Biçimlendirilmiş Diski kurtarma???

Başlatan ubuntupardus, 13 Mayıs 2011 - 18:59:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 14 Mayıs 2011 - 23:22:49
Alıntı yapılan: karizmaxi - 14 Mayıs 2011 - 23:20:07
Bildiğimden değil ama anladığım kadarıyla senin sistem gitmiş Win7'yi kurtarabileceğini sanmıyoruz istersen yeni bir windows kurdurktan sonra bu yazılımla verilerini getirmeye çalış diyor galiba,çünkü yazılımın sitesine baktım program da .exe windowsla çalışıyor.
O sorun değil.
Şuan Windows xp deyim. Yeni bir windows kurdum. Ama bana oradaki veriler lazım değil. Benim tüm verilerim Windows yüklü olmayan yerdeydi. Onları da aldım.
Fakat
Benim Windows'u açmam lazım. Çünkü bi daha format programları Windows' a yükle bayağı bir uğraştırır.
Bu yazılımla verimi kurtarıyor. Yoksa Windows'u başlatabiliyor muyum? O yazıyor mu ? Saçma bir soru oldu gali ba ama. Neyse
Emin olmamakla birlikte anladığım kadarıyla veri kurtarıyor kota sorunun yoksa bi dene derim ama varsa daha bilgili bi arkaradaş cevap verene kadar o kısımı(win7 yüklü kısım) fazla kurcalama derim ne olur ne olmaz her ihtimale karşı.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

ubuntupardus

Programı indirdim. Evet sanırım veri kurtarıyor. Acaba bölümü kurtarmanın bir yolu yok mudur? Active Partition ile kurtaracam hata veriyor.
Unable to recover the partition because it overlaps with other partition
Please define and delete the existing invalid partition on the disk.
See the troubleshooting section in help for more details"

Yukarıda ki hata da tam olarak ne yazıyor onu da açıklarsanız sevinirim

sema

Disk üzerinde geçersiz bir bölüm mü var. Onları ya da varsa onu silip devam edin.
susema

ubuntupardus

Alıntı yapılan: susema - 15 Mayıs 2011 - 00:13:20
Disk üzerinde geçersiz bir bölüm mü var. Onları ya da varsa onu silip devam edin.
Tercüme için teşekkürler.
Sanırım benim Tekrar format atmam gerekecek :D
Neyse verileri kurtardık mutluyum.
Ama ilerliyen zamanda yine format için bayabir uğraşacaz. 1 senedir format atmıyordum. Bilgisayarı güzelce ayarlamıştım. Şimdi tekrar format atıcam sanırım olmayacağa benziyor.

ekremsenturk

Durum biraz karıştı sanırım. Takip etmekte biraz zorlanıyorum. Son olarak Windows XP'den yazdığını söyledin. Kurtarma yaptığın Disk'te kurulu olan Windows XP'den yazıyorsun sanırım.

Windows XP'den disk bölümlerini nasıl görüyorsun?

Bildiğim kadar Windows XP'nin MBR isimli sistem yükleyicisi Win. Vista ve Win.7'yi tanımıyor. Ama Win. 7 kurduğunu söyledin. Windows 7 mantıksal bir bölüme kuruluysa, çalışmaz.  Böle bir durumda Win.7'nin MBR'i Windows XP'yi çalıştırır. Sanırım buna benzer bir durum var. Windows XP, Win.7'nin 3.nesil NTFS formatınıda tanımayabilir. Bu durmda en iyisi bir çalışan Linux CD'sinden değerli verilerini bir harici disk'e veya DVD'lere yedekleyip, yeniden Temiz bir kurulum yapmaktır. Bunun için disk bölümlerinide yine çalışan Linux CD'sinden önceden oluşturabilirsin. Ubuntu kurulum CD'leri aynı zamanda sistem'i RAM üzerendende çalıştırabilirler (kurulumsuz).

ubuntupardus

Evet, durum biraz karıştı. Onun için bir toparlıyayım.
Benim HDD 5'e bölünük bir durumdaydı.
Bunun;

1. Bölümünde; Windows Xp
2. Bölümünde; Windows 7
3. Bölümünde; Ubuntu
4.Bölümünde; Benim Dosyalarım Video, Resim, Belgeler vs.(Bu 300GB lık bölümdü. Burayı yanlışlıkla biçimlendirdim. Şuan söylemiş olduğum programla kurtardım.)
5. Bölümde; Boş Tu.

Belgelerimi kurtardıktan sonra Bilgiayarı yeniden başlattığımda "No Such Grub Secue" diye bir hata aldım bilgisayar açılmadı.
Sonra Windows 7 DVD'sini takıp Onarma yaptım o da olmadı.
Bende Ubuntu CD mi takıp tekrar GRUB Kurulumu yapmak istedim. Fakat
sudo fdisk -l

komutunu verdiğimde "Unable dev/sda diye bir hata aldım. Hatayı alınca Ubuntuyu Tekrar kurmak için kuruluma geçtim. Fakat disk bölümlendirme kısmında Ubuntu tüm diski mi bir bütün olarak boş gösterdi.

