[Çözüldü] bilgisayar açılırken çıkan yazılar 2

Başlatan emreank, 29 Temmuz 2008 - 17:13:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreank

konu kilitlendiği için yeniden açmak zorunda kaldım aynı yazılar bende de var ama çözüm bende işe yaramadı çünkü swap UUİD si ile resume dosyasında yazan UUİD aynı....fsck çalışıyor her açılışta bu sebeple olabilirmi ?

birde açılış süresi xp ye göre daha uzun sürüyor ubuntuyu kuralı 1 hafta oldu 8.04 kullanıyorum ortalama açılış süresi ne kadar olmalı sizce ?

izzetguntalaz

Üşenmedim ölçtüm.
Bende grub dan masaüstünü görene kadar geçen süre 32sn. Tüm hizmetler açıktır.

emreank

bende o süre 1 dakika 20 sn ye  :D tavsiye edebileceğin birşey war mı ?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: emreank - 29 Temmuz 2008 - 17:29:35
bende o süre 1 dakika 20 sn ye  :D tavsiye edebileceğin * bir şey war mı ?

Şimdi ne olduda böyle oldu gibilerinden bir bilgim olmadığından biraz zor.

Peki Ubuntu yu ilk kurduğunda da aynı yavaşlığı hissettin mi ?

Sende de o arkadaşla benzer yazılar çıkıyorsa bu yüzden olabilir.

Bunlar tamamiyle tahmindir.

emreank

ilk kurduğumdan beri böyle...evet bende de o yazılar çıkıyor fsck taraması felan da yapıyor...ama ordaki çözüm bende işe yaramadı malesef çünkü orda önerilen swap UUİD si bende zaten doğru şekilde resume dosyasında yazıyor...bir bilen çıkar heralde bekleyelim..bu sırada da başka yerlerden bakalım çözüme bulursam burayada yazarım

erginemr

Her seferinde fsck çıkıyor dediniz, peki her seferinde bir yüzde (%) sayarak bölümleri kontrol ediyor mu?

Bir de fsck, kontrolünü, Hardy'de Ubuntu logosu altında turuncu yazılarla yapıyor. Artık siyah ekran çıkmıyor. Sizde durum nedir?

emreank

bende her seferinde fsck yı siyah ekranda ve sonuna kadar sayarak yapıyor orda çıkan yazıları bulmanın bir yolu varsa buraya kopyalayabilirim...

heartsmagic

Her seferinde fsck yapması pek makul değil. Ubuntu pürüzsüz bir şekilde kapanıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Bende Gutsy'de bile Ubuntu logosu altında yapıyordu fsck'i. Fakat belki ayda 1 yani onda da routine control filan yazıyor ve logo altında.

emreank

kapanırkende sorun yaşanıyor gibi geldi bana wireless le ilgili failed gibi şeyler yazıyor ama çabuk geçiyor yazılar okuyamadım tam olarak...bu gibi hataların kayıtedildiği yeri bulmam lazım sanırım...fsck yı kapanışta sorun yaşadığı için herseferinde çalıştırıyor olabilir sanırım...internette bu gibi durumlar için farklı sebepler le karşılaştım arama yaparken

1- aynı anda 2 ethernet kartı olması sebebiyle (1. normal ethernet 2.si wireles ethernet)
2- fazladan mount edilen bir sürücü nedeniyle (örneğin çıkardığınız halde,sistem tarafından görülmeye devam eden usb bellekler )
3- laptoplarda görülen genel sorun (sebebi bulunamamış ama 1 ve 2 ile bağlantısız nedenler)

heartsmagic

Eğer güç kesilip Ubuntu kapanıyorsa pürüz yoktur. Network için hata dediğin şeyleri pek kâle alma çok sorun değil onlar, hemen hepimizde mevcut.

ns

sanırım herşey  /var/log dizinine kaydediliyor ama ben pek anlamadim neyin ne olduğunu. genelde sadece tarihlerin olduğu dosyalar
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

erginemr

Şu başlıkta konu ile ilgili bazı bilgiler verilmiş: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=300477

1. Önce;
sudo fdisk -l
komutuyla hangi aygıt(lar)ın Ubuntu'ya ait olduğunu bulup, sonra;
sudo dumpe2fs -h /dev/sdX# | grep -i 'mount count'
komutuyla bu aygıt için toplam kaç sistem açılışında bir dosya sistemi kontrolü (fsck) yapılacağı ve bir sonraki kontrol için kaç açılış kaldığı bilgisi listelenecek. Bu komutu NTFS bölümleri üzeründe denerseniz hata mesajı verecektir, merak etmeyin. Burada sdX3 yerine sda1, sdb3, vb. aygıt isimlerini kullanacaksınız.

