3 boyutlu oyunlarda kilitlenme sorunu

Başlatan emredmrl, 07 Ağustos 2008 - 22:46:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emredmrl

Arkadaşlar merhaba,

OpenArena dahil olmak üzere 3 boyutlu grafik kullanan hiçbir oyunu doğru dürüst oynayamıyorum.Ya oyundan aniden atıyor ya da kilitlenip pencere durumuna geçiyor.

Nvidia sürücülerinde bir sorun olabileceğini düşündüm .Ancak nvidia-glx yüklü ve düzgün çalışıyor gibi görünüyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada Hardy Heron kullanıyorum.

heartsmagic

Sorun yüksek ihtimalle Compizden kaynaklanıyor. fusion-icon programını kur ve çalıştır, kendisi üst panele yerleşecektir. Oradan pencere yöneticisini Metacity olarak değiştir, ardından oyununu oyna. Oyun bittikten sonra tekrar Compiz'e dönersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emredmrl

Sanırım sorun laptop'un aşırı ısınmasından kaynaklanıyormuş. Birden kapandıktan sonra alt kısım el yakacak kadar sıcak oluyor.

WarGasm

Alıntı yapılan: emredmrl - 09 Ağustos 2008 - 18:13:57
Sanırım sorun laptop'un aşırı ısınmasından kaynaklanıyormuş. Birden kapandıktan sonra alt kısım el yakacak kadar sıcak oluyor.

Bu durumda Laptop sogutucu almak mantikli olabilir. Boyutunu bilmiyorum ancak 15" sogutucular 30 Ytl - 50 Ytl arasinda degisiyor. Thermaltake guzel secim olabilir. Gerci yaz bitti ama seneye de gelecek ;)

heartsmagic

Güzel de aşırı ısınmada ya bilgisayar kapanır ya da oyun. Eğer pencere küçülmesi ve farenin kullanılamaması oluyorsa bu benim bahsettiğim problemdendir.

emredmrl

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2008 - 21:32:58
Güzel de aşırı ısınmada ya bilgisayar kapanır ya da oyun. Eğer pencere küçülmesi ve farenin kullanılamaması oluyorsa bu benim bahsettiğim problemdendir.

Aslında şöyle açıklamak gerekiyor hem pencere sorunu hem ısınma sorunu var. Aşırı ısınmadan dolayı bilgisayar 10 dakikada kapandığı için pencerenin küçülmesine fırsat klamıyor.

Yani senin söylediğin de doğru evet.

emredmrl

Alıntı yapılan: WarGasm - 09 Ağustos 2008 - 19:22:54
Alıntı yapılan: emredmrl - 09 Ağustos 2008 - 18:13:57

Bu durumda Laptop sogutucu almak mantikli olabilir. Boyutunu bilmiyorum ancak 15" sogutucular 30 Ytl - 50 Ytl arasinda degisiyor. Thermaltake guzel secim olabilir. Gerci yaz bitti ama seneye de gelecek ;)

Sağol deneyeceğim ;)

heartsmagic

O kadar kısa sürede ısınıp kapanması biraz anormal bir durum. Kısacası sorun olduğunu düşünmek lazım. Bende de çok ısınan (Packard Bell) bir dizüstü var ancak oyun oynarken kapandığına pek şahit olmadım.

ebubekirs

Alıntı yapılan: emredmrl - 10 Ağustos 2008 - 11:17:41

Aşırı ısınmadan dolayı bilgisayar 10 dakikada kapandığı için .............

ulaştığı sıcaklık ne kadar acaba ?  çok ısındığını düşündüğünüz zaman konsoldan acpi -V komutunu verdiğinizde kaç gösteriyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim