Biçimlendirilmiş Diski kurtarma???

Başlatan ubuntupardus, 13 Mayıs 2011 - 18:59:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Herkese iyi  günler...
Arkadaşlar ben 40gb lık bir bölümü ntfs olarak Ubuntuda biçimlendirmiştim.
Sonra Windows'a geçtim bu yeri görüyormu diye baktım.

Baktğımda benim Tüm belgelerimin vs. olduğu 371 gb lık alan da yoktu. Tekrar linux'a geçtim O 40 gb lık alanla birlikte 371 gb lık alanı birlikte boş olarak gösteriyor. Sanırım orasıda biçimlenmiş...

Benim tüm belgelerim resimlerim. Vs. Herşeyim hayatım oradaydı oradaki verileri kurtarmanın bir yolunu arıyorum. Lütfen yardım edin Acil..
Herkese teşekkürler. :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

ceylandag

Bu işlem bilgi ve uzmanlık isteyen bir iş.
Bazı programlar var bu işi yapan ancak aşağıdaki linkten profosyonel yardım almanı öneririm.
http://www.veridisk.com/hizmetlerimiz.html
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ubuntupardus

Alıntı yapılan: ceylandag - 13 Mayıs 2011 - 19:05:59
Bu işlem bilgi ve uzmanlık isteyen bir iş.
Bazı programlar var bu işi yapan ancak aşağıdaki linkten profosyonel yardım almanı öneririm.
http://www.veridisk.com/hizmetlerimiz.html
Benim kurtarmamın bir yolu var mı peki. HDD yi söküp başka bilgisayara taksam programlar arcılığıyla falan kurtarsam.

Peki bu kurtarma işini ne kadara yapıyorlar bilginiz var mı?

ceylandag

Hdd söküp başka makineye takmak problemi çözmez diye düşünüyorum.(Ancak hdd takılı olduğu makinede işletim sistemi yoksa mecburen başka makineye takacaksınız.Sorunlu diskinizi ne kadar çok kullanırsanız okadar az veri kurtarılabilir)
Fiyat için mesaj atıp bilgi alın şirketten.
Ücretsiz halletmek için riske girip program kullanabilirsiniz googlede veri kurtarma programı aramasından sonuç elde edebilirsiniz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

cumali

File Scavenger programı ile kurtarılabilir.http://www.quetek.com/prod02.htm Yalnız burdaki demo versiyonu.Veriyi bulur ancak kopyalayıp kurtarmaz.Bir şekilde temin edip full versiyonu ile veriyi kutarabilirsin.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: ceylandag - 13 Mayıs 2011 - 19:17:46
Hdd söküp başka makineye takmak problemi çözmez diye düşünüyorum.(Ancak hdd takılı olduğu makinede işletim sistemi yoksa mecburen başka makineye takacaksınız.Sorunlu diskinizi ne kadar çok kullanırsanız okadar az veri kurtarılabilir)
Fiyat için mesaj atıp bilgi alın şirketten.
Ücretsiz halletmek için riske girip program kullanabilirsiniz googlede veri kurtarma programı aramasından sonuç elde edebilirsiniz.
ASlında en önemli bilglerim Word excel pdf dosyalarında ve yaptığım bir kaç Visual Studio projeleri onları kurtarsam bile iyi
Bildiğiniz güzel bir program var mı?
Norton Ghost var diye biiyorum. Ben gerçektende işe yarar mı? Veya bu programlar gerçekten de işe yarıyorlar mı?

cumali

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 13 Mayıs 2011 - 19:23:01

ASlında en önemli bilglerim Word excel pdf dosyalarında ve yaptığım bir kaç Visual Studio projeleri onları kurtarsam bile iyi
Bildiğiniz güzel bir program var mı?
Norton Ghost var diye biiyorum. Ben gerçektende işe yarar mı? Veya bu programlar gerçekten de işe yarıyorlar mı?

Önerdigim yazılım denenmiştir.Kendi bilgisayarınız üzerinden bunu yapabilirsiniz.

ubuntupardus

Yazılımı siz kendiniz mi denediniz?

Peki kurtarma oranı nedir İyi midir. ve bazı yazılımlarla kurtardığnızda dosyalar açılmııyor. Bunda öyle bir sorun oluşur mu?

cumali

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 13 Mayıs 2011 - 19:51:56

Peki kurtarma oranı nedir İyi midir. ve bazı yazılımlarla kurtardığnızda dosyalar açılmııyor. Bunda öyle bir sorun oluşur mu?

