[Nasıl] Kablosuz Ağa Bağlama

Başlatan munirekinci, 07 Ağustos 2008 - 18:04:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Yazının güncel hali için bkz.:
http://munirekinci.wordpress.com/2008/11/14/linuxta-aga-baglanma/

Bağlantı kurmadan önce yapılası gerekenler;

Linux üzerinde kablosuz bir ağa bağlanmak için aşağıdaki yöntem uygulanabilir. Uygulanacak yöntem ile WEP ve WPA güvenlikli kablosuz ağlara elle bağlantı kurma anlatılacaktır. Günümüzde bunu grafik arayüzü ile basitçe halleden programlar olmasına karşın, minimalist anlayışı benimseyenler ya da grafik ortamına sahip olmayan bilgisayar üzerinde kablosuz ağa bağlanmak isteyenler için uygun bir yöntemdir. İlk 4 adım WEP veya WPA güvenlikli ağlar için uygulanması gereken ortak aşamadır. Ondan sonra WPA veya WEP güvenlikli ağlar için 2 farklı yöntemden bahsedilecektir. IP dhcpcd isimli DHCP istemcisi ile otomatik olarak alınacaktır. En son olarak bağlantı ile ilgili ipuçları ve işletim sisteminin açıldığında ağa otomatik olarak bağlanması için gerekenler anlatılacaktır.

1- İlk önce kablosuz internet adaptörü tespit edilir; (Bu adım kontrol amaçlıdır, ağ aygıtını bilgisayarın görüp görmediğini anlamamızı sağlar)
USB ise;
    lsusb

PCI ise;
    lspci

programları yardımı ile kablosuz adaptörün tanınıp tanınmadığı tespit edilir.

2. Eğer yüklü değil ise adaptörün sürücüsü yüklenir ve doğru biçimde yüklendiği tespit edilir; (Bu adım kontrol amaçlıdır, ağ sürücüsünün bilgisayara yüklü olup olmadığını anlamamızı sağlar)
    lsmod | grep zd1211
(Örnekte sürücü değişkeni olarak zd1211 gösterilmekte)

3. Bağlantı kurarken ihtiyaç duyulacak ağ programları yüklü değil ise yüklenir; ifconfig, iwconfig, dhcpcd; WPA kullanılan bir kablosuz ağa bağlanılacaksa; wpa_supplicant, wpa_passphrase.

4. Ağ arayüzü tespit edilir; (Bu adım kontrol amaçlıdır, kullanmak istediğimiz ağ aygıtının arayüz ismini öğrenmemizi sağlar. Ve çeşitli ağ bilgilerinide verecektir.)
   iwconfig

Örnek ağ arayüzü isimleri;
wlan0, eth0, wlan1 vb.

WEP ağına bağlanma;

1. Ağ arayüzünü kullanıma açılır;
    ifconfig wlan0 up

(Bu ve bunu takip eden örneklerde arayüz değişkeni olarak wlan0 gösterilmekte)

2. Kablosuz ağa bağlantı kurulur;
    iwconfig wlan0 essid KABLOSUZ-İSMİ key KABLOSUZ-ŞİFRESİ

(Bu ve bunu takip eden örneklerde kablosuz bağlantı adı olarak KABLOSUZ-İSMİ ve bu bağlantının şifresi için KABLOSUZ-ŞİFRESİ değişkenleri kullanılmıştır)

3. DHCP ile ip adresleri otomatik olarak alınır;
dhcpcd wlan0

WPA ağına bağlanma;

1. wpa_passphrase programı kullanılarak profil oluşturulur, ve bu oluşturulan profil /etc/wpa_supplicant.conf adresine kayıt edilir. Aşağıdaki komut ile bu iki işlem basitçe yapılabilir;

wpa_passphrase KABLOSUZ-İSMİ KABLOSUZ-ŞİFRESİ > /etc/wpa_supplicant.conf

(Bu ve bunu takip eden örneklerde ayar dosyasının dosyasının /etc/wpa_supplicant.conf olarak kayıt edileceği varsayılmıştır)

2. wpa_supplicant ile kayıt ettiğimiz ayar dosyası gösterilerek bağlantı kurulur;

wpa_supplicant -c /etc/wpa_supplicant.conf -i wlan0 -D wext -B
(Bu ve bunu takip eden örneklerde arayüz değişkeni olarak wlan0 gösterilmekte)

-c parametresi ayar dosyasının nerede tutulduğunu belirtmemizi sağlar.
-i parametresi ağ arayüzünü belirtmemizi sağlar.
-D parametresi wpa sürücüsünü belirtmemizi sağlar.
-B parametresi ise programın arkaplanda çalışmasını sağlar.

