Unity masaüstünü nasıl buldunuz ?

Başlatan decent, 12 Mayıs 2011 - 17:45:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Unity masaüstü ortamını beğendiniz mi, sizce tutacak mı?

- Bence çok güzel ve büyük bir adım, değişimi severim.
19 (18.8%)
- İstediğim seviyede değilse de Natty ile başlangıç yapıldı, 11.10 sürümünde çok daha güzel olacak.
39 (38.6%)
- Güzel fakat yine de önceki daha kullanışlı idi.
20 (19.8%)
- Ben güzel bulmadım, eski ile devam edeceğim veya başka bir ortam kullanacağım.
30 (29.7%)
- Diğer (Lütfen belirtiniz.)
2 (2%)

Toplam Oy Verenler: 101

Oylama kapandı: 11 Temmuz 2011 - 17:45:33

heartsmagic

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 12 Haziran 2011 - 21:19:43
Size benim eleştirilerim yıkıcı gelebilir, bana da Unity'nin şu haliyle kullanıcıya sunulmasından sonra hala Ubuntu yönetiminin savunulması fanboyluk gibi geliyordur belki. Şu forumun dışına çıkıp baktığınızda memnuniyet oranını daha net görebilirsiniz. Buradaki yönetimden arkadaşların sürekli savunmaya geçmesi benim için bir anlam ifade etmiyor, hatta itici geliyor.

İticilik karşılıklı oluyor ancak @Yiğit Ateş. Yine aynı konuya geldik, fakat burada gelinmesinin sebebi eleştirilerin çizgisi. "İnsanlık için Ubuntu oldu Mark için Ubuntu" eleştirisi örneğin. Bunu anlatmaya çalışıyorum, Mark tek başına değil. Topluluk diyorsan topluluk işte, ben de bir parçasıyım ve ifade ettiğim, net ifade ettiğim üzere Unity'yi istiyorum. Buranın dışındaki çokluk, sayı falan da beni ırgalamıyor açıkçası. Kaldı ki burada da Unity'yi destekleyenler sayıca üstün değiller. Anketlerde bile Unity orta kıvamda destek buluyor kendisine.

Açık ve net olarak bir kere daha ifade edeyim. Şu eleştiriyi saygıyla karşılarım. "Unity'yi beğenmedim, sorun yaşıyorum sık sık. Sorun yaşayanlar da var benim gibi. Ubuntu'nun bu şekilde gelmesini de doğru bulmuyorum". Gerisi benim için teferruat.

Dipnot: Hemen hemen hiçbir şey için "fanboy"luk yapmadım, yapanları da sevmedim. Senin için savunmak "fanboyluk"sa, benim içinse Unity üzerinden sürekli ve acımasızca Ubuntu'yu eleştirmek "fanboyluk"tur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Bir uygulamaya sans vermez isek cesitliligi nasil saglariz. Önemli olan karteli kaldirmak Linux denince iki güclü masaüstü ortami gelir akillara biri KDE digeri ise Gnome'dir. Peki bir sistemin gelismesi ve büyümesi cesitlilikten ve seceneklerden gecmez mi?

Eger Windows'ta bu kadar özgürlügümüz olsaydi Linux'u tercih edermiydik. Hic arayislara gecermiydik. Bazen insanlar yenilik istiyor ve Ubuntu bu yeniligi bize sundu. Basarili olurlar ise ki basarili olacaklarina inaniyorum. Gnome, KDE gibi güclü bir masaüstü olur ve zengin bir Lniux camiasini daha da zengin yapar.

Sunuda unutmayalim ki Ubuntu her sürümünde bütün masaüstlerine destek vermistir ve halende vermektedir. Ben sanmiyorum ki "artik Unity varsayilan oldu ve istedigimiz kivama geldi artik diger masaüstlerini desteklemiyecegiz" diyeceklerini.

want to

12.04 geldi ve daha kullanışlı diye düşünüyorum
Software:
OS: Ubuntu 12.04, Kernel: 3.4.6-030406-generic (x86_64), Desktop: Unity 5.12.0, Display Server: X Server 1.11.3, Display Driver: intel 2.17.0, OpenGL: 2.1 Mesa 8.0.2, Compiler: GCC 4.6, File-System: ext4, Screen Resolution: 1366x768

TahaKaradeniz

İlk çıktığı haliyle arada çok büyük fark var. Gnome Shell de Unity de çok iyi yolda. Emeği geçenlerin elleri dert görmesin.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

XRumer

Şu an 12.04 kullanıyorum. Unity oldukça konforlu hale gelmiş. Uzun zamandır bilgisayar kullanmaktan böyle keyif almamıştım.

