Fn+F2 Wireless/Bluetooth Launch Manager sorunu

Başlatan SorcererKK, 05 Mayıs 2011 - 12:31:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SorcererKK

Arkadaşlar merhaba,
ubuntuya yeni geçiş yaptım windows'tan. Packard bell EasyNote TM85 kullanıcısıyım. Windows altında Launch Manager diye bir programcık kuruluydu ve bu sayede Fn+F2'ye bastığımda Bluetooth ve Wireless'tan hangisi açıp kapamak istediğimi seçebiliyordum. Bunu ubuntuda yapmanın bi yolu varmıdır? Çünkü şuan Bluetooth'umu tanımamış durumda açık mı kapalı mı ona da emin değilim bu yüzden. Kasada bluetooth ışığı da yok.
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

heartsmagic

Işıktan değil de, sistemdeki Bluetooth uygulamasından denetledin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SorcererKK

heartsmagic

SorcererKK

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Mayıs 2011 - 01:19:45
hcitool scan ne diyor?

sorcerer@kk-laptop:~$ hcitool scan
Device is not available: No such device
sorcerer@kk-laptop:~$

sonuç bu, sanırım driverim yüklü değil? Eğer öyleyse bluetooth modelimi nasıl öğreneceğim driveri bulmak için?

if

SorcererKK

sorcerer@kk-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0df1 (rev a1)
01:00.1 Audio device: nVidia Corporation Device 0bea (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe (rev 01)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (rev 01)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
sorcerer@kk-laptop:~$ lsusb
Bus 002 Device 004: ID 1058:1021 Western Digital Technologies, Inc.
Bus 002 Device 003: ID 09da:0080 A4 Tech Co., Ltd
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 064e:a219 Suyin Corp.
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

hocam bluetooth hariç hepsini öğrendim  :-\

SorcererKK

arkadaşlar windows altından öğrendim Atheros Communication diyordu. Driver aradım ama bulamadım pek birşey. Bir de Fn+F2 sorunu hala geçerli. Bletooth kapalı da olabilir...

bytan

Çıktısı ne gösteriyor?

hcitool dev
dpkg -l | grep blue

Win tarafında bluetooth çalışıyor mu? Atheros kablosuz aygıtındır.

Bilgisayarının çeşitli modelleri var. Kimilerinde bluetooth özelliği varken kimilerinde yok görünüyor. Senin makinanın tam modeli nedir?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

SorcererKK

sorcerer@kk-laptop:~$ hcitool dev
Devices:
sorcerer@kk-laptop:~$ dpkg -l | grep blue
rc  blueman                              1.21-2ubuntu1                                      A Graphical bluetooth manager
ii  bluetooth                            4.60-0ubuntu8                                      Bluetooth support
ii  bluez                                4.60-0ubuntu8                                      Bluetooth tools and daemons
ii  bluez-alsa                           4.60-0ubuntu8                                      Bluetooth audio support
ii  bluez-cups                           4.60-0ubuntu8                                      Bluetooth printer driver for CUPS
ii  bluez-gstreamer                      4.60-0ubuntu8                                      Bluetooth GStreamer support
ii  gnome-bluetooth                      2.30.0-0ubuntu3                                    GNOME Bluetooth tools
ii  libbluetooth3                        4.60-0ubuntu8                                      Library to use the BlueZ Linux Bluetooth sta
ii  libgnome-bluetooth7                  2.30.0-0ubuntu3                                    GNOME Bluetooth tools - support library
ii  pulseaudio-module-bluetooth          1:0.9.22~0.9.21+stable-queue-32-g8478-0ubuntu14    Bluetooth module for PulseAudio sound server

EasyNote TM85_JO-117TK tam model bu hocam. win7 otomatik tanıyor. Launch manager'i yükleyip fn+f2 yaptığımda wireless'i de bluetoothu da istediğim gibi açıp kapatabileceğim bir menü çıkıyor. Ama everestle falan baktığımda model söylemiyor bluetooth için.
Wireless kartım da atheros evet ama ben sanki Bluetooth da atherostu diye hatırlıyorum win7 için driver aradığımda.

bytan

http://www.packardbell.com.tr/pb/tr/TR/content/model/LX.BQN01.012

Buradan bakınca bluetooth göremedim. Ancak bir üst sayfasında bluetooth yazıyordu:

http://www.packardbell.com.tr/pb/tr/TR/content/models/easynotetm

Bu yüzden emin olmak için tekrar sorayım. Win tarafında, launch manager menüsünde gördüğün bluetooth'u çalıştırıp kullanabilme imkanın oldu mu yoksa yalnızca menüye mi bakabildin?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