3. DHCP ile ip adresleri otomatik olarak alınır;

dhcpcd wlan0

İpuçları;

Ağa yeniden bağlanma;
Bağantı kopar ise dhcpcd'nin kapatılıp tekrar açılması gerekmektedir bu yüzden yeniden bağlantı kurulacağı zaman önce

pkill dhcpcd
komutu girilir. Diğer işlemler olduğu gibi tekrar edilir.

WEP ağına her açılışta otomatik olarak bağlanmak;

NOT: Kablosuz ağa bilgisayarınızın her açıldığında otomatik olarak bağlanması için öncelikle bunu deneyin, eğer bu sonuç vermez ise aşağıdaki yeşil renkli başlıklara sahip diğer yöntemlerden size uygun olanını deneyiniz.

1. Yeni bir dosya oluşturun:
sudo gedit /etc/init.d/wireless-network.sh

2. Oluşturduğunuz dosyanın içine şu tek satırı ekleyin ve kaydedip kapatın:
/etc/init.d/networking restart

3. Dosyayı çalıştırılabilir yapın:
sudo chmod +x /etc/init.d/wireless-network.sh

4. init.d'den rcS.d'ye sembolik bağlantı oluşturun:
sudo ln -s /etc/init.d/wireless-network.sh /etc/rcS.d/S40wireless-network

5. Oturum ayarlarından "Network Manager" isimli aracın açılışta gelmesini engelleyin:

Sistem > Tercihler > Oturumlar
(System > Preferences > Sessions)

Açılan pencerede doğrudan karşınıza gelen sekmede:

Yani:
Başlangıç Programları (Sekme)
(Startup Programs) (Tab)

Network Manager isimli programın yanındaki kutucuktaki işareti kaldırın ve Oturum Ayarları'nı (Sessions Preferences) kapatın.

6. Bilgisayarı yeniden başlatın.

WEP ağına her açılışta otomatik olarak bağlanmak;

1. Aşağıdaki 4 satır boş bir dosyanın içine kaydedilir,

#!/bin/bash
    ifconfig wlan0 up;
    iwconfig wlan0 essid KABLOSUZ-İSMİ key KABLOSUZ-ŞİFRESİ;
    dhcpcd wlan0;

2. Dosyaya isim olarak herhangi * bir şey verilebilir, aşağıdaki örnekte net ismi verilmistir, dosya çalıştırılabilir yapılır,

chmod +x net

3. Ve daha sonra bu dosyanın her açılışta çalışması için, Gnome veya KDE veya Xfce (Hangisini kullanıyorsanız) masaüstü ortamlarının oturum ayarlarından açılışta açılacak programlar listesine eklenir.

WEP ağına her açılışta otomatik olarak bağlanmak için bir diğer yöntem;

1.
    ifconfig wlan0 up;
    iwconfig wlan0 essid KABLOSUZ-İSMİ key KABLOSUZ-ŞİFRESİ;
    dhcpcd wlan0;

satırları /etc/rc.local dosyasının içine kaydedilir.

2.
    sudo chmod +x /etc/rc.local

komutu ile rc.local dosyası çalıştırılabilir yapılır.

