Unity masaüstünü nasıl buldunuz ?

Başlatan decent, 12 Mayıs 2011 - 17:45:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Unity masaüstü ortamını beğendiniz mi, sizce tutacak mı?

- Bence çok güzel ve büyük bir adım, değişimi severim.
19 (18.8%)
- İstediğim seviyede değilse de Natty ile başlangıç yapıldı, 11.10 sürümünde çok daha güzel olacak.
39 (38.6%)
- Güzel fakat yine de önceki daha kullanışlı idi.
20 (19.8%)
- Ben güzel bulmadım, eski ile devam edeceğim veya başka bir ortam kullanacağım.
30 (29.7%)
- Diğer (Lütfen belirtiniz.)
2 (2%)

Toplam Oy Verenler: 101

Oylama kapandı: 11 Temmuz 2011 - 17:45:33

nikbinliknet

Gnome3 varlen Unity çok sorunlu ve basit kalıyor.
Gnome sonunda doğru bir adımla Gnome3 ve yeni bir kullanıcı dostu masaüstü yaratmayı başardı.
Bence Gnome3 yenilikleri Untiy'den daha radikal ve mantıklı değişimler ve de çok başarılı...
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

decent

Alıntı Yap- İstediğim seviyede değilse de Natty ile başlangıç yapıldı, 11.10 sürümünde çok daha güzel olacak.

Bu tahminimde haklı çıktığımı şimdiden görebiliyorum.
Farkı görebilmek için aynı bilgisayarda Natty ve Oneiric sürümlerini beraber kullanıyorum.
Natty üzerindeki Unity ile Oneiric üzerindeki Unity kesinlikle farklı.
Bilindik sorunlardan arındırılmış ve arındırılmaya devam ediyor.

Gnome 3 konusuna gelince; Unity ve diğer ortamları tercih ederim.
Gnome 3 bana göre (kullanılabilir durumda olsa dahi) istediğim seviyeye gelmiş değil.

11.10 Beta sürümü çıktığı anda, Natty (yani sorunlu Unity) ile  tamamen vedalaşmayı düşünüyorum.

aklan

Unity arayüzünün GNOME ve KDE'ye göre daha basit olduğu doğru. Şu anki hâliyle Unity, özgür bir yazılımın kullanıcıya sunması gereken özgürlükleri yeterince sunmuyor, diye düşünüyorum.

Ancak yeni yayınlanmış bir ortam olduğundan bunları normal karşılıyorum. İleride panellerin yerini değiştirip onların içini istediğimiz gibi değiştirebilmeliyiz. Yeni paneller ekleyip istediğimiz paneli (soldaki çubuğu da dahil) gizleyebilmeliyiz. Eğer bu özellikler olmayacaksa GNOME ortamına geçebilirim. Ancak ileride bunun gibi özelleştirme seçeneklerinin kullanıcıya sunulacağına çok yüksek ihtimâl veriyorum.

Bu nedenle "İstediğim seviyede değilse de Natty ile başlangıç yapıldı, 11.10 sürümünde çok daha güzel olacak." seçeneğine oy verdim.

xwes

Ubuntu neden daha hazir olmayan uygulamalari devreye sokuyor kararli surumlerde, anlamiyorum. Belki gelecek surumde unity guzel olacak ancak an itibariyle pek bir ozelligi olmayip sistemde kararsizlik yaratan bir uygulamayi neden ontanimli yapiyor. Hadi biz neyse de ilk kez ubuntu kullananlari neden duşunmuyorlar. Yeni gelen biri sorunlu bir unity ile karşilaşinca hissedegi duygu "bu ne ya, mac gibi yapmaya çalişmişlar ama onu da becerememişler" olacaktir.

decent

Alıntı yapılan: xwes - 09 Haziran 2011 - 09:38:05
Ubuntu neden daha hazir olmayan uygulamalari devreye sokuyor kararli surumlerde, anlamiyorum. Belki gelecek surumde unity guzel olacak ancak an itibariyle pek bir ozelligi olmayip sistemde kararsizlik yaratan bir uygulamayi neden ontanimli yapiyor. Hadi biz neyse de ilk kez ubuntu kullananlari neden duşunmuyorlar. Yeni gelen biri sorunlu bir unity ile karşilaşinca hissedegi duygu "bu ne ya, mac gibi yapmaya çalişmişlar ama onu da becerememişler" olacaktir.

