[Çözüldü] internet yazıları değişti.neden olabilir?

Başlatan aan-han, 02 Mayıs 2011 - 11:37:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aan-han

iyi günler,

firefoxu açtığımda internet sayfalarındaki yazılar daha da küçüldü.sanki 50 yıl önceki daktilo yazıları givi .hem de çok küçük.
oysa başka kullanıcı oturumunda bu normal gözüküyor.burdaki ayarları aynen kullandığım yerde de ayarladım.sonuç değişmedi.
acaba buna ne neden olmuştur?
bundan evvel yaptığım,ubuntu yazılım merkezi üzerinden system setting indirdim.açtım.ama bir değişiklik yapmamıştım
compiz kurcalamıştım.

bir de dün akşam ubuntu hakkında yabancı forumları gezerken bilgisayar kendi kendine kapanıp açıldı.tıpkı virüs var gibi idi.hack gibi * bir şey olabilir mi?3yıllık vistada sadece bir kez olmuştu bu.CPU ısısı 64 derece idi.1104 sürümünden (temiz kurulum ve yükseltme)kaynaklanıyor olabilir mi?

kolay gelsin:)

heartsmagic

Temiz kurulum ve yükseltme? Hangisini yaptın?

Ne sebep olmuştur doğrudan bizler söyleyemeyiz ne yazık ki, senin ne yaptığını tekrar düşünmen lazım. Hack gibi bir olayın olacağını sanmıyorum, bazı sistemlerde oturum kapanması görülebiliyor forumda denk gelebileceğimiz üzere. Herkes durumu farklı yerlere çekince sorunun detaylarına da giremiyoruz ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aan-han

@heartsmagic
temiz  kurulum dan sonrayükseltme yaptım.
ve bundan evvel yaptığım,ubuntu yazılım merkezi üzerinden system setting indirdim.açtım.ama bir değişiklik yapmamıştım.tekrar sildim.
compiz kurcalamıştım.
ama diğer kullanısı yerinde herşey normal gözüküyordu.aynısını benim kullandığım yerde de uyguladım ama değişen bişi olmadı.

arada çok fark var .düzelmesini çok istiyorum.
nerede ise xp yazılarına benziyor.vista kullanıyorken çok fark vardı.ubuntuda ise vistadaki yazı ve görüntüleri aratmadığından BİR AYDIR denemeye devam ediyorum.sabırla hemde...
kolay gelsin

virus ve hack konusu ise olamazmı bu mümkün değil mi?
hani içim rahat etsin...

sema

Firefox üzerinde ayarlarınız yoksa şunu sileilir miyiz:

rm -rf .mozilla
susema

aan-han

@susema,teşekkürler
elbette ayarlarım var.ama genede denedim komutu ama değişen birşey olmadı
teşekkürler

sema

susema

heartsmagic

Alıntı yapılan: aan-han - 02 Mayıs 2011 - 18:18:51
virus ve hack konusu ise olamazmı bu mümkün değil mi?
hani içim rahat etsin...

Mümkün değil demedim, muhtemelen değildir dedim. Konu bir işletim sistemi olunca her şey mümkün olabilir. Fakat her oturum kapandığında aklına bu gelmesin. Daha belirgin şeyler lazım bize.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 03 Mayıs 2011 - 11:36:04
Şuradakini uygular mısın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26369.msg316132.html#msg316132

Aynı programdan sonra olmuş sizinkisi de, system settings..

