İşte Bütün Özellikleriyle Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot)

Başlatan decent, 21 Mayıs 2011 - 17:29:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Bu makale Oneiric Ocelot olarak isimlendirilen ve Ubuntu işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan
Ubuntu 11.10 hakkındaki gerçekleri ve ilginç özelliklerini dünya üzerindeki Ubuntu hayranlarına sunuyor..

Mark Shuttleworth 7 Mart 2011 tarihinde Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) işletim sistemini duyurdu.
Ubuntu 11.10, 13 Ekim 2011 tarihinde yayınlanacak.

Ubuntu 11.10 Masaüstü özellikleri:

· Linux kernel 2.6.40;
· GNOME 3;
· GTK 3;
· Varsayılan giriş yöneticisi olarak LightDM;
· X.org 1.10;
· Unity iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri;
· Unity kullanılabilirlik, erişilebilirlik, otomatik ve stres testi;
· Varsayılan posta istemcisi olarak Mozilla Thunderbird (Alpha 3);
· Deja Dup yedekleme görevleri için eklenebilir;
· Kişiselleştirilmiş CD oluşturabilmek için araçlar;
· FeatureFreeze Alpha 3' ün hemen sonrasına alındı;
· Backports paket seçimi kullanıcı arayüzü ile bütünleştirildi;
· Yazılım Merkezinde incelemele ve derecelendirme işlevleri için iyileştirmeler, geliştirmeler;
· Geliştirilmiş çoklu mimari;
· Python sürümü 2.7 ve 3.2 sürümlerine güncellenecek;
· Yeni bir sanat eseri!

Ubuntu 11.10 Server özellikleri:

· Orchestra geliştirmeleri;
· OpenStack Ubuntu Enterprise Cloud için kullanılacak;
· MySQL 5.5;
· Percona Server;
· MariaDB;
· Jenkins;
· Ensemble (PPA);
· Cloudera Hadoop;
· Sunucu kurulumları otomatik testi.

Kubuntu 11.10 özellikleri:

· KDE Yazılım Derleme 4.7.2;
· QT 4.8;
· Varsayılan uygulamalar: Plazma, Rekonq, Muon Yazılım Merkezi, KMix, Touchégg ve Quassel;
· Qt erişilebilirliği;
· Genel erişim için iyileştirmeler;
· Kubuntu Mobile iyileştirmeleri;
· Kubuntu Tablet iyileştirmeleri.

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) sürüm takvimi:

· 02 Haziran 2011 - Ubuntu 11.10 Alpha 1 sürümü
· 30 Haziran 2011 - Ubuntu 11.10 Alpha 2 sürümü
· 04 Ağustos 2011 - Ubuntu 11.10 Alpha 3 sürümü
· 01 Eylül 2011 - Ubuntu 11.10 Beta 1 sürümü
· 22 Eylül 2011 - Ubuntu 11.10 Beta 2 sürümü
· 13 Ekim 2011 - Ubuntu 11.10 Final sürümü

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) Ubuntu işletim sisteminin 15. sürümü olarak yayınlanacak.
Ubuntu 11.10 Alpha 1 geliştirme sürümü hakkında ayrıntılı bir yazı için, 2 Haziran' da görüşmek üzere.

Marius Nestor
softpedia.com

Luna

GNOME 3 11.04 ü bırakmak için yeterli bir sebep olacaktır birçok kullanıcı için :) heyecan verici :)
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

sema

susema

decent

Sadece Gnome 3 mü?
Yer yerinden oynayacak bana göre.
OpenSuse ve Fedora daha Gnome 3 ü adam gibi sunamadılar.

Alpha 1 çıkar çıkmaz iki Natty' den birini yükseltirim diye düşünüyorum şimdiden.