Unity tek masaüstü ortamı değil; varsayılan masaüstü ortamı..
İsteyenler klasik Gnome ortamını kullanabiliyor veya resmi Ubuntu türevleri olan Xubuntu, Kubuntu gibi diğer alternatiflere yönelebilir.
Dolayısıyla "İlk defa Ubuntu kullanan..." cümlesindeki kullanıcının düşünülmediği fikri yersizdir.

Dayatmacılık veya kullanıcının düşünülmediği fikrine katılmıyorum.
Natty sürümü köklü değişiklikler içerdiği için buna bağlı olarak bazı (sonradan çözülmüş) sorunlarla gelmektedir.

xwes

Klasik gorunumun de yuklu gelmesi konusunda haklisiniz evet ama yeni kullanici için klasik gorunum de henuz "yeni" olacagi için, en azindan on tanimli olarak klasik gorunumun gelmesi, unity'ye dileyen bilinçli kullanicilarin geçmesi gerekirdi. Gerçekten ilk deneyimin, ilk izlenimin çok onemli oldugunu duşunuyorum, bu nedenle bu denli onemsiyorum.

MURATSPLAT

Unity  süper  :) Gnome'de gereksiz olan  çoğu şey atılmış. Çok hafif Kısayollarla sanal masaüstü kontrolü ise süper . Sanal masaüstleri kullanımı, Unity ile teoriden pratiğe geçmiş.

Kararlı hale geldiğinde tadından yenmez 8)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Yiğit Ateş

decent

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 09 Haziran 2011 - 23:31:04
Bulmaz olaydım şıkkı yok ankette :)

Alıntı Yap- Ben güzel bulmadım, eski ile devam edeceğim veya başka bir ortam kullanacağım.

Her görüşe yer/saygımız var :)

Yiğit Ateş

Ciddiye alınacak bir ileti değildi, sonuna gülücük koymuştum ama bazen yetmiyor sanırım :)

Bir yerde, Mark Shuttleworth yan çubuğun yerini değiştirme seçeneğini eklemeyeceğiz demişti. Yine aynı şekilde panel için de. Nedenini hatırlamıyorum ama tasarım yüzünden demişti sanırım. Eğer böyle özelleştirmesi kısıtlı olmaya devam ederse Unity nefretim dinecek gibi görünmüyor. Neyse, umarım en azından kararlılık sorunları giderilir Oneiric ile.

decent

Belki de ben bütün iletilerimi ciddi yazdığım için dikkate aldım :)

karizmaxi

Sağolsun unity'nin kararsılığı sayesinde Mageia gibi sağlam bir dağıtım tanıdım ne demişler her şey de bir hayır vardır demekki unity saçmalığı sağlam bir dağıtım kullanmamıza vesile olacakmış :D

Yinede unity'yi de Gnome 3'ten daha iyi buluyorum şimdilik
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Yiğit Ateş

Üzüldüğüm nokta, bu alınan son kararlar beni iyice soğuttu Ubuntu'dan. Linux dünyasının çeşitliliğinin faydasını bir kez daha anladım. Başka dağıtımlar da aynı yolu takip etse ne yapardım bilmiyorum.

decent

Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Haziran 2011 - 23:52:33
...

