Sunucularda hangi *nix sistemini daha başarılı buluyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 19 Mayıs 2011 - 00:27:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sunucularda hangi *nix sistemini daha başarılı buluyorsunuz?

Ubuntu
6 (18.8%)
Redhat Enterprise
4 (12.5%)
Debian
8 (25%)
Centos
7 (21.9%)
Suse Enterprise
0 (0%)
Slackware
0 (0%)
Mandriva Enterprise
0 (0%)
Pardus
0 (0%)
Archlinux
0 (0%)
Gentoo
0 (0%)
FreeBSD
1 (3.1%)
OpenBSD
1 (3.1%)
NetBSD
0 (0%)
PC_BSD
0 (0%)
Diğer
2 (6.3%)
MacOSX
1 (3.1%)
Hurd çekirdeği ile gelen herhangi bir dağıtım
2 (6.3%)

Toplam Oy Verenler: 32

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

microanaliz

Burada anladığımdan değil sadece FreeBSD okuduklarımdan dolayı bunu işaretledim nedeni basit en gelişmiş koruma sistemlerine sahip olduğundan aynı bir kale gibi düşünelim diyor proje sorumlusu ama içimde ufakda olsa debian hala gözbebeğim benim.
MicroAnaliz

XRumer

Mac Os X Server da bir Unix türevi değil mi? Mac'i bir Unix türevi olarak biliyorum ben. Tabii Apple'dan ve onun yaklaşımlarından dolayı Unix ailesinden dışlanmış biraz.

heartsmagic

Ben sunucularda MacOSX kullanılacağını pek sanmıyorum.

@microanaliz, pek karışmak istemiyorum ancak kullanmadığımız bir şey için ankete katılmak çok makul değil bence.

krwlng

Mac OSX sunucu sürümü mevcut, sunucular için özel Mac sistemlerde var fakat ben de sunucu için o kadar maliyetli bir sistemin düşünülebileceğini zannetmiyorum, ancak şunu da unutmamak lazım ki kullanan birileri olmasa yapmazlar diyerek çelişkili çelişkili konuşuyorum, yorum sizin :)

http://www.apple.com/server/macosx/
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

barış

CentOS, Red Hat, OpenBSD gibi sistemler varken MacOSX kullanılacağını ben de sanmıyorum. Yani, sunucuda Linux'un eline su dökülebileceğini sanmıyorum :D

emreseckin

heartsmagic

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Mayıs 2011 - 13:56:20
Mac OSX sunucu sürümü mevcut, sunucular için özel Mac sistemlerde var fakat ben de sunucu için o kadar maliyetli bir sistemin düşünülebileceğini zannetmiyorum, ancak şunu da unutmamak lazım ki kullanan birileri olmasa yapmazlar diyerek çelişkili çelişkili konuşuyorum, yorum sizin :)

http://www.apple.com/server/macosx/

Madem varmış :)
Ankete eklendi.

microanaliz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 13:36:01
Ben sunucularda MacOSX kullanılacağını pek sanmıyorum.

@microanaliz, pek karışmak istemiyorum ancak kullanmadığımız bir şey için ankete katılmak çok makul değil bence.
Haklısın sanırım...(ama bir öğrencime kurdum gösterdim debianı FreeBSD okudularımdan dolayı işaretledim)
MicroAnaliz

krwlng

O değil de, Mac OSX eklenir eklenmez bir oy almış, kim o kişi ve ne amaçla kullanır merak ettim doğrusu :)

Yiğit Ateş

Ben de açıkçası Mac OS ile beraber Ubuntu'ya oy veren arkadaşın gerekçesini merak ediyorum :)

XRumer

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 20 Mayıs 2011 - 15:08:38
Ben de açıkçası Mac OS ile beraber Ubuntu'ya oy veren arkadaşın gerekçesini merak ediyorum :)
Alıntı yapılan: krwlng - 20 Mayıs 2011 - 11:36:17
O değil de, Mac OSX eklenir eklenmez bir oy almış, kim o kişi ve ne amaçla kullanır merak ettim doğrusu :)

Mac OS X kullanmak yasak mı ya da sunucularda Mac OS X bu kadar mı kötü?

Yiğit Ateş

İsteyen istediğini kullanır tabii ki, yasak olabilmesi mümkün mü? Fiyat/performans açısından pek makul bir çözüm değil bence.

XRumer

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 20 Mayıs 2011 - 15:23:57
İsteyen istediğini kullanır tabii ki, yasak olabilmesi mümkün mü? Fiyat/performans açısından pek makul bir çözüm değil bence.