O yüzden Windows 7 DVD mi takıp 4. Bölümdeki boş alana Yeni bir windows 7 kurdum. Başlangıç seçeneklerinde;
Windows XP
Windows 7(Yeni kurduğum)
Windows 7 KUrtarıldı(Eskisi onarma yaptığım)
vardı. Windows 7 kurtarıldıyı seçtim. "0xc00002225 Geçerli aygıt bulunamadığından ön yükleme başarısız"
Hatasını aldım.

Olay bundan ibaret.
Şimdi de Bu Windows 7 yi kurtarmaya çalışıyorum.

ekopc

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 16 Mayıs 2011 - 18:32:26
Evet, durum biraz karıştı. Onun için bir toparlıyayım.
Benim HDD 5'e bölünük bir durumdaydı.
Bunun;

1. Bölümünde; Windows Xp
2. Bölümünde; Windows 7
3. Bölümünde; Ubuntu
4.Bölümünde; Benim Dosyalarım Video, Resim, Belgeler vs.(Bu 300GB lık bölümdü. Burayı yanlışlıkla biçimlendirdim. Şuan söylemiş olduğum programla kurtardım.)
5. Bölümde; Boş Tu.

Belgelerimi kurtardıktan sonra Bilgiayarı yeniden başlattığımda "No Such Grub Secue" diye bir hata aldım bilgisayar açılmadı.
Sonra Windows 7 DVD'sini takıp Onarma yaptım o da olmadı.
Bende Ubuntu CD mi takıp tekrar GRUB Kurulumu yapmak istedim. Fakat
sudo fdisk -l

komutunu verdiğimde "Unable dev/sda diye bir hata aldım. Hatayı alınca Ubuntuyu Tekrar kurmak için kuruluma geçtim. Fakat disk bölümlendirme kısmında Ubuntu tüm diski mi bir bütün olarak boş gösterdi.

O yüzden Windows 7 DVD mi takıp 4. Bölümdeki boş alana Yeni bir windows 7 kurdum. Başlangıç seçeneklerinde;
Windows XP
Windows 7(Yeni kurduğum)
Windows 7 KUrtarıldı(Eskisi onarma yaptığım)
vardı. Windows 7 kurtarıldıyı seçtim. "0xc00002225 Geçerli aygıt bulunamadığından ön yükleme başarısız"
Hatasını aldım.

Olay bundan ibaret.
Şimdi de Bu Windows 7 yi kurtarmaya çalışıyorum.

Cevap: Çözüm aslında oldukça basit. Windows'un kurulum CD'sini takarız. Otomatik kurtarmayı seçtikten sonra R basıp  komut satırı gelene kadar bekleriz. Ardından fixmbrkomutunu yazıp enter'a basarız. İşlemi onayladığımız anda MBR tekrar yazılır ve sadece kurulu olan işletim sistemini görür. Böylece bilgisayarımızı yeniden başlattığımız anda sorunsuz bir şekilde Windows açılır.
[/size]
[/size]Kaynak

karizmaxi

Eğer hiç bir şey işine yaramazsa diski komple sil tertemiz. Yeniden kur sistemlerini ben şahsen öyle yaptım daha 3 hafta önce :D
Sabit disk seagate ise saegatenin sitesinde seatool isimli bir araç var onunla sildim ilk günkü gibi oldu :D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

ubuntupardus

Alıntı yapılan: karizmaxi - 16 Mayıs 2011 - 19:37:46
Eğer hiç bir şey işine yaramazsa diski komple sil tertemiz. Yeniden kur sistemlerini ben şahsen öyle yaptım daha 3 hafta önce :D
Sabit disk seagate ise saegatenin sitesinde seatool isimli bir araç var onunla sildim ilk günkü gibi oldu :D

500 Gb lık bir HDD daha almayı düşünüyorum. Büyük ihtimal Yeni aldığım diske işletim sistemlerini baştan kurup. Bu diskimde ki Belgelerim hariç her şeyi silip temiz format atacağım. Ama o kadar uğraşmak istemiyordum. Ama sanırım yapacak bir şey yok Yeni bir HDD alınca Güzel bir format daha atarım. 2 sene gider... :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mayıs 2011 - 20:21:33

Bu arada Sabit disk. Samsung. Seagate almayı düşünüyorudum sonra dan bir şekilde samsung aldım.
Şimdi ben iKinci HDD yi Seagate alıp RAID yapsam sorun olurmu? Yoksa aynı HDD den alsam daha mı iyi olur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mayıs 2011 - 20:25:22

Cevap: Çözüm aslında oldukça basit. Windows'un kurulum CD'sini takarız. Otomatik kurtarmayı seçtikten sonra R basıp  komut satırı gelene kadar bekleriz. Ardından fixmbrkomutunu yazıp enter'a basarız. İşlemi onayladığımız anda MBR tekrar yazılır ve sadece kurulu olan işletim sistemini görür. Böylece bilgisayarımızı yeniden başlattığımız anda sorunsuz bir şekilde Windows açılır.
[/size]
[/size]Kaynak
[/quote]
Teşekkürler. Fakat benim istediğim direkt Windows'un çalışması değil.
0xc000225 hatası alıpta başlamayan Windows 7 nin başlangıcını kurtarmak.