Ubuntu 11.04 açılma hatası

Başlatan cihan_yilmaz, 18 Mayıs 2011 - 11:04:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cihan_yilmaz

İntel Core I5 - 8 gb ddr3  - 500 gb sata hdd / Acer 4820 TG model bir bilgisayarım var bu bilgisayarın üstünde iki tane ekran kartı bulunmakta

1- Intel Marka Ekran Kartı (onboard)
2- 1 gb Ati Radeon HD 5650 (Harici)

Ubuntu 10.10 (64 bit) veya (32 bit) versiyonunu default kurulum ile sıkıntısız kuruyordum Ati Ekran kartımı tanımıyordu fakat kullanabiliyordum. Ne zaman ki atinin sitesinden linux için olan versiyonunu indirip kursam bu seferde ekranımda hiçbir şekilde görüntü olmuyordu.

Asıl sıkıntım şu

Ubuntu 11.04 (64 bit) veya (32 bit) versiyonunu default kurulum yapıyorum ama hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. bazende görüntüyü alıyorum ama görüntüyü almam uzun sürmüyor 2-3 defa sistemi başlattığımda 4ncü defa artık görüntü yok. Anladığım kadarı ile sistem çalışıyor fakat görüntü yok. Siyah ekran sorunumu nasıl çözebilirim yardımcı olabilirmisiniz.

eribol

Terminale düştüğünüzde giriş yapıplspciçıktısını aktarır mısınız? Ayrıca yine terminalde iken startxkomutunu verdiğinizde ne oluyor?

decent

Hoşgeldiniz.
ATI ekran kartı sürücüsünü yüklemek için farklı alternatiflere bakabilirsiniz.

eribol

Sorun sadece sürücü kurulumu ile ilgili değil sanırım. Kullanılan dizüstü hibrit ekran kartına sahip ki bu tür donanımlar linuxta sorunlu.

decent

@cihan_yilmaz,
sudo jockey-gtk --list

çıktısını buraya aktarır mısınız ?

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: eribol - 18 Mayıs 2011 - 11:08:07
Terminale düştüğünüzde giriş yapıplspciçıktısını aktarır mısınız? Ayrıca yine terminalde iken startxkomutunu verdiğinizde ne oluyor?

Alıntı yapılan: decent - 18 Mayıs 2011 - 11:32:03
@cihan_yilmaz,
sudo jockey-gtk --list

Akşam eve gittiğimde istediğiniz bilgileri eklerim siteye fakat şunu denedim guvenli modda "root" olarak açmayı denediğimde ekran görüntüsü geldi fakat masaüstü şu bu hiçbirşey yok bomboş. bir duvar kağıdı, bir ben göz göze bakışıp durduk :)  !... startx yazdığımda da sistem açılırmış gibi oluyor fakat gene siyah ekran olarak bekliyorum. bazende Güvenli modda root olarak açmak istediğimde ekrandaki görüntülerin renkleri birbirine giriyor.

bytan

Normal kullanıcınla açıp terminalden startx ile açmaya çalıştığında ekrana getirilen çıktıyı buraya aktarabilir misin?

Bios üzerinden ana kart üzerinde bulunan ekran kartını seçme şansın var mı? Varsa bunu veya diğerini seçtiğinde durum değişiyor mu?

Hatta xorg.conf dosyasının da adını değiştirerek duruma bakabiliriz:

sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: eribol - 18 Mayıs 2011 - 11:08:07

cihan@cihan-notebook:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 12)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 12)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 12)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Redwood [Radeon HD 5600 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5600 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8151 v1.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43225 802.11b/g/n (rev 01)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

bu birinci istediğiniz bilgi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2011 - 18:16:42

Alıntı yapılan: decent - 18 Mayıs 2011 - 11:32:03
@cihan_yilmaz,
sudo jockey-gtk --list

cihan@cihan-notebook:~$ sudo jockey-gtk --list
[sudo] password for cihan:
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil) [auto-install]
cihan@cihan-notebook:~$

buda diğer isteiğiniz bilgi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mayıs 2011 - 18:17:44

Alıntı yapılan: bytan - 18 Mayıs 2011 - 16:35:54
Normal kullanıcınla açıp terminalden startx ile açmaya çalıştığında ekrana getirilen çıktıyı buraya aktarabilir misin?

Bios üzerinden ana kart üzerinde bulunan ekran kartını seçme şansın var mı? Varsa bunu veya diğerini seçtiğinde durum değişiyor mu?

