Softmaker Office 2010

Başlatan XRumer, 21 Mayıs 2011 - 09:56:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Reklam yapıyormuşum gibi görünebilir ama amacım sadece yardımcı olabilmek.

Softmaker Office Suite 2010, Alman Softmaker şirketi tarafından geliştirilen bir ofis suiti. Her ne kadar ücretli olsa da 30 günlük ücretsiz sürümünü indirip deneyebilir, memnun kalırsanız satın alabilirsiniz. Softmaker Office yazılımı Ms Office dosyalarıyla tam uyumluluk, %100 Türkçe, Ms Office ve özgür dosya biçimlerine destek vadediyor. Arayüz bakımından riboon (şerit) arayüzünü kullanmıyor, görünüm Libreoffice-Openoffice'i andırıyor.

TextMaker: Ms Office Word, Libreoffice-Openoffice Kelime İşlemci'nin karşılığıdır.
PlanMaker: Ms Office Excel, Libreoffice-Openoffice Hesap Tablosu'nun karşılığıdır.
Presentations: Ms Office Powerpoint, Libreoffice-Openoffice Sunum'un karşılığıdır.

Artıları
* Yazılım tam Türkçe.
* Pek çok dosya biçimine destek veriyor. Örneğin açık kaynak dosya biçimleri, Ms Office 2007 dosya biçimleri ve önceki Ms Office dosya biçimleri.
* Ms Office ile tam uyum.
* Gelişmiş özellikler.
* Kurumsal destek

Eksileri
* Pek çok dilde imla denetimi yapabiliyor ama bu diller arasında Türkçe yok.
* Dökümantasyon ve yardım sayfaları Türkçe'ye çevrilmemiş.
* Eklenti desteği yok.
* Özgür yazılım değil.
* Linux'taki diğer ofis yazılımlarıyla kıyaslarsak, ücretli oluşunu da sayabiliriz.

Neden Tercih Etmeliyim?
Pek çoğunuz doğal olarak şunu soracaktır: Hali hazırda Linux'ta çok iyi ve ücretsiz ofis yazılımları varken buna neden paramı harcayayım? Eğer basit işler yapan bir bilgisayar kullanıcısıysanız ya da Ms Office ile yetersiz uyumluluk sizin için sorun değilse kullanmanız gerekmiyor. Fakat çevrenizdeki kişiler veya çalıştığınız kurumlar Ms Office kullanıyorsa ve siz de sürekli onlara döküman gönderiyor veya onlardan döküman alıyorsanız Ms Office'in Libreoffice-Openoffice ile uyumlu olmadığını görmüşsünüzdür. Aynı belge ya sizde ya onlarda hatalı görünür, pek çok sorun yaşarsınız. Ms Office'in Linux versiyonu olmadığına göre Softmaker Office 2010 kullanıp Microsoft'a olan bir bağımlılığı daha bertaraf edebilirsiniz. Benim de bu sunumu yapma nedenim bu.

Tabii satın almadan önce kendiniz denemenizde fayda var, Softmaker Office 2010'un 30 günlük bir deneme sürümü bulunuyor. Aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz

İndirme Bağlantıları
32 bit RPM
32 bit DEB
64 bit DEB
TGZ Paketi

Sayfalar
Softmaker Office Linux Sayfası
Softmaker Office Sayfası
Softmaker Resmi Site

krwlng

Ben şahsen, o kadar ofis yazılımı varken ücretli bile olsa bu yazılımı Gnu/Linux dünyasına kazandırdıkları için kendilerini kutluyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

XRumer

Textmaker'ın az önce muhteşem bir özelliğini keşfettim, belki diğer ofis ortamlarında da vardır ama ben ilk defa böyle bir şey görüyorum:

İki yana yaslama özelliği açıksa, sığmayan kelime bir alt satıra alınır ve onun üstündeki satır da iki yana yaslanacak şekilde genişletilir. Textmaker'da ise en son heceden kelime bölünüyor ve yanına - işareti konuluyor. Devamını alt satıra alıyor. Gündelik hayatta yaptığımız gibi. Harika olmuş.

decent

Çok kullanışlı bir yazılıma benziyor.
Presentations ile birkaç deneme yaptım, güzel özellikleri var.
2008 sürümü için hediye lisanslar dağıtmışlardı, bu sürüm için bulabilirsem çok iyi olacak.

if

Size de logo Chrome web tarayıcısının logosunu çağrıştırmıyor mu? Bence yanlış logo seçmişler.

decent

Çağrıştırsa da çok fazla benzemiyor.