Apple'ın bütün ürünleri fiyat/performans konusunda tercih edilebilir değil. Aynı kapasitede normal bir bilgisayar Windows yerine Linux kullanırsa Mac'lerden daha iyi performans verebilir ve fiyat olarak da gayet uygun olur. Ama işte fanboyluk denilen saçmalık yok mu, konu o işte. Sunucularda Mac OS X kullanılması şaşırtıcı değil. Apple bir tuvalet kağıdı üretip üstüne 150 dolar fiyat yazsa onu da alanlar çıkar. :)

Khan

Sunucu bazında daha önce FreeBSD'nin adını çok duydum.
Ama güvenlik bakımından aralarındaki en iyisi OpenBSD olduğundan oyum ona..

heartsmagic

Duyumlarla anket inanın pek yarar sağlamaz bizlere :) Gerçi anketi açarken mevcut durumun nereye gideceğini tahmin ediyordum. Bu anket ciddi anlamda fayda sağlarsa, sunucu kuran, yöneten, üzerinde iş gören arkadaşların bir şeyler karalayıp, buna göre anketi şekillendirmesi lazım. Aksi takdirde ben de Windows çok iyiymiş der oy kullanırım mesela. Pardon Windows yoktu ankette :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: krwlng - 20 Mayıs 2011 - 11:36:17

Ben oy vermiştim :) Burada bir kurum yanlış anımsamıyorsam OSX kullanıyordu, hatta benim OSX'e olan sempatim sebebiyle biraz muhabbet etmiştik o yüzden işaretledim. Kendimin bir server'ı yok yani :D

Khan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mayıs 2011 - 16:54:48
Duyumlarla anket inanın pek yarar sağlamaz bizlere :) Gerçi anketi açarken mevcut durumun nereye gideceğini tahmin ediyordum. Bu anket ciddi anlamda fayda sağlarsa, sunucu kuran, yöneten, üzerinde iş gören arkadaşların bir şeyler karalayıp, buna göre anketi şekillendirmesi lazım. Aksi takdirde ben de Windows çok iyiymiş der oy kullanırım mesela. Pardon Windows yoktu ankette :)
Söylediğiniz doğru duyumla olmaz bu iş.
Ama olaya biraz da kararlılık bakımından baktım.
OpenBSD'nin çıkardığı sürümler Debian'nın "stable"sine eş değer.

Biraz da bu yönden düşünüp verdim.
Örneğin: Pardus, Archlinux gibi dağıtımlardan doğru dürüst sunucu olmaz bence.
Özellikle ArchLinux sık güncellendiğinden bu iş için uygun değil bence.

Tabii teorikten öte, bir de işi pratiğe dökmek lazım.

microanaliz

Oyumu kaldırdım insanları yanıtmamak için doğrusu bu kanımca...
MicroAnaliz

mehmetux

Oy kullanacaktım ki iletileri okuduktan sonra vazgeçtim. Debian' ın çok güvenli Centos' un arkasındaki topluluğun katkılarıyla pratik ve güvenli olduğunu duymuştum. :)
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

Khan

Ben de kaldırdım.
Bu konuda tecrübesi olanların yanıtlaması daha doğru olur.
Teorik bilgilerler insanların kafasını karıştırmamak gerekir...

krwlng

@Özgürubuntu, ben bir keresinde web sunucusu olarak mac denemiştim ama çok fazla fark yok diğer sistemlerle arasında, yalnızca dizin yapısı biraz farklı olduğu için, ne nerededir diye biraz çabalatmıyor değil. Ben oyumu Redhat tarafına kullanmıştım unutmadan onu da belirteyim, Redhat dememdeki en büyük sebep, 1999 yılından beri sunucu işi yaptığım neredeyse bütün sunucular redhat sunucularıydı ve çok başarılıydı çoğu, başarısız ve sıkıntılı olan birkaçı için ise yönetim hataları ve yapılandırma sorunlarını söyleyebilirim.

mami96

heartsmagic

Fikir değiştirip oylarını kaldıran arkadaşlara samimi olarak teşekkür etmek isterim, zira bu iş cidden denemeden olacak bir şey değil. Duyum konusu aslında belirleyici bir şeydir, mesela ben de FreeBSD diyebilirim, Debian diyebilirim hatta son zamanlarda Linux olacaksa sunucu Ubuntu diyebilirim. Fakat hiçbirini demedim, oy da kullanmadım :)

eribol

Redhat dedim çünkü bir tek onu kullandım sayılır, üniversitede. Ben kullanmadım ama kullananı yakinen gördüğüm için işaretledim. Ayrıca bu konuda 2 şey önemli diye yorumluyorum. Birincisi çekirdek güvenlik güncellemeleri, ikincisi de sunucu pazarında kullanılan araçların sistem ile uyumlu çalışması. Bu konuda da açıkçası Redhat, Debian, CentOs neredeyse aynı seviyede. FreeBSD, BSD alt yapısından dolayı işin doğrusu bir adım önde gibi düşündürüyor ama hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum.

Ayrıca bir istekte bulunursam sakıncası olmaz umarım. Bir kaç ay önce archbang sitesine bakınırken bir yazı gördüm. Yazıyı takip edince archhurd.org sitesini gördüm ve öğrendim ki hurd çekirdeği arch, debian ve gentoo sistemlerle çalışabilir hale getirilmiş. Biraz daha okuyunca gnu.org sitesinin de hurd çekirdeği üzerinde çalışan bir sunucu üzerinde barındırıldığını öğrendim. Her ne kadar uzun bir süre(belki 5 yıl belki 10 yıl sonra) hiç birimiz kullanmayacak olsakta bu çekirdeğin isminin duyulması lazım. Böylece meraklı arkadaşlar araştırıp bize bilgi verir ve hem de ileri ki zamanlarda oluşacak kavram karmaşasının önüne geçilmiş olur. Bu nedenle ankete süs olsun torba dolsun babında eklenmesini istesem sorun olmaz umarım.