Bakın,bir önceki mesajda denenmiş olduğunu yazmıştım.İyi veya kötü olduğunu siz denedikten sonra karar verirsiniz.Kaldıki usulüne göre denediniz ama bir kısmınıda kurtaramadınız diyelim.Ne kaybedersiniz?Aksine bir işlem yapmadıkça verileriniz kaybolmaz.

İnternette konuyla ilgili arama yaparsanız resimli anlatımları mevcut.Ayrıca farklı yazılımlarda var.Yapıp yapmamak size kalmış bir şey.Size öneride bulunmak faydalı olmak istedim.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: cumali - 13 Mayıs 2011 - 20:10:20
Alıntı yapılan: ubuntupardus - 13 Mayıs 2011 - 19:51:56

Bakın,bir önceki mesajda denenmiş olduğunu yazmıştım.İyi veya kötü olduğunu siz denedikten sonra karar verirsiniz.Kaldıki usulüne göre denediniz ama bir kısmınıda kurtaramadınız diyelim.Ne kaybedersiniz?Aksine bir işlem yapmadıkça verileriniz kaybolmaz.

Afedersiniz. Sanırım yanlış anlaşıldım. Yardımınız için teşekkür ederim tabii ki.  Sadece nasıl bir yazılım olduğunu öğrenmek istemiştim.

İnternette konuyla ilgili arama yaparsanız resimli anlatımları mevcut.Ayrıca farklı yazılımlarda var.Yapıp yapmamak size kalmış bir şey.Size öneride bulunmak faydalı olmak istedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mayıs 2011 - 20:24:28

Yalnız şöyle bir durum var benim biçimlenen disk bölümnü Ne Ubuntu ne de Windows görüyor.
Yani Windows ve Ubuntu da O bölüm görün müyor?
Yinede kurtarılabilinir mi?

cumali

Diskinizin windows üzerinde görmediginizi belirtmişsiniz.O zaman windows'ta disk yönetimine girip bakın.Örnegin;c, d veya e diye harf atama yapmış mı? Harf atama yapmışsa sorun giderilebilir.Degilse arızalı disk anlamına gelirki benim önercegim bir şey yok.

aurora

Benim de unutkanlığımdan dolayı böyle bir sorun başıma gelmişti. Bilgisayarı servise gönderdim. Hem de içindekileri yedeklemeden. Neyse sonra sorunu halledip geri gönderdiler. Bilgisayarı ilk açtığımda gördüm ki harddiski biçimlendirip, yeniden bölümlendirip vista kurmuşlar. Apar topar program aradım. Sonra Get Data for NTFS and FAT diye bir program buldum ve bana ne gerekiyorsa hepsini kurtardım.

Şimdi bence harddiski al başka bir pc ye tak. Program hala elimde, boyutu da 2.6 mb kadar. İstersen mail atabilirim sana programı. Ya da kendin de bulabilirsin. Nasıl istersen. Bu program full sürüm olup işine yarayacağını düşünüyorum. Garantisi yok tabi ki.

Not: Olası aksiliklerden sorumlu olmak istemem. Ben başıma gelen olayı anlattım ve bunun için ne yaptığımı söyledim. Karar senin.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: cumali - 13 Mayıs 2011 - 20:44:46
Diskinizin windows üzerinde görmediginizi belirtmişsiniz.O zaman windows'ta disk yönetimine girip bakın.Örnegin;c, d veya e diye harf atama yapmış mı? Harf atama yapmışsa sorun giderilebilir.Degilse arızalı disk anlamına gelirki benim önercegim bir şey yok.

Şöyle Windows 7 ve Windows Xp yüklü kısımlarda harf atam var. Oraları zaten görüyor.
Ubuntu yüklü kısımda harf atama yok. Pencere içerisinde var.
Diğer verilerimin olduğu kısım ise listede yok. Boş alan olarak altta görünüyor. Bir resim ekliyeyim daha iyi olur.
Mavi ile çizdiğim alanda kurtarmam gerekn veriler var.
Resim çıkmazsa linki
http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=58046723764697109748.png

bytan

@ubuntupardus,

Forum ve wiki üzerinde, hatta google üzerinde testdisk ile photorec araması yaparsan, veri kurtaran ve memnun kalan bir çok kullanıcının olduğunu göreceksin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntupardus

Alıntı yapılan: bytan - 13 Mayıs 2011 - 21:09:33
@ubuntupardus,

Forum ve wiki üzerinde, hatta google üzerinde testdisk ile photorec araması yaparsan, veri kurtaran ve memnun kalan bir çok kullanıcının olduğunu göreceksin.
Cevap için teşekkürler. Zaten şuan arama yapıyorum.
Peki şunu öğrenmek istiyorum. Baktığım forumlarda vs. çoğunlukla biçimlenmiş veya windows üzerinde görünen diskleri falan kurtarıyorlar.

