[Nasıl]Natty Narwhal grub arka planına resim eklemek/değiştirmek

Başlatan decent, 09 Mayıs 2011 - 09:39:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Taze bir Ubuntu kurulumundan sonra bazı kullanıcılar grub arka planını değiştirmek ister. Önceki sürümlerde bu değişiklik için üçüncü parti yazılımlar ve karmaşık dosya yapılandırmaları yapmamız gerekiyor.
Ubuntu 11.04 sürümü ise bu konuda daha yetenekli. "/boot/grub"  konumuna koyduğumuz resmi Grub2  güncellemesinden sonra otomatik olarak ytapılandırma dosyasına ekliyor.
Kısaca istediğiniz resmi grub arka planına yerleştirmek Natty ile çok daha kolay...

İşte ayrıntılar:

1.) Yönetici hakları ile istediğimiz resmi "/boot/grub"  konumuna yapıştırmak/eklemek için bir uçbirim penceresi açın ve aşağıdaki komutu yürütün..

sudo nautilus

Açılan yeni pencere ile kullanıcı limiti olmadan istediğimiz kopyala/yapıştır işlemlerini yapabileceğiz.

2.) Grub arka planında kullanmak istediğiniz resmi kopyalayıp /boot/grub klasörüne yapıştırın

3.) Uçbirimde şu komutu çalıştırın.

sudo update-grub

Aşağıdakine benzer bir çıktı göreceksiniz:

decent@decent-natty:~$ sudo update-grub
[sudo] password for decent:
Generating grub.cfg ...
Found background image: Blue-sky-and-seagulls.jpg
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1
Found Debian GNU/Linux (6.0.1) on /dev/sda4
done
decent@decent-natty:~$

Notlar:
1.)  Grub2 arkaplan resmi için jpeg, tga, ve png uzantılı resimler kullanabilirsiniz.

2.)  Resim boyutları için düzgün görünüm alıncaya kadar (resim düzenleme yazılımları ile) yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz.
Çünkü grub ekranında resmin düzgün görünmesi ekran çözünürlüğü, resim boyutları vs. vs. birçok sebep ile yakından ilgilidir.

ubuntuguide.net

sema

Anlatım için teşekkürler @decent. Ufak bir ekleme yapayım. Grub2 kullanan tüm Ubuntu sürümlerinde geçerli. Ayrıca şurada bir iki görüntü de var, gözden kaçıranlar için:

http://www.ubuntutips.in/advanced-tutorials.html
susema

sem

Eline sağlık @decent.

sudo ve gksudo komutları arasında ince bir fark vardı. Bu nedenle sanırım olası hatalar için sudo komutunun değiştirilmesi faydalı olacaktır.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

decent

Rica ederim.

@sem0900,
Anlatımda kaynağa bağlı kalmaya çalışmıştım,
Yönetici hakları ile işlem yapmak isteyenler tabii ki istedikleri farklı yöntemleri kullanabilirler..

sem

Neyse bilen arkadaşlar daha iyi açıklama yapacaklardır. gksu ile sudo arasında root/kullanıcı profili kullanımı, görsel arayüze sahip programlamlarla ilgili bir ayrım gibi bazı farklılıklar vardı ama. Net bilr bilgiye sahip olmadıağım için; sadece bu şekilde bahsetmiş olayım. Belki merak eden arkadaşlar olur konuyu görünce fazladan bilgi olur işte =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Cihan YÜKSEL

heartsmagic

sudo ve nautilus kullanımı bazı izin sorunlarına sebep oluyor. Ben de eskiden sudo kullanımını aktarırken şu an gksudo ile anlatım yapmaya çalışıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Nautilus betiği hazırladım. Grub2 ve Gnome kullanmadığım için deneme yapamadım. Çalışacağını umut ederek kararı size bırakıyorum.

#!/bin/bash

[[ -n $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS ]] && {
  IFS=$'\n'
  uz=$(echo $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS | awk -F. '{print $NF}')

if [[ -n $(echo $uz | grep -E 'jpeg|png|tga') ]]
  then
      parola=$(zenity --entry --text 'yönetici parolasını girin:')
            [ $? -eq 1 ] && exit 1

echo  "$parola" | sudo -S cp $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS /boot/grub || \
        zenity --warning --text 'Hatalı parola..' --timeout 5;exit  1
      sudo update-grub
  else
      zenity --warning --text 'Uzantısı (jpeg, png, tga) olan bir resim dosyası seçin.' \
        --timeout 5
  fi
} || {
  zenity --warning --text 'Herhangi bir dosya  seçmediniz..' --timeout 5
}