Zorin OS 5.2 Yayımlandı. Unity sevmeyenlere tavsiye 3

Başlatan decent, 19 Mayıs 2011 - 04:18:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

Zorin OS 5.2 sürümü resmi sitesinde de yayınlanmış. Haberi ayrıca biraz ayrıntılı şekilde geçeceksiniz sanırım.

decent

Evet şimdi gördüm, yeni konu açmaya gerek kalmayacak sanıyorum.
Kısa bir duyuru geçmişler, diğer her şey aynı.
Ubuntu 11.04 tabanlı yapmışlar.
Unity yerine yine Gnome 2.x tercih edilmiş.

Alıntı YapZorin OS 5.2 Core released

POSTED ON NOVEMBER 23, 2011 BY AZORIN
We have released the second updated version of our latest Zorin OS 5 release series. This release uses the GNOME 2.X Classic environment instead of Ubuntu's Unity shell. Zorin OS 5.2 features a whole host of updates to Zorin OS 5 including an updated Linux Kernel, security updates, upgraded programs, an all-new window border theme, an updated icon theme and an overhauled sound theme that features a fresh, new start-up sound.
You can get both 32 bit and 64 bit versions of Zorin OS 5.2 Core here.

experotux

Bende denedim ve değişen tek şey olarak sadece biraz hızlanmış ve look-changer olayını bozmuşlar önceki sürüm de daha iyiydi
Ayrıca kernel ve paket güncellemesi falan içeriyor
Açıkçası beğenmedim
Sanırım GTK3 ile onlarda çalışmak istemiyor
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

decent

@experotux,
Geliştiricinin tasarrufudur, Gnome-shell, unity gibi ortamları yine es geçmiş.
Demek ki Windows kullanıcılarına Gnome 2.x ile hitap etmeye devam edecek.

experotux

O konuda şikayetim yok ve olamazda
Zaten bende pek ısınamadım GTK3 e
Ayrıca ya benim indirdiğim 64 bit iso sorunluydu yada bu arkadaşlar azıcık look-changer uygulamasını bozmuşlar
Ben genelde dağıtım denemelerimi gerçek bilgisyara kurarak yaptığım için live cd de dikkat çekmeyen ayrıntıları farkedebiliyorum
Bu sürümde ki look-changer uygulamasında winxp seçeneğini kaldırıp yerine macosx seçeneği koymuşlar ve seçenekler sırası ile
win7-macosx-gnome olarak yeralıyor
Ancak bunlardan sadece win7 çalışıyor diğer ikisi çalışmıyor
Dediğim gibi ya bendeki iso da sorun var yada gerçekten böyle bir sorun var
Ancak bunun dışında simge setinde ki ufak bir kaç fark dşınında ve kernel dahil genel paket güncellemelerinin dışında bariz bir hızlama sözkonusu
Uygulamalar anında cevap veriyor ki bu da iyi birşey
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

hsngrms

Belki look-changer'ı da ücretli sürüme özel hale getirmişlerdir.

yakusha

Alıntı yapılan: hsngrms - 24 Kasım 2011 - 23:29:47

paralı linux mü kullanacağız şu günden sonra :p f ile başlayan linux sürümlerinden herhangi birine geçeriz biter :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

hsngrms

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 25 Kasım 2011 - 00:19:42
Alıntı yapılan: hsngrms - 24 Kasım 2011 - 23:29:47
paralı linux mü kullanacağız şu günden sonra :p f ile başlayan linux sürümlerinden herhangi birine geçeriz biter :)
"Paralı Linux mu" dedin ya bir an düşündüm, acaba "tam aradığım" diyebileceğim bir dağıtım olsa para verir miydim? Verirdim herhalde ama o zaman da maddi desteği nasıl olsa yaptım diyerekten FSF'ye üye olma gereği duymazdım :P
Neyse bu dağıtımın Zorin olmadığı kesin.
En az pacman kadar hızlı bir paket yöneticisi olmalı, en fazla Openbox kadar sistem kaynağı harcarken en az Compiz, Gnome shell ve KDE plasma desktop kadar görsellik sağlamalı, dahili-harici tüm donanımları eksiksiz tanımalı ve işlevsel güç seçenekleri bulunmalı (tasarruf modunda dizüstünün şarjı 5 saat gidebilmeli).
Tabi bu işin şakası, her şey zamanla olacak, henüz olmadı diye destek vermeyecek değilim, veriyorum zaten, hem parasal yönden hem yaygınlaşması-bilinirliğini artırma yönünden, hem de teknik ve teknik olmayan destek yönünden elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