Yinede unity'yi de Gnome 3'ten daha iyi buluyorum şimdilik

Aynı görüşteyim.

abbasc

çok şık olmuş ama üstteki paneli de kullanılabilir yapsalardı çok daha iyi olurdu. gnome masaüstündeki gibi panele bir şeyler eklenebilseydi pencere seçici falan hem daha kullanışlı hem de daha pratik olurdu.

maydin95

Ya bazen sinir oluyorum bazı kişilere. GNOME Türkiye'de dedik adamlara Folder Dizin olarak çevriliyor diye ama o olmaz Directory ile karışır vs. dediler. Kardeşim ilk çevirmenler dizin olarak çevirmiş sizin de böyle çevirmeniz lazım Ubuntu Türkiye olarak biz de böyle çeviriyoruz dedik. Dinlemiyorlar ya. Şimdi çoğunluğun istemediği bir şeyi yapanlara gerçekten sinir oluyorum. Orada koskoca EV KLASÖRÜ yazıyor ve çok kötü duruyor.

Asıl konuya gelirsek de bence kullanışlılık azalmış. Yani Windows 7'de pencereler arasında geçiş yaparken 1-2 saniye beklememiz gerekiyor gibi geldi bana. Her ne kadar 1-2 saniye az görünse de bir şeye tıklayınca aynı anda gözünüzün önünüze gelmesi lazım bence. Onun için hala 10.10 kullanıyorum ve Gnome 3 için 11.10'u bekliyorum. Benim için kararlılık daha önemli.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

decent

Alıntı yapılan: maydin95 - 11 Haziran 2011 - 15:58:50
...
Asıl konuya gelirsek de bence kullanışlılık azalmış. Yani Windows 7'de pencereler arasında geçiş yaparken 1-2 saniye beklememiz gerekiyor gibi geldi bana. Her ne kadar 1-2 saniye az görünse de bir şeye tıklayınca aynı anda gözünüzün önünüze gelmesi lazım bence. Onun için hala 10.10 kullanıyorum ve Gnome 3 için 11.10'u bekliyorum. Benim için kararlılık daha önemli.

Yukarıda söylediğim gibi, şu an itibariyle benim gözlemlediğim 11.10 sürümündeki Unity çok daha farklı ve hızlı.
Ekim ayına kadar  kararlılık ve hız adına çok şeyler değişecektir.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: decent - 11 Haziran 2011 - 19:27:27
...

Yukarıda söylediğim gibi, şu an itibariyle benim gözlemlediğim 11.10 sürümündeki Unity çok daha farklı ve hızlı.
Ekim ayına kadar  kararlılık ve hız adına çok şeyler değişecektir.
Bazı şeylerin bir kıymeti yok artık, kullanıcıların o kadar geri bildirimde bulunup yapmayın etmeyin demesine rağmen bu kadar insanı üzdüler. Ubuntu ile olan gönül bağım koptu benim, isterlerse uzaya çıksınlar artık. İnsanlık için Ubuntu, Mark için Ubuntu olmaya başladı. Yoksa çok da önemli değil, 6 ay bu sürümde kalırız geçmeyiz. Geçmek gibi bir zorunluluğumuz yok, asıl insanları üzen astığım astık kestiğim kestik tavır.

@maydin95, şu an bizim çeviri çalışmalarımız çok durgun. Orada çalışan insanlara pek de laf söylemeye hakkımız yok bence. Önerini yaparsın, ancak şu durumda bu işi yapan insanları da küstürmemek lazım. Gerekli ilgi gösterilmeyip, bir de kendi vaktinden ayırıp bu işi yapan insanlara bu tavır gösterilince o işi yaptıran gönüllülük duygusu da kayboluyor. Şu an bizim bu işlerle uğraşan yüzlerce arkadaşımız yok maalesef, keşke olsa da her şeyi tartışıp en doğrusunu bulabilsek, ama hepi topu birkaç kişi var.

XRumer

@Yiğit Ateş, katılmıyorum desem yalan olur. Unity güzel olabilir, daha kaliteli olabilir, gelecek vadedebilir, gelişme gösterebilir. Fakat topluluğunu biraz umursayan bir dağıtım topluluk bir şeye karşı çıkıyorsa o şey her ne kadar gelecek vadederse vadetsin o şeyi yapmaz.