karboran

Menü ye alışmışım böyle tıklayınca programlar, grafik, oyunlar, ofis gelecek felan, Unity de tıklayınca üst köşeden ekranın yarısını kaplayan koskoca bir şey çıkması haricinde gayet güzel :) Ama kullanırmıyım hayır  KDE ye değişmem.
Dipnot: Ekran kartım ATI ise ;) :))
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

karboran

Dalgalandım da duruldum koştum ardından yoruldum binlerce güzel sevdim de en son sana vuruldum demiş, adınıda unuttum şarkıcının. Her neyse Lubuntu Xubuntu Kubuntu LinuxMint-Mate LinuxMint-Kde LinuxMint-Xfce Pappermint-Lxde dağıtımlarını denedim kendi çapımda test ettim ve  Nvidia ekran kartım için en uygun dağıtımın ubuntu 12.04 + unity olduguna karar verdim hem efektler olsun hem görsellik hem kararlılık hemde performans açısından. Belki tecrübeli arkadaşlar xfce ve lxde de performansının yanına görsellik katıp üstüne karalı hale getirip daha iyi şeyler yapabilirler ki bunu forumda yapanlar var ama benim gibi bir linux çaylağı için ubuntu+unity diyorum ve geri dönüş yapıyorum değiştirmemek üzere en azından baya bir süre Ubuntu+unity. Vira Bismillah.

ignis

Ben Ubuntu'yu 11.10 ile kullanmaya başlamıştım. Şimdi de 12.04 sürümüyle devam ediyoruz. Yani Linux ve Ubuntu'yla tanışmam, ilk kullanışım Unity masaüstüyle oldu. Buna Windows alışkanlığı da diyebilirsiniz ancak, bana göre bazı kullanışlı tarafları olmasına rağmen, bazı kullanışsız tarafları da bulundurmakta. Ben şu anda birçok hatası olmasına rağmen Cinnamon masaüstünü tercih ediyorum, arkadaşlarıma da gösterdiğim de herkesin tepkisi olumlu oluyor. Hatta Ubuntu'yu kurduğumda Cinnamon masaüstünü tercih ediyorlar. Çünkü insanların bilgisayar başında yaptığı işler bir noktadan sonra rutine dönüyor. Yani bilgisayarı kullanmak ufak bir el radyosu kullanmaktan farklı olmuyor. Tıkladığın tuşlar, menüler, butonlar, girdiğin sayfalar, dosyaları kaydettiğin klasörler, hepsi bir noktadan sonra belli bir ritme girdiği için; el altında kolay seçenekler sunan arayüzler daha tercih edilesi oluyor. Tabii bunlar benim gözlemim. Anlattıklarımı da kısa bir sunumla açmak istiyorum:

- Öncelikle şu anda bu sayfaya bir metin girmekteyim ve bu metni girmeden önce bir döküman üzerinde çalışma yaptığımı varsayıyorum, diyelim ki bir ders notunu inceliyorum. E bir de, kafamı dağıtmak için müzik açtığımı düşünelim. Öte yandan torrentten dosya inmektedir. Senaryomuz bu, işte şimdi görünüme bakıyoruz;

Şimdi diyebilir miyiz ki; aynı rahatlığa Unity masaüstünde de ulaşabiliriz, bilmiyorum belki de yanlış yargı koyuyorum ama, bence diyemeyiz. Ayrıca  sanılmasın ki cinnamon'un hayranıyım, görebildiğim kadarıyla KDE de gayet kullanışlı bir masaüstü ortamı misal. Dolayısıyla toparlarsak şunu diyebiliriz, Linux dünyasının çoksesliliğinin insanlara sunduğu farklılıklar türlü zorluğun üstesinden gelinebilmeyi sağlıyor.

grayloop

Alıntı yapılan: ignis - 17 Eylül 2012 - 14:46:38
- Öncelikle şu anda bu sayfaya bir metin girmekteyim ve bu metni girmeden önce bir döküman üzerinde çalışma yaptığımı varsayıyorum, diyelim ki bir ders notunu inceliyorum. E bir de, kafamı dağıtmak için müzik açtığımı düşünelim. Öte yandan torrentten dosya inmektedir. Senaryomuz bu, işte şimdi görünüme bakıyoruz;

Şimdi diyebilir miyiz ki; aynı rahatlığa Unity masaüstünde de ulaşabiliriz, bilmiyorum belki de yanlış yargı koyuyorum ama, bence diyemeyiz. Ayrıca  sanılmasın ki cinnamon'un hayranıyım, görebildiğim kadarıyla KDE de gayet kullanışlı bir masaüstü ortamı misal. Dolayısıyla toparlarsak şunu diyebiliriz, Linux dünyasının çoksesliliğinin insanlara sunduğu farklılıklar türlü zorluğun üstesinden gelinebilmeyi sağlıyor.