sabian

Zorin Os'u bugün bilgisayarımın boş bıraktığım kısmına yükleyiverdim ve açıkçası çok hoşuma gitti. Hep 10.10'daki hızı ve efektleri aradım 11.04'ten beri. Unity efekt konusunda çakışma yaratınca stabiliteyi bozmamak adına pek müdahale etmemiştim. Bunun dışında bilgisayarında sorun yaşayan ve yardım isteyen arkadaşlarıma Ubuntu'yu sunduğumda arayüze epey yabancılık çekiyorlardı. Hatta Ubuntu aslında çok basit bir kullanım sub-nmasına rağmen çok karışık diyenler çıkıyordu.

Artık Windows ortamını aratmayacak bir arayüze sahip ve efektleri temiz kullanan bir sistemle karşılarına çıktığımda biraz daha inceleme eğilimi göstereceklerini düşünüyorum.

Kesinlikle çok eğlenceli geldi bana Zorin, bu kadar etkileneceğimi hayal dahi etmezdim. :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

bigbang

Zorin OS 5.2 ücretsiz sürümü denedim bir süre. Yukarıda arkadaşların bahsettiği look-changer sorununu hiç yaşamadım. Sonra ise Ultimate versionu indirdim. Farkı sadece neredeyse tüm uygulamaların yüklü gelmesi ve look-changer da fazladan 3 tane daha görünüm olması. Şu ana kadar bir sorunum yok. Hem Ubuntu 11.10 hem de Zorin OS Ultimate 64 bit ikisinide severek kullanıyorum.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

decent

@bigbang, güle güle kullan.
Benim merak ettiğim Ubuntu 12.04 çıktığında Zorin geliştiricisi hangi sürümü temel alacak ?
Yine 11.04 ile mi devam edecek, yoksa 11.10' u atlayıp doğrudan LTS sürüme mi geçecek ?

mbcdn

Güzel gibi türkçe dil desteği yok mu bu zorin os'un acaba?

Ubuntu'nun yanına alternatif olarak kurulabilir.

edit/

Ayrıca bu zorin os güvenli midir? internet üzerinden bankacılık işlemlerimi vs yapıyorum. Hesap şifremin çalınması gibi bir durum olmaz değil mi?

decent

Zorin OS;
Ubuntu ne kadar Türkçe ise o kadar Türkçe,
Ubuntu ne kadar güvenli ise o kadar güvenli..

Güvenlik için başta gelen iki önemli şart:

• Güncellemeleri sürekli yapılan bir sistem kullanmak,
  • 3. parti depolar konusunda azami dikkatli olmaktır.

bigbang

Kurulumdan sonra yarı İngilizce yarı Türkçe gibi geliyor. Ama gerekli ayarları yapınca sorun kalmıyor. @decent geçen gün forumlarına baktım ama hangi tabanla devam edecekleri net değil anladığım kadarıyla. Ayrıca dediğine katılıyorum Ubuntu ne kadar güvenli ise o da okadar güvenli. Güvenlik veya dil konusunda sorun yok gerçekten. Bence Zorin OS için tek sorun forumlarının geç cevap vermesi. Ama Ubuntu temelli olduğu için zaten birçok sorunumun cevabını burda bulmuştum daha önce. Herkese teşekkürler
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

PremiumOlsam?

Alıntı yapılan: bigbang - 17 Şubat 2012 - 11:25:16
Kurulumdan sonra yarı İngilizce yarı Türkçe gibi geliyor. Ama gerekli ayarları yapınca sorun kalmıyor. @decent geçen gün forumlarına baktım ama hangi tabanla devam edecekleri net değil anladığım kadarıyla. Ayrıca dediğine katılıyorum Ubuntu ne kadar güvenli ise o da okadar güvenli. Güvenlik veya dil konusunda sorun yok gerçekten. Bence Zorin OS için tek sorun forumlarının geç cevap vermesi. Ama Ubuntu temelli olduğu için zaten birçok sorunumun cevabını burda bulmuştum daha önce. Herkese teşekkürler

Özellikle sorum size, tabii diğer arkadaşlarda cevap verebilirler. Bende paypal üzerinden ultimate sürümünü satın almak istiyorum.

