[Çözüldü] Konular kilitlenmesin

Başlatan edge_nabby, 04 Ağustos 2008 - 22:20:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edge_nabby

bi sorunun tek bir çözümü yoktur. çözüm bulunduktan sonra konu kilitlenince daha iyi çözümleri bulma şansımızı kaybediyoruz. örneğin, http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1362.0 başlığındaki soruna çözüm bulunmuş, ama ben de acetoneiso2 adlı programı önerecektim mesela, ama ne yazık ki konu kilitli olduğu için yazamadım. bu belki sorunu çözülen arkadaş için önemli değildir, ama aynı sorunu tekrar yaşayacak insan için önemli, alternatif çözümleri de görebilmeli o kişi.

sonuç olarak; başlığın [çözüldü] olarak etiketlenmesi yeterlidir, ama kilitlenmesine karşıyım.

saygılarımla...

WarGasm

Kendi dusuncemi ve forumlardan gordugumu soylersem; bir insan cozumunu bulduktan sonra diger konulari okumayip diger sorunlarina veya okumak istedikleri konuya geciyorlar. Yeni konu acilmasi daha mantikli gibi geliyor bana arayan insan yeni basliktan bulabilir sorun olarak degil de anlatim seklinde olabilir..

FUBU

ama bi sorun gerçekten çözülmediyse yöneticiye söylersin hemen açarlar.
sıkıntı olmaz.. ben birkaç tane açtırdım mesela.
örnek olarak verdiğin başlığı da açtırmak isteseydin kimse sana açmam demezdi bence..

edge_nabby

Alıntı yapılan: FUBU - 04 Ağustos 2008 - 23:09:26
ama bi sorun gerçekten çözülmediyse yöneticiye söylersin hemen açarlar.
sıkıntı olmaz.. ben birkaç tane açtırdım mesela.
örnek olarak verdiğin başlığı da açtırmak isteseydin kimse sana açmam demezdi bence..
evet, onu yapabilirdim. ama ben sadece bu konu için konuşmuyorum. her seferinde de moderatörlerin ilgilenmesi de gereksiz bence. şöyle anlatayım bir de hikaye gibi: mesela bir soruna çözüm bulundu ve konu kilitlendi. üzerinden çok zaman geçti. ben aynı sorunu yaşadım ve forumda arama yaptım. bu konuyu buldum. ordaki çözüme bakarak problemimi hallettim. ama belki o kadar zaman geçtikten sonra bu sorunu halletmenin çok basit bir çözümü yapılmıştır. belki de boşu boşuna uzun uzun uğraşmışımdır orda denileni yapmak için. konu kilitlenmemiş olsaydı, bu konuyu gören biri "arkadaşlar, bu sorun için şöyle yeni bir paket yapıldı, bakın daha kolay" gibi bir cevap yazabilirdi. ya da orda anlatılan çözüm benim ihtiyacımı karşılamamıştır, ama konuya cevap yazamıyorum. bu yüzden yeni bir konu açıyorum ve forumda konu kirlilikleri olmaya başlıyor. aynı sorun için belli zaman aralıklarında yeni konular açılmaya başlıyor.

Sypro

Merhabalar, yeni oluşunuzu göz önünde bulundurarak şu şekilde açıklamak isterim durumu: bu uygulama -çözüldü etiketi ve kilitleme durumu- yönetim tarafından yüksek bir çoğunluk ile kabul edilmiş ve uygulamaya koyulmuş olup öncelikli sebep olarak da çözülen bir konuya yapılan yorumları okumadan kendi sorununu yazan ve çözülüp arşivlenmiş topicleri up'layanların önüne geçmek, böylece arama fonksiyonunu aktif hale getirip üyeleri biraz daha uğraştırmak ama alternatif sonuçları alternatif topiclerden bulmalarını sağlamak düzüncesi gösterilebilir.

