yeni kullanıcılar için linux dersi

Başlatan xhektor, 11 Ağustos 2008 - 11:45:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xhektor

yeni başlayan kullanıcılar için linux dersleri verilmesi. inanın bunu çok isterdim. şu şekilde bir şey düşündüm: önceden duyurular yapılsın ve benim gibi acemiler için linux nasıl kullanılır dersleri verilsin. eger katılım varsa gruplar oluşturulsun. hafta sonu için bilgisayarını alan gelsin ve bu işi iyi bilenler tarafından derslere başlansın. sadece işletim sistemi ile ilgili degil gimp ve benzeri uygulamalar içinde ders verilebilir. bunun kadar yararlı bir şey olmaz diye düşünüyorum. arkadaşlar bu konuyla ilgili fikirleri varsa veya desteklemek için lütfen buraya yazsın.

ironic

orda olduğunu bildiğim amerika ya gitmek yerine kendim keşfedeceğim amerika ya gitmek isterim.
linux bence zor değil sadece windows dan farklı. 3 aydır kullanıyorum. vakit buldukça forumdan diğer sitelerden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. zor değil sadece birileri bizi tembelliğe alıştırmış :)

FUBU

evet katılıyorum. birkaç ay takılsan forumda tüm sorularının cevaplarını bulabilirsin. hiç zor birşey değil. zaten yeni kullanıcının merak edebileceği tüm sorular çoktan cevaplandı. 
mesela o gimp meselesinde çok güzel site paylaşımları yapıldı. türkçe anlatımı olanından videolu anlatımı olana kadar neler neler var gimp için.
ha senin dediğin biraz daha özel dairede olur. mesela eski bir ubuntu kullanıcısı arkadaşın vardır okulda işte. onu eve çağırıp aklına gelen herşeyi sorarsın ama forumda senin dediğin şekilde zor. çok da gerek yok gibi.

Bedreddin

www.google.com > hata komutu
                        > ya da beceremediğimiz olayın ingilizce açıklaması

Bunun dışında da forumda sorarak yardım alabiliyoruz, yeterli bence, değil mi? :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Sypro

Özel kurslar var konu ile ilgili, eğer ki "forum ve internet yeterli gelmiyor, ben daha interaktif bir çalışma istiyorum" diyorsanız onları araştırın. Giriş seviyesi için Elap diye bir program vardı, tarihlerine bakarsanız (izmirde bu arada) belki işinize yarar.

Sanırım yalan olmuş.
Link: http://155.223.22.158/elap/

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

xhektor

Alıntı yapılan: Sypro - 11 Ağustos 2008 - 13:01:25
Özel kurslar var konu ile ilgili, eğer ki "forum ve internet yeterli gelmiyor, ben daha interaktif bir çalışma istiyorum" diyorsanız onları araştırın. Giriş seviyesi için Elap diye bir program vardı, tarihlerine bakarsanız (izmirde bu arada) belki işinize yarar.

Sanırım yalan olmuş.
Link: http://155.223.22.158/elap/

işte dedigim şey tamda buydu ama izmirdeymiş. :'(
bu arada gerek yok diyen arkadaşlar. belki sizin için olmaya bilir. belkide bu sayede bir çok insan linux ögrenmek isteyecek. ve inanıyorum ki böyle bir organizasyon olsa istemem diyenlerin hepsi böyle bir kursa katılırdı.

erginemr

Ben olaya "gerek yok" şeklinde değil, ama farklı bir pencereden bakacağım:

Hafta için hergün, bazen mesailere kalarak çalışıyorum ve akşam eve yorgun argın gidiyorum. Hafta sonunu da hem dinlenerek, hem de ailemle geçirmek istiyorum. Size kendi örneğimde çalışan bir kişi profili çizdim. Forum kullanıcısı çoğu arkadaş ise lise ya da üniversite öğrencisi ve hafta içi, hafta sonu demeden sınavlarıyla boğuşuyorlar. Böyle bir yoğun hayat temposunda yapıp yapabileceğimiz tek şey, fırsat buldukça ve elimizden geldiğince sorunlara İnternet üzerinden çözüm bulmak ve sizi, bilgi alabileceğiniz doğru İnternet kaynaklarına yönlendirmek.

Düşünceniz prensipte güzel ama uygulanabilirliği yok (ya da çok düşük bir ihtimal). Böyle bir şeyin gerçekleşebilmesi için asıl işinin bu olduğu eğitimciler bulmak gerekir. Onlar da, bu eğitimi gönüllü olarak değil, ancak para karşılığı yaparlar.

