Gnome3 ve Gnome Shell, 11.10 Oneiric Ocelot'la doğrudan kurulup,kullanılabilecek

Başlatan heartsmagic, 01 Mayıs 2011 - 14:16:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Evet mümkün. Synaptic üzerinde UNİTY yazın çıkan YEŞİL renkle işaretli unity içerikli yazılımlara sağ tıklayıp TAMAMEN KALDIRMAK İÇİN İŞARETLE DEYİP YUKARIDA uygula YA TIKLAYIP unity MASAÜSTÜNÜ TAMAMEN KALDIRABİLİRSİNİZ.

Evde İşte her yerde Linux

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

if

@Ersin Kandemir, Gnome3 masaüstü yöneticisyken, Gnome Shell pencere yöneticisidir kabaca. Aynı Gnome2'nin masaüstü yöneticisi olup Metacity'nin pencere yöneticisi olması gibi. Zaten Gnome Shell Metacity ve Mutter'den mürekkep bir Gnome3 bileşeni, bildiğim kadarıyla.

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

cemoli

Gnome 3 bence daha zor ve kötü olmuş
Tıpkı unity gibi
Gnome 3 yapmak yerine hazırdaki sağlam 2.6 sürümünü daha bi görsel yapsaydı bence daha iyi olurdu
Ayrıca gnome3 ve unity arasındaki benzerlik epey düşündürücü
Birde gnome 3 de sağtık menüsü olmadığı sürece hayatta kullanmam :D

Ya kardeşim arkaplan resmi tema değiştircem sağ tık menü yok
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

ferat_tes

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 08 Eylül 2011 - 21:47:56
Evet mümkün. Synaptic üzerinde UNİTY yazın çıkan YEŞİL renkle işaretli unity içerikli yazılımlara sağ tıklayıp TAMAMEN KALDIRMAK İÇİN İŞARETLE DEYİP YUKARIDA uygula YA TIKLAYIP unity MASAÜSTÜNÜ TAMAMEN KALDIRABİLİRSİNİZ.

Dediğinizi yaptım şu anda Ubuntu-giriş ekranı açılmıyor.

Oysa bağımlı olan paketleri kaldırmamıştım. Bu işin daha sağlıklı bir yöntemi yokmu? Veya doğrudan Ubuntu ile gnome-shell yüklü gelen resmi iso dağıtılıyormu ?

decent

@ferat_tes,

1- Compiz penceresinden unity plugin maddesinin işaretini kaldırın.
2- Uçbirimde aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt-get remove unity

ferat_tes

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 10:06:04
@ferat_tes,

1- Compiz penceresinden unity plugin maddesinin işaretini kaldırın.
2- Uçbirimde aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt-get remove unity

Sistemi tekrar 11.10 betaya formatladım. Gnome shelli software centerdan kurdum.

Bahsettiğiniz Compiz penceresinin ne olduğunu bilmiyordum. Direk olarak unityyi silme komutunuzu uyguladım. Oturumu kapattığımda hala aynı seçenekler duruyordu :( (sadece gnome shell seçeneği gelmişti doğal olarak.)

Bu arada software centerda unity ile ilgili birçok paket hala yüklü duruyor (unity 2d panel, unity places... gibi). Bunları sistemden güvenle kaldırmam mümkün mü acaba?

decent

Sistemde yüklü değilse yükleyebilirsiniz.
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

ALT+F2 veya süper tuşuna basarak CCSM yazarsanız bahsettiğim compiz penceresi açılacaktır.

ferat_tes

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 11:51:19
Sistemde yüklü değilse yükleyebilirsiniz.
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

ALT+F2 veya süper tuşuna basarak CCSM yazarsanız bahsettiğim compiz penceresi açılacaktır.

CCSM i kurdum. İçinde "unity" kelimesini arattım fakat hiçbir şey çıkmadı. CCSM den unityyi kaldırmak sorunumun tümünü çözecekmidir?

decent

Üstteki komut ile unity' i kaldırdığımız için orada görünmüyor olabilir.

Bilgisayarı yeniden başlatıp oturum açma ekranını tekrar kontrol edebilir miyiz ?

ferat_tes

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 12:05:54
Üstteki komut ile unity' i kaldırdığımız için orada görünmüyor olabilir.

Bilgisayarı yeniden başlatıp oturum açma ekranını tekrar kontrol edebilir miyiz ?

Şimdi yeniden başlattım. Değişen bir şey yok. Ubuntu seçeneğine girdiğim zaman sistem unity panelsiz açılıyor ama gnome panelde yok. Yani sadece masaüstünü nautilus kapmış öylece duruyor.

decent

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27060.0
konusundan ilk iletinin sonundaki gibi gnome-panel.desktop dosyası oluşturun, çalıştırma izni vererek başlangıca ekleyin.

Ubuntu oturumu açtığınızda paneller de açılacaktır.

ferat_tes

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 12:33:25
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27060.0
konusundan ilk iletinin sonundaki gibi gnome-panel.desktop dosyası oluşturun, çalıştırma izni vererek başlangıca ekleyin.