Biraz komplike ve uzun bir cümle oldu ama idare etmeye çalışın artık:)

Bunun dışında eğer online bir moderator/admin görürseniz pm ile durumu bildirirseniz bir süreliğine topic'i kullanıma açar ve kaparlar. O kadar katı değiliz. :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

edge_nabby

peki o zaman yapçak bir şey yok. ama ben hala önerimin arkasındayım. pardus-linux.org forumlarında kilitlenmiyordu ve aynı sorun başka bir konuda açılınca konu kapatılıyordu. böylece arama yaparken kolaylık oluyordu. mesela ben ingilizce ubuntu forumunda bi şey aradığımda bir sürü başlık görüyorum. bazılarına cevap yazılmış bazılarına yazılmamış, yarım yamalak, dağınık. bu forumun da öyle olmasını istemiyorum.

neyse, madem böyle, konuyu kilitleyebilirsiniz o zaman :D

Sypro

x y z forumları ne beni ne de buradaki başka bir arkadaşımı bağlar, üzgünüm. Bunu yanlış anlamayın. Burası Ubuntu-TR ve kendi şeklimizi oluşturup kendi kurallarımızla yönetiyor ve yönetiliyoruz.

ntfs-3g ve birim bağlanamıyor konusu ile ilgili aktif 2 konu gördüm sabahtan beri. Birine cevap da yazdım hatta. Sorun şu ki, ikisini de aynı topic altına konuşmaya başlayınca cevaplar ve sorular o kadar birbirine giriyor ki siz bile şaşırırsınız. Birebir aynı olan konular için genelde -üşenmeyen arkadaşlar da var gerçi de- ya önceki konunun linki koyuluyor ya da arama yapması söylenerek bir süre sonra topic siliniyor/kilitleniyor. İşin daha komik yanı şu: Serkan/Heartsmagic bir bölüm yaptı ve giriş seviyesinde yaşanacak sorunların neredeyse hepsi ile ilgili açıklamalar yaptı, o konuların her birini daha önce defalarca tartıştık ayrıca, buna rağmen arama yapmayıp yeni konu açan kişi için önceki topic kilitliymiş değilmiş pek fark etmiyor açıkçası.
Umarım kimseyi kırmamışımdır. Bunlar şahsi görüşlerim, eklenecek şeyler olabilir illa ki; lâkin çıkarılacak pek bir şey yok gibi duruyor.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

edge_nabby

Alıntı yapılan: Sypro - 05 Ağustos 2008 - 01:45:33x y z forumları ne beni ne de buradaki başka bir arkadaşımı bağlar, üzgünüm. Bunu yanlış anlamayın.
ne bu hiddet bu celal? kusura bakmayın, ben tartışmak için açmadım bu konuyu. mantıklı bir öneri sunmaktı amacım, bunu yaparken de başka bir forumdaki uygulamadan ve faydasından bahsettim. bu forumun ingilizce ubuntu forumu gibi olmasını istemiyorum.
Alıntı yapılan: Sypro - 05 Ağustos 2008 - 01:45:33Burası Ubuntu-TR ve kendi şeklimizi oluşturup kendi kurallarımızla yönetiyor ve yönetiliyoruz.
illa özgün olmak için yanlış işler yapmaya gerek yok. başkasının iyi yaptığını almanın kötü bir yanı yok.

siz yöneticiler olarak karar vermişseniz benim diyebileceğim bir şey yok.

eren

Yöneticiler olarak oylama yaptık ve bu kararı aldık ancak bu kararı forum üyeleri de destekledi. Yani zorlama ya da baskı asla olmadı. Üyelerin büyük kısmı konular kilitlenmesin derse biz kararımızdan döneriz.

Ayrıca Pardus-Linux.org forumları ile Ubuntu-TR.org forumlarının sponsorları aynıdır ve o forumda bizimle benzer bir çizgi de yönetilmektedir. İyi örnekleri tabi ki paylaşmanızdan yanayız.