11.04'ü o kadar da sevmedim ama asıl nedeni Unity değil asıl nedeni Türkçe'ye vermediği desteği. Hangi yazılımı kullanmaya kalksak ana menüden komutunu düzenlemek zorundayız. Çeviri tayfamız gece gündüz demeden çalışıyor ama bizim yazılımlar Türkçe'de çalışmıyor ana menüden ayar çekmek gerekiyor. Bu mu çeviri tayfasının emeklerinin karşılığı?

ersinkandemir

Ben de bu sorun yüzünden Ubuntu Klasik'e geçtim. Gerçekten pencere değişimi rahatsızlık veriyor. Gizli panelin tekrar gelmesi de bende biraz sorunlu. Bence fikir güzel ama uygulumada sorunlar var. Ama düzeleceğini düşünüyorum :)
Where there's a shell, there's a way.

microanaliz

Ben açıkca fikrimi beyan etmek isterim unity hiç beğenmedim diyebilirm 1 aydır bakıyorum yok arkadaş hiç alışamadım gnome derim gerisi boş benim için
MicroAnaliz

heartsmagic

Topluluk derken kavramın çok izafi olduğunu sanrım anlayabiliyoruzdur. Zira, mesela o topluluğun içinde ben de bulunmaktayım ve Unity'yi isteyenler içindeyim. İstemeyenler olabilir, doğrudur. İstemeyenler Ubuntu'yu da bırakabilir, zaten bu hür iradedir. Fakat istemeyenler vardır diye, isteyenleri de unutmamak lazım. Unity olsun ve devam etsin. Etmesin diyenler de oldu, olacaktır. Peki karar nasıl verilecek? Topluluğun hangi kısmı dinlenecek? Karar inisiyatife bıraklımıştır ve proje lideri Unity demiştir. Projeler, dağıtımlar böyle evrilir. Beğenmeyen elbette bırakabilir. Kaldı ki tek örneği de Ubuntu değil, daha çok taze bir Mageia örneği mevcut ortada.

@XRumer, dil sorunun neden Ubuntu'ya, 11.04'e veya Unity'ye bağlıyorsun. Şimdi çok garip olacak ancak sorunun kaynağını bilmeyen veya bilse de yanlış yerlere yorumlayan bir topluluk üyesinin mesela Unity'yi istememesi bana çok da önemli gelmiyor. Sert de olabilir bu yorum, fakat bir türlü söylemeden edemedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Bende Unity'i isteyenler arasindayim. Cesitin cok olmasi Linux'un daha ileri gitmesini saglar. Ve inaniyorum ki gelecek sürümlerde Compizden özgür sadece Unity ile gelen görsel sölen olacagina.

decent

Mesele özgürlük ve her kullanıcıya tercihlerin sunulması ise;
Ben birçok masaüstü ortamını kullanıp dönüp dolaşıp yine Unity ortamını tercih ediyorsam, kendimi bu ortamda rahat hissediyorum demektir.
___
Diğer konuya gelirsek, Ubuntu kötü bir sürüm çıkarsa idi tavrım ne olacaktı ?
Değişmeyecekti, 10.04 veya 10.10 sürümlerini kullanmaya devam edecektim.
Fakat hiçbir zaman yerden yere vurmayacaktım ve eleştirilerim yine de yıkıcı olmayacaktı.

Yiğit Ateş

Size benim eleştirilerim yıkıcı gelebilir, bana da Unity'nin şu haliyle kullanıcıya sunulmasından sonra hala Ubuntu yönetiminin savunulması fanboyluk gibi geliyordur belki. Şu forumun dışına çıkıp baktığınızda memnuniyet oranını daha net görebilirsiniz. Buradaki yönetimden arkadaşların sürekli savunmaya geçmesi benim için bir anlam ifade etmiyor, hatta itici geliyor.

Benim için önemli olan Ubuntu değil, bir Linux dağıtımı olması yeterli. Ubuntu gider başka dağıtım gelir, hiçbir ehemmiyeti yok. Bu çizgide devam ettikleri sürece denemeyi de arkadaşlarıma denettirmeyi de düşünmüyorum.