WPA ağına her açılışta otomatik olarak bağlanmak;

1. Aşağıdaki 4 satır boş bir dosyanın içine kaydedilir,
    #!/bin/bash
    wpa_supplicant -c /etc/wpa_supplicant.conf -i wlan0 -D wext -B;
    dhcpcd wlan0;

2. Dosyaya isim olarak herhangi * bir şey verilebilir, aşağıdaki örnekte net ismi verilmistir, dosya çalıştırılabilir yapılır,
    chmod +x net

3. Ve daha sonra bu dosyanın her açılışta çalışması için, Gnome veya KDE veya Xfce (Hangisini kullanıyorsanız) masaüstü ortamlarının oturum ayarlarından açılışta açılacak programlar listesine eklenir.

WPA ağına her açılışta otomatik olarak bağlanmak için bir diğer yöntem;

1.
    wpa_supplicant -c /etc/wpa_supplicant.conf -i wlan0 -D wext -B;
    dhcpcd wlan0;

satırları /etc/rc.local dosyasının içine kaydedilir.

2.
    sudo chmod +x /etc/rc.local
komutu ile rc.local dosyası çalıştırılabilir yapılır.

Bu yazıyı hazırlamamda yardımcı olan, @erginemr, @tanzer ve @heartsmagic'e teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

@munirekinci ; eline sağlık çok temiz ve anlaşılır bir anlatım olmuş.

Not: Denendi ve kolayca bağlantı sağlandı. Teşekkürler.

eren

Eline sağlık Münir. Güzel bir çalışma olmuş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Teşekkürler @munirekinci,
Ellerine sağlık.   :)

mbt28

OO teşekkürler bende böyle bişey yazmayı düşünüyordum önce davranmışsın. Çok yararlı bir yazı, her zaman grafik arayüz mümkün olmuyor.

munirekinci

Bilgilendirme; İçerik tazelendi ve başlık kablosuz ağa otomatik olarak bağlanma konusu ile birleştirildi.

avare-im

peki diyelim network manager çalışıyor, mesela evdeki ağa(standart wpa güvenlik isteyen) ağlara sorunsuz bağlanıyoruz, ancak güvenlik sertifikası isteyen ağlar için ne yapmalıyız, güvenlik sertifikası /etc/ssl/******.der gibi bir şey ve bir de ağa bağlanmak için oluşturmamız istenen wpa_supplicant.conf dosyası var, içeriği aynen şöyle;

# touch /etc/wpa_supplicant.conf 
# vi /etc/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
eapol_version=1
ap_scan=1
fast_reauth=1
network={
ssid="sau.net"
proto=WPA
key_mgmt=WPA-EAP
pairwise=TKIP
group=TKIP
ca_cert="/etc/ssl/ dot1x.sakarya.edu.tr.der "
eap=TTLS
anonymous_identity="benim için tanımlanan mail adresin"
identity="kullanıcıadım "
password="şifrem"
phase2="auth=PAP"
priority=2
}

bu oluşturduğum conf dosyasını ben etc dizinine yerleştirdim, pc ilk açıldığında network manager ile 802.1x sayesinde açıp güvenlik sertifikasını gösterip kullanıcı adı ve şifremi girip bağlanabiliyorum ancak bir anlık, bir dakika içinde netten düşüyorum ve yeniden başlatana kadar bir daha bağlanamıyorum, yeniden başlayınca durum aynı, bunun için ne yapmalıyım?

Ubuntu 8.10 kullanıyorum, Network Manager 0.7.0

emin_tr

bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz ,yazdıklarınızı wep ağına bağlanmak için denedim ağ arayüzünü kullanıma açmak için
"ifconfig wlan0 up" yazdığımda permisson denied (giriş reddedildi) diyor ...

heartsmagic

Alıntı yapılan: emin_tr - 09 Aralık 2008 - 15:41:01
bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz ,yazdıklarınızı wep ağına bağlanmak için denedim ağ arayüzünü kullanıma açmak için
"ifconfig wlan0 up" yazdığımda permisson denied (giriş reddedildi) diyor ...

Başına sudo koymayı dene.

dimetokavi

Eline, emeğine sağlık kardeşim. Çok güzel anlatmışsın. Kaydettim ve başucu belgelerimin arasına koydum. :)

#KONU DIŞI
Özel mesajını aldım ama yeni penguen oluşumdan sanırım cevap yazamadım, bilgin olsun.  ;)

Deutscher

Paylaşım için çok teşekkür ederim.

