[Çözüldü] adobe flash sorunu (beyaz kareler)

Başlatan drkloji, 11 Mayıs 2011 - 23:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drkloji

Arkadaşlar merhaba,

Adobe flash player ile ilgili bir sorunum var. Adobe flash ile ilgili bu kadar konu var. Ancak tam cevabımı bulamadığım için bende yeni konu açmak zorunda kaldım. Kusura bakmayın. Sorunum şöyle:
İnternette dolaşırken bir çok flash animasyonda bozulmalar oluşuyor.  Flash animasyonlarda sanki beyaz kareler uçuşuyor :) Karşılaştığım bozuk flash animasyonlardan birinin ekran görüntüsünü kırmızı daire ile işaretli olarak ekte mevcut. Bir arkadaşım buna xul-ext-flashblock adından flash player'ın bellek kullanımını kısıtlayan bir eklentinin yol açabileceğini söyledi. Ancak kurulu böyle bir eklenti bulamadım. Sizce bu soruna ne yol açabilir? Sahiden flash player için bellek kullanımını kısıtlayan başka eklentimi mevcut acaba? Fikrinizi belirtebilir misiniz?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

eribol

Bende de bu sorun mevcut idi. 64 bit sistemde 32 bit flash kullanınca bir çok flash videosu böyle oluyordu. Ben de tweak ile Flash64 diye bir PPA deposu ekledim, ana depodaki flashı kaldırdım ve bu depodakini kurdum. Şu an tek sorun bazı flash uygulamalarında(facebook oyunlarında mesela) cızırtı olması ama bir çok video sitesinde bu sorun mevcut değil.

Saavedro

Flash ayarlarından Donanım hızlandırma özelliğini etkinleştir seçeneğini kapatıp dene.Ayrıca bu siteye gidip (Fanboy's Turkish listesini ekleyip) istenmeyen flash reklamlarını engelleyebilirsin.

drkloji

az önce bişey dikkatimi çekti. ben hep firefox kullanırım. tesadüfen birde chromium ile sorun yaşadığım sayfaları kontrol ettim. chromium ile bu sorunu yaşamıyorum. galiba sorun sadece firefox ile oluşuyor.  :-[

decent

Firefox kullananlar için 64 bit Flash sorunlarına çözüm arayan bir eklenti mevcut:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flash-aid/

Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcıyı yeniden başlatın ve adres satırının sağındaki flash-aid simgesine tıklayın.
Eklenti sisteminizdeki flash eklenti dosyalarına bakarak yüklenmesi gerekenlere ve kaldırılması gerekenlere karar verecektir.
Eklenti ayrıca sürecin sonunda isterseniz, doğru çalışan ayarlarınız ile -daha sonra da kullanabilmek için bir flash çözüm betiği oluşturuyor.

medali

Yeni ve acemi bir ubuntu kullanıcısıyım. youtube da videoları izleyemiyorum. adobe flash player kurmam gerektiğini söylüyor. dünden beri uğraşıyorum ama bir türlü şu adobe flash player ı kuramadım. paketi indirdim paket kurucunun durum kısmında kızmızı yazı ile Error: Hatalı işlemci mimarisi .'i386' yazıyor. kurmak istediğim paketin adı: Adobe Flash Player plugin version 10 dur. ben nerede yanlış yapıyorum? bi el atın arkadaşlar şu problemi çözelim.

decent

Alıntı yapılan: medali - 13 Mayıs 2011 - 16:54:52
Yeni ve acemi bir ubuntu kullanıcısıyım. youtube da videoları izleyemiyorum. adobe flash player kurmam gerektiğini söylüyor. dünden beri uğraşıyorum ama bir türlü şu adobe flash player ı kuramadım. paketi indirdim paket kurucunun durum kısmında kızmızı yazı ile Error: Hatalı işlemci mimarisi .'i386' yazıyor. kurmak istediğim paketin adı: Adobe Flash Player plugin version 10 dur. ben nerede yanlış yapıyorum? bi el atın arkadaşlar şu problemi çözelim.

Hoşgeldiniz

Bir üstteki iletide yazdığım Firefox eklentisi ile sistem için gerekli flash ayarlarını ve yüklemelerini kolayca yapabilirsiniz.

Youtube videolarını izlemek için umplayer yazılımını öneririm.
http://www.webupd8.org/2011/04/umplayer-available-in-webupd8-ubuntu.html

medali

ilgilendiğiniz için çok teşekkürler, bahsettiğiniz firefox eklentisini kurdum fakat türkçe olmadığı için ne işe yaradığını anlayamadım. ne yapmam gerektiğini adım adım anlatabilirseniz belki sorunu çözebilirim.
umplayeri kurdum onda da video yükleniyor görünüyor fakat bir türlü açılmıyor nedense. ondan da fayda bulamadım.

decent

En sağdaki Execute düğmesine tıklayın, işlem bitince oturumu kapatıp açın.

Serhan

64 bit flash playeri sevenmachines aracılığıyla kurmadan önce 32 bit flash playerı kaldırmanız gerekmektedir.

aurora

Aynı  sorunu ben de yaşamıştım. Şu şekilde çözdüm;

Uç birimi açıyoruz (Konsol-Terminal)

sudo apt-get purge flashplugin-nonfree flashplugin-installer
sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper

komutlarını vererek eski flash eklentilerini siliyoruz.

Daha sonra;
sudo add-apt-repository ppa:sevenmachines/flash
sudo apt-get update
sudo apt-get install flashplugin64-installer

komutlarını yazarak sorunu hallediyoruz.
Komutları tek tek kopyalayıp uçbirimde ctrl+shift+v şeklinde yapıştırabilirsin.

medali

pazartesi günü deneyeceğim, sonucu buraya yazarım.

drkloji

Alıntı yapılan: decent - 12 Mayıs 2011 - 07:15:55
Firefox kullananlar için 64 bit Flash sorunlarına çözüm arayan bir eklenti mevcut:

Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcıyı yeniden başlatın ve adres satırının sağındaki flash-aid simgesine tıklayın.
Eklenti sisteminizdeki flash eklenti dosyalarına bakarak yüklenmesi gerekenlere ve kaldırılması gerekenlere karar verecektir.
Eklenti ayrıca sürecin sonunda isterseniz, doğru çalışan ayarlarınız ile -daha sonra da kullanabilmek için bir flash çözüm betiği oluşturuyor.

flash-aid eklentisi ile güncelleme yaptıktan sonra sorunum çözüldü. cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

decent

Alternatif olarak Adobe Flash player eklentisinin yeni sürümünü sadece dört komut ile yükleyebileceğimizi belirterek konuyu kapatıyorum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27291.0.html