XRumer

Yazıyı okuyunca heyecanlandım. Sanırım 11.04 faciasından sonra bu sürümle Ubuntu camiasından özür dilemiş olacaklar. :)

bashfulfish

gözlerimi ovuşturup bir daha baktım..orda gnome 3 mü yazıyor..  ;D aklın yolu bir.. :D

decent

Alıntı yapılan: bashfulfish - 21 Mayıs 2011 - 19:14:30
gözlerimi ovuşturup bir daha baktım..orda gnome 3 mü yazıyor.. :-[aklın yolu bir.. :D

Ne yalan söyleyeyim, kaynaktan ben de defalarca baktım öyle yazdım buraya...

heartsmagic

Gnome3'ün öntanımlı olarak geleceği anlaşılmıyordur umarım buradan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Gdm yerine LightDm ve Evolution yerine Thunderbird kullanılacak olması beni memnun etti. Evolution ile hiç bir sürümde anlaşamadık. Gerçi posta istemcisi olarak Thunderbird'de kullanmıyorum ama en azından Thunderbird benim istediğim şekilde çalışabiliyor ve bana sıkıntı çıkarmıyor. Evolution ile asıl sıkıntım Ubuntu ile çok iyi kaynaşmış olması:) Evet, aslında bu olması gereken durum lâkin Evolution'u sistemden kaldırmak, bağımlılıklardan dolayı, uğraştırıcı.

Backports paket seçiminin kullanıcı arayüzü ile bütünleştirilmesi iyi bir gelişme ancak tam olarak nasıl olacak öğrenmek gerek. Kimi sorunların çözümü için backports depolarını etkinleştirmek ve oradan paket kurmak gerekebiliyor. Bu işlemi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

"FeatureFreeze Alpha 3' ün hemen sonrasına alındı" cümlesinde ne demek istendiğini anlayamadım. Aradım ama FeatureFreeze'in ne olduğunu bulamadım.

decent

Alıntı yapılan: if - 21 Mayıs 2011 - 19:48:40
...
"FeatureFreeze Alpha 3' ün hemen sonrasına alındı" cümlesinde ne demek istendiğini anlayamadım. Aradım ama FeatureFreeze'in ne olduğunu bulamadım.

Özellik ekleme/değiştirme işlemleri için bir noktada "frene basılması" olarak biliyorum.

Sis bulutunun biraz olsun dağılması için sadece iki hafta var.

Geany

Ubuntu 11.10 sadece unity arayüzü ile gelecek diye okumuştum. Anlaşılan karar değiştirmişler. Aslında doğru bir karar olmuş..

Unity arayüzü pek çok kimse tarafından hoş karşılanmadı. Ama daha ilk sürüm olduğu için normaldi bana göre, sadece geliştirilmesi gerekiyor..

Unity'e odaklanıp geliştirmek varken aynı anda hem unity hem gnome3'ü geliştirmeye karar vermelerinde tepkilerin büyük payı vardır mutlaka..

İkisinide ayrı ayrı geliştirip, istenilen seviyeye getirip kullanıcılara sunmak zorundalar. İşleri fazlasıyla karmaşık görünüyor :) Ne diyeyim kolay gelsin.

Umarım güzel bir sürüm ile karşılaşırız. :)

cce

if

Alıntı yapılan: decent - 21 Mayıs 2011 - 19:49:14
Özellik ekleme/değiştirme işlemleri için bir noktada "frene basılması" olarak biliyorum.

Hem bu iletiniz hem de yeri gelmişken foruma yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim @decent.

decent

Rica ederim @if,
Asıl sizlerin katkısı çok değerli.
Gördüğüm kadarı ile her konuya yetişiyorsunuz, herkesin yardımına koşuyorsunuz..
Sizin şahsınızda hepsine teşekkür ediyorum.

if

Alıntı yapılan: decent - 21 Mayıs 2011 - 20:25:22
Rica ederim @if,
Asıl sizlerin katkısı çok değerli.
Gördüğüm kadarı ile her konuya yetişiyorsunuz, herkesin yardımına koşuyorsunuz..
Sizin şahsınızda hepsine teşekkür ediyorum.

Rica ederim @decent. Bilgilerimin nafakasını ödüyorum sadece, denizde bir nokta o da.

Konuyla alakalı olması için soru sorayım :) "Kişiselleştirilmiş CD oluşturabilmek için araçlar" hakkında ne düşünüyorsunuz?

decent

Alıntı yapılan: if - 21 Mayıs 2011 - 20:34:53
Rica ederim @decent. Bilgilerimin nafakasını ödüyorum sadece, denizde bir nokta o da.