SorcererKK

Alıntı yapılan: bytan - 07 Mayıs 2011 - 13:41:26
http://www.packardbell.com.tr/pb/tr/TR/content/model/LX.BQN01.012

Buradan bakınca bluetooth göremedim. Ancak bir üst sayfasında bluetooth yazıyordu:

http://www.packardbell.com.tr/pb/tr/TR/content/models/easynotetm

Bu yüzden emin olmak için tekrar sorayım. Win tarafında, launch manager menüsünde gördüğün bluetooth'u çalıştırıp kullanabilme imkanın oldu mu yoksa yalnızca menüye mi bakabildin?
win7 de her türlü sorunsuz kullanabiliyorum hocam.

heartsmagic

Bluetooth meselesi biraz garip. lspci ve lsusb ile görünmez aygıtın kendisi zaten. 10.10 ile onbeş gün önce Bluetooth'u kullanabiliyordum. Şu an 11.04 ile Blutooth'u aç dememe rağmen açılmıyor. Fakat durum sendeki gibi değil, bende aygıt yok demiyor. 10.10 için bir şeyler kurcalamıştım ancak tam hatırlamıyorum şu an. BIOS üzerinden bir şeyler de yapmış olabilirim. 11.04'den hemen önce BIOS ayarlarımı sıfırladığım için o da uçup gitmiştir.

Senin sorunun için makine üzerinden araştırma yapılabilir.

heartsmagic

SorcererKK

sorcerer@kk-laptop:~$ rfkill list
0: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no

cevap bu..  :-\

heartsmagic

Kötü cevap :)

Bende de hard değil ama soft olarak engellenmiş görünmekte. Kendim de henüz çözemedim durumu. rfkill ile de engel kaldırılmıyor. Sende ise durum daha kötü, donanımsal olarak da sıkıntı var gibi. Yine de şunu bir dene bakalım:

sudo rfkill unblock all

bytan

Hakikaten orada da görünmüyor:

~$ rfkill list
0: hp-wifi: Wireless LAN
1: hci0: Bluetooth

PF @ ST

heartsmagic

Pardon, ben yanlış algılamışım çıktıyı :)  @bytan'ın çıktıyı görünce uyandım. Sende hiç aygıt görünmüyor ki meselenin temeli bu sanırım.
Makine modeli üzerinden bakınmıştım ancak görememiştim bir şey. Biraz forumun ve Google'ın altını üstüne getirmek gerekiyor galiba.

Bu arada benim yazılımsal engellemeyi de çözemedim. BIOS üzerinden bir şey yokmuş :) 10.10 ile ne yapmıştım onu da hatırlamıyorum şu an.

SorcererKK

Bana yine fn+f2 kombinasyonundanmış gibi geliyor, hani etkinleştirebilsem bluetooth'u,otomatik tanıyacakmış gibi bi his var içimde. Şu işi de bir halletsem, TM85'i ubuntu için sorunsuz makineler kısmına ekleyeceğim :P Umarım birileri yeni bir fikir sunar :)

heartsmagic

Ben de tırmalıyorum Bleutooth sorunu için, gerçi pek kullandığım söylenemez ancak 10.10'da ne yapmıştım da halletmiştim bunu hatırlamak istiyorum sadece :)

SorcererKK

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Mayıs 2011 - 03:18:00
Ben de tırmalıyorum Bleutooth sorunu için, gerçi pek kullandığım söylenemez ancak 10.10'da ne yapmıştım da halletmiştim bunu hatırlamak istiyorum sadece :)

hatırlayabilirseniz çok tatlı olur bence hocam :)

heartsmagic

assasin

Bende de fujitsu marka bi laptop vardı wirelessi çalıştırmak için bi düğme vardı fakat ubuntuda işlemiyor doğal olarak çalıştıramıyordum... Ancak uykuya alıp uyandırınca otomatik açıyordu wireless kartını senin de büyük ihtimal bluetoothun kapalıdır.
"Gerçeğin bilgisi deneyle başlar, deneyle biter." Einstein

SorcererKK

uykuya alıp tekrar açtım hala takılı bir bluetooth aygıtı yok diyor bluetooth adlı programda. :'(