Sabily 11.04 Yayınlandı, Unity sevmeyenlere tavsiye..

Başlatan decent, 06 Mayıs 2011 - 05:09:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Alıntı YapBismillah Arrahman Arrahim,
Assalamo alaykom,
The Sabily team is proud to announce the release of the new version of Sabily 11.04, codename Al-Badr.
You can download it here: link

Neler Yeni :
- Yeni "Al-Badr" resimleri ve duvarkağıtları, yeni başlangıç ve GDM temaları
- DVD içeriğinde unity ve unity 2D mevcut, fakat ubuntu klasik (gnome 2) varsayılan olarak ayarlandı.
- yeni Firefox persona

Yeni Uygulamalar:
- islamic-date: Iceweasel/Firefox için bir eklenti, Hicri takvimi gösteriyor.
- zakat-calc: Sabily Zakat Müslümanlar için zekat hesaplaması sağlar
- gufw: Ubuntu' da güvenlik duvarını kolayca kullanmanızı sağlar
- desktopnova (wallpaper-tray ile değiştirildi)
- autoKey:Sıkça kullandığınız kelimeleri tekrar etmemek için,
- recordmydesktop: Masaüstünü video dosyasına kayıt için (Ogg-Theora-Vorbis dosyası)
- anki: Genişletilebilir bellek kartı öğrenme yazılımı

Ubuntu  11.04 sürümünden gelen yenilikler :
- Unity masaüstü
- Firefox 4
- LibreOffice (OpenOffice ile değiştirildi)
- Banshee (Rhythmbox ile değiştirildi)
- Linux Kernel 2.6.38 (varsayılan olarak "wonder 200 lines" yamasını içeriyor)

İndirme bağlantıları:
sabily/downloads.html

Anasayfa:
sabily.org

Virtulabox ile ekran görüntüleri:

Kullanıcı giriş ekranı:

Unity ortamı:

Ev Dizini

Gombrich

Şaka gibi...  Sırada ne var namaz vakitleri mi?

XRumer

cumali

Alıntı yapılan: XRumer - 06 Mayıs 2011 - 09:20:08
Bu sefer Zekr Kur'an okuma yazılımı yok mu?

Virtualbox üzerinde denedim.Tabiki var.Hatta zekr'deki sureleri dinlerken meydana gelen kesik kesik ses problemleri bu sürümde giderilmiş.

decent

Alıntı yapılan: cumali - 06 Mayıs 2011 - 10:04:33
Virtualbox üzerinde denedim.* tabi ki var.Hatta zekr'deki sureleri dinlerken meydana gelen kesik kesik ses problemleri bu sürümde giderilmiş.

Ben de Virtualbox ile bakacağım, Gerekli görürsem 64 bit geldiğinde normal sisteme yükleyebilirim.

cumali

Alıntı yapılan: XRumer - 06 Mayıs 2011 - 13:21:56

Özgür yazılım kişilere yazılımı dilediğince kullanma ve değiştirme hakkı verir. İsteyen bunu yapabilir, Ubuntu'nun sadece Müslüman değil, Hıristiyan ve Satanist versiyonları da var. İsteyen başka bir dine ya da başka bir şeye göre bir versiyon çıkarabilir.

Din,ırk,mezhep ve fikir ayrılığına bakılmaksızın bizleri bu forum çatısı altında buluşturan sebeplerden birisi bu degil mi?

XRumer

Bu arada Sabily'de namaz vakitlerinin de olması tam olur herhalde. Fena fikir değil yani.

cumali

Alıntı yapılan: XRumer - 06 Mayıs 2011 - 14:01:07
Bu arada Sabily'de namaz vakitlerinin de olması tam olur herhalde. Fena fikir değil yani.

Olmaz olurmu?

XRumer

Alıntı yapılan: cumali - 06 Mayıs 2011 - 14:15:06
Alıntı yapılan: XRumer - 06 Mayıs 2011 - 14:01:07

Olmaz olurmu?