Başta söylediğiniz gibi Windows alışkanlığındandır. Unity'de de çentiklerle açılmış olanlar belli oluyor zaten. Bir de dikey olduğu için daha çok sayıda olabilmesi avantajı var.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ignis

Aslında göstermek istediğim, aynı türden uygulamadan iki üç tane açınca, tek bir simge altında toplamasıydı. Bu aşılabiliyor mu ki Unity'de? Yani, 4 tane klasör açarsam, yan panelde 4 tane farklı klasör simgesi görebilir miyim ki?

decent

Alıntı yapılan: ignis - 17 Eylül 2012 - 15:56:50
Aslında göstermek istediğim, aynı türden uygulamadan iki üç tane açınca, tek bir simge altında toplamasıydı. Bu aşılabiliyor mu ki Unity'de? Yani, 4 tane klasör açarsam, yan panelde 4 tane farklı klasör simgesi görebilir miyim ki?

25 tane olsa yine görebilirsin; Unity ile bu özellik farklı bir şekle bürünmüş:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33962.msg408193#msg408193

ignis

@decent; benim demek istediğim bu değil. Bu zaten Unity masaüstünün varsayılan özelliği, bende hiçbir ayarlama yapmadan geliyordu. Ancak belirttiğim bu değildi. Bir kere ben klasör simgesine tıkladığımda neden açık olan bütün klasörlerin önizlemesini göreyim ki, hedefe yönelik tek atış niye yapmayım. 3-4 tane klasör açıkken, içlerinden sadece açık olan belirli bir tanesine ulaşacaksam neden diğerlini de görmek zorundayım vs..vs... Yanlış anlamayın, ahkam kesmiyorum, zaten bilgim de 0. İyisi mi konuyu zevk boyutuna taşıyıp tartışmayı noktalandıralım.

heartsmagic

@ignis, söylediğin üzere bu bir "zevk" ve alışkanlık meselesi. Sen hepsini ayrı ayrı görmek istersin, bazıları ise daha derli toplu düzenli görmek ister. Yanlış bilmiyorsam Windows bile artık tek pencere altında topluyor pencereleri. Tabi istenilince değiştiriliyor sanırım. Bu yönden gidilirse meselâ ben de destek veririm. Unity ile öntanımlı olarak nasıl geliyorsa gelsin ancak bize değiştirebilme seçeneği sunsun.

Fakat kazın ayağı ne yazık ki tam olarak böyle değil. Geliştiriciler bazen iş gücünü farklı yerlere kanalize etmek istiyorlar. Bu istenen şey örneğin bir başka şekilde mümkün olduğu için özellik olarak bunu eklemek ve o kod topluluğunu düzenlemek istemiyor olabilirler. Belki de altında yatan sebep başka bir şeydir.

Ayrıca artık herkes eski şekilde kullanmak istemiyor masaüstlerini. Bilgisayarlar, sistemler giderek değişiyor. Ben Unity çıkmadan önce bile Gnome Do gibi araçlarla kısayollara yönelmeye başlamıştım. Farklı uygulamalar da vardı Do'dan önce. Uygulamalara, dosyalarıma, müzik/video arşivime tek arayüzden ulaşabilmek güzel ve cezbedici bir şeydi benim için meselâ. Kısacası, söylediğin üzere bunlar eksiklikler değiller, bizler için birer farklı renktir.

Kaldı ki sadece bizde değil, yabancılarda bile ilk zamanlarda Unity'yi kıyasıya eleştiren kişiler 12.04 ile geri manevra yapıp olayların hakkını vermeye başladılar. Dileyen yine sevmesin, yine kullanmasın elbette. Fakat Ubuntu artık Unity ile devam ediyor diye eleştirmeyi bıraksınlar bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ignis

@heartsmagic; söylediklerinizde yanlış bir taraf yok. Unity masaüstünü kökten silmiyorum zaten, dediğim gibi iyi yanları da var kötü yanları da(iyi yanı olarak çok daha iyi performans göstermesi ve uygulamalarla uyumlu olmasını gösterebiliriz, ben de diyorum zaman zaman acaba Unity arayüzünü mü kullansam diye). Yalnız şunu söyleyebilirim ki her işte olduğu gibi, Ubuntu için de söyleyebiliriz: Kötü yanlarının son kullanıcının muhafazakarlaşmasına bağlanması bencilliğe sürükler. Bu kadar. Yoksa kalkıp Ubuntu'yu eleştirecek halim de yok. Çünkü eleştirecek donanıma sahip değilim, tartışmaya son kullanıcı gözüyle katılmak istedim. Hem zaten dediğiniz gibi, Linux deryasında liman çok, isteyen istediği limana demirler.