Ubuntu oturumu açtığınızda paneller de açılacaktır.

decent ilginiz için teşekkürler ama ben sanırım sorunumu yanlış anlattım. Ben zaten şu andaki durumdan memnunum. "Ubuntu" oturumunda unity açılıyor. Şu anda bende unity panelleri olmadığı için paneller görüntülenemiyor. Zaten ben bu oturumu kullanmayacağım. Benim istediğim şey mümkünse unity ile ilgili tüm paketleri güvenli şekilde kaldırabilmek ve eğer bu imkansızsa en azından giriş ekranındaki listeden "ubuntu" yu yani unityi ile açılan oturumu silmek istiyorum.

Şu anda bende "gnome" isimli oturumunda gnome-shell kusursuz şekilde açılıyor.

decent

Synaptic yazılım yöneticisini açın, "unity" kelimesini arayıp çıkan paketleri temizleyin.

Uçbirimden aşağıdaki komutları yürütüp bilgisayarı yeniden başlatın:

sudo apt-get install gnome-shell

ferat_tes

decent bu sayfada en yukarıda Mustafa Kalkan'ın dediği de buydu ve zaten bunu en başta yapmıştım. Formata sebep olan şeyde buydu.

decent

O paketleri temizledikten sonra sistemi yeniden yüklemenizi gerektiren neydi acaba ?
Nasıl bir hata veriyordu ?

Kurtarma modu ile açıp eksikleri yüklemeyi denediniz mi ?

ferat_tes

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 13:19:20
O paketleri temizledikten sonra sistemi yeniden yüklemenizi gerektiren neydi acaba ?
Nasıl bir hata veriyordu ?

Kurtarma modu ile açıp eksikleri yüklemeyi denediniz mi ?

Hiçbir şey yapamadım. Tam battery check kısmı bitiyor orda takılıyor sistem. Battery check kısmı bittiğinde login ekranına giriş oluyor sanırım. İşte tam o kısımda sistem donuyor. Sanırım login ekranına bağlı bir pakette siliniyor. Dikkatlice okumuştum sildiğim ve sildiğim paketlere bağlı olan paketleri ama login ekranı ile ilgili bir şey sildiğimi hatırlamıyorum.

heartsmagic

"ubuntu" oturumu zaten Unity'yi çağırıyordur, sen Gnome ile Shell'i kullanabiliyorsan tam olarak istediğin nedir şu an?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ferat_tes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2011 - 14:37:52
"ubuntu" oturumu zaten Unity'yi çağırıyordur, sen Gnome ile Shell'i kullanabiliyorsan tam olarak istediğin nedir şu an?

Sistemden gereksiz paketleri (unity ile ilgili) kaldırmak istiyorum. Unityyi kesinlikle açmayacağım. Eğer güvenli şekilde kaldırmak mümkün değil diyorsanız, en azından giriş ekranındaki listede sadece "Gnome" yani gnome-shell'e giriş kısmı gözüksün istiyorum.

if

@ferat_tes, Unity'yi tamamen kaldıramıyoruz bildiğim kadarıyla. Unity ile ilgili kimi paketler kaldırılabilir yalnız bu işi yaparken dikkatli olunuz. Kaldırdığınız paketlerin isimlerini bir yere not etmenizi öneririm. Kimi paketler ubuntu-desktop paketine bağlıdır ve bu paketin de kaldırılmasını isteyecektir.

Sistem>Yönetim>Giriş Ekranından 'Öntanımlı oturum olarak şeç' için Gnome-Shell'i seçerseniz, eğer adı buysa, istediğiniz olacaktır.

ferat_tes

Alıntı yapılan: if - 09 Eylül 2011 - 14:56:01
@ferat_tes, Unity'yi tamamen kaldıramıyoruz bildiğim kadarıyla. Unity ile ilgili kimi paketler kaldırılabilir yalnız bu işi yaparken dikkatli olunuz. Kaldırdığınız paketlerin isimlerini bir yere not etmenizi öneririm. Kimi paketler ubuntu-desktop paketine bağlıdır ve bu paketin de kaldırılmasını isteyecektir.
...

Eğer kaldırmak pek güvenli değil ise uğraşmaya gerek yok. Bilmek istediğim buydu.

Alıntı yapılan: if - 09 Eylül 2011 - 14:56:01
Sistem>Yönetim>Giriş Ekranından 'Öntanımlı oturum olarak şeç' için Gnome-Shell'i seçerseniz, eğer adı buysa, istediğiniz olacaktır.

Bu şekilde varsayılan oturumu seçiyoruz. Çok önemli değil ama bu oturum listesini düzenleyerek diğer oturumları listeden kaldırmam mümkün mü? Unity o listede gözükmesede olur.

if

Sanırım şöyle yapabiliriz.

cd
mkdir yedek
cd /usr/share/xsessions
ls

komutları ardından mevcut oturum isimleri çıkacaktır. Unity oturumu hangisi ise onu başka bir dizin altına taşıyalım.

sudo mv oturumun_adı /home/kullanıcı_adı/yedek/

ferat_tes

Alıntı yapılan: if - 09 Eylül 2011 - 15:27:04
Sanırım şöyle yapabiliriz.

cd
mkdir yedek
cd /usr/share/xsessions
ls

komutları ardından mevcut oturum isimleri çıkacaktır. Unity oturumu hangisi ise onu başka bir dizin altına taşıyalım.

sudo mv oturumun_adı /home/kullanıcı_adı/yedek/

Listeden silindi. Teşekkürler! :) Umarım yakında untiyyi kaldırtma seçeneğini de sunar Ubuntu...

if

Rica ederim. Kaldırılabilir de sonrası için uğraşmak gerekir.