Gnome3 ve Gnome Shell, 11.10 Oneiric Ocelot'la doğrudan kurulup,kullanılabilecek

Başlatan heartsmagic, 01 Mayıs 2011 - 14:16:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bilindiği üzere Gnome3 paketleri 11.04 üzerine doğrudan kurulamıyor, ek bir PPA kullanılması gerekiyordu. 11.10'un sürüm geliştirme çalışmalarının ivme kazanmasıyla beraber Gnome3 paketleri doğrudan depolara girmeye başladı. Bu şu demek oluyor: 11.10'da Gnome3 paketlerini ve kendisini ek bir depo eklemeden doğrudan ana depolardan kurup kullanabileceğiz.

11.10 Gnome için Unity kabuğunun yerine Gnome'un kendi kabuğu olan Gnome Shell'e de yer verecek. Dileyen Unity'yi kullanırken, tamamen Gnome ile devam etmek isteyenler Gnome Shell ile oturum açabilecekler. Ayrıca Unity için geliştirilen uygulama bildirimleri daha akıllı bir hâle getirilirek Gnome Shell ile de kullanılabilecekler.

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2011/04/gnome3-packages-begin-trickling-into-ubuntu-11-10/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

ubuntuki lilith

Ben çevirmeye zamanım olmadığı içi kısaca atmıştım  bağlantıyı, istersen sil Serkan.

DoGuKaN

Yiğit Ateş

aynshtein

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 01 Mayıs 2011 - 14:31:02
Alıntı yapılan: DoGuKaN - 01 Mayıs 2011 - 14:27:30
Aynı anda ikisinin de gelmesi pek akıl kârı değil bence  :-\
Bence de. İkisi de gelmesin :P

Yiğit, Unity'ye alışamamış olabilirsin ama Gnome 3 bence çok pratik ve kullanışlı..Sadeliği sevenler için ilk bakışta çok janjanlı görünüyor gibi olsa da aslında Gnome sadeliğinden çok uzakta değil...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Yiğit Ateş

Aslında Gnome 3'ü çok da fena bulmadım, ama düzgün sunan bir dağıtım bekliyordum. Arch depolarına girmiş, yakında tekrar denerim. En azından Unity kadar rahatsız etmedi beni.

aynshtein

Gnome 3'ün kendisi de düzgün sayılmaz ki henüz. Kendi sitesinden dağıttığı OpenSuse ve Fedora sürümlerinde de sorunlar var ne yazık ki. Ben hem Gnome3'ü hem Natty'yi ikisi de beta sürümlerindeyken kurup denedim. Gnome3'ün eksikleri yok mu? Elbette var, ama yıllardır alışkanlık haline gelen Gnome 2'den kat kat üstün. Alışmak sadece 2-3 gün sürüyor. Ondan sonra, eski masaüstünü aramıyorsun bile. Zaman geçtikçe yeni yeni özellikler ve ince ayarlar yapabileceğimiz uygulamalar sunulacaktır muhtelemen. Ama o zamana kadar beklemektense, Gnome 3'ü denemek ve keyfini sürmek daha mantıklı geliyor bana...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

decent

Alıntı Yap...Dileyen Unity'yi kullanırken, tamamen Gnome ile devam etmek isteyenler Gnome Shell ile oturum açabilecekler....

Yine kullanıcı tercihine saygı var, ve yine Natty' de olduğu gibi kullanıcıya alternatif sunulacak demek ki.

heartsmagic

Gnome 3 çıkartıldı "neden çıkarttılar" dendi, Gnome 3 dahil edildi "neden ediyorlar" deniyor :)

Sorunsuz olacaksa ikisinin de olması neden mesele olsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karizmaxi

sonuç olarak sadece depolar da bulunacak mı yoksa 11.10da gnome3 ve unity yan yanamı sunulacak?
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

decent

Alıntı yapılan: karizmaxi - 01 Mayıs 2011 - 21:15:35
sonuç olarak sadece depolar da bulunacak mı yoksa 11.10da gnome3 ve unity yan yanamı sunulacak?