Sormak istediğim şey şudur. Gerçekten 10 Euro edecek bir işletim sistemimi ultimate? Yoksa free ile aynımı ?

Mesela mac teması vs nasıl? Hiç sorun çıkartıyor mu? Orjinal mac teması ile birebir aynı mı ?

Birde ben free sürümünü kurarken çok problem yaşadım. "GNOMEMENU.PY KURULUMU SONLANDIRDI." vs diye hatalar veriyordu.

Tabii 3-5 kez reset attıktan sonra kurulum sorunsuz tamamladım.Yaklaşık 1,5 aydır free sürümünü kullanıyorum.

Arada bir menü çöküyor. Onuda look changer ile tekrar düzeltiveriyorum :) Kodla vs uğraşmıyorum :=)

Ve son sorum şudur;

Acaba almak için geçmi kaldım? Yani yeni bir sürüm çıkartabilirler mi ?

Şimdi ben 5.2 ultimate sürümünü alırsam. Yeni çıkacak sürüme ücretsiz geçebiliyor muyum?

Yada biraz bekleyip yeni çıkacak sürümümü almalıyım?

Cevaplarınızı esirmeyin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2012 - 12:37:53

cevap?

bigbang

Ultimate alınca yeni sürüme ücretsiz geçebiliyormusun bi fikrim yok açıkçası. Ayrıca mac temasını hiç denemedim. 10 euro eder mi sorusuna gelince, kendi görüşüm bu kadar emek varken ve Windows'un bize sunduğu pahalı lisanslara bakınca eder. Birçok uygulama ve oyun hali hazırda gelmekte. Kurulumda Gnome ile ilgili bazı çökmeler olduğu doğru ama ben reset atmak zorunda kalmadım kurulum devam etti tabi bu önce deneyip sonra kurmak istediğinizde oluyor. Yani direk kurunca böyle bir sorun yok. Kendilerine mail attım ve raporladım zaten bunu ve üzerinde çalışıyolarmış bu sorunun. Arada yani günde maximum 2 defa Gnome ile ilgili bir hata vermekte ama kullanıma herhangi bir etkisi yok şu ana kadar. Performas ve efektler ise gayet güzel.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2012 - 19:22:06

Ayrıca Mac temasını denedim senin için, sadece üst panel Mac temasına benziyor. Yani alttaki Dock(Türkçe karşılığını hatırlayamadım kusura bakmayın) kendin kurman gerekiyor.

PremiumOlsam?

Alıntı yapılan: bigbang - 26 Şubat 2012 - 15:45:17
Ultimate alınca yeni sürüme ücretsiz geçebiliyormusun bi fikrim yok açıkçası. Ayrıca mac temasını hiç denemedim. 10 euro eder mi sorusuna gelince, kendi görüşüm bu kadar emek varken ve Windows'un bize sunduğu pahalı lisanslara bakınca eder. Birçok uygulama ve oyun hali hazırda gelmekte. Kurulumda Gnome ile ilgili bazı çökmeler olduğu doğru ama ben reset atmak zorunda kalmadım kurulum devam etti tabi bu önce deneyip sonra kurmak istediğinizde oluyor. Yani direk kurunca böyle bir sorun yok. Kendilerine mail attım ve raporladım zaten bunu ve üzerinde çalışıyolarmış bu sorunun. Arada yani günde maximum 2 defa Gnome ile ilgili bir hata vermekte ama kullanıma herhangi bir etkisi yok şu ana kadar. Performas ve efektler ise gayet güzel.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2012 - 19:22:06

Ayrıca Mac temasını denedim senin için, sadece üst panel Mac temasına benziyor. Yani alttaki Dock(Türkçe karşılığını hatırlayamadım kusura bakmayın) kendin kurman gerekiyor.

Diğer yabancı forumlarda okuduğum yorumlar 1 ay içerisinde yeni bir sürüm çıkacağını ve ultimate sürümünden üst sürüme geçişin ücretli olacağını söylendiği için şimdilik beklemeye karar verdim. Yeni sürüm çıktığında eğerki hataları düzeltirlerse ve tam istediğim gibi olursa almayı düşünüyorum.

