.

Bende çözemedim o olayı ama Netbeans işimi görüyor şimdilik onunla takılıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mayıs 2011 - 19:00:23

Başlangıç için geany ideal ama proje bazında Netbeans ve Eclipse öneririm.

Netbeans'ın C/C++ eklentisini indireceksin aslıda direk sitesinde vardı http://netbeans.org/downloads/
bu siteden C/C++ olanını indir veya Netbeans içerisinden de yükleyebilrsin şimdi unuttum nerde olduğunu ama.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

travego0403

Alıntı yapılan: flamebird - 22 Mayıs 2011 - 18:57:27
Netbean kurdum c/c++ gözükmedi içinde (ubuntu yazılım merkezinden kurdum.) Şimdi geany deniycem..
Buradan indirebilirsin C/C++ için
http://www.netbeans.com/

Konsolu aç
Kurulumda indirdiğin klasöre gir.
sh indirdiğindosyaadı komutu ile kurabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mayıs 2011 - 19:04:51

@egcodes

Evet, otobüs merağı işte :) Herkes spor arabalara hayran olur benim gibilerde büyük araçlara. Onlar egzos sesi dinler bizde amortisör sesi. :D

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

empax

Alıntı yapılan: empax - 22 Mayıs 2011 - 18:53:21

Geany`de israrciyim :)
Daha once denemediyseniz tavsiye ederim. Simdiye kadar sikayetim olmadi ve cok az sistem kaynagi kullaniyor.
Ciktida problem yasarsaniz Secenekler>araclar>terminal> [gnome-terminal] seklinde duzenlerseniz sorun kalmaz. Ontanimli olarak xterminal yaziyor.

Alıntı YapGeany, Scintilla tabanlı ve temel Tümleşik geliştirme ortamı özelliklerine sahip hafif bir özgür yazılımdır. C, Java, JavaScript, PHP, HTML, CSS, Python, Perl ve Pascal dillerini destekler. Windows, Linux, BSD ve Solaris gibi işletim sistemlerinde çalışır. 0.15 sürümü ile Türkçe dil desteği de içermektedir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Geany
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sem

Ben de C için Eclipse kullanıyorum. Eğer deneyip de sorun yaşarsanız; SUDO 26. sayısında bir anlatım var. Oradan yararlanarak doğrudan projelere başlayabilirsiniz.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

janparey

Geany,netbeans,codelite hepsini denedim
netbeans biraz açılışı filan yavaş denebilir ama gerçekten profesyonel ir program geany hızlı fakat bazen saçmalayabiliyor codelite arayüzünü gördüğüm zaman bir soğukluk yarattı biazda uğaştırınca bıraktım.Bence en iyi seçim şu an için netbeans bunlar arasında ama bizim üniversite bilgisayarlarında da eclipse var onuda denemeni öneririm

mami96

Şahsen Code::Blocks benim isimi goruyor.

Size bir tavsiyem

emacs

emacs kullanin C/C++ icin. harikadir.

flamebird

Geany kullanmaya başladım. Fakat conio.h #pragma inline gibi komutları eksik galiba nereden kütüphane dosyalarını indirebilirim ?

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sayz

Alıntı yapılan: empax - 22 Mayıs 2011 - 18:53:21
+1 diyerbilirm buna. ama biraz daha tecrube kazandıkça vi'dan başkası yalan vi bir ide değil bir editör belki ama ondaki rahatlığı ve konforluğu hiç bir yerde bulamadım, çok duygulandım :'(  :D

flamebird

peki arkadaşlar C ve c++ için buldum okey. Bana birde assembly için ide lazım. Varmı linuxta assembly için ide kullanan ?

sayz

gnusim8085'i kullanabilirsin.
sudo aptitude install gnusim8085

Alıntı yapılan: flamebird - 24 Mayıs 2011 - 13:17:58
peki arkadaşlar C ve c++ için buldum okey. Bana birde assembly için ide lazım. Varmı linuxta assembly için ide kullanan ?

not: "Varmı" değil "var mı" olmalı soru edatları ayrı yazılır.  Ayrıca "okey"'in  türkçesi "tamam" var,  onu kullanabilirsin. :-)

kolay gelsin...

microanaliz

Bu öneri o bu şu demektense hep beraber bir tane yada iki tane IDE ele alalım nasıl kütüphaneler bağlanır programlar nasıl bağlanır gibi kısaca bir tane hep beraber IDE kullanma klavuzu oluşturulalım işe yaracak az laflı çok işli hangi IDE olsun diye anketle belirleyelim ben wikiye geçiririm dökümanları birileri ingilizce kısmını başka birileri kütüphane kısmını vb iş paylaşımı ile yararlı IDE oluşturulalım katılmak isteyenler adlarını yazsınlar buraya
Bazıları neden diyecek biliyorum ama şunu unutmasınlar bir malzemenin ne kadar çok işe yaradığıyla uğraşmaktansa en iyi şekilde nasıl yararlanılır burası önemli hangi internet sayfasına baksan yuvarlak laflar var içi boş sanki kahvede laf dalaşı gibi artık ciddi şekilde IDE kullanma klavuzlarına ıhtiyacımız var
MicroAnaliz

sem

Kütüphane ile anlatılmak istenen nedir?

Örneğin harici kütüphanelerin bağlanması (GTK kütüphaneleri, OpenGL, MySQL vs...) gibi şeyler mi? Derleme parametrelerinin bildirimi gibi yani...

SUDO'da Eclipse'e biraz değinmiştik.... Daha da geliştirebiliriz tabii...
Burası dünya?

microanaliz

Evet bağlanması glut openGL parametreleri nasıl olacak vb kısaca kişi IDE en iyi şekilde yararlanılacak kadar döküman oluşturulması
MicroAnaliz

microanaliz

Alıntı yapılan: flamebird - 22 Mayıs 2011 - 18:33:33
Merhaba Arkadaşlar;

CodeLite code blocks tarzı programları denedim fakat derlemiyor hata alıyorum bu linuxta ide olayı nedir hatamı alıcaz hep ?

Kullanacağım diller için ide tavsiyelerinizi bekliyorum.

Assembly,C,C++,PHP

Yardımlarınızı bekliyorum.
Size benim bildiğim yada alışdığım bir İDE den söz edeyim code::block derim her işletim sisteminde çalışır depoda da var ben C için kullanıyorum açılışda ve derleneceği kodun uzantısını doğru girin yeterlidir.Çözemediğin sıkıntıyı ayrıntılı anlatırsan size akşam çözümünü yazıp yollarım...
MicroAnaliz