Microsoft Skype'ı satın alıyor

Başlatan baizen, 10 Mayıs 2011 - 11:35:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baizen

ABD'li dev yazılım şirketi Microsoft, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme servisi sağlayan Skype'ı 8.5 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

NEW YORK - Wall Street Journal'da yer alan habere göre, en fazla 8.5 milyar dolar değerinde olacak anlaşma, Microsoft'un en büyük satın alması unvanını alacak. Fiyata, Skype'ın 686 milyon dolarlık uzun vadeli borçlarının da dahil olacağı belirtiliyor.

Konuya yakın kaynaklar, Microsoft ile Skype'ın anlaşmasının bugün ya da yarın açıklanmasını bekliyor.

Lüksemburg merkezli Skype, Niklas Zennstrom ve Janus Friis tarafından 2003 yılında kuruldu. Dünya genelinde 663 milyon kullanıcısı bulunan Skype'ı, internet açık artırma sitesi eBay, 2006 yılında 2,6 milyar dolara satın almış, sonrasında 2009 yılında yüzde 70'ini 2 milyar dolara yeniden satmıştı.

Haberin devamı ↓
reklam

Şirket, geçen Ağustos'ta hisse ihracında bulunmayı planladığını açıklamıştı. Skype'ın şu anda çoğunluk hissesi özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Andreessen Horowitz başta olmak üzere bir grup yatırımcının elinde bulunuyor.

Geçen yıl Skype, 860 milyon dolar gelir elde etmiş, ancak 7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

...Kendi fikrim microsoft pazar kaybını önlemek adına güzel bi hamle yapıyor.
Bu birazda linux tarafını sevindirebilir, nedeni messengerın son versiyonundan sonra istemcilerin protocol sorunu yaşadığı düşünürlürse,  microsoftun hem windows live messenger hemde sky-pe ile devam ediceğini düşünmüyorum. Yakında windows live messenger tarihe karışabilir diyorum en azından umut ediyorum.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25211591/

leica

sinir bozucu bir haber. adamlar illa tekel olup her şeyin içine edecekler.

Al Arabi

Bakalım, belki şer görünende Linux ve camiası için hayır vardır.

thex_yavuz

Yok hacı yok, microsoft zarar edeceği ata oynamaz. Biz linuxa sahip çıkalımda gerisi gelir

empax

Skyp, msn gibi sIkintilar cikarmaz umarim...
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Contempt

Skype alacaklar arasından Google ve Facebook ta vardı diye okumuştum bir kaç gün önce.
http://shiftdelete.net/google-ve-facebook-skypei-istiyor-29112.html

Bakalım hayırlısı...
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Microsoft alırsa Skype protokolünü de kapatır Linux tarafında. İnşallah Google alır.

aynshtein

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Mayıs 2011 - 14:58:50
Microsoft alırsa Skype protokolünü de kapatır Linux tarafında. İnşallah Google alır.

Bu o kadar kolay değil. Microsoft Skype'ı sadece VOIP servisi olduğu için değil tüm platformlara yayılmış milyonlarca kullanıcı için satın alıyordur. Kolay kolay da o kullanıcıları bir kenara itemez. Kaldı ki Skype'ın Linux sürümü zaten kaplumbağa hızında geliştiriliyordu. Belki bundan sonra işler biraz hızlanır. Okuduğum kadarıyla, Microsoft'un Skype'tan Skype'a görüşmelerde arama başlamadan önce reklam dinletme/izletme niyeti varmış. Bu nedenle Skype'ın Linux sürümü geliştirilmeye devam eder. (Sizin mantığınızla Skype'ın iPhone sürümünün de geliştirilmemesi gerek ama Microsoft'un buna cesaret edebileceğini zannetmiyorum. Çünkü Skype iPhone kullanıcıları arasında en popüler VOIP uygulamarının başında geliyor...)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

GAREZ

bence Linux versiyonuna elveda demek gibi bir şey yada Windows reklamları ile rahatsız ederler...

barış

Microsoft kendi sisteminde tekel hale getirebilir. Yani bu durumu lehine çevirir. Bir çok şirket, Skype üzerinden görüşme yapıyor müşterileri ile. Bunlardan Linux kullanan firmalar da var. Eğer böyle bir şey olursa ya Skype tarzı bir yazılım yapılır, öyle bir şey kurulur ya da Microsoft bütün desteği kestiğinde çoğu firma Windows'a geçerek MS'e para kazandırır ve kaybettiği pazar payını MS tekrar alır.

Diğer yandan işler böyle olmayabilir de. En iyi olasılık, mono diye düşünüyorum.

Yiğit Ateş

DoGuKaN

Eh, Skype'a elveda diyebiliriz. Her ne kadar sevmesem de kötü bir haber oldu bu. Neyse Google Talk'ımız var :)

XRumer

Kaynak: http://www.thgtr.com/haber/yazilim/skype-85-milyar-dolara-satildi

Bir süredir Skype'ın satılacağı yönünde haberler internette dolaşıyordu. Potansiyel alıcılar arasında kimler yoktu ki Facebook, Google, Microsoft. Ancak talipliler arasında en iyi anlaşmayı Microsoft sunmuş olacak ki pazarlığı sonlandırmış. Bu anlaşma 2007 yılında 6 milyar dolarlık reklam firması Aquantive alımını da geçerek Microsoft'un tarihinde ilk sıraya yerleşiyor.

2003 yılında kurulan Skype ilk olarak eBay tarafından 2005 yılında 2.6 milyar dolara satın alındı. 2009 yılında eBay hisselerinin %70'ini bir grup yatırımcıya sattı. Skype'ın önü açık olsa da eBay bir türlü bu firmadan umduğunu bulamadı. Kârlılık açısından da Skype hala emekleme aşamasında bir firma olarak görülüyor.