Ama ne yazıkki şimdilik o hatalar ve sürüm yükseltme sorunu almam için bir engel.

Teşekkür ederim.

bigbang

Bu arada Zorin OS kendi sitesinde okuduğum kadarıyla 6. sürüm için şu an Zorin OS lite sürüm çıkacak sadece ve LXDE masaüstü ile gelecek. Zorin OS core,eğitim,multimedya ve ultimate sürümleri için ise baya bir süre yeni sürüm çıkmayacakmış. Neden olarak Unity ve Gnome 3'ün onların yapısına ters olmasıymış. BU şekilde Windows benzerliği yakalamalarının zor olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bazı kritik hatalarla karşılaşmışlar Ubuntu 11.10 sürümünde ve bu sorunları tamamen çözmeden Lite sürümün dışında sürüm çıkmayacak. Yani Ultimate sürümünün çıkmasına daha baya var. Haberin orjinal bağlantısı ise burda.
http://zoringroup.com/blog/2012/02/22/news-about-zorin-os-6/
http://zoringroup.com/blog/2012/03/01/zorin-os-6-lite-release-candidate-is-here/

PremiumOlsam?

Alıntı yapılan: bigbang - 04 Mart 2012 - 17:27:27
Bu arada Zorin OS kendi sitesinde okuduğum kadarıyla 6. sürüm için şu an Zorin OS lite sürüm çıkacak sadece ve LXDE masaüstü ile gelecek. Zorin OS core,eğitim,multimedya ve ultimate sürümleri için ise baya bir süre yeni sürüm çıkmayacakmış. Neden olarak Unity ve Gnome 3'ün onların yapısına ters olmasıymış. BU şekilde Windows benzerliği yakalamalarının zor olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bazı kritik hatalarla karşılaşmışlar Ubuntu 11.10 sürümünde ve bu sorunları tamamen çözmeden Lite sürümün dışında sürüm çıkmayacak. Yani Ultimate sürümünün çıkmasına daha baya var. Haberin orjinal bağlantısı ise burda.
http://zoringroup.com/blog/2012/02/22/news-about-zorin-os-6/
http://zoringroup.com/blog/2012/03/01/zorin-os-6-lite-release-candidate-is-here/

26 Şubat 2012 'de 1 ay içerisinde 6.0 sürümü çıkacağını söylemiştim.

Bugün 20 Mart 2012 --  6.0 sürümü dün çıkmış.

Buyrun link;
http://zoringroup.com/blog/2012/03/19/zorin-os-6-lite-is-released/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zorin-os-6-lite-is-released

edit;

Core sürümü 15 gün sonra çıkacak.

kerub

Ubuntu'daki gibi sınırlı paketler sunulmuyor mu? Yani bunlar için havuz verilmemiş mi? Yoksa kendimiz mi tek tek uğraşacağız? Mesela nvidia, flash, java, kodekler için ubuntu'da sınırlı alan havuzunda(sources.list'te restricted area varya o) doğrudan deb paketleri var. Bunda yok mu?
Saygılarımla, sevgilerimle...

decent

@kerub, Linux konusunda yeni değilsen Ubuntu  12.04 sürümünü veya resmi türevlerini tavsiye ederim..
Zorin OS Windows kullanıcılarına Linux' a geçişte kolaylık sağlamayı amaç edinmiş bir dağıtımdır, arayüz vs. bu amaca hizmet etmesi için tasarlanmıştır, bunun dışında bir farkı ve artısı yoktur.

carisma

kerub

Alıntı yapılan: decent - 04 Mayıs 2012 - 19:52:07
@kerub, Linux konusunda yeni değilsen Ubuntu  12.04 sürümünü veya resmi türevlerini tavsiye ederim..
Zorin OS Windows kullanıcılarına Linux' a geçişte kolaylık sağlamayı amaç edinmiş bir dağıtımdır, arayüz vs. bu amaca hizmet etmesi için tasarlanmıştır, bunun dışında bir farkı ve artısı yoktur.

Yok zaten Ubuntu'dan vazgeçmem. Linux dağıtımlarının hemen hemen hepsini şu son birkaç hafta içinde test ettim, en iyisi Ubuntu ve Kubuntu. Harddiskimde 2 bölüm var. Birisi Kubuntu diğeri Ubuntu yüklü  ;)
Saygılarımla, sevgilerimle...