Hatta xorg.conf dosyasının da adını değiştirerek duruma bakabiliriz:

sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

cihan@cihan-notebook:~$ sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek
mv: `/etc/X11/xorg.conf' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

buda diğer istediğiniz çıktı

eribol

Dediğim gibi sanırım hibrit kart kullanılıyor. Ati tarafında durum nedir bilmiyorum ama hibrit kartlar için pek bir gelişme yok şu an. Eğer bios'tan on board ekran kartını devre dışı bırakabilirseniz ATi ekran kartını kullanabilirsiniz aksi halde intel sürücüleriyle devam etmeniz gerekiyor.

heartsmagic

11.04 ile işler iyiye gideceğine sanırım daha kötü olmuş ya da senin için durum böyle. Şu an gördüğüm kadarıyla ATI sürücüler zaten kurulu değil, kaldı ki sorun çıkmaması için kurmayın diyorduk herkese.

Şöyle biraz bakındım da 11.04 kuranlar var sanırım, farklı konularda sorunlar yaşamışlar orası ayrı. Mümkünse bir BIOS'u güncellemeyi deneyebilir misin?

Şu ne diyor bu arada:

cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: eribol - 18 Mayıs 2011 - 22:50:19
Dediğim gibi sanırım hibrit kart kullanılıyor. Ati tarafında durum nedir bilmiyorum ama hibrit kartlar için pek bir gelişme yok şu an. Eğer bios'tan on board ekran kartını devre dışı bırakabilirseniz ATi ekran kartını kullanabilirsiniz aksi halde intel sürücüleriyle devam etmeniz gerekiyor.

evet biostan kapattım dediğiniz gibi bu sefer açıldı, aşağıdaki gibi değerler. biosum en güncel versiyonda zaten ama anladığım kadarı ile bunlar geçici çözümler önemli olan bu tarz bilgisayarlarda kullanıcı sıkıntısız bir kurulum yapsın ve işletim sistemini düzgün kullansın amacı güdülmeli microsoft bu yüzden kazanıyor madem yeni bir versiyon ubunutu bence bu sıkıntılarında giderilmiş olması gerekli ubuntuyu 10.04 versiyonundan beri kullanıyorum halen aynı sorunlar devam ediyor bir arpa boyu yol yok benim cihazım için diyorum her konuda yardımcı olabilirim arkadaşlar yeterki çözülsün bu sıkıntılar.

cihan@cihan-notebook:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 12)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 12)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Redwood [Radeon HD 5600 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5600 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8151 v1.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43225 802.11b/g/n (rev 01)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

cihan@cihan-notebook:~$ sudo jockey-gtk --list
[sudo] password for cihan:

kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için sahipli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

cihan@cihan-notebook:~$ cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
cat: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch: Böyle bir dosya ya da dizin yok

decent

@cihan_yilmaz,
Çıktıları 'code' içerisinde veriniz.

sudo jockey-gtk -e xorg:fglrx
sudo jockey-gtk -e kmod:wl

Komutlarını yürüterek ekran kartı ve broadcom aygıtına ait sürücüleri yükleyebilirsiniz.

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: decent - 19 Mayıs 2011 - 08:56:27
@cihan_yilmaz,
Çıktıları 'code' içerisinde veriniz.

sudo jockey-gtk -e xorg:fglrx
sudo jockey-gtk -e kmod:wl

Komutlarını yürüterek ekran kartı ve broadcom aygıtına ait sürücüleri yükleyebilirsiniz.

Verdiğin kodlarla yüklemeyi yaptım ama hiç bir espirisi olmadı yine siyah ekran yine siyah ekran.  bu ubuntuyu çıkaran arkadaşların elinde hehalde hiç hibrit ekran kartlı cihazlar yok insan sırf görüntü olsun ubuntu nun yeni versiyonunu çıkaralım diye işletim sistemi mi çıkarırmış windows yapıyor tüm cihazlarda çalışıyor linux yapıyor bir yerinde eksik birşeyler kalıyor en guzeli ne windows ne linux en iyisi mac os :)

heartsmagic

@cihan_yilmaz, şimdi sorayım sana hangi olaydan sonra siyah ekran geliyor? Cevaplayayım: ATI sürücü kurulumundan sonra. Sence Ubuntu bu işin neresinde?

Kısacası sorunun çözümü Ubuntu'ya bağlı değil. Bu konuda X+kapalı sürücülerin anlaşması gerekmekte ki şu an çok uzak bir noktadayız sanırım. Haliyle X yerine Wayland ve kapalı sürücüleri beklemek durumundayız.