Konuyla alakalı olması için soru sorayım :) "Kişiselleştirilmiş CD oluşturabilmek için araçlar" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynağa bakarsanız "Utilities for building localized CD's;" olarak geçiyor.
Tam karşılığı yerelleştirme olsa da ben bilerek kişiselleştirme olarak çevirdim.
"Dil dosyalarını ve diğer yerel ayarları ekleyip remaster yapabileceğimiz araçlar takımı" diye tahmin ediyorum.

Alıntı yapılan: gennosuke sama - 21 Mayıs 2011 - 20:57:14
ofice programı olarak ne gelecek acaba

O konuda yazıda herhangi bir bilgi geçmiyor.
Fakat değişiklik olsa mutlaka yer verilirdi diye düşünüyorum.
Ayrıca LibreOffice değiştirilmemesi gereken bir ofis yazılımı..

heartsmagic

Ben hâlâ anlamadım, Gnome zaten sistemde mevcut olacak, haliyle Gnome3 daha da yoğunlaşacak ancak öntanımlı olarak Unity'nin gelmeyeceğine dair bir haber geçildi mi?

@Özer Yenihayat, Canonical Gnome3'ü geliştirmiyor. Haliyle geliştiriciler sadece paketliyorlar ve sistemle bütünlüğünü sağlıyorlar. Bu bile başlı başına bir iş, ancak geliştirmek çok farklı bir durum.

Geany

@heartmagic gnome3'ü Canonical'ın geliştirmediğini biliyorum orada söylemek istediğim senin söyleminle sistemle bütünlüğünü sağlamaktı. Ama haklısın yanlış bir cümle olmuş.. Sonuçta gnome3'ü varsayılan halde sisteme ekleyip yayınlamıyorlar o uyum meselesi dediğin gibi başlı başına bir iş. Ve plana göre ek bir iş oldu diye düşünüyorum. Çünkü 11.04 hakkında konuşulurken 11.10 sürümünde sadece unity arayüzü olacağından bahsediliyordu. 11.04 bir geçiş sürümü olduğu için gnome ve unity iki arayüzüde beraberinde getirecekti ama bunu yapan tek sürüm olacaktı diye okuduğumu hatırlıyorum. Tepkilerden sonra fikir değiştirdiler sanırım. Herneyse umarım her şey güzel gelişir..

decent

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2011 - 22:40:18
Ben hâlâ anlamadım, Gnome zaten sistemde mevcut olacak, haliyle Gnome3 daha da yoğunlaşacak ancak öntanımlı olarak Unity'nin gelmeyeceğine dair bir haber geçildi mi?
...

Benim de kafama takılan bir konu bu..
Kısacası şu liste nasıl oluşacak çok merak ediyorum:

heartsmagic

@Özer Yenihayat, yapılan şey ek bir yük getiriyor doğru, fakat bir masaüstünü yazmak kadar değildir sanırım :) Canonical belli başlı şeyleri göze alarak girişti zamanında Unity işine, kolay kolay da vazgeçeceğini sanmam.

Gnome3 ve 11.10 için daha önce haber düşmüştü zaten:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26933.0.html

Jaguar

Bir başka yerde okuduğum kadarıyla yine Unity öntanımlı olarak gelecek fakat Gnome Classic yerine Gnome Shell gelecek. Ve Libre Office'in Cd boyutunu aşmamak için Ubuntu paketinden çıkarılma ihtimali varmış sanırım.

Kaynak; http://www.pcworld.com/businesscenter/article/228072/nine_features_we_may_see_in_ubuntu_1110_oneiric_ocelot.html

Saavedro

Gnome 3'ü denediğimde (Fedora 15 beta) unity'den daha hafif gelmişti.Gerçi o zamanlar Unity yolun çok başındaydı,o günlere nazaran şimdi daha iyileşti.Bakalım 11.10 nasıl olacak.

eribol

Hava atmak gibi olmasın :D oneiric sürümü için depolar çok hızlı bir şekilde dolduruluyor şu an. Alpha sürümü çıkmamış olsa da depolar mevcut. Ben daha bir nane görmedim açıkçası.

decent

http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=403
Bu forum bölümü uzun zamandır açık, demek ki hummalı bir çalışma devam ediyor.