Sisteminizde bu komut ile aldığınız geri bildirim nedir?

2. Şu komut ise;
sudo tune2fs -c 30 /dev/sdX#
sdX# aygıtı için yüklemeler arası kontrol sayacını 30'a ayarlıyor.

3. "/etc/fstab" dosyasının içeriğini buraya yazın:
cat /etc/fstab
Her aygıt satırının sonunda, bu aygıt için fsck yapılıp yapılmayacağı (1/0) bilgisi var. Belki yanlış bir aygıt için fsck yapılmaya çalışılıyor olabilir.

3. Bence bir de GParted Live CD'yi indirip bir CD'ye yazın ve bilgisayarınızı bir de bununla başlatın. Sonra GParted ile Linux disklerinizi sağ tuşla tıklayarak hatalar için kontrol edin.

erginemr

Ubuntu kapanırken kapanış ekranından önce çıkan NetWork Manager ile ilgili yazılar için şu çözüm önerisi, kendi sistemimde işe yaramıştı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1027.msg25370#msg25370

Bir deneyin isterseniz.

emreank

dosyanın içeriği şöyle

apeiron@emreank-ev:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda6
UUID=01be6d62-6bcf-4a33-a47b-11d7167110e1 /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda1
UUID=5CE1-7C93  /media/sda1     vfat    defaults,utf8,umask=007,gid=46 0       1
# /dev/sda5
UUID=56505BE3505BC7FF /media/sda5     ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0       1
# /dev/sda7
UUID=9fcc82cd-1d7f-440c-b0a8-4501c65c694a none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec 0       0
apeiron@emreank-ev:~$

sanırım swap ve cdrom için fsck yapılmıyor...

bu da fdisk -l için çıktı

apeiron@emreank-ev:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xd24dd24d

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1       11687    93875796    c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2           11688       19457    62412525    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           11688       17530    46933866    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           17531       19062    12305758+  83  Linux
/dev/sda7           19063       19457     3172806   82  Linux takas / Solaris

erginemr

Bence ntfs ve vfat sistemler için fsck'yı kaldırın:
gksu gedit /etc/fstab
sda1 ve sda5 için olan satırların son rakamını 1'den 0'a çevirin.

Bir de
sudo blkid
komutuyla aygıtların UUID numaralarını listeleyin ve fstab dosyası içindekilerle karşılaştırın. İkisi de aynı değilse fstab'dakileri düzeltin.

emreank

fstab dan sda1 ve sda5 için fsck yı kapattım...uuid leri karşılaştırdım bi farklılık yok sorun çözüldü artık açılışta fsck yapmıyor......teşekkür ederim erginemr......ntfs yüzündenmiş herhalde.
fakat farklı bi sorun çıktı şimdi(ne sorunlu çoçuk bu demessin inş)....çıkış tuşuna basınca sistem 45 sn kadar kilitleniyor ondan sonra oturumu kapat kullanıcı değiştir yeniden başlat gibi seçeneklerin olduğu menü açılıyor..sadece ilk seferde böyle donuyor iptal deyip daha sonra açınca hafif bi donma oluyor

heartsmagic

Bence tek başlıkta tek problem halledilsin ki aramalar fayda versin. Bu nedenle başlığı etiketleyip, kapatıyorum.

Diğer sorunu yeni bir başlıkta konuşabiliriz. Tabi hata çıktısı çok işe yarayacaktır. Örneğin konsoldan

sudo shutdown -h now sonucundaki çıktılar. Ama dediğim gibi yeni bir başlıkta.