Son cümlen içinse söyleyebileceğim tek şey, hangi işletim sisteminde mutluysan lütfen o işletim sistemini kullan.

decent

@cihan_yilmaz,
Herhangi bir komut ekranına düşebiliyor musun ?
Ya da açılışta grub ekranında   recovery > bozuk paketleri onar   seçeneği ile başlatabilir misin?

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2011 - 14:23:20
@cihan_yilmaz, şimdi sorayım sana hangi olaydan sonra siyah ekran geliyor? Cevaplayayım: ATI sürücü kurulumundan sonra. Sence Ubuntu bu işin neresinde?

Kısacası sorunun çözümü Ubuntu'ya bağlı değil. Bu konuda X+kapalı sürücülerin anlaşması gerekmekte ki şu an çok uzak bir noktadayız sanırım. Haliyle X yerine Wayland ve kapalı sürücüleri beklemek durumundayız.

Son cümlen içinse söyleyebileceğim tek şey, hangi işletim sisteminde mutluysan lütfen o işletim sistemini kullan.

şimdi bende sana birşey diyeyim kardeşim madem kaşındın !... Ati şu bu anlamam eğer tam bir desteğin yoksa yapma kardeşim, sonrada linux daha iyi bilmem ne der savunursun windows da, machintosh da adamlar destek vermediği bir şey yok biz niye yapamıyoruz bu işi milyonlarca kullanıcı var ama ortada adam gibi bir linux yok her bir linux mutlaka bir yerde çatlıyor ve çatlağı onarmak için çaba sarf eden yok free olmasın kardeşi 20-30$ olsun ama her bir haltada desteği olsun haksızmıyım arkadaşlar. paranın açmadığı kapımı var ve donanım üreticisine biraz para sonra bak bakalım nasıl çıkıyor her bir halt. beleş mezar meselesi yapma, verme, etme sonrada bekle gökten sana yağmur gelsin. neyse sabah sabah sinirlendirdin beni.

bytan

Alıntı yapılan: cihan_yilmaz - 20 Mayıs 2011 - 08:30:05
şimdi bende sana * bir şey diyeyim kardeşim madem kaşındın !... Ati şu bu anlamam eğer tam bir desteğin yoksa yapma kardeşim, sonrada linux daha iyi bilmem ne der savunursun windows da, machintosh da adamlar destek vermediği bir şey yok biz niye yapamıyoruz bu işi milyonlarca kullanıcı var ama ortada adam gibi bir linux yok her bir linux mutlaka bir yerde çatlıyor ve çatlağı onarmak için çaba sarf eden yok free olmasın kardeşi 20-30$ olsun ama her bir haltada desteği olsun haksızmıyım arkadaşlar. paranın açmadığı kapımı var ve donanım üreticisine biraz para sonra bak bakalım nasıl çıkıyor her bir halt. beleş mezar meselesi yapma, verme, etme sonrada bekle gökten sana yağmur gelsin. neyse sabah sabah sinirlendirdin beni.

Ben de sinirlendim. Ama iletişim kurarken hatta yazarken bu siniri dizginleyip kelimelerimizi tartabiliyoruz. Bu yüzden, bence daha fazla kaşınma.

Sen kartını alırken para vermedin mi? O kartın üreticisine hiç "ben sana para verdim, nerede bunun linux sürücüsü" dedin mi? Para verdiğin halde senin ihtiyaçlarını karşılayacak desteği sunmayan kart üreticisine kızmak yerine, senden hiçbir şekilde para almayan ve senin kullanımın için bir şeyler hazırlayıp kullanımına sunan yapıya kızıyorsun. Ki o yapı, kart üreticisinin üretmediği sürücüyü bile kendisi bir seviyeye kadar sistemine eklemiş.

Senden ricam, eleştirirken öncelikle sakin olman.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

decent

@cihan_yılmaz,
Linux' tan, Mac' ten, Windows' tan önce gelmesi gereken nedir?
Sevgi, saygı yoksa bunların hiçbir önemi yoktur.
Milyonlarca insanın gönül verdiği Linux felsefesini 2-3 cümle ile saygısızca eleştiriyorsun.

Parasını verip aldığımız ürünler bile olsa sizin konuşma tarzınız doğru değildir.

Ubuntu olmadı ise başka dağıtım yükleriz, sürücü yükleme alternatiflerine bakarız.
Sevgi ve saygının olduğu yerde boynumuz kıldan incedir, fakat bir ortamda anlayış yoksa geriye hiç bir şey kalmamıştır.

Yazdıklarınızı tekrar gözden geçirip, konuşma tarzınızı düzeltmenizi öneririm.

heartsmagic

şimdi bende sana * bir şey diyeyim kardeşim madem kaşındın !...