Bu soruya şu anda geliştiricller bile net olarak cevap veremeyebilir.
1 ay sonra ilk alpha sürüm gelince az çok bir fikir edinebiliriz.

lotus1991

alternatif bolluğu en güzel şeydi.sevmezsen kullanmazsın alternatifini denersin, sevmezsen yapacak pek bir şey yok değil mi.

aan-han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2011 - 14:16:20
Bilindiği üzere Gnome3 paketleri 11.04 üzerine doğrudan kurulamıyor, ek bir PPA kullanılması gerekiyordu. 11.10'un sürüm geliştirme çalışmalarının ivme kazanmasıyla beraber Gnome3 paketleri doğrudan depolara girmeye başladı. Bu şu demek oluyor: 11.10'da Gnome3 paketlerini ve kendisini ek bir depo eklemeden doğrudan ana depolardan kurup kullanabileceğiz.

11.10 Gnome için Unity kabuğunun yerine Gnome'un kendi kabuğu olan Gnome Shell'e de yer verecek. Dileyen Unity'yi kullanırken, tamamen Gnome ile devam etmek isteyenler Gnome Shell ile oturum açabilecekler. Ayrıca Unity için geliştirilen uygulama bildirimleri daha akıllı bir hâle getirilirek Gnome Shell ile de kullanılabilecekler.

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2011/04/gnome3-packages-begin-trickling-into-ubuntu-11-10/

görünüş ve düşüncede  iyi gibi geldi bana.alternatif sunulması iyi olacak
dilersen unity dilersen gnome shell.ancak bu iki tercihi ubuntu yükleme esnasında mı soracak yoksa şun kullandığımız unity ya da klasik açma tercihi gibi mi olacak?bilmem anlatabildim mi acaba?
ama ikisin tercihe sunması yükleme sonrasında masaüstü açılmadan evvel soracaksa yada masaüstü açıldıktan sonra soracaksa/sunacaksa BU GERÇEKTEN İYİ OLACAK GİBİ.

Yiğit Ateş

Öntanımlı olarak Unity gelecek, depolardan da Gnome Shell'i kurabileceğiz.

karizmaxi

Aslında Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu derken artık bir de Gnome3 ile gelen Gubuntu çıksa tam olacak :)

karizmaxi

E o zaman en kısa zamanda resmi olarak desteklenmesi umuduyla :D güzel şeyler bunlar.

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

Yiğit Ateş

"This project is early in development" denmiş sitesinde. Şu an bence denemeyin.

krwlng

Bence ubuntu gnome3 eleştirilerini göz ardı edemediği için bu sürümde gnome 3 desteğine mecburen yer verdi, yine kendi görüşüm olarak, bir süre sonra gnome3 kullanım yoğunluğu açısından unity'i geçebilir. Aslında kimin hangi masaüstünü kullandığı ubuntu merkezine raporlansa çok güzel olur bu safhada.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

yakusha

kendi anketlerimizi oluştururuz, ülkeden ülkeye bile değişebilecek bir durum... ubuntu 11.10 ile birlikte denemeye başlarız...
Artık bu forumu kullanmıyor.

krwlng

Şuan çalışan USB üzerinden 11.10 Gnome3 ile sisteme giriş yaptım, işin aslı bir süre ingilizce olarak denedikten sonra Türkçe gnome3 insanın gözüne biraz garip görünüyor. Ayrıca pencere kenarlıkları olsun genel sayfa düzenleri olsun, fedora'ya göre biraz itici geldi bana, sanırım düzenlenebiliyormuş, zamanla görürüz değişimleri, 15 dk.dır açık olan sistemde sadece bir kez çökme uyarısı aldım o da kullanıcı adının desteklenmeyen karakter girdisi yüzünden geldi, fakat unity ile açtığımda USC her girişimde ve pencere değiştirişimde hata raporu verdi. Düşüncem, biraz pencere düzenlemesi ile gnome3 ubuntu ile gayet güzel gider.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ferat_tes

Arkadaşlar ubuntu 11.10 betayı kurdum. Gnome-shelli üzerine kurdum. Unityyi tamamen sistemden silmem veya gnome-login ekranından tamamen kaldırmam mümkün mü?