Yeni kullanıcılar için forumumuzda temel komutların açıklandığı bir başlık var. Eğer iyi kötü İngilizce biliyorsanız, daha da şanslısınız. Zira İnternet'te bu konuda bir kaç güzel kaynak var, dilerseniz bu adreslerin bir listesini verebilirim.

xhektor

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Ağustos 2008 - 13:50:58
Ben olaya "gerek yok" şeklinde değil, ama farklı bir pencereden bakacağım:

Hafta için hergün, bazen mesailere kalarak çalışıyorum ve akşam eve yorgun argın gidiyorum. Hafta sonunu da hem dinlenerek, hem de ailemle geçirmek istiyorum. Size kendi örneğimde çalışan bir kişi profili çizdim. Forum kullanıcısı çoğu arkadaş ise lise ya da üniversite öğrencisi ve hafta içi, hafta sonu demeden sınavlarıyla boğuşuyorlar. Böyle bir yoğun hayat temposunda yapıp yapabileceğimiz tek şey, fırsat buldukça ve elimizden geldiğince sorunlara İnternet üzerinden çözüm bulmak ve sizi, bilgi alabileceğiniz doğru İnternet kaynaklarına yönlendirmek.

Düşünceniz prensipte güzel ama uygulanabilirliği yok (ya da çok düşük bir ihtimal). Böyle bir şeyin gerçekleşebilmesi için asıl işinin bu olduğu eğitimciler bulmak gerekir. Onlar da, bu eğitimi gönüllü olarak değil, ancak para karşılığı yaparlar.

Yeni kullanıcılar için forumumuzda temel komutların açıklandığı bir başlık var. Eğer iyi kötü İngilizce biliyorsanız, daha da şanslısınız. Zira İnternet'te bu konuda bir kaç güzel kaynak var, dilerseniz bu adreslerin bir listesini verebilirim.

sagolun. ingilizcem yok. tabiki böyle bir kurs verilse paralı olsa ( uygun düzeyde ) yinede katılmak isterdim. şimdilik uygulanabilirligi yok demişsiniz. dogrudur. benim demek istedigim şuydu. eminim bir çok kişi windows kullanabilir sertifikası almıştır. çünkü bir zamanlar her yerde bilgisayar kursları vardı. şimdide devam ediyor. ama iş linux kurslarına gelince birçok arkadaş ne gerek var zaten net var ya gibi şeyler yazıyor. neden olmasın?

Sypro

Windows kullanmak ile ilgili kurslar (en azından basic kurslar) belediyeler tarafından bile ücretsiz şekilde veriliyor. Linux için bu durum malesef yok, en basit kurs için bile bikaç yüz lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Sizce bu yüzden olabilir mi?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Tam olarak istenilen şey değil ancak geçenlerde aklıma gelen bir şeyi paylaşayım. Şöyle kendi kendime düşünürken IRC üzerinden belirli tarihlerde, belirli anlatımlar yapılabilir. Başka şeyler için bunların yapılmış örnekleri vardır. Misal ilk toplantıda kabaca Linux/Ubuntu anlatılır ve tanıtılır. Bir sonrakinde bir konu belirlenir ve yine isteyen gelir anlatım yapılır. Fakat buradaki sıkıntı özellikle @erginemr'in söylediği gibi vakit. Bizzat kendim bu işe girişmek istiyorum ancak gerekli vakit sağlanabildiğinde. Evet bu bilgiler belki İnternet'te mevcut fakat anlatmak isteyen ben anlatırım, gelmek isteyen de ben gelirim derse neden olmasın :) Hoş bu forum üzerinden belki daha kalıcı olur ancak bazı şeyler forumda anlatılamıyor ya da biçimi uymuyor. Bakalım, kısmet.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Aslında IRC'de belli bir saatte toplantı güzel bir fikir, ancak birinin bu işe ön ayak olması ve yeterince önceden forumda kullanıcı ana sayfasında yeni mesaj olarak duyurması lazım. Hatırlarsanız, Ubuntu forum sakinleri buluşması da "nerde yapalım, ne zaman yapalım" gibi soruların ardından güme gitmişti. Deneme niteliğinde olacak bir IRC toplantısı / buluşması, önceden ve iyi bir şekilde organize edilirse, iyi bir katılım olacağına inanıyorum. Bana bakmayın, ben IRC'den anlamam. :) Ama böyle bir toplantıya da seve seve katılırım.

@abbas-dehmen, İnternet'te sizin için bir kaç kaynak buldum:

1. İTÜ Akademi Kursu: http://ila.itu.edu.tr/o_01.ila
(Süresi geçmiş, ama periyodik olarak yapılıyor. Fiyatları da uygun.)

2. EnderSys Danışmanlık Firması: http://www.endersys.com.tr/egitim/es-clsa.html
(EnderSys'te FUBU'nun bir arkadaşı çalışıyordu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2202.msg29217#msg29217. MS sertifikası gibi kapsamlı bir eğitim ve sertifika veriyorlar, ancak fiyatları biraz yüksek gibi.)

