11.04 kurulumundan sonra 10.10'a dönüş yaptınız mı?

Başlatan heartsmagic, 12 Mayıs 2011 - 14:49:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

11.04 kurulumundan sonra 10.10'a dönüş yaptınız mı?

Evet
36 (27.5%)
Hayır
76 (58%)
Başka bir dağıtıma geçtim
19 (14.5%)

Toplam Oy Verenler: 130

zeusmaster

Up and Running...

empax

Ekran karti sorunumu tamamen hallettim. Yavas yavas 11.04'e donuyorum.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

microanaliz

Yanılıyorsun @İstanbul
MicroAnaliz

hasanyılmaz

10.10'dan 11.04'e yükselttim. Sorunsuz kullanmaya devam ediyorum.

Monarch

RAM yetersizliğinden ötürü üç bilgisayarda 10.10 a dönüş yaptım.

heartsmagic

Bellek yetersizliği mi? 10.10 ile 11.04 arasında bu kadar büyük farkın olması normal değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Monarch

bilgisayarlarda 512, 1 ve 1.5 GB bellek vardı. 10.10 sürümünde sorunsuz çalışıyorlar.
11.04 te yavaşlık ve takılmalar sezdiğimden dönüş yaptım.

sanırım 11 + sürümlerin sorunsuz çalışması için en az 2 GB bellek lazım.

ekleme: tavsiye edilen de öyleymiş.
wiki.ubuntu.com/DesktopExperienceTeam/UnityHardwareRequirements

ViolenTornado

Alıntı yapılan: Monarch - 09 Temmuz 2011 - 11:31:14
bilgisayarlarda 512, 1 ve 1.5 GB bellek vardı. 10.10 sürümünde sorunsuz çalışıyorlar.

Ben onboard ekrankartı(256 mb) ve 1gb ram ile gayet güzel çalışıyor senin bilgisayarındaki başka nedenlerden yavaş olmasın ?

zeusmaster

Up and Running...

Monarch

Alıntı yapılan: ViolenTornado - 09 Temmuz 2011 - 15:54:28
Alıntı yapılan: Monarch - 09 Temmuz 2011 - 11:31:14

Ben onboard ekrankartı(256 mb) ve 1gb ram ile gayet güzel çalışıyor senin bilgisayarındaki başka nedenlerden yavaş olmasın ?

aynı anda birden fazla program çalıştırdığım için olabilir mi?

BayboraKaan

@Monarch ben netbookta kullaniyorum 11.04 1GB Ram var Compiz acik canim istedigi zaman küpü etkinlestiriyorum. Ekran kartim onboard ve hic bir skintim yok. Birden fazla hangi programlari calistirdin. Bende mesela Firefox, Pidgin, Banshee 3 bir arada sorunsuz calisiyor. Tabi ki aklima baska bir uygulama gelmedigi icin sadece 3 ile denedim :D

ovural43

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 09 Temmuz 2011 - 20:51:28
@Monarch ben netbookta kullaniyorum 11.04 1GB Ram var Compiz acik canim istedigi zaman küpü etkinlestiriyorum. Ekran kartim onboard ve hic bir skintim yok. Birden fazla hangi programlari calistirdin. Bende mesela Firefox, Pidgin, Banshee 3 bir arada sorunsuz calisiyor. Tabi ki aklima baska bir uygulama gelmedigi icin sadece 3 ile denedim :D

bende de daha önce farklı bir konu acmıştım .. aynı konfigurasyon var .. evde 11.04 çok iyi çalışırken compizde aktif .. ama işyerindeki bilgisayarda compiz aktif olmuyor * her şey aynı sayılır birde işlemci birinde amd x2 250 digerinde x2 265 başka fark yok anakart aynı ram aynı hdd aynı * her şey aynı ..  32 bit yavaş olur diyorlardı 64 bit kurdum gene aynı .. gnome 3 sarmadı gnome 2 ye döndüm .. dikkat ediyorum bazen 15-20 tane tab acık olan firefox calisiyor virtualbox 2 tane acık oluyor 
uzun süre calisinca (2 gün) çok kasmaya baslıyor kapatıp acıyorum ..

ama open suse deniyecem indirdim ..

şu görüşe katılmıyorum linux kasıyorsa hiç * bir şey çalışmaz ? evt biliyorum linux çok güzel ama üretici firmalar driver desteği vermediği için ve sistemdeki programlar hepsi kendisi ayrı kütüphane kullandıgı için kasıyor ..

mesela bende emesene var python kullanıyor amsn var (aynı anda acmıyorum ama ) tcl/tk kullanıyor .. windows ta ise aynı kütüphaneleri kullandığı için sistem daha hızlı çalışıyor .. bu benim fikrim tabi

yazmayı unuttum mesela kablosuz adaptörler var .. performans yerlerde sürünüyor .. driver desteği iyi olmadığı için kablolu kullanıyorum

yakusha

ben döndüm...

simple compiz config manager yazılımı çalışmadı
compiz ayarlarımı bozdum, geri düzeltemedim
wireless i 11.04 hiç görmedi (dell inspiron 6400 bug)

10.10 a kararlı geçiş yaptım, kullanmaya devam ediyorum.
Artık bu forumu kullanmıyor.

microanaliz

Dönmekzorunda kaldım plavdan dönenin kaşığı kırılsın demedim döndüm işime gelmedi.Ama 11.10 bekliyorum nasıl olacak diye
MicroAnaliz

ViolenTornado

Alıntı yapılan: Monarch - 09 Temmuz 2011 - 20:40:05

aynı anda birden fazla program çalıştırdığım için olabilir mi?