BrainPaid

GNOME gibi ithal şeylerle uğraşmayalım. Unity bir harika :)

decent

Alıntı yapılan: Brain Ubuntu - 15 Ekim 2012 - 23:25:01

Şu cümleye bakarsanız ifadenizdeki çelişkiyi kolayca farkedebilirsiniz..

Alıntı yapılan: http://tr.wikipedia.org/wiki/UnityUnity, Gnome masaüstü ortamı taban alınarak, Canonical Ltd. tarafından Ubuntu işletim sistemi için geliştirilmiş, Gnome-Shell gibi bir masaüstü arayüzüdür

BrainPaid

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2012 - 23:34:35

Şu cümleye bakarsanız ifadenizdeki çelişkiyi kolayca farkedebilirsiniz..

Alıntı yapılan: http://tr.wikipedia.org/wiki/UnityUnity, Gnome masaüstü ortamı taban alınarak, Canonical Ltd. tarafından Ubuntu işletim sistemi için geliştirilmiş, Gnome-Shell gibi bir masaüstü arayüzüdür

çok çömezim çok :( ubuntu-tr wiki biraz daha gelişse çok şey öğreniriz aslında. Neyse.

Bu arada hiç gnome kullanmadım kullandığım sürümler 11.10 12.04 12.10 alfa

karboran

@decent  @Brain Ubuntu söyleminde çelişki olabilir :)) ama şöyle katılıyorum ; unity nin gerçekten kendine has bir orjinalliği var ve galiba arkadaşın belirtmek istediğide o :)

BrainPaid

Alıntı yapılan: karboran - 17 Ekim 2012 - 09:12:47
@decent  @Brain Ubuntu söyleminde çelişki olabilir :)) ama şöyle katılıyorum ; unity nin gerçekten kendine has bir orjinalliği var ve galiba arkadaşın belirtmek istediğide o :)

Kardeşim benim Unity'nin gnome olduğundan haberim yoktu :D yani tamamen benim çömezliğim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2012 - 19:07:35

Backtrack'ın yeni sürümü de Ubuntu üzerineymiş galiba. Masaüstü de Unity mi acaba?

monthy_python

Alıntı yapılan: Brain Ubuntu - 18 Ekim 2012 - 19:05:14Kardeşim benim Unity'nin gnome olduğundan haberim yoktu :D yani tamamen benim çömezliğim :D

Aynı çömezliği yaşayanlar var burada  :) . ben ubuntu yüklediğimde unity'i gördüğüm için ilk, ubuntu = unity sandım hatta uzun süre. bayağı sonradan farkettim şifre girilen ekrandan yapılabilen seçimi.

buradan şuna gelmek istiyorum, canonical'ın bir masaüstünü öntanımlı yapması çömez kullanıcılar için (benim gibi) önemli. dolayısıyla kullanıcı kazanması için önemli. ilk kullandığımda (eğer unity kötü bir şey olsaydı) unity kötü demez, ubuntu (hatta belki linux) kötüymüş derdim.
Belki gnome, uzun zamandır linux/ubuntu kullanan insanların tercihidir, tam bilemiyorum ama ilk yüklediğimde benim karşıma çıksaydı sevmezdim onu biliyorum. bunlar öznel şeyler tabi, onun da farkındayım, onu beğendim, bunu sevmedim falan...
KXStudio ve KDE var ona bakıyorum şimdi, ama ubuntu+unity'i hiç silmedim; bana o tamamdır gibi geldi.
hatice+netice= unity bence çok güzel, ilk andan ısındım  ;)

BrainPaid

Alıntı yapılan: monthy_python - 15 Kasım 2012 - 20:25:36
Alıntı yapılan: Brain Ubuntu - 18 Ekim 2012 - 19:05:14Kardeşim benim Unity'nin gnome olduğundan haberim yoktu :D yani tamamen benim çömezliğim :D

Aynı çömezliği yaşayanlar var burada  :) . ben ubuntu yüklediğimde unity'i gördüğüm için ilk, ubuntu = unity sandım hatta uzun süre. bayağı sonradan farkettim şifre girilen ekrandan yapılabilen seçimi.