Eğer genel görüş kilitleme olmasın diyorsa tekrar ediyorum gerekeni yaparız.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Vicdanım kilitlenmesin diyor ancak mantığım tam tersini söylüyor. Kısaca izah etmeye çalışayım. Anlatıldığı üzere daha önce kilitlemediğimizde ne yazık ki o başlık resmen çöplüğe dönüyordu. Baştan aşağı 3. mesajı okumaya üşenen bazı yeni kullanıcılarımız hemen konunun en altına "ben problemi çözemedim" şeklinde mesaj geçiyorlardı. Biz bunu önlemek için kararı kilitlenmesi yönünde aldık. Bu kararı alırken de aslında senin bahsettiğin kayıpların farkındaydık, fakat birini gözden çıkartmamız gerekiyordu. Şu an eğer ciddi anlamda eskimiş bir başlık olursa seve seve açarız. Kaldı ki "şu başlıkta şöyle böyle bir şey var, bu böyle şöyle daha kolay oluyor" diye yeni bir başlık açılırsa seve seve gerekeni de yaparız. Forum kirlenmesini de zaten sorumlu arkadaşlar, gerek başlıkları silerek gerek yönlendirip kilitleyerek çözmeye çalışıyorlar.

Bilmem üyelerimiz ne isterler?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Bana sorarsanız da bir sorunun tek başlık altında görüşülmesi daha verimli olur. Örneğin amsn konusu bu hale gelmiş, bir arkadaş birşey sormuş, üstüne sorular sorular derken, 3-4 sayfa olmuş ve artık aMSN diye aratıldığında o başlık göze çarpıyor. Açılıp inceleniyor. Bütün forum bu hali aldığında, arama yaptığımızda tek başlık gözükecek. Buradan sonra ise yeni gelenlerin sormasıyla ilgili olarak, yöneticiler sürekli başlık aç-kilitle-sil yapacağına, o başlıkta göze çarpan bir gelişme oldukça ilk mesaja ilave ederler, böylece o konuyla ilgili tüm veriler bir noktada toplanmış olur. Hatta forum bu hale girerse bilgiyi wiki'ye aktarmak da kolaylaşacaktır bence ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Bu konuda bazen benim de, [Çözüldü] başlıklı konulara rastladığımda, "aslında şu bilgi de olsaydı iyi olurdu" dediğim oldu.

Ancak temelde "konu kilitlenmesi" uygulamasını doğru ve yerinde buluyorum. Zira Ubuntuforums.org, asıl sorunun çözümünden sonra sayfa sayfa mesaj içeren konularla dolu. Ve insan iki üç sayfa mesaj okuduktan sonra ipin ucunu kaçırıyor.

trm@n

bence de konu kilitlenmesi dogru zaten moderatorler gerekli görüldügünde kısa bir sureligine acılıp tekrar kapatılabilir dedi. Bence daha fazla üzerine gitmeye gerek yok.
saygılarımla

Amd

yaa bence de konu kilitlenmesin. mesela ubuntu yu kuramadım. gittim acemeiler bölümüne orada adresi var ama ftp sayfasını görünce kafam karıştı. burdan da sormak istiyorum ubuntuyu kuramadım çünkü ftp servislerinden neyi nasıl indireceğimi bilmiyorum. yardım eden olursa sevinirim.

FACTOR2

Forum bölümlerinin gereksiz şekilde kirlenmesini engellemek için hem çözüldü diye etiketlenmesini , hemde kilitlenmesini daha mantıklı buluyorum.Başka forumlar ile kıyaslanmak hoş bir durum olmaz.Her forumun kendine özgü bir yapısı olması gerektiğini düşünüyorum.Bu şekilde farklı ve güzel işler başarılabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: taliban - 20 Ağustos 2008 - 13:38:49
yaa bence de konu kilitlenmesin. mesela ubuntu yu kuramadım. gittim acemeiler bölümüne orada adresi var ama ftp sayfasını görünce kafam karıştı. burdan da sormak istiyorum ubuntuyu kuramadım çünkü ftp servislerinden neyi nasıl indireceğimi bilmiyorum. yardım eden olursa sevinirim.

Güzel de bunun kilitlenen başlıklarla alakası ne?

@taliban, eğer kafan karıştıysa yeni bir başlık açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.