Ati Radeon Mobility 9200 ekran kartı sorunu

Başlatan den1905, 21 Mayıs 2011 - 13:36:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

den1905

fglrxinfo

kodunun cıktısı

fglrxinfo: command not found

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2011 - 21:32:06

bu cıktıyı aldım verdıgınız komut sonrası

fglrxinfo: command not found

stratovarius

Tamam şu anda sistem açık kaynak kodlu sürücüleri kullanıyor. Kapalı kaynak sürücüler tamamen kaldırılmış durumda.

decent

@den1905,
Komutlar ve çıktılarını # simgesine tıklayıp 'code' etiketi içerisinde yazınız.

den1905

pekı sımdı 3d efeklerını kullanabılecekmıyız. sorun cozuldumu. bı cozunurluk ayarlarını yada 16 bıt - 32 bıt olarak nasıl ayar yapabılırız buyuk ıhtımalle 16 bıt olarak kullanıyorum goruntude golgelenmeler var cunku

stratovarius

Şunun çıktısını tekrar alabilir miyim?

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Daha önceki çıktınızda unity desteği kartınız için gözükmüyordu, çıktıyı tekrar alım. Son bir çaremiz var onuda deneriz olmazsa üzgünüm.

den1905

bu cıktıyı aldım verdıgınız komut uzerıne

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      no
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       no

Unity supported:          no

stratovarius

Halen unity desteği gözükmüyor. Şu işlemleri yapınız;

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Sonra sistemi yeniden başlatınız. Yeniden başlattığınızda şu çıktıyı tekrar alım;

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

den1905

en son verdıgınız komutun cıktısı

Not software rendered:    yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL fragment program:      no
GL version is 1.4+:       no

buyuk ıhtımalle yıne desteklemıyor herhalde.

stratovarius

Ubuntunun yeni masaüstü olan unityi şu durumda kullanamıyacaksınız anlaşılan. Unity halen çok yeni bir kaç sürüm sonra durum değişebilir.

Şu durumda klasik masaüstü ortamını kullanıp sistemi biraz tanıyabilirsiniz , ayrıca compiz çalışırsa klasik masaüstü ilede çok güzel bir masaüstü yapabilirsiniz.

Atide ekran kartınıza destek vermediği için başka bir alternetif aklıma gelmiyor.

den1905

yardımın için gercekten tesekkurler hıc olmazsa takılma sorununu ortadan kaldırdık bırazda olsa. bırkac problemım daha var mynette oyun oynayamıyorum bı java dosyası ındırdım *.bin formatında bu java olayınıda bugun halledebılırsek gercekten cok guzel olacak. bır dıger sorun ıse sıstem hala ıngılızce dıl seceneklerıne gırdıgımde sadece ıngılızce koyu bır sekılde dıger dıller ve turkce sılık bır halde. butun updates yaptım ama bır turlu turkce yapamadım. bırde cozunurluk ve bıt ayarını nereden degıstırebılırım.

decent

Alıntı yapılan: den1905 - 29 Mayıs 2011 - 22:00:45
yardımın için gercekten tesekkurler hıc olmazsa takılma sorununu ortadan kaldırdık bırazda olsa. bırkac problemım daha var mynette oyun oynayamıyorum bı java dosyası ındırdım *.bin formatında bu java olayınıda bugun halledebılırsek gercekten cok guzel olacak. bır dıger sorun ıse sıstem hala ıngılızce dıl seceneklerıne gırdıgımde sadece ıngılızce koyu bır sekılde dıger dıller ve turkce sılık bır halde. butun updates yaptım ama bır turlu turkce yapamadım. bırde cozunurluk ve bıt ayarını nereden degıstırebılırım.

Farklı konuları ilgili başlıklar altından arama yaparak, bulamazsak yeni konu açarak çözmeye çalışıyoruz.

den1905

pekı bu konuyla ılgılı çözünürlüğümü yada 16 bit - 32 bit ayarını nasıl yapacagım veya ubuntu üzerinde böyle bir ayar mevcut mu?

decent

Menü>Sistem>Tercihler>Ekranlar

Fglrx yüklenmiş olsaydı AMD ayar penceresinden de yapabilirdik.

den1905

ekran kartım ıcın yapılabılecek baska bırsey yoksa tesekkur ederım ama ekranda masa ustu resmınde cozunurluk dusun gosterır gıbı dalgalı gozukuyor bunu nasıl cozebılırız.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2011 - 23:21:01

bıraz once bir güncelleme yaptı ve daha oncesınde verdıgınız bır komutu tekrar denedım ve farklı bır sonuc cıktı

Not software rendered:    no
GLX texture from pixmap:  no
GL fragment program:      yes
GL version is 1.4+:       yes

heartsmagic

@den1905, şu an zaten 24bit renk derinliğinde çalışıyorsundur, 32bit derinlik diye bir şey zaten yok, gerçek anlamda yok.

Eğer Unity istiyorsan Unity 2D paketlerini kurabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

den1905

Unity 2D paketlerini nasıl kurabilirim peki ?

heartsmagic

Uygulama Merkezi'nde ararsan paketleri görürsün, kurarsın, oturumu yeniden başlatırsın. Kullanıcını seçtikten sonra alt tarafta masaüstü olarak Unity 2D'yi seçersin.

den1905

Ati Radeon Mobility x700 modeli olan ikinci el bir notebook alacağım bundada bu sorunu yaşarmıyım acaba bir ön bilgi verebilirmisiniz ?

stratovarius

Evet yaşarsınız, ati hd serisi dışındaki serilere sürücü desteğini kesti. Bu ekran kartlarına x seriside dahildir, yani aynı şekilde açıkkaynak kodlu sürücüleri kullanmak zorunda aklırsınız.

den1905

Bu ekran kartı yine sorun yarattı arkadaşlar güncelleme yaptı ve ekran kartı sürücüsü tekrardan iptal oldu herhalde sistem/terihler de ati uygulamaları eklenmiş fakat tıkladığımda çalışmıyor eski uyguladığım adımları uyguluyorum fakat yine sonuç değişmiyor görüntü dalgalanarak geliyor tekrardan yardımcı olurmusunuz??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2011 - 21:10:14

Kimse yardım etmicekmı tekrar sorun oldu yükleyemiyorum önceki adımlar uygulanmıyor.

heartsmagic

@den1905, güncelleme ile ATI sürücüleri kurulmaz, başka bir şey olmuştur. Sorun ilettiğin andan itibaren senden istenen çıktıları lütfen tekrar aktar buraya. Olmuyor demekten ziyade, olmayan şeyi kod etiketi içinde buraya aktarırsan daha güzel yardım alırsın.

den1905

Yokmu yardım edicek kimse. Defalarca eski yaptıklarımı uyguluyorum ama olmuyor yine.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2011 - 00:51:47
@den1905, güncelleme ile ATI sürücüleri kurulmaz, başka bir şey olmuştur. Sorun ilettiğin andan itibaren senden istenen çıktıları lütfen tekrar aktar buraya. Olmuyor demekten ziyade, olmayan şeyi kod etiketi içinde buraya aktarırsan daha güzel yardım alırsın.

Tekrar okumanı rica ediyorum.

den1905

Neyin nasıl bir sorun oldugunu bilmiyorum karsılastığım şeyin sorun mu , sorun değilmi bunuda bilmiyorum.

En basiti, bu komutu yazdığımda hiçbir değişiklik olmuyor imleç eski haliyle yanıp sönüyor.

glxinfo|grep render

heartsmagic

dpkg -l | grep fglrx
grep Driver /var/log/Xorg.0.log
çıktıları ne diyor?