Disk bölümlerine ulaşamıyorum??

Başlatan challanger, 22 Mayıs 2011 - 02:36:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

challanger

Harrdiskde yaklaşık 35gb alan boşu boşuna duruyor.Ayrılmamış olarak gözüken alanları Win7de biçimlendiremedim GParted ile biçimledirmeyi deneyincede

4 den fazla birincil bellek bölümü oluşturmak mümkün değil

hatası alıyorum.Bu bölümleri fat32 ile biçimlendirip kullanmak isityorum ne yapmam lazım??

Bide 2.resimden anlaşıldığı üzere win7 deki D bölümü ubuntu üzerinde gözükmüyor bu bölüme ubuntu üzerinden ulaşmak için ne yapmalıyım???
sudo fdisk -l
çıktısı
k44n@k44n:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for k44n:

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x542e6076

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        1959    15728640   27  Bilinmeyen
/dev/sda2            1959        1972      102400    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3   *        1972       14373    99614720    7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           16331       60802   357209089    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           18289       18538     1998848   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6           18538       19594     8482816   83  Linux
/dev/sda7           19595       60802   330993664    7  HPFS/NTFS

For Humanity

sema

4 birincil bölümden birini silip, sildiğiniz kısmı genişletilmiş alan olarak bölümlendirin (ikincil bölüm), sonra da o kısmı ihtiyacınız kadar bölüme ayırabilirsiniz. Bu konuda forumda çokça konu olacaktı.
susema

challanger

Ama birincil bölümlerim hangisi???
bide slmek derken mesela win7 olan kısmı silmek gibi mi?silmeden olmuyrmu
For Humanity

if

@challanger, /dev/sda1, /dev/sda2, /dev/sda3 ten boş olanını silebilirsiniz ki boş görünen /dev/sda2.

challanger

sda1de recovery var silmek istemiyorum

sda3 de win7 sstem var orayıda silemem

sda2 win7 sistem kurarken default olarak oluşuyor silince sisteme ulaşamamaktan korkuyorum.bu kısım ne olaki??
For Humanity

if

@challanger, D bölümü olabilir o zaman. Aslında bilgilerinizi yedekleyip, Win7 ve kurtarma(recovery) olanı hariç hepsini silip, yeniden şekillendirmek en iyi çözüm. Aksi takdirde bölümlerin sektörleri yanlış başlayıp yanlış yerde bitiyor. Hem iyi bir bölüm düzenlemesi yaptığınızda bir daha değiştirmek zorunda da kalmazsınız.

challanger

evet bunu yapmayı düşünüyorum açıkçası ama şuan pek uğraşacak vaktim yok.hızlı şekilde 30gblık bölümü kullanılır hale getirmek için konu açtım..
Disktek diğer bölümlere dokunmadan bir çözüm yolu varsa uygulamak isterim  ???
For Humanity

if

/dev/sda4 ten sonra gelen ayrılmamış alanı biçimlendirip kullanabilirsiniz fakat diğer ayrılmamış alanı biçimlendiremezsiniz şu durumda.

bytan

Eğer hiçbir şey silemiyorsan, hızlı şekilde  @if'in dediği gibi kullanılmayan 30 GB'lık alanın sadece 15 GB'lık kısmını kullanmaya başlayabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ekremsenturk

Sda3'ü boş alana genişletebilirsin. Bunu Windows içinden yapabilirsin. Sda4 zaten genişletilmiş bir bölüm ve ister yeni bölüm oluşturabiirsin, istersen var olan bölümleri genişletebilirsin. Ancak Ubuntu bu genişletilmiş alan içinde olduğundan, bunu ubuntu ile yapamazsın. Ubutu kurulum CD'sinden Sistem'i başlatıp, CD'den çalışan Ubuntu ile yapabilirsin.

Sda4 içindeki bölümler saçma sapan dağılmış durumda oldugundan dolayı, Ubuntu'u yeniden ve düzgün bir bölümleme ile kurmanı öneririm. Hatta kurulum için Sda4 bölümünü tam silip, Sda3'ün sonundaki boş alanı kapsayacak şekilde yeniden biçimlendirip, kuruluma öyle başlamanı öneririm.

challanger

Birkez denedim Cd ile sonra grub silindi falan bir süre daha karıştırmayacam :) Valla acımıyor ubuntu atladığın küçücük  bir şey sisteme bedel oluyor.
Sanırım biraz daha böyle idare edip sonra harrdiski komple biçimlendirecem.

Eskiden linux içinden D'ye ulaşabiliyordum yeniden grub2 kurulumu yaptıktan sonra artık disk bölümlerine ulaşamıyorum (2.resimden anlaşılıdığı üzere).Onları neden göremiyorum???
For Humanity

heartsmagic

Çünkü disk bölümlerinin ismi değişmiştir, fstab dosyasından düzeltmen lazım.
Sen bu ayrılmamış alanları silemiyor musun? Silinmiş alanlar mı yani bunlar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.