her linuxde karsilastigim boot problemi

Başlatan zipco, 04 Ağustos 2008 - 10:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zipco

merhaba.

intel 865g cipsetli bir anakartin uzeride 5500 ekran kartilay her hangibir linux kuramiyorum.
pekhala 5500 cikarinca kulurum gerceklesiyor fakat. onboard ekran kartindan cok fazla performans alamadigim icin bu duruma bir cozum bekliyorum.

tsk.

izzetguntalaz

Son zamanlarda bu tarz sorunlar çok olmaya başladı nedense.

Yapacak fazla bir şey yok.

Ya bios gömülü intel kartı kapatamıyor, ya da Linux un bu noktada bir zayıflığı var.

Bu gömülü ekran kartlı anakartlara başından beri sinir olmuşumdur zaten.
Madem ekran kartını gömülü yapıyorsun neden pcı-x koyuyorsun ? (Lafım size değil)

erginemr

Daha önce, başka kullanıcıların benzer problemlerinde, bir iki defa on-board ekran kartını kara listeye (blacklist) alma çabaları başarılı olmuştu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1500.0

Yapmanız gereken işlemler genel hatlarıyla şu:

1. Öncelikle, BIOS'ta böyle bir seçenek varsa, gömülü (onboard) ekran kartını etkisizleştirmeyi deneyin.

2. İşe yaramıyorsa, PCI-Ex ekran kartınızı çıkartıp, kurulumu gömülü ekran kartıyla gerçekleştirin.

3. Sonra konsolda "lspci" komutunu kullanarak, gömülü ekran kartının model, vb. detaylarını, "lsmod" komutunu kullanarak, bu ekran kartının kullandığı modül ismini bulun.

4. "/etc/modprobe.d/blacklist" dosyası içine "blacklist <modül_ismi>" şeklinde ekleyerek, bu ekran kartını kara listeye alın. (Bu ayarlarla bilgisayarı yeniden açtığınızda Ubuntu ekranı açılmamalı, ya da vesa modunda açılabilir, tam emin değilim.)

5. Sonra bilgisayarı kapatıp, PCI-Ex ekran kartınızı takın ve Ubuntu'yu yeniden açın.

Felâsife

Bilemiyorum bu soruna çözüm olur mu? ama Pardus 2007 kurulumun da bir arkadaş On-board ekran kartını devre dışı bırakabilmişti.
Konu burada en altta da kısaca çözümünü vermişti.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?