Yok, sen bana bir şey söyleme lütfen. Zira söz söylemek için önce seviye lazım.

cihan_yilmaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mayıs 2011 - 10:50:02
şimdi bende sana * bir şey diyeyim kardeşim madem kaşındın !...

Yok, sen bana bir şey söyleme lütfen. Zira söz söylemek için önce seviye lazım.

seviyesiz sensin "heartsmagic" ben fikrimi beyan ettim sizden rica ettim, yardım edin dedim, elimden geleni yapmaya hazırım çözelim dedim ama senin gibi ipini sapını koparmış biri çıkıyor deli ediyor insanı. sonra ben kötü birşey dediğimi düşünmüyorum kim istemez dünya genelinde birçok insanın kullandığı işletim sisteminin daha güzel çalışmasını, o yapmadı bu vermedi şu etmedi demektense yapalım edelim icraat üretelim istedim. artık microsoftun para kazanması yerine böyle işletim sistemlerinin popüler olmasını sıkıntılarının olmamasını istemek suçmu alın ortada 11.04 diye bir versiyon, forumda hata üstüne hata, yazan yazana neden öyle olacağına forumda çoğunluk tebrik mesajları yağdırsalar kötümü olur. neyse anlayana saz, "heartsmagic"" gibilerinede davul zurna az

bytan

Hakikaten sana ne desek boş.  Başka bir başlıkta daha demiştim geçen gün; herkes kendine yakıştırdığı gibi davranır.

PF @ ST

mehmetux

@cihan_yilmaz benden sana nacizane bir tavsiye sen boş ver linuxu yav işine hangisi yarıyorsa onu kullan. Seviye konusuna gelince  yazdıkların bence de seviyesiz olmuş ayrıca nankörlük yapıyorsun burada sana yardımcı olmaya çalışıyorlar ve bazı yanlış bildiklerin var, doğrusunu göstermeye çalışıyorlar sana, kimse olayı kişisel bir hale getirmemişken "kaşındın" kelimesini kullanmak sence seviyesizlik olmaz mı?
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

cumali

şimdi bende sana * bir şey diyeyim kardeşim madem kaşındın !... Ati şu bu anlamam eğer tam bir desteğin yoksa yapma kardeşim, sonrada linux daha iyi bilmem ne der savunursun windows da, machintosh da adamlar destek vermediği bir şey yok biz niye yapamıyoruz bu işi milyonlarca kullanıcı var ama ortada adam gibi bir linux yok her bir linux mutlaka bir yerde çatlıyor ve çatlağı onarmak için çaba sarf eden yok free olmasın kardeşi 20-30$ olsun ama her bir haltada desteği olsun haksızmıyım arkadaşlar. paranın açmadığı kapımı var ve donanım üreticisine biraz para sonra bak bakalım nasıl çıkıyor her bir halt. beleş mezar meselesi yapma, verme, etme sonrada bekle gökten sana yağmur gelsin. neyse sabah sabah sinirlendirdin beni.

Konuyu baştan sona kadar okudum.Forumdan yardım isteyeceksin,yardım etmek isteyen arkadaşa "kaşındın"diye ağır ithamda bulunacaksın.Bu kadarına pes doğrusu.Bu hakareti yapman için size ne söylediler,ne yanlış yaptılar?Sorunlar karşısında yardım etmek isteyen insanlara verdiginiz karşılık bu mu? El insaf!

Bir şeyler ters gitti diye yada başka bir yerden kızdınız diye bunu forumdan ve size yardım etmek isteyen insanlardan mı çıkaracaksınız?

Keşke şu bilgisayarınızı öfkenizden dolayı kırsaydınız da yardımsever insanların gönlünü kırmasaydınız.Şu aldığınız tavırdan sonra forumdan alacağınız bir şey kalmadı ama hayattan alacağınız dersler daha çok olacak.

Yazılacak çok şey var.Uzatmak istemiyorum.Umarım yardım sever insanlar bu tavırlardan ve çirkin sözlerden sıkılıp diger insanlara yardımcı olmayı kesmezler.

Kendinize yakışanı ama foruma yakışmayanı yapmışsınız.Söylediginiz çirkin sözden sonra bu foruma size yardım etmek isteyen insanlara özür borcunuzun olduğunu unutmamalısınız.

heartsmagic

Özür borcunu ödeyemez, zira arkadaşlar da benim yapacağımı yapmış, kullanıcıyı yasaklamış. Kısacası kendisine cevap hakkı falan felan...

Konuyu da ben kapatayım.