Microsoft'un eBay'e göre daha iyi bir alıcı olduğu açık. Bakalım Skype'ı nasıl bir gelecek bekliyor. Bazı uzmanlar uygulamanın Xbox 360 ve Kinect ya da Microsoft'un en yaygın kullanılan yazılımlarından birisi olan Office'le birleştirilebileceğini belirtiyor. Ancak herkesin ortak paydada buluştuğu nokta Microsoft'un Skype'ı almasındaki en önemli nedenin Windows Phone 7 olduğu. Bu satın alımdan sonra Android üzerindeki Google Talk ve Apple'ın FaceTime yazılımlarıyla daha kolay rekabet edebilecek.

Girişte de söylediğimiz gibi bir süredir Google ve Facebook'un da Skype'ın tamamını ya da bir bölümünü satın almak istediği söyleniyordu. Google'ın zaten ses hizmeti olduğu düşünülürse daha iştahlı bir alıcı olan Facebook'un bu savaşı kaybettiği söylenebilir. Ama ileride büyük paralar yatırmadan bu hizmetten faydalanma şansı olabilir. Ne de olsa Facebook'un yatırımcıları arasında Microsoft da yer alıyor. Ayrıca Facebook'un daha önceden Skype'la bir anlaması da mevcut belki bunun geliştirilmesi ileride gündeme gelebilir.

eribol

hyperThread

Skype'ın linux ve mac kullanıcıları için iyi olmadı. Muhtemelen şu anki sürümleri, bir daha güncellenmeyecek veya yarı zamanlı bir adet mühendis, bu yazılımları güncelleyecek. O da yüzyılda bir olur herhalde. Hayırlısı diyelim

UBUNTUNA

Bugun aldığım en kötü haber :( Microsoft alıyorsa sebebi Skype'ın MSN'e alternatif sağlam bir platform olmasıdır.Tekelcilik mantığıyla hareket edip Linux tarafına kapatacağı kesin gibi gözüküyor :( Umarım yanılırım. Yanılmasam da Microsoft'un ürettiği bir skype bile bana itici geliyor...

6ng4n

Yandık! bir daha .deb'ini çıkartmaz microsoft amca skype'ın :( .mac için olanı çıkar da en büyük problem olarak gördüğü piyasaya gram tenezzül etmeyecektir.

XRumer

önemli olan kimin ürettiği değil, microsoft'un ürettiği bir şey bana itici gelmez, tabii linux'a destek veriyorsa. skype, bundan sonra linux'a desteği kesebilir.

ayrıca bir de şöyle bir durum var: msn ile skype birleştirilebilir. microsoft zaten msn'yi sosyal ağa dönüştürerek ve diğerlerine bağlama imkanı vererek onu yazışma ortamından öteye taşıdı ve amsn, emesene, kmess gibi yazılımlar çok niteliksiz kaldı şimdi daha da kötü olur. zaten daha önce pek çok kez söylemiştim msn için yazılım geliştirilmemeli, msn'yi linux'a sokmayalım, msn için gelecek olan zaten gelmesin diye. şimdi amsn, kmess ve emesene iyice yetersiz kalırsa o insanlar windows'a bile dönebilir, elbette bu boyutta kötü sonuçları olmayabilir ama linux içinde windows bağımlılıklarının olmasının kötü sonuçları olacak.

tabii skype'ın satın alınması beklenmeyen bir durumdu ya da en azından ben beklemiyordum.

microsoft'un tarihine şöyle bir bakarsak şunu görürüz: microsoft hiçbir zaman orjinal bir fikir üretmedi ve iyi bir iş çıkarmadı ama var olan orjinal fikirleri ya da rakip projeleri satın alarak kar etti ya da onları manipüle etti, tekelini bu sayede ayakta tuttu. yine aynı şeyi yapıyor.

XRumer

Kusura bakmayın, bu başlık silin isterseniz, öbüründen devam edelim.

6ng4n

Artık IRC'e geri döneriz biz de ne yapalım.Ya da ne bileyim usenet, gibi bir şeyler kullanırız :D MSN'de ban var Skype'taki de yolda.Ya da artık bir gece anlaşıp chatroulette gibi sitelerde bulmaya çalışırız birbirimizi video konferans için  :D :D

barış

Google Talk ile video konferansı yapılıyor diye biliyorum. Benim konuştuğum 1 kişi var o da (Eğer Skype desteği kesilirse) Google Talk kullanır :D

baizen

Alıntı yapılan: eribol - 10 Mayıs 2011 - 18:54:15
Bir kontrol etmekte fayda var, haber için konu açmadan önce.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27199.msg326024.html

Pek başlık açmadığım için dikkat etmemiştim, bi daha ki sefere artık kontrol ederiz, teşekkürler.

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Mayıs 2011 - 19:22:44
Kusura bakmayın, bu başlık silin isterseniz, öbüründen devam edelim.

XRumer arkadaşın dediği gibi öbüründende devam edilebilir boşuna yer kaplamasın.

emreseckin

agunZagun

Ayıp ama ya, sesli/görüntülü görüşebildiğimiz Skype vardı, o da gidiyor. İyice iğrendirdi kendinden MS cidden. Artık çevremdeki herkese zorla Linux kurdurmak zorunda kalacağım. :D

sonkralice

Microsoft o kadar zarar etmeyi göze alamaz bence hatta almaz.
Eger Linuxta, Skype bye bye dersek, bence Microsoft epey bir zarar eder.