Olabilir ama genelde benim gördüğüm pc kasmaları donanımsaldı yani pek programlardan değildi belki öyle sorunlarda olabiliyor dediğin gibide üretimi yapanlar driver desteği vermedi için çok sıkıntı oluyor. Bende çok iyi değilim bu işte ama güzelce bakmak lazım yinede yeni 11.10 gelince bir daha denersin inşallah sorunları çözersin :)

heartsmagic

@Monarch, 2GB bellek lazım değil, senin verdiğin bağlantıya dikkatlice bakarsan 2GB'nin "önerilen (recommended)" boyut olduğunu görebilirsin. En az denilen boyutsa 1GB. Kaldı ki bu Unity temelli. Sen 11+ demişsin, onun için şuraya bakılabilir:
https://wiki.ubuntu.com/NattyNarwhal/ReleaseNotes#System_Requirements

Alıntı YapThe minimum memory requirement for Ubuntu 11.04 is 384 MB of memory for Ubuntu Desktop.

Fakat belirtmek isterim ki bizim meselemiz bu değil aslında. Bir yerlerde yazılı olan metinler bizlerin sistemleri için belirleyici değildir. Genele vurmadan durum tespiti yapılabilr, zaten 11.04 ile anlaşamayan sistemler olduğunu biliyoruz. Kaldı ki her Ubuntu sürümüyle, hatta her Linux dağıtımı ile sorun yaşayan sistemler olabiliyor. Benim anlatmak istediğim "normal şartlarda" iki sürüm arasında bu kadar bellek kullanım farkının olmayacağı. Zira olsa herkes gibi ben de farkederdim bunu. Hepimizde bu fark yok, özel sorunlar mevcut olabilir senin için.

@ovural43, Linux'un uygulamalarını ben genel anlamda yavaş bulmuyorum. Açılış hızları ve bazı tepkiler X nedeniyle daha hantal gelebiliyor insana, fakat genel başarımı gayet yerinde bence. Kaldı ki yavaşlık diyeceksek bile kütüphane farklılıklarından dolayı değildir bu sanırım. Windows'ta kütühaneler tam anlamıyla ortak mı? Değil sanırım, eğer öyle olsaydı her uygulama bütünleşik olarak bir şeyler getirmezdi. Ayrı ayrı uygulamalar, ayrı ayrı şekillerde aynı kütüphaneleri kullanıyorlarsa bu daha vahim.

Başlık aslında bu yönde gitmesin bence, soru belli aslında 11.04'ten geri dönüş yapıldı mı neden? Bu nedenle @bahdem'in de konuyu devam ettirmemesi gerekiyor, kaldı ki yorumun da bu başlıkla pek alakası yok zaten. Linux kasıyorsa bakarsınız Windows güzel çalışır?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aobilir

iceboy

arch'a geçtim. unityden de gnome3 ten de nefret ediyorum.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

abbasc

11.04 Unity masaüstünü çok kullanışsız ve boşa hamle yapılmasını gerektirir bulduğum için 10.4 e geçtim. 11.04 ten daha pratik olduğunu düşünüyorum.

microanaliz

Evet yaptım ama erken karar olmuş sanırım şimdi çok memnunum.Gnome kullanıyorum unıty görende meğeniyor ama ben hala ısınamadım.Özelleştirme yamadığım için herhalde sanırım...
MicroAnaliz

kulkke

10.10'dan 11.04'de hiç gitmedim, o yüzden geri de gelemedim.

cemoli

Ben şu an 11.04 kullanıyorum
Bir ara dönmeyi düşündüm compiz yüzünden ama onunda çaresi varmış
Uyguladım sorun kalmadı
Zaten Unity denen şeye alışamadım bu yüzden gnome klasik ile giriş yapıyorum unity kaldırdım ve compiz sürümümü bir önceki sürüme çektim
Gayet düzgün çalışıyor
Aslında 10.10 a dönmeyişimin sebebi o sürümde web kameramın sürücüsünün olmaması
Bu sürümde sorunsuz çalışıyor

Gayet memnunum diyebilirim

11.04 üzerinde Most Wanted ve Call of Duty Modern Warfare bile çalıştırdım daha ne isteyeyim  ;D
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D