XRumer

Alıntı yapılan: decent - 21 Mayıs 2011 - 21:22:16
2008 sürümü için hediye lisanslar dağıtmışlardı, bu sürüm için bulabilirsem çok iyi olacak.

Ben çok beğendim, bazı özellikleri benim için olmazsa olmaz hale geldi şimdiden. Örneğin yukarıda söylediğim özelliği. Daha inceliyorum, ilk izlenimlerin olumlu, Ms Office uyumluluğunun söyledikleri kadar olup olmadığını test edeceğim, gerekirse satın alabilirim de. Ya bir de Türkçe imla denetimi olsa ne güzel olurdu.

furkankalkan

Libre Officeden daha az özelliği var ama bana daha kullanışlı gibi geldi.Keşke paralı olmasaydı.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

XRumer

Alıntı yapılan: dewilman - 21 Mayıs 2011 - 22:16:23
Libre Officeden daha az özelliği var ama bana daha kullanışlı gibi geldi.Keşke paralı olmasaydı.

Bu işlerden çok anlamam ama Libreoffice'den eksiği yokmuş gibi geldi. Kullanışlılık konusunda haklısınız, kesinlikle öyle. Deneme sürümü ücretsiz, 30 gün kullanabilirsiniz, 30 günün sonunda bir daha indirip deneyin bakalım oluyor mu.

Ayrıca belki deneme sürümü olduğu için özellikleri kısıtlanmış olabilir, hatta belki Türkçe yazım denetiminin olmamasının nedeni de budur.

Açık kaynak dosya biçimleri ve Ms Office dosya biçimlerinin yanı sıra kendine has dosya biçimleri de geliştirmiş.

Para konusuna gelince, isteyen Libreoffice kullanmaya devam eder ama Ms Office uyumluluğu için iş yerlerinin gönül rahatlığıyla para döküp kullanabileceği bir yazılım olabilir. Böylece Ms Office'in Linux'ta olmamasından kaynaklanan sorunlar da bertaraf edilmiş olur, pek çok insanın korkmadan Linux'a göç etmesini sağlayabilir.

XRumer

Evde Libreoffice kullanıyorum ne de olsa Ms Office ile uyumluluk gibi bir ihtiyacım yok ama yakında bir iş yeri kurmayı planlıyoruz ve orada iş ortaklarıyla döküman transferinde Ms Office ile uyumluluk sorunu olacak. Bu program bütün derstlerime deva oldu. Artık gönül rahatlığıyla iş yerinde de Linux kullanabilirim.

decent

Alıntı yapılan: decent - 21 Mayıs 2011 - 21:22:16

İsteyenler bir önceki sürümü ücretsiz edinebilirler:
http://www.softmakeroffice.com/register_en.htm

Contempt

2008 olarak kaydımı Hem windows hemde Linux için yaptım serialleri ayrı ayrı olarak mailime atmışlar.
Herşeye Rağmen...

empax

Alıntı yapılan: Contempt - 25 Mayıs 2011 - 11:22:18
2008 olarak kaydımı Hem windows hemde Linux için yaptım serialleri ayrı ayrı olarak mailime atmışlar.

Lisans numaralari calisti mi sizde ? Bana yolladiklari lisans numarasi gecersiz.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Contempt

Alıntı yapılan: empax - 25 Mayıs 2011 - 17:03:13

Lisans numaralari calisti mi sizde ? Bana yolladiklari lisans numarasi gecersiz.
Daha deneme şansım olmadı akşam denerim büyük ihtimalle durumu birdiririm.
Herşeye Rağmen...

furkankalkan

Ben hem gmail hesabıyla denedim ilk önce seri numarası geçersiz dedi.Sonra yahoo hesabıyla bir kez daha denedim ve çalıstı.Eğer istiyorsanız verebilirim.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

empax

Alıntı yapılan: dewilman - 27 Mayıs 2011 - 21:47:05

Ben hem gmail hesabıyla denedim ilk önce seri numarası geçersiz dedi.Sonra yahoo hesabıyla bir kez daha denedim ve çalıstı.Eğer istiyorsanız verebilirim.

