blender 3d hakkında?

Başlatan ns, 03 Ağustos 2008 - 16:11:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ns

ben yeni başladim 3d tasarıma. blenderart dergilerini buldum ama ingilizce blender 3d programının kullanımı ile ilgili dersler ,örnekler içeren güzel bir türkçe site var mı?

birde bu programın boyutu neden bu kadar küçük .3dmax '(600mb )ın boyutunun büyük olmasi blender(9mb) dan
üstün olduğunu mu gösteriyor.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

FUBU

http://www.3blender.com/dersler/dersler.html

bu site var, umarım geliştirirler..

ya tam bilmiyorum ama linuxda 9mb lık program yüklersin, 900 mb lık veri indirir kurar bazen. bazı oyunlarda falan görmüştüm buna benzer durumlar. sen boyutun aldanma bence..

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: FUBU - 03 Ağustos 2008 - 16:28:58
ya tam bilmiyorum ama linuxda 9mb lık program yüklersin, 900 mb lık veri indirir kurar bazen. bazı oyunlarda falan görmüştüm buna benzer durumlar. sen boyutun aldanma bence..

Bu bahsedilen olay derlenmemiş kaynak kodlarda daha çok raslanıyor diye biliyorum.

Derlenmiş paketlenmiş programlar aksine çok küçük oluyor.

İştisnai olaylarda mutlaka olur.

eren

Linux dağıtımlarında bağımlılıklar pakete dahil değildir bu sebeple program kurulum paketleri küçük gibi görünür ancak bağımlılıkları ile o bahsettiğiniz programla hemen hemen aynı boyuttadır. Örneğin resim işlemesi için ayrı bir kütüphane kullanır ve blender'a resim eklemeniz için o kütüphanenin kurulu olması gerekir.

Windows paketlerinde ise bağımlılıklar paketin içerisinde gelir bu sebeple boyutları büyük görünür. Örneğin Pidgin için GTK kütüphanesi Linux da ayrı gelir Windows da ise aynı pakette yer alır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

Blender'ın bu kadar küçük bir program olmasının nedeni bildiğim kadarıyla c++'la yazılmış olması. Bağımlılıklarla çok ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü Windows sürümü de 9mb.

Blender'ın alternatiflerinin büyük olması daha kapsamlı olduklarını göstermez. Hatta Blender'da bulabileceğiniz birkaç özellik başka hiçbir 3d programıyla gelmez. Blender, video editör, oyun motoru gibi çok farklı araçları da içerir. Boyutuna aldanmayın, alışmanız halinde diğer 3d programları çok hantal gelecektir size.

ns

cmkmudafi

Blender şu siteye bakabilirinisiz. blendertr:http://blendertr.com/

munirekinci

"Çok yer kaplayan programlar daha iyidir ve pahalı olanlar zaten en iyisidir." anlayışı, kesinlikle yanlış.

thondras

Blender'in en büyük artısı, kesinlikle dahili olarak gelen grafik motoru. Açıkçası, 3dsmax kadar kolay gelmese de (alışkanlık), başarılı bir program. İlk yüklediğimde, programın sekmelerine mouse ile geldiğimde saçma bir şekilde ekran görüntüm yamuluyordu. Sorunun ekran kartı driver'ından kaynaklandığını düşünmüş ve blender'i kaldırmak durumunda kalmıştım. Şimdi ise memnunum. Canavar gibi çalışıyor.

Bu arada, bu benim bu forumdaki ilk mesajım. Umarım güzel zaman geçirir, iyi paylaşımlarda bulunuruz. Arada sırada dil çevirileri yapmak istiyorum. Herkese iyi çalışmalar...

samsuni

arkadaşlar blender hakkında türkçe kaynak bulabileceğiniz bi site var..www.blender.co.nr          blenderart dergisinde yayınlanan kaynakların türkçesini bulabilirsiniz.tavsiye ediyorum...                     

heartsmagic

@samsuni, böyle yavan bir cevap yerine bence açmış olduğunuz siteyi güzel bir başlıkla forumumuzda tanıtabilirsin. Her ne kadar şu an için sadece forum aktif olsa da, yakında açacağınız sitenin içeriği, gelecek için hedefleri, eğer varsa dışarıdaki kullanıcılardan beklentileri gibi mevzuları da o açacağın başlıkta anlatabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

aramıza hoşgeldin @ thondras.
# 28065

ns

Alıntı yapılan: kaansef - 31 Ağustos 2010 - 22:38:36
aramıza hoşgeldin @ thondras.
:) 2 yıl sonra 2 iletisi olan adama hoş geldin demişsin :) bence de hoş gelmiş keşke gitmeseymiş