buradan şuna gelmek istiyorum, canonical'ın bir masaüstünü öntanımlı yapması çömez kullanıcılar için (benim gibi) önemli. dolayısıyla kullanıcı kazanması için önemli. ilk kullandığımda (eğer unity kötü bir şey olsaydı) unity kötü demez, ubuntu (hatta belki linux) kötüymüş derdim.
Belki gnome, uzun zamandır linux/ubuntu kullanan insanların tercihidir, tam bilemiyorum ama ilk yüklediğimde benim karşıma çıksaydı sevmezdim onu biliyorum. bunlar öznel şeyler tabi, onun da farkındayım, onu beğendim, bunu sevmedim falan...
KXStudio ve KDE var ona bakıyorum şimdi, ama ubuntu+unity'i hiç silmedim; bana o tamamdır gibi geldi.
hatice+netice= unity bence çok güzel, ilk andan ısındım  ;)

Çömezlik zamanla aşılan bir şey ben bunu bilir bunu okurum :) eskiden uçbirimden "internetten bulduğum :D " sudo komutlarıyla program kurmaya çalışırdım hatta bir uçbirim daha açıp ikinciyi kurmaya çalışır özkaynak kilitli uyarısı alınca "neden bu kadar çömezim" diye dert yapardım :D forumun da desteği ile o çömezliği -en azından masaüstü konusundaki bilgisizliğimi aşmaya çalıştım. KDE Gnome Xfce Lxde Unity gibi ulaşabildiğim popüler masaüstlerini kurdum ve deneyim sahibi oldum.

Bana sorarsan şu an en iyi, en stabil masaüstü olarak benim bilgisayarımda Gnome çalışıyor.

Unity'deki gerek 3D efektler gerek diğer güzel efektler benim bilgisayarımda efektif çalışmıyor ben Ubuntu'ya hep  hantal derdim ta ki Gnome kurana kadar... Gnome çok seri çalışıyor... Benim bilgisayarımda 3D deneyimi kuvvetli değilmiş demek ki :)

Bak birkaç ay geçti bu çömezliği atlattım ya :D kendi mesajıma baktıkça gülesim geliyor :) bak şuna yahu :D

travego0403

Son 2 haftadır fare kullanmıyordum bazı nedenlerle. Bu süre içerisinde Unity ve HUD kullandım. İnanılmaz derecede kullanışlı oluyor. İşlem yapma hızının yükseliyor. Sürekli Unity kullanıyordum ama bu süre içerisinde Unity hayranlığım bir kat daha arttı. Bu yüzden diyorum ki elinizi fare üzerinden çekin ve Unity ile birlikte HUD kullanmayı deneyin.

En basitinden bilgisayarı kapatmak için fare ile sağa sola tıklamak yerine, Alt tuşu ile HUD'u açın ve yazmaya başlayın. İngilizce kullandığım için "Shut" yazmam ve onaylamam yetiyor.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

janparey

Intel grafik birimlerinin linux tarafında en sorunsuz ve düzgün yazılmış sürücüler olduğunu düşünürdüm.Bu zamana kadar kullandığım en iyisinden en kötüsüne hiçbir intel sistem beni linuxta üzmedi ama amd lerde az sorun yaşamadım.Neyse ben windows tarafında başlat tuşuna bastığım anda menü açılırken ubuntuda açılması neredeyse 1sn alıyor bu çok itici kullanıcı açısından.Ayrıca arka planda çok sayıda (4 ve fazlası) program açıkken grafiksel geçişler yavaş yada kasıntılı oluyor.(ingilizcedeki laggy türkçesini getiremedim aklıma)Bunlar windows 7 ve 8 tarafında en ufak sorun yaratmıyor.Bence conanical yeni özellikler eklemeden önce eldeki sürümü en iyi biçimde optimize etmeli.Bu sorunları çözmeli.

if

@can_66, iletinizden Canonical'ın Intel ekran karları için yazılan sürücülerdeki sıkıntıları düzeltmesi gerektiği anlamı çıkıyor. Sürücülerin Canonical tarafından yazılmadığını bilmiyorsunuz sanırım. Hem sıkıntılar giderilmeden yeni özellik eklememe politikası olsaydı, bırak Ubuntu'yu hangi işletim sistemi şu günlere gelebilirdi?

janparey

@if
Yanlış anlaşılma olmasın hala en iyisi olduğunu düşünüyorum.Hem tearing sorunu ile hiç karşılaşmadım(diğer markalar lanet ettirmişti) hemde akıcı(amd ve nvidia yanispeten).Fakat dediğim gibi belirli işlem sayısında veya zamanda yukarıda bahsettiğim belirtiler çıkıyor ortaya.Ve ben öncelikle bunların çöülmesinden yanayım