Yahoo hesabımla denedim şimdı oldu teşekkürler.  :)
Gmail ve Hotmail ile omaması ilginç...
بسم الله الرحمن الرحيم

Contempt

Ben gmail hesabım la kayıt oldum ve çalıştı. sorunsuz.
Herşeye Rağmen...

sabian

Alıntı yapılan: XRumer - 21 Mayıs 2011 - 21:11:07
Textmaker'ın az önce muhteşem bir özelliğini keşfettim, belki diğer ofis ortamlarında da vardır ama ben ilk defa böyle bir şey görüyorum:

İki yana yaslama özelliği açıksa, sığmayan kelime bir alt satıra alınır ve onun üstündeki satır da iki yana yaslanacak şekilde genişletilir. Textmaker'da ise en son heceden kelime bölünüyor ve yanına - işareti konuluyor. Devamını alt satıra alıyor. Gündelik hayatta yaptığımız gibi. Harika olmuş.

Ben de çok büyük birşey yakaladınız sandım. :)
şu sıralar seminer sunum ödevlerimi hazırlıyorum. Birkaç gündür sürekli LibreOffice başındayım. Bahsettiğiniz özelliği ilk gördüğümde ben de epey heyecanlandım. LibreOffice'te de aynı özellik mevcut.

Bu arada bu program açık kaynak ya da başka bir deyişle özgür yazılım değil sanırım. Ben her türlü işimi başarıyla LibreOffice'te gerçekleştiriyorum. Ms Office'te önceden kullandığım "kapak şablonları" vardı. Libre'nin bence tek eksiği bu. Onu da İnkscape kullanarak kendim yapıyorum. Bunun dışında çıktı almak için PDF seçeneği oldukça güvenli ve yeterli. Ortak çalışma yapmam gerektiğinde Google Documents'ten arkadaşımla paylaşıyorum, Gmail üzerinden her işimizi birlikte yapıyoruz. Uyum sorunu da olmuyor.

Ama şu konuda hak veriyorum size, özgür yazılım alternatiflerinin (OpenOffice, LibreOffice) artık daha doyurucu ".docx" desteği sunması lazım. O zaman gerçekten çok büyük bir rakip olacaklardır. Ama ben mevcut hallerinden de memnunum. :))

Son söz olarak, kendi adıma ücret verip ücretsiz ve özgür alternatifi olan bir yazılım satın almam. Ha alana da sözüm olmaz, ihtiyacı var ki alır. Dediğim gibi ben kendimce ihtiyaçlarımı karşılıyorum, ama ofis dökümanlarını başka bir kuruma göndermesi gerekenlerin benim söylediklerimle yetinmeleri mümkün olamaz. Bunun yerine bütün kurumlar Özgür yazılım kullansalar bizim de derdimiz kalmaz.

Bu arada konuyla hiç ama hiç alakası yok fakat değinmeden geçemeyeceğim. Geçenlerde Ubuntu araması yaptım google'da ve bi haber dikkatimi çekti. Diyarbakır'ın Sur Belediyesi bütün bilgisayarlarına Ubuntu kurdurtmuş. Devletin geri kalan kurumlarına ve giderek özel sektörde de açık kaynak yazılım ve sistemlerin kullanımının önünün açılması dileğimi kendimde saklı tutuyorum. :)

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

XRumer

@sabian o gördüğünüz haber yeni değil. bayağı oldu. sur belediyesine dava açıldı ama bunun nedeni ubuntu kullanması değil. kürtçe sistem kullanmasından dolayı dava açıldı. neyse bu başlığın konusu değil, sadece şunu söyleyeyim: aslında devlet dairelerinde ve belediyelerde özgür yazılımların kullanılmasının önünde bir engel yok. devlet dairelerinde linux yeterince kullanılmasa da ben sık sık windows xp üzerinde openoffice.org kullanıldığını görüyorum.

