Ati Radeon Mobility 9200 ekran kartı sorunu

Başlatan den1905, 21 Mayıs 2011 - 13:36:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

den1905

Merhaba arkadaşlar

Öncelikle çok acemi bir ubuntu kullanıcısıyım. İlk defa dün ubuntu 11.04 kurulumu yaptım fakat herkezinde dert yandığı ekran kartı sorunuyla karşılaştım. Forumda yaptığım araştırmalardan ve denemelerden sonuç alamadım, hatta sisteme zarar vermeye başladım ki pencere yöneticisine girdiğimde compiz bir yapılandırma aygıtına kayıtlı değil hatasını alıyorum.Pncereleri kapatmak için kullanılan x butonu kayboldu sağ tıklayıp kapat diyerek kapatıyorum acık olan pencereleri.

Sony VGN-A295HP modelinde notebook kullanıyorum.

Sizlerden ricam yapmam gereken şeyleri en basit bir şekilde adım adım anlatmanız. Temel olarak yapmam gerekenler nelerdir .

Şimdiden teşekkür ederim.

decent

Hoşgeldin @den1905,

sudo jockey-gtk -e xorg:fglrx

komutunu uygulayıp makinayı yeniden başlattın mı daha önce ?

den1905

su anda dedıgınız uygulamayı yaptım ve iu yazı ile karşılaştım:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
E: envyng-qt paketi konumlandırılamıyor
emre@emre-VGN-A215M-GB:~$ sudo envyng -t
sudo: envyng: command not found
emre@emre-VGN-A215M-GB:~$ sudo envyng -gt
sudo: envyng: command not found
emre@emre-VGN-A215M-GB:~$ sudo jockey-gtk -e xorg:fglrx
Bilinmeyen sürücü: xorg:fglrx
Mevcut sürücüleri görmek için --list komutunu kullanınız.

Ek sürücülerden sürücüleri kontrol ettiğindede * bir şey bulamıyor.

Saavedro

Peki unity mi yoksa gnome klasik menü'yü mü kullanıyorsun?

den1905

işletim sistemini kurduğumda açılan orjinali neyse o var dediğim gibi ilk defa kullanıyorum söylenen terimlere uzak kalabilirim.

Saavedro

Terminal'de şu komutu çalıştırıp çıktısını görelim.
/usr/lib/nux/unity_support_test -p

den1905

gönderdiğin komutun çıktısı:

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      no
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       no

Unity supported:          no

ne anlama gelioyor iyimi kötümü acaba?

Saavedro

Alıntı yapılan: den1905 - 21 Mayıs 2011 - 15:52:47
gönderdiğin komutun çıktısı:

ne anlama gelioyor iyimi kötümü acaba?
Unity desteği yok diyor,sisteme login (giriş) ekranında gnome klassiği seçip girebilirsin.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

den1905

o dediğiniz şekilde giriş yaptım. bundaki amaç neydi ne değişti ekran kartı sürücüsünü yükledikmi ki yüklenmedi bence yüklemeye yaklaştık mı. hala aynı yerdeyiz herhalde? dediğini yaptıktan sonra cıktısını ıstedığın seyı tekrar yaptım daha oncekı gonderdıgımden bır farkı yok yıne unity no olarak ısaretlı. ne yapmamız gerekıyor ekran kartı surucusunu yuklememız ıcın.

şimdi şu ekran kartını tanıtamayacakmıyız?

decent

den1905

hiçbir çıktı alamıyorum tekrar aynı komut satırında ımlec yanım sonuyor.

decent

den1905

bu .iktiyi aliyorum:

ii  jockey-common                         0.9.2-0ubuntu5                             user interface and desktop integration for driver management
ii  jockey-gtk                            0.9.2-0ubuntu5                             GNOME user interface and desktop integration for driver management

decent

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Çıktısı da tam değil; lütfen tam kopya yapıştırabilir misin?

den1905

dpkg -l | grep jockey çıktısı :

dpkg -l | grep jockey
ii  jockey-common                         0.9.2-0ubuntu5                             user interface and desktop integration for driver management
ii  jockey-gtk                            0.9.2-0ubuntu5                             GNOME user interface and desktop integration for driver management

/usr/lib/nux/unity_support_test -p çıktısı :