3. Akademik Bilişim Ücretsiz Kursları: http://ab2008.comu.edu.tr/linuxkurs_kayit.php
(Bu yılki toplantı Şubat ayında, Çanakkale'deymiş ve 2 günlük ücretsiz bir temel Linux eğitimi kursu verilmiş. Güzel ancak süresi geçmiş.)

4. İnternet'te Temel Linux Bilgisi için Kaynak Belgeler:
o http://www.belgeler.org/
o http://www.belgeler.org/howto/howtos.html
o http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1269.0 (Forumumuzdaki "Temel Linux Komutları" Başlığı)
o http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1812.0 (Forumumuzdaki "Türkçe Slackbook Eğitim Kitabı" Başlığı)
o http://cayfer.bilkent.edu.tr/~cayfer/kku/kku.html (Can Uğur Ayfer'in Kim Korkar Unix'ten Adlı Eğitim Kitabı)
o http://www.bilgiportal.com/v1/idx/6/436/Linux-Unix/makale/zet-Linux-Konsol-Komutlar--.html
o http://www.webhatti.com/isletim-sistemleri/4352-temel-linux-komutlari-ve-kisayol-tuslari.html

heartsmagic

Dediğimiz gibi vakit ve organizasyon meselesi. Vakit olduktan sonra aslında organizasyon kolay :) Diğer başlıktaki sıkıntı arkadaşların tarih için çok konuşmaları. Bu türlü organizasyonlar şöyle olmalı kanımca: Delinin biri çıkacak ve "şu tarih, şu saatte, şuradayım. Gelenle çay, çorba içeriz." diyecek. Kimse gelmezse hava almış olacak, bir kişi gelse bile kârdır :)

Not: İTÜ iyidir, uygundur, zevklidir :)

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eren eğitimlerde ücret görülüyor.

umutubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ağustos 2008 - 16:14:27
Dediğimiz gibi vakit ve organizasyon meselesi. Vakit olduktan sonra aslında organizasyon kolay :) Diğer başlıktaki sıkıntı arkadaşların tarih için çok konuşmaları. Bu türlü organizasyonlar şöyle olmalı kanımca: Delinin biri çıkacak ve "şu tarih, şu saatte, şuradayım. Gelenle çay, çorba içeriz." diyecek. Kimse gelmezse hava almış olacak, bir kişi gelse bile kârdır :)

Not: İTÜ iyidir, uygundur, zevklidir :)

İki kişi bile buluşmakta zorluk çekiyorken ( vakit, durum meseleleri ) toplantı yapıp ders vermek olanaksız benim gözümde.
İlk deliliği senin başlatmanı bekliyorum @Heartsmagic :)

heartsmagic

Hehe şu günler bir geçsin duruma göre bakarız inşallah.

sidious

sn. abbas-dehmen
bedava linux eğitimleriyle ilgili eğitimci bir kaç firmadan mail almıştım. ancak bana gönderdikleri tekliflerde misal; microsoft eğitimleri (adını hatırlayamıyorum) veren bir firmanın teklifinde mcse+sistem yönetimi+temel office eğitimi 2.250 Ytl. toplamda 200 saat eğitim. ve yanında 30 saat bedava linux eğitimi şeklinde bir teklif sunmuşlardı.
academytech den gelen teklifde ise ccna eğitimi için teklif istemiştim. linux u sorduğumda ccna eğitimi içine dahil edebileceklerini, ccna için 70 saat, linux için 40 saat kadar bir ders verebileceklerini fiyatında 1.250 Ytl olduğunu söylemişlerdi.

gördüğünüz gibi ücretsiz linux eğitimi veren eğitim kuruluşları paralı başka bir eğitimi tercih ettiğinizde bu işi bedeva yapacaklarını söylüyorlar. ancak 30-40 saat ne kadar etkili olabilir ki? :)

bu işe kaynak ayırırım diyorsanız size tavsiyem piyasada bu konuda çok güzel kaynaklar mevcut. tavsiyem Christopher Negus'un yazdığı Alfa yayınlarından çıkmış Linux isimli kitabı almanız olacaktır. ben en azından bu tür kaynakların çoğalması için katkım olsun diye kitabın orjinalini aldım. ve verdiğim paraya fazlasıyla değdi. 50 ytl ye kitabı temin edebilirsiniz. içerisinden de çok güzel 1 adet cd ve 1 adet dvd çıktı. onlardan bahsetmeyeyim sürpriz olsun :)
saygılar...
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ağustos 2008 - 00:27:10
Eren eğitimlerde ücret görülüyor.

Eğitim ücretsizdi. Şu an ücretli görünüyor, ancak araştırdığım kadarıyla ara ara yine ücretsiz olacakmış.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ironic

Eskiden bilen yoktu. iş kuranın elinde patlardı. ama şu an pardus sayesinde linux dağıtımlarına acayip bir ilgi var. artık ticarete dönüşür.