sizin de dediğiniz gibi libreoffice oldukça yeterli, softmaker office daha çok ms office kullanan kurumlara dosya gönderenler için. ayrıca sevenler de satın alabilir. buna karışamayız. tabii libreoffice daha iyi doc ve docx desteği sunabilse ya da bütün kurumlar ms office'i bıraksa çok daha makbule geçecek ama o zamana kadar linux kullanların bu sorununu softmaker office çözecektir.

paralı olabilir, libreoffice'i yeterli bulabilirsiniz ama ms office ile çalışan kurumlara dosya gönderen kişi ve kurumların sırf bu uyumsuzluk sorunu nedeniyle linux'a geçmesine engel olan durum ortadan kalkıyor. bu nedenle linux'a geçmekten çekinenlere tavsiye edebiliriz, softmaker office her ne kadar özgür olmasa da ve ücretli olsa da bu yönüyle özgür yazılımın yaygınlaşmasını sağlayabilir.

empax

2008 versiyonu 2010 kadar yeterli mi sizce? MS office ile uyumluluk babinda.
بسم الله الرحمن الرحيم

XRumer

Alıntı yapılan: empax - 29 Mayıs 2011 - 18:42:07
2008 versiyonu 2010 kadar yeterli mi sizce? MS office ile uyumluluk babinda.

Çok ayrıntılı denemedim ama Ms Office ile uyumluluk konusunda Softmaker Office 2010, Libreoffice'den daha iyi görünüyor. 2008 versiyonunun ise uyumluluğunu ben de merak ediyorum.

maydin95

Alıntı yapılan: sabian - 29 Mayıs 2011 - 11:22:24
Alıntı yapılan: XRumer - 21 Mayıs 2011 - 21:11:07

Ben de çok büyük * bir şey yakaladınız sandım. :)
şu sıralar seminer sunum ödevlerimi hazırlıyorum. Birkaç gündür sürekli LibreOffice başındayım. Bahsettiğiniz özelliği ilk gördüğümde ben de epey heyecanlandım. LibreOffice'te de aynı özellik mevcut.

Bu özellik OpenOffice 3.2'de mevcut mu peki. Çünkü ne MS Office'de ne de OpenOffice'de görememiştim de.

Ayrıca şablonları kendiniz nasıl hazırlıyorsunuz merak ettim. İnkscape az çok kullanabiliyorum ancak ne Google Belgeler ne Symphony şablonlarını OpenOffice için öntanımlı yapamamıştım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2011 - 20:10:51

Chrome'un pek sevmesem de yeni logosu ile benzemiş ayrıca. Neden değiştirdiler logoyu bilmiyorum ama çok kötü olmuş.

Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sabian

@maydin95 ben şablon tasarımı yapmıyorum inkscape'den. Sadece göze hoş görünen kapak sayfasını onda tasarlıyorum, daha sonra da kelime işlemcide birleştirip pdf'e dönüştürüyorum ödevi, böylece ödevi tek parça halinde hazırlamış oluyorum. Yani şablon formatı ya da tasarımı sözkonusu değil. Yukarında dikkatsiz yazdmışım, yanlış anlaşılmış sanırım.

Ama bahsettiğim "-" koyarak ayırma özelliğini ben de iki gün önce keşfettim. LibreOffice kullanırken farkettim. Oldukça şaşırdım. Hatta ben tire koymadım nasıl ayırdı bu diye düşündüm :) OpenOffice'de var mı bilmiyorum ama.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

XRumer

2008 versiyonunun Ms Office 2007 versiyonunu çalıştıramadığı söyleniyor. Bu nedenle 2010 sürümünden şaşmamak gerek.

Bir ay boyunca 2010 versiyonunun deneme sürümünü kullandım ve şunu söyleyebilirim ki doc, docx vs. Ms Office dosyalarına desteği gerçekten çok iyi. Neredeyse Ms Office kadar iyi.

decent

Yazılım kullanışlı ve geniş kapasiteli olsa da ücretli olması en büyük dezavantajı.
LibreOffice ücretsiz olduğu için ücretli bir ofis yazılımına rağbet ne kadar olabilir?
İşyerinde ve evde bütün sistemlerde LibreOffice kullanıyorum; yetiyor.

Tabii daha fazlasını ve alternatif arayanlar satın alabilirler.