OpenGL vendor string:   Tungsten Graphics, Inc.
OpenGL renderer string: Mesa DRI R200 (RV280 5C61) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL DRI2
OpenGL version string:  1.3 Mesa 7.10.2

decent

Senin ekran kartın Intel görünüyor?
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get dist upgrade

den1905

ekran kartımın intel olması mumkun degıl chipset olaabılır ama o dedıgın.
kullandıgım urunun teknık ozellıklerıne buradan bakabılırsın

http://support.vaio.sony.eu/computing/vaio/specifications/index.aspx?m=VGN-A295HP&l=tr_TR

yaptıgım işlem sonucunda karsıma bunlar cıktı:

Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --primary-keyring /etc/apt/trusted.gpg --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80/ --recv 643DC6BD56580CEB1AB4A9F63B22AB97AF1CDFA9
gpg: AF1CDFA9 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: anahtar AF1CDFA9: genel anahtar "Launchpad PPA for Ubuntu-X" alındı
gpg: son derece güvenli bir anahtar yok
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:               alınan: 1  (RSA: 1)

decent

den1905

yaptıgım işlem sonucunda karsıma cıkan kodlar:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to I/O Controller (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to AGP Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBM (ICH4/ICH4-M) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 83)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Audio Controller (rev 03)
00:1f.6 Modem: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Modem Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M9+ 5C61 [Radeon Mobility 9200 (AGP)] (rev 01)
02:01.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCI7420 CardBus Controller
02:01.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCI7x20 1394a-2000 OHCI Two-Port PHY/Link-Layer Controller
02:01.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCI7420/7620 Combo CardBus, 1394a-2000 OHCI and SD/MS-Pro Controller
02:02.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
02:04.0 USB Controller: NEC Corporation USB (rev 43)
02:04.1 USB Controller: NEC Corporation USB (rev 43)
02:04.2 USB Controller: NEC Corporation USB 2.0 (rev 04)
02:08.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82801DB PRO/100 VE (MOB) Ethernet Controller (rev 83)

Saavedro

Alıntı yapılan: den1905 - 21 Mayıs 2011 - 16:29:26
o dediğiniz şekilde giriş yaptım. bundaki amaç neydi ne değişti ekran kartı sürücüsünü yükledikmi ki yüklenmedi bence yüklemeye yaklaştık mı. hala aynı yerdeyiz herhalde? dediğini yaptıktan sonra cıktısını ıstedığın seyı tekrar yaptım daha oncekı gonderdıgımden bır farkı yok yıne unity no olarak ısaretlı. ne yapmamız gerekıyor ekran kartı surucusunu yuklememız ıcın.

şimdi şu ekran kartını tanıtamayacakmıyız?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9855.msg121461.html#msg121461
Senin kartın için açık kaynak sürücü var mı yok mu bilmiyorum.

den1905

nasıl yükleyebiliris sürücüyü tekrar xp kurmak istemiyorum:S  :-\

heartsmagic

@den1905, ATI'nin yayımladığı sürücüler senin kartını desteklemiyor Linux üzerinde. Kısacası ne yazık ki sen de bu taraftaki ATI mağdurlarından birisin. Eğer istiyorsan son açtığın şekliyle sistemi kullanabilirsin, kendisi sadece farklı bir masaüstüdür.

Eğer Unity istiyorum diyorsan uygulama kurulum uygulamasını aç ve Unity 2D isimli paketleri kur, girişten Unity 2D olanı seç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

den1905

ubuntu yolculuğu buraya kadarmış demek ki yardımlarınız için teşekkürler

if

@den1905, Ubuntu'yu bırakmanızı gerektiren bir sebep göremiyorum ben. ATI benim kartıma da destek vermiyor, hatta uzun zamandır vermiyor. Açık kaynak sürücülerle kullanıyorum ve hiç bir sıkıntı yaşamadan, eksikliğini hissetmeden kullanıyorum. Sizin durumunuzda Unity'yi kullanamayacaksınız ama Gnome masaüstü ortamını compiz ile kullanabileceksiniz, yanlış bilmiyorsam.

decent

Alıntı yapılan: den1905 - 21 Mayıs 2011 - 20:14:20
ubuntu yolculuğu buraya kadarmış demek ki yardımlarınız için teşekkürler

İki hafta sonra gelecek olan Ubuntu 11.10 Alpha 1 sürümünün değerlendirmelerine bakarak denemeni öneririm.