Ubuntu konusunda acemiyim. Bir kaç ay önce sistemime Ubuntu Desktop 8.04 kurmuştum. Ethernet kablosu ile bağlanmaya çalıştığımda bir sorun yaşamadım. Ama kablosuz modemime bağlanmak istediğimde Ubuntu modemimi/kablosuz yayınımı algılayamadı. O tarihte forumunuza üye olmadığım için (haberim yoktu) ve de oldukça acemi olduğum için, sırf bu sorunu halledemediğimden dolayı istemeyerek de olsa Ubuntu'yu kaldırıp, hiç de severek kullamadığım Windows Vista'ya dönmüştüm. Daha sonraki zamanda Ubuntu Desktop 8.10 çıkınca bu sürümü kurup, bir daha deneyeyim dedim ve 8.10 ile birlikte kablosuz modemi algılamada yaşadığım bu sorun ortadan kalktı.

2 gün önce Ubuntu Desktop 9.04 sürümünü kurdum ve Ubuntu dünyasına ilk önemli adımımı attım :)  Windows'u tamamen terketmek istiyorum. Ama henüz işin çoook başında olduğum için Linux sistemi, dosya yapısı, komutlar vs. bana oldukça karmaşık geliyor. İnşallah yılmadan ve inatla bunların üstesinden gelmeyi ve ikili işletim sisteminden vazgeçip, sadece Ubuntu ile çalışmayı düşünüyorum. Bu konuda da en büyük katkının forumumuz ve paylaşımlarınız olacağını düşünüyorum.

Bu vesile ile paylaşımcı tüm Ubuntu kullanıcılarına selam ve sevgilerimi iletirim.

Sağlıcakla..

heartsmagic

Hoş geldin @Deutscher. Keşke biraz daha bekleyip yeni çıkacak olan 9.10 sürümünü kursaydın :)
Sana karmaşık gelen şeyler bir süre sonra anlaşılır olacaktır, hiç merak etme. Zamanla taşlar yerine oturacak ve sen kullandığın sisteme daha fazla hakim olacaksın. Sadece zaman meselesi.

Deutscher

Hoşbulduk heartsmagic!

Aslında 9.10 sürümünden haberim var. Ama ben özellikle onu beklemeyip, 9.04'ü kurdum. Bu vesile ile sürüm yükseltme işinin de nasıl yapıldığını/yapılabildiğini görmek ve öğrenmek istedim ;) Yükseltme işini de becerirsem, bir süre iyice kurcalayacağım Ubuntu'yu.. Sonra muhtemelen bir yerlerini bozmuş da olabileceğim. Ama zaten bu ilk zamanlarda bunu yapmak istiyorum. Ne zaman ki sisteme biraz daha hakim duruma geleyim, işte o zaman sıfırdan o tarihteki en güncel Ubuntu sürümünü kurup, gerçek kullanımıma başlayacağım.

İlgin için çok teşekkür ederim..

Sağlıcakla..

heartsmagic

Güzel düşünce. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

yefelek

Arkadaşlar artık Ubuntu kendini aştı.. Kodla ağ bağlantısı yapmanıza gerek yok. Görsel ekranlardan kolayca bağlanabiliyorusnuz. Ben şu anda dileğim işletim sistemi ile dilediğim şekilde kablolu veya kablosuz olarak kod yazmadan bağlanabiliyorum.

heartsmagic

@yefelek, bu başlık kaleme alındığında da zaten görsel olarak bağlanılabiliyordu. Alternatif olması açısından yapılmıştır bu belgelendirme. Ayrıca örneğin sunucu sürümünde görsel bir araç olmaz.

