Wine görüntü problemi

Başlatan kurnazz41, 01 Mayıs 2011 - 13:31:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kurnazz41

Xubuntu 11.04 kullanıyorum ve wine ile oldukça eski bir oyun olan Might and Magic 7 oyununu yükledim. Oyun Ubuntu 10.10 da sorunsuz çalışıyordu ancak Ubuntu 11.04 ve Xubuntu 11.04 sürümlerinde aynı sorunu yaşıyorum. Oyun açılıyor ancak ekranın sadece bir bölümü kocaman bir şekilde görünüyor.

Ubuntu 10.10 zaman zaman ekran kartımın uyumsuz olduğunu söylüyordu ve birçok yeni oyunu bu yüzden çalıştıramıyordum. 11.04 versiyonunda ise ekran kartımı sorunsuz tanıyor ve 10.10 versiyonunda çalışmayan birçok oyunu çalıştırabiliyorum ancak bu sefer de bu oyun sorun çıkartıyor..

Birçok deneme yaptım. Oyunun exe dosyasını Wine applications bölümüne ekleyip windows xp ve 98 uyumlu olarak çalıştırmayı denedim. Farklı wine sürümleri denedim ki 1.2.2 sürümüyle oyunu açamadım bile ancak beta sürümüyle de bu şekilde açabildim. Wine'ın grafik ayarları bölümündeki tiklerle oynayıp tüm kombinasyonları denedim ancak bir tek bu oyun bu şekilde sorun çıkartıyor.

Ek olarak Wine ayarlarından 800X600 bir sanal masaüstü oluşturursam oyun bu şekilde sorunsuz açılıyor ama çözünürlüğü değiştirsem bile oyun hep 800X600 de kalıyor. Bu oyunu tam ekran oynamak istiyorum :)

Çok mağdurum yardım bekliyorum.  :D  :D

wiwaxia

Konu eski ama çözümlenmemiş buraya yazayım. Bu sorunu bende yaşıyorum 1280x720 yaptığım halde oyuna geçtiğinde 800X600 çözünürlüğüne dönüyor. Yok mu bunun çözümü?

plazma

wine --version

uname -a

ve ekran çıktıları bağlantıdaki : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

geçermisiniz

nasıl kurdunuz oyunu wine üzerinden mi yoksa pol üzerinden mi? winetricks yüklümü birde.