Hangi yazılım bu?

cumali

Shamata

Alıntı yapılan: cumali - 06 Mayıs 2011 - 14:17:53
Minbar namaz vakitleri.

sanirim tek kusuru namaz vakitlerini diyanetin sitesinden alamaması ...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lounge

Başlığı okuyup girince bir tuhaf oldum . Unity sevmeyenlere islami linux sürümü . Pek de muhafazakar  bir işletim sistemi değilmiş gnome 2.32 ve güncellenmiş bir çok program  ile geliyormuş  .

kalkan1973

Şimdi indirip deniyorum... Görüşlerimi yazarım...

Ayrıca konumuz Türkçe imla kuralları değil. Tartışmaya gerek yok... Lütfen sakin olalım arkadaşlar...
Evde İşte her yerde Linux

decent

Arkadaşlar konuyu farklı yerlere çekmeyelim lütfen.
Bu da diğerleri gibi bir Ubuntu türevidir.
Burada yapılan sadece sürüm duyurusudur.
Tartışacağınız farklı konuları, ilgili bölümlerde veya konu dışında tartışabilirsiniz.

* Konu dışı mesajlar bir süre sonra silinecektir.

Gombrich

@decent-not:
@Gombrich, uyarıya rağmen konudışı ileti yazmayı sürdürmeyin..

kalkan1973

Neyse... Gerekli uyarı yapılmı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2011 - 01:54:04

Bildiğimiz UBUNTU 11.04 fakat İslami ögeler içeren temaları ve programlarıyla bence iyi bir dağıtım... UNİTY masaüstüyle açılıyor.

aan-han

unity ile farklı olan ne var acaba?masaüstü arka plandan başka.yani pardon,farkıl olan ne öğrenmek açısından,yoksa karşı değilim.saygılar

cumali

Alıntı yapılan: aan-han - 07 Mayıs 2011 - 18:57:25
unity ile farklı olan ne var acaba?masaüstü arka plandan başka.yani pardon,farkıl olan ne öğrenmek açısından,yoksa karşı değilim.saygılar

Unity'den farkı şu; Ubuntu 11.04 öntanımlı olarak unity ile açılmaktadır.Sabily'de ise klasik gnome masaüstü öntanımlı olarak gelmekle beraber tercihe göre panelden unity 2D olarak seçilebilmektedir.

Bir başka farkı ise, uygulamalar menüsüne İslami yazılım menüsü eklenmiş olup Kur'an çalışma araçları eklenmiştir.Kısaca bunlardan bahsedersek,Nur,Quran browser,zekr(Kur'an okuma-dinleme),hicri takvim,zekat hesaplama aracı gibi yararlı uuyğulamaları görebiliriz.

decent

http://www.sabily.org/website/en/sabily/downloads.html

Sabily 11.04  64 bit sürümleri sunuculardaki yerini aldı.
11.04 sürümü Small, Ultimate ve Full seçenekleri ile kullanıcıya sunuluyor

aan-han

Alıntı yapılan: cumali - 07 Mayıs 2011 - 19:46:40
Alıntı yapılan: aan-han - 07 Mayıs 2011 - 18:57:25

Unity'den farkı şu; Ubuntu 11.04 öntanımlı olarak unity ile açılmaktadır.Sabily'de ise klasik gnome masaüstü öntanımlı olarak gelmekle beraber tercihe göre panelden unity 2D olarak seçilebilmektedir.

Bir başka farkı ise, uygulamalar menüsüne İslami yazılım menüsü eklenmiş olup Kur'an çalışma araçları eklenmiştir.Kısaca bunlardan bahsedersek,Nur,Quran browser,zekr(Kur'an okuma-dinleme),hicri takvim,zekat hesaplama aracı gibi yararlı uuyğulamaları görebiliriz.

anladım teşekkür ederim
peki,bir üst mesajda verilen linki tıkladım.orada full ve ultimate seçenekleri var.hali ile file size ler farklı.bunların birbiri arasındaki farklar nelerdir,bilgisi olan yazabilir mi?

kalkan1973

Namaz vakitlerini yaklaşık olarak bulunduğunuz ilin enlem ve boylamını girdiğiniz takdirde hesaplayıp üstelik EZAN okuması çok hoş... Ek sürücüler kısmının çalışmaması sonucu ya ben yapamadım ya da hakikaten sorun oldu NVİDİA ekran kartımı yükleyip ayarlayamadım...

Sherlock Holmes