Fx5500

Başlatan raifcakir16, 03 Mayıs 2011 - 10:43:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raifcakir16

Ubuntu 11.04 yükledim.Ancak unity ve compiz çalışmıyor .Ekran kartım Nvidia FX 5500 ek sürücüler kısmı açılmıyor o nedenle kapalı sürücüleri yükleyemiyorum. ne yapmalıyım?

decent

Hoşgeldiniz
aşağıdaki bağlantıda benzer birçok soruya yanıt aranmış.

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal – İpuçları, çözümler..

raifcakir16

Sürücüleri yükledim ancak sürücü etkin ama kullanımda değil hatası veriyor.

sema

Sürücüyü etkisizleştirip ardından yeniden etkinleştirin. Sonra da bilgisayarı yeniden başlatıp kontrol eder misiniz çalışıp çalışmadığını?
susema

heartsmagic

Alıntı yapılan: raifcakir16 - 03 Mayıs 2011 - 11:28:01
Sürücüleri yükledim ancak sürücü etkin ama kullanımda değil hatası veriyor.

Bu şekilde görünmesi şu an normal. Sürücüler muhtemelen sorunsuzca kurulmuştur. Ortada bir sorun var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raifcakir16

Aynı şekilde devam ediyor .etkinleştirildi ama kullanımda değil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2011 - 15:25:46

Sorun şuki ne compiz çalışıyor ne de unity .Unity için sistem yetersiz görünüyor fx 5500 unity 'i çalıştırmazmı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2011 - 15:28:05

Bu sistemde kullanımda olan sahipli sürücü yok diye uyarı veriyor.

heartsmagic

Son cümlen işleri karıştırdı. Şu ne diyor:

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

ve

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

raifcakir16

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 79.
N: Ignoring file 'opera.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'cairo-dock-team-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'ubuntu-wine-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'unity-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'jd-team-jdownloader-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'tualatrix-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
dumlu@dumlu-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce FX 5500/AGP/SSE2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          no
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          no

heartsmagic

Alıntı YapNot blacklisted:          no

Bu şekilde görünen kartlar Unity için kara listeye mi alınmış oluyor?

decent

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2011 - 10:13:52

decent@decent-natty:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4200
OpenGL version string:  3.3.10666 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          yes
decent@decent-natty:~$

Bu sonuçlara göre evet.

basayew

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2011 - 10:13:52

gerçekten öylemi . 1 saattir neden bu hatayı aldıgımı araştırıyorum. digerlerin hata vermiyor sadece "Not blacklisted" de hata veriyor.
eğer karalistede ise hiç araştırmayım.

ama biraz araştırdıgıma göre bu hatayı alanlar 2D Unity ile çözüme ulaşıyor heralde.
birazdan deneyecem inş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2011 - 01:38:21

evet 2D unity çalıştı ama pek hoşuma gitmedi.
alışkanlıkları bozmak zor oluyor heralde.
ben klasik e devam ediyom.

sabian

aynı sorunu ben de aynı kartla yaşıyorum maalesef.

Unity varken kullanamamak canımı sıkıyor, hoşuma gittiğinden değil, kullanamamaktan dolayı canım sıkılıyor. Benim tercihim dışında donanımla ilgili bir sorundan ötürü kullanamamak sıkıyor yani. Umarım bir çözüm bulunur. Unity 2d ile denedim, neredeyse hiçbir efekti kullanamıyorum, compiz çalışmıyor maalesef. çalışınca da pencere dekorasyonunda sorun çıkıyor, işaretlememe rağmen görünmüyor. hatta bazen compiz --replace'den sonra efektler çalışıyor ama bu sefer de pencereyi hareket ettiremiyorum. tutup sürükleyemiyorum, sadece büyütüp küçültmeme izin veriyor. Tekrar efektsiz hale klasik görünüme geçiyorum ben de.

Biraz karışıklaştı Ubuntu sanki, yeni arayüze alışamıyorum bi türlü, mesela Wine yüklendikten sonra eski menüde alışık olduğumuz görünüme ulaşamıyoruz. Sadece wine'nin kendisi görünüyor. Ubuntu One çalışmıyor, belki bana özgü bir durumdur bu, eksik bişeyler vardır ama bu kadar sorun gerçekten can sıkıyor.

En azından ekran kartı sorunumuz hallolsaydı , klasik görünümde compizle kullanırdık. Şimdi pencereler sürüklenirken arkalarında iz bırakıyor, windows'un ekran kartı yüklenmemiş haline döndü sistem :) allah beterinden (windows) korusun tabi, ama şu kadarcık sorun da olmasa ne güzel olacak yani.

bu da ekran görüntüsü, bi işe yaramaz ama en azından sinir bozucu diyaloğa şahit olmanız için ekleyeyim. kullanımda değil diyor yav :))

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

333qwerty333

Compiz için çözüm burada, ben mint 11 Katya'da denedim iyi çalışıyor. Bunları yükledikten sonra ek olarak simple-ccsm (Simple CompizConfig) yi yükleyin.

http://www.webupd8.org/2011/05/how-to-downgrade-to-compiz-086-in.html

sudo apt-get install simple-ccsm

Simple CompizConfig'e, yükledikten sonra Denetim Masasından ulaşabilirsiniz.