Benim durumum yukarıda resimdeki gibi. Boş alan yazıyor ve bilgisayarmıda görünmüyor. Aynı şey ubuntuda görünmüyor.
Bu programlar buralardanda veri kurtarabiliyor mu? yoksa windows'un görmesi mi gerekiyor.

bytan

Sen yazılımı kur, o zaten görüp göremediğinde sana bildirir. Ama o yazılımın görmesi ve oradan veri kurtarabilmesi için illâ windows'un görmesi gerekmez. Oradan bakarak gördüklerini çok fazla baz alma. Ona bakılırsa win tarafında ext2/3/4 dosya sistemleri de normalde görünmüyor ancak rahatlıkla okuyup yazabiliyoruz ve o disk bölümlerinde çalışabiliyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntupardus

Alıntı yapılan: bytan - 13 Mayıs 2011 - 21:16:12
Sen yazılımı kur, o zaten görüp göremediğinde sana bildirir. Ama o yazılımın görmesi ve oradan veri kurtarabilmesi için illâ windows'un görmesi gerekmez. Oradan bakarak gördüklerini çok fazla baz alma. Ona bakılırsa win tarafında ext2/3/4 dosya sistemleri de normalde görünmüyor ancak rahatlıkla okuyup yazabiliyoruz ve o disk bölümlerinde çalışabiliyoruz.

Sadece Windows değil Ubuntu da görmüyor. Şimdi çoğu programı indirip deniyorum da.
Active Partition Recovery diye bir program indirdim.
Sanırım bölümü "Unallocated" olarak değerlendiriyor. Bu bölümden kurtarma yapmam lazım. Bakalım az sonra norton'u da deniyecem

Son durum şu şekilde tarattığımda böyle bir ekran geldi inşallah kurtarır. Sadece klasörü tıkladığımda Recover aktif olmuyor. Ama Bölümü seçtiğimde aktif oluyor. İlginç.
http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=35736905225519869755.png

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mayıs 2011 - 21:31:45

Galiba bir sonuca varmak üzereyim.
Active Partition ile tarattığımda klasörleri buldum.
yarın ilk işim bir yerden HDD bulup bunları kurtarmak ve tekrar bilgisayarıma almak inşallah olur.

eğer olursa veya olmazsa burada paylaşacağım. Benim gibi durumda olanlar olursa diye.
Ama bu konuda tecrübeleri fikri olanlar yinede mesaj atabilirler.

Son durum şu şekilde. Klasörlerimi vs. gördü. Sadece klasörü seçtiğimde recover aktif olmuyor HDD bölümnü seçtğimde aktif oluyor o biraz ilgin.

http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=35736905225519869755.png

ekremsenturk

Testdisk ile görünmeyen veya boş alan olan böllümler, tüm dosyalar ile birlikte eski disk formatına dönüştürülebiliyor. Hrhangi bir şey kurtarmana gerek kalmıyor. İstisna olarak, özel veri silme programları kullanıldığında, yapılabilecek bir şey kalmıyor. Üstüne formatlanmış disk bölümleri bile, kullanılmamış olmaları durumunda, kurtarılabiliyorlar. Testdisk Ubuntu paketleri arasında bulunuyor ve uçbirimden çağrılıyor. (Bir konsol programı) Çok dikkatli olmakta her zaman yarar var.

kalkan1973

Her zaman bu tür durumlardan korktuğum için eski bilgisayardan söktüğüm 160 GB lık SATA HDD e ne var ne yok tüm yedeklerimi aktardım. Üstelik HDD i kızak içerisine yerleştirip harici HDD yaptım. Bir de benim işyerimde test ettiğim RECOVERY FİLES isimli bir program vardı. DEMO olmasına rağmen kurtardığı dosyaların önizlemesinden WORD ve EXCELL dosyalarını aktarabilmiştim. Full sürümünü travsiye ederim. RECOVERY FİLES...
Evde İşte her yerde Linux

Shamata

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 14 Mayıs 2011 - 16:14:30
Testdisk ile görünmeyen veya boş alan olan böllümler, tüm dosyalar ile birlikte eski disk formatına dönüştürülebiliyor. Hrhangi bir şey kurtarmana gerek kalmıyor. İstisna olarak, özel veri silme programları kullanıldığında, yapılabilecek bir şey kalmıyor. Üstüne formatlanmış disk bölümleri bile, kullanılmamış olmaları durumunda, kurtarılabiliyorlar. Testdisk Ubuntu paketleri arasında bulunuyor ve uçbirimden çağrılıyor. (Bir konsol programı) Çok dikkatli olmakta her zaman yarar var.

evet test disk programından bende yararlanmıştım. bence gayet başarılı bir program kendisi denemede fayda var.

cumali

ubuntupardus

Herkese yardımları için teşekkürler. Active Partition Recovery Adlı programla kurtardım tüm HDD yi.

Yalnız ondan sonra Bazı sorunlar oluştu. Bilgisayarı yeniden başlattğımda "No such grub rescue" diye bir yazı çıktı ve bilgisyar başlamadı. Bende Ubuntu LiveCD mi takıp grubu tekrar kurmak istedim. Fakat ;

sudo fdisk -l komutunu verdiğimde "Unable dev/sda " gibi bir çıktı geldi. Dedim ubuntuyu tekrar kuriyim en iyisi. Disk biçimlendirme kısmında Hiç bir HDD bölümünü görmedi. Tüm HDD'yi boş ve bölüm oluşturulma mış olarak gösterdi.

Sonra bende Windows 7 DVD si ile sistem onarma yapayım dedim. O da işe yaramadı. O da işe yaramayınca 40GB'lık Boş alanım vardı oraya Windows 7 kurayım dedim. Kurdum. Daha sonra boot kısmında

Windows Xp
Windows 7(Son yüklediğim)
Windows 7 Kurtarıldı(Daha önceki Windows sürümüm.)

Bunlar vardı. Windows 7 Kurtarıldı ya girdim. Fakat karşıma 0xc0000225 hatası çıktı."Gerekli aygıta erişilemediği için önyükleme başarısız " diye bir hata.

Windows Xp ye geçtim Baktım ki O windows yüklü kısmı görmüyor. Bende Active ile tekrar kurtarayım dedim Tarattım Recover' butonuna bastım.  Karşıma

"Unable to recover the partition because it overlaps with other partition
Please define and delete the existing invalid partition on the disk.
See the troubleshooting section in help for more details"

Yazan bir hata çıktı. Şimdi yabancı forum sitelerinde bu hata içn uğraşıyorum.
Bana o yüzden. Aşağıdaki cümlenin tercümesi lazım.

I think you can't recover your data now, because of overwritten the data due to installation of windows 7 without having other partition of your drive. In this condition you can try for Partition Recovery Software. you can use its Trail version to check out how much data you can recover with this. You can be download it from http://www.partitionrecovery-software.co...

Google Translate'ile baktım fakat pek anlayamadım. Bu yukarıdaki cümleyi tercüme edecekler gerçekten bana çok yardımcı olmuş olacaklar. Herkese teşekkürler.

karizmaxi

Bildiğimden değil ama anladığım kadarıyla senin sistem gitmiş Win7'yi kurtarabileceğini sanmıyoruz istersen yeni bir windows kurdurktan sonra bu yazılımla verilerini getirmeye çalış diyor galiba,çünkü yazılımın sitesine baktım program da .exe windowsla çalışıyor.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

ubuntupardus

Alıntı yapılan: karizmaxi - 14 Mayıs 2011 - 23:20:07
Bildiğimden değil ama anladığım kadarıyla senin sistem gitmiş Win7'yi kurtarabileceğini sanmıyoruz istersen yeni bir windows kurdurktan sonra bu yazılımla verilerini getirmeye çalış diyor galiba,çünkü yazılımın sitesine baktım program da .exe windowsla çalışıyor.
O sorun değil.
Şuan Windows xp deyim. Yeni bir windows kurdum. Ama bana oradaki veriler lazım değil. Benim tüm verilerim Windows yüklü olmayan yerdeydi. Onları da aldım.
Fakat
Benim Windows'u açmam lazım. Çünkü bi daha format programları Windows' a yükle bayağı bir uğraştırır.
Bu yazılımla verimi kurtarıyor. Yoksa Windows'u başlatabiliyor muyum? O yazıyor mu ? Saçma bir soru oldu gali ba ama. Neyse