sem

rc.local dosyasına kayıt yaparak kalıcı hale getirmek istedim wireless bağlantısını, açılırken bütün birimler [done] diye etiketlenirken, network[fail] diye etiketlenmeye başladı. Fakat otomatik olarak bağlanıyor yine de... Biraz ters mi bu durum bana mı öyle geldi?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Eğer bağlanıyorsa ve bekleme yapmıyorsa takılmana gerek yok bence :)

hevi

meraba; ubuntu 13.10 yükledim fakat nete bağlantı sürekli kopuyor, elle bağlıyorum bir süre sonra yeniden kopuyor ne yapmam gerek? yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: hevi - 05 Aralık 2013 - 20:09:38
meraba; ubuntu 13.10 yükledim fakat nete bağlantı sürekli kopuyor, elle bağlıyorum bir süre sonra yeniden kopuyor ne yapmam gerek? yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba. Aşağıdaki başlıkta istenen çıktıları kod etiketi ile yeni bir başlıkta aktar lütfen:
agkomut

Kod etiketi için: kodetiketi

gelturi

17.04 e yukseltme sonrasi kablosuz aga baglanma sorunum ortaya cikti bir iki defa cok kisa sureli baglanabildim sonra baglanti koptu ,her kopmadan sonra parola soruyor yaziyorum ama baglanmiyor baska hic bir aga da baglanmiyor yeni bir kurulum da yapamiyorum evde chromebook var onda usb yi bicimlendiremiyorum bilgisayarin oldugu odada da kablolu baglanti yok basit bir sekilde yapilabilecek bir seyse denemek isterim yoksa buroyu salona tasimam gerekecek... tesekkurler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2017 - 14:34:17

Sanırım yeni konu açmam gerekecek cevap verebilecek kimse okumadı galiba...

4md64

Bilgilendirmeler için teşekkürler
Dünyada 10 tür insan vardır, ikili sistemi bilenler ve bilmeyenler

thx_ac3

Öncelikle herkeze merhaba;

Nvidia Jetson Nano 2Gb geliştirme kitimi ilk kurulum için PuTTY ile seri porttan bağlandım. L4T (Ubuntu 18.04) kurlumu sorunsuz şekilde giderken kablosuz ağ ayarlama kısmında ayarlamayı " Failure of key exchange and association" hatasıyla tamalayamadı.

Ağ ayarlama kısmını atlayıp kurulumu tamaladım. Bu mesajdaki WPA ağa bağlantı kısmında ki açıklamalara göre;

sudo wpa_passphrase BENİMROUTERSSID 26KARAKTERLİKŞİFREM > /etc/wpa_supplicant.conf

komutunu verdiğimde "Permission denied" mesajını aldım ve kurulumu yapamadım. Bir de nmcli ile denediğimde bu sefer de aşağıdaki hatayı alıyorum.

mcnano@mc2gbnano:~$ sudo nmcli device wifi connect "BENİMROUTERSSID" password "26KARAKTERLİKŞİFREM"

Error: Connection activation failed: (7) Secrets were required, but not provided.

Geliştirme kitine bağlamak için monitör ve klavyem yok. Laptop ile seri port terminal üzerinden bağlanıyorum. Ubuntu live usb kullanarak laptop ile bu ağa sorunsuz bağlanıyorum. Geliştirme kitinde yaşadığım bu sorunu aşmak için yardımlarınızı rica ediyorum.
Jetson Nano L4T (Linux for Tegra) Ubuntu 18.04 LXDE/LXQT
Dell Inspiron 3582 Ubuntu 18.04

mhmtkrktr

N='BENİMROUTERSSID'
P='26KARAKTERLİKŞİFREM'
D=$(LANG=C nmcli -t d | awk -F: '/wifi/{print $1}' | head -1)

(nmcli -f NAME -t c | grep -q "^$N") && nmcli con del "$N"
sudo nano /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf # açılan sayfaya aşağıda ki içeriği ekle

Alıntı Yap[device]
wifi.scan-rand-mac-address=no

sudo systemctl restart NetworkManager
nmcli con add con-name "$N" ifname "$D" type wifi autoconnect yes ssid "$N"
nmcli con modify "$N" wifi-sec.key-mgmt wpa-psk
nmcli con modify "$N" wifi-sec.psk "$P"
nmcli connection up "$N"
# bağlantı kurabilmiş ise, şu komut ile teyit edebilirsin
nmcli d

Bağlantı kuramaz ise;
lsusb
lspci -k | grep -A3 'Network'