@susema,ilgine teşekkür ederim
ancak verdiğin yerde araştırdım amapek net değil.orada çözüme kavuşan vardı.bu iyi.ancak bende olmadı .
/ home / [kullanıcı_adı] /. Fonts.conf  buldum burada bilinmeyen dosya türleri vardı.acaba silip denesemmi?olabilir mi?dosya uzantısı.cache-3

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2011 - 15:36:38

Alıntı yapılan: susema - 02 Mayıs 2011 - 20:42:19
Firefox üzerinde ayarlarınız yoksa şunu sileilir miyiz:

rm -rf .mozilla

burada ayarlar değişmiş halde firefox yeniden başları ama yazı fontlarında değişen bişi yok idi.
ayarlarımı tekarar yaptım.

sema

@aan-han, şimdi şunun çıktısı nedir sende, silmekle olmuyor sanırım:

cat ~/.fonts.conf
susema

Saavedro

Firefox açıkken ctrl tuşuna basık tutup mouse tekerleğini ileri geri iterek dene bakalım.

aan-han

Alıntı yapılan: Saavedro - 03 Mayıs 2011 - 16:07:02
Firefox açıkken ctrl tuşuna basık tutup mouse tekerleğini ileri geri iterek dene bakalım.
teşekkürler,ama bundan değil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2011 - 17:59:22

Alıntı yapılan: susema - 03 Mayıs 2011 - 16:00:23
@aan-han, şimdi şunun çıktısı nedir sende, silmekle olmuyor sanırım:

cat ~/.fonts.conf

yalnız alttaki değerlerden evvel şunları yaptım deneme amaçlı.1-.fonts.conf buldum içindekileri elle sildim.aç//kapadan sonra değişen bişi olmadı
2-sonra başka kullanıcının .fonts.conf klasörü içindekilerin aynısını(ki burada * her şey normaldi.yazılar aradığım şekilde idi) kullandığım .fonts.conf içine ypıştırdım.aç/kapa sonuç değişmedi.
ve alttaki  değerler öylece alındı
ilginiz için teşekkür ederim.
aslında son bir yolu var ama ben bunu mecbur kalırsam yapacağım.biraz araştırayım,kolaya kaçmayayım diyorum.

değerler

<?xml version="1.0"?><!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="rgba">
   <const>none</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="hinting">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="hintstyle">
   <const>hintmedium</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="antialias">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
</fontconfig>

sema

@aan-han, onun içeriği tıpkı şöyle olabilir mi?

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10229818&postcount=3

Sonra oturum aç kapa yapın.
susema

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 04 Mayıs 2011 - 01:22:39
@aan-han, onun içeriği tıpkı şöyle olabilir mi?

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10229818&postcount=3

Sonra oturum aç kapa yapın.
galiba çevirim içisin.kolay gelsin.
inceledimde,bir farkı 4 satırdaki <const>none</const>  none yerine rgb yazısı değişik geldi.şimdi bunu kopyala yapıştır mı yapmalıyım?

ustte verdiğin yerdeki kodu uçbirime kopyala yapıştır yaptığımda çok satıda söz dizini hatası yazıları çıktı.bu ne demek?

sema

Evet, aynısını, sizinkileri silip kopyalayıp yapıştırın. Oturum aç kapa yapın sonra.
susema

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 04 Mayıs 2011 - 01:34:28
Evet, aynısını, sizinkileri silip kopyalayıp yapıştırın. Oturum aç kapa yapın sonra.
ustte verdiğin yerdeki kodu uçbirime kopyala yapıştır yaptığımda çok satıda söz dizini hatası yazıları çıktı.bu ne demek?aç kapa yapayımmı .burda verilen hatalar ne demek?

sema

Üstte verdiğim kod? Kısaca şunu yapacaksınız, dosyayı şöyle açın:

gedit ~/.fonts.conf

Bunun içeriğini şöyle değiştirin:

Alıntı Yap<fontconfig>
<match target="font">
   <const>rgb</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <const>hintslight</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
</fontconfig>

Kaydedip kapatın, oturumu yeniden başlatın.
susema

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 04 Mayıs 2011 - 01:41:21
Üstte verdiğim kod? Kısaca şunu yapacaksınız, dosyayı şöyle açın:

gedit ~/.fonts.conf

Bunun içeriğini şöyle değiştirin:

Alıntı Yap<fontconfig>
<match target="font">
   <const>rgb</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <const>hintslight</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
</fontconfig>

Kaydedip kapatın, oturumu yeniden başlatın.

@susema,oldu bu sefer.çok teşekkür ederim.ilgin alakan yardımların için  :)

bir şey eklemek istiyorum.bu sabah uyandığımda gözümün önünde gnome vardı ve bir iki defa ağzımdan gnome gnome çıktığını hatırladım.rüyalarıma giriyordu ubuntu gnome.ve bu yüzden basındaki büyük haberleri bile kaçırmışım.neyse.teşekkür ederim. :)

not:bu arada yukarıdaki kodu defalarca demdiğimde bilmemne söz dizini hatası veriyordu.en sonunda nasılsa bir dosya açıldı bu sefer değiştirebildim
konu kapanabilir

sema

Ubuntu'nun böylesine kötü bir yanı vardır işte, bağımlılık oluşturuyor :)

İşe yaramasına sevindim, rica ederim. Başlığı [Çözüldü] olarak etiketleyebilirsiniz o hâlde, geçmiş olsun.

Not: cat ile uçbirimde gösteriyordu dosya içeriğini, gedit ile de dosyanın kendisini açmış olduk.
susema

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 04 Mayıs 2011 - 02:10:07
Ubuntu'nun böylesine kötü bir yanı vardır işte, bağımlılık oluşturuyor :)

İşe yaramasına sevindim, rica ederim. Başlığı [Çözüldü] olarak etiketleyebilirsiniz o hâlde, geçmiş olsun.

Not: cat ile uçbirimde gösteriyordu dosya içeriğini, gedit ile de dosyanın kendisini açmış olduk.

biraz anlar gibi oldum.bu farklılık nerden geliyor olabilir?tekrar aynı hataya düşmemek için yani?

birde konuyu kapamadan evvel windows yazı stilleri önerebilir misin ubuntu 11.04 için?
teşekkür edrim.gerçekten sağolasın :)

sema

Farklılık uçbirim komutlarından kaynaklanıyor. Söylediğim gibi cat komudu yolunu gösterdiğimiz dosyayı uçbirimden gösteriyor. Mesela nano ile açmış olsaydık yani şu şekilde açsaydık:

nano ~/.fonts.conf

Uçbirim üzerinden de değişiklikliği yapabilirdik. Ya da vi kullanabilirdik nano yerine. Biraz uçbirim komutlarına bakabilirsiniz bu konuda.

Windows yazı fontları için şu paketi kurabilirsiniz:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Sonra da masaüstü sağ tık -> arkaplanı değiştir > yazı tipi'ni değiştirirsiniz.
susema

aan-han

teşekkür ederim.
farklılık derken ben hangi ayarlarla uğraşarak yazı görünümünü bozmuş olabilirim.ya da bu ayarı bozan sebeb ne olabilir?bu hataya bir daha düşmemek için .

sema

Hımm, pardon :) Sizinle bir ilgisi yok sanırım, tek yaptığınız System Settings progamını kurmuş olmanız. Sanırım bu değiştiriyor. Yoksa .fonts.conf öntanımlı olarak gelen bir dosya değil. Zaten verilen linklerde sorunla karşılaşanların da yaptığı tek şey programı kurmak olmuş.
susema

aan-han

Alıntı yapılan: susema - 04 Mayıs 2011 - 02:38:43
Hımm, pardon :) Sizinle bir ilgisi yok sanırım, tek yaptığınız System Settings progamını kurmuş olmanız. Sanırım bu değiştiriyor. Yoksa .fonts.conf öntanımlı olarak gelen bir dosya değil. Zaten verilen linklerde sorunla karşılaşanların da yaptığı tek şey programı kurmak olmuş.
galiba çok haklısın.bir yerlerde bendeokudum systemsetting kullananlarda.ve bu sorunun 2007 de de olduğunu çözüm bulamadıklarını az evvel okudum.şimdi çare bulunması iyi.demekki systemsetting kullanmamalı.ilgine tekrar teşekkür ederk hayırlı geceler diliyorum.
kendine iyi bak .  :)

sema

Rica ederim. Ben bulmadım, bulanı buldum sadece. İyi geceler :)
susema