Unity ortamında Unity yokmuş gibi : Gnomenu ile mümkün

Başlatan decent, 01 Mayıs 2011 - 02:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Henüz Unity ortamına geçiş yapmasam da (belirsiz bir gelecekte geçmeyi düşünüyorum) merak ettiğim bir husus var şu an aklıma gelen: Acaba klasik Gnome menüsünü sistem tepsisinde değil de dash üzerine başlatıcı olarak eklemek mümkün müdür? Unity başlatıcıyı klasik Gnome menü kategorileri şeklinde kullanmayla ilgili bir yazı gördüm ama biraz KDE'deki kickoff menüyü andırdı bana.

maydin95

Decent buradakileri yaptım ancak 11.10 için ayarlar farklı gibi ve Gnomenu çalışmuyor çöküyor. Başlığı güncellesen. Compizdeki ayarlar falan hepsi değişmiş.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

decent

Gnomenu -- Oneiric uyumsuzluğu olabilir.

ClassicMenu Indicator gayet güzel çalışıyor:
(3 gün önce güncellenmiş >> https://launchpad.net/~diesch/+archive/testing/?field.series_filter=oneiric)

maydin95

Peki yan paneldeki simge boyutlarını nasıl küçültebillirim. Compiz Ayarlarındaki Experimental sekmesindeki "Icon Size" değeri en düşük olan 32.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Ayar oradan yapılıyor zaten. Fakat CCSM'de -bence- şu an böcek mevcut. Sadece bu konuda da değil üstelik, neyse. O ayarı yaptıktan sonra oturumu kapatıp tekrar aç. Düzelmediyse tekrar dene değiştirmeyi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerub

Unity'deki global menü olayı çok iyi düşünülmüş bence...
Saygılarımla, sevgilerimle...

plazma

simdi unity yi kaldirip alttaki gib yapsak 12.04 LTS de komutlar ve siralama aynimidir ? yazi bayagi eski kalmista.

heartsmagic

Neden Unity'yi kaldıracaksan ya da kendisiyle bu kadar oynayacaksan Unity'li bir masaüstü içeren kalıbı tercih ettin? Ben önermiyorum bu şekildeki köklü değişiklikleri kendi adıma. Anlamıyorum da :) Neden Unity'le bu kadar oynanacaksa Unity içeren bir kalıp tercih edilir? LXDE var, XFCE var, Gnome Shell var, Mate var, Cinnamon var ve daha bir sürü seçenek var.

plazma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Şubat 2014 - 17:17:56
Neden Unity'yi kaldıracaksan ya da kendisiyle bu kadar oynayacaksan Unity'li bir masaüstü içeren kalıbı tercih ettin? Ben önermiyorum bu şekildeki köklü değişiklikleri kendi adıma. Anlamıyorum da :) Neden Unity'le bu kadar oynanacaksa Unity içeren bir kalıp tercih edilir? LXDE var, XFCE var, Gnome Shell var, Mate var, Cinnamon var ve daha bir sürü seçenek var.
senin adina sevindim. benim demek istedigim untiy degil orda baska bir sey yuzundne sordum alt+tab problemindne dolayi ama gnome, gnome classic vs de denedim unity denm idegilmi diye sorunum kapatip denemek icindi ama sorun halen dewam ediyor olay tema yada yapi degil yani. senin demek istedigfn bu heralde : http://cinnamon-spices.linuxmint.com/themes/view/21
anya konya olayi oldu.

heartsmagic

Ben bir şey demek istemedim, başlık ne anlatıyorsa onu yorumladım. Alt+tab sorunu nedir? Bence bu başlıktan bağımsız bir olaydan bahsediyorsun sen. Eğer öyleyse yeni bir başlık aç, konu orada tartışılsın.

plazma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Şubat 2014 - 02:10:45
Ben bir şey demek istemedim, başlık ne anlatıyorsa onu yorumladım. Alt+tab sorunu nedir? Bence bu başlıktan bağımsız bir olaydan bahsediyorsun sen. Eğer öyleyse yeni bir başlık aç, konu orada tartışılsın.

unityden kaynakli h/v degerlri otomatik kaydirmasindan dolayi pencereyi donguye sokup sikistirmasi yuzunden wine ile calistirilan bir uygulamayi donma yaratmasi sordum forumda ama malesef daha cozulebilen birsey degil ubuntu english forumlarinda askubuntu omg vs. daha bicok yerdeki makaleleri okudum bayagi bir ugrastim ama malesef sonuc yok suan icin artik yeni LTS surunde bakicaz onumuze onda bu sorun ortadan kaldirilmis okudugum kadari ile beta vs testlerde.

if

@plazma, lütfen iletilerinizde imlâya riayet edin.

plazma

Alıntı yapılan: if - 20 Şubat 2014 - 22:15:06

İmlaya demek istediniz heralde, şapkalı harfler kaldırıldı.

if

Alıntı yapılan: plazma - 20 Şubat 2014 - 23:24:46

Yazım kurallarını "şapkalı harflerin kadırıldığını" bilecek kadar bildiğinizi bana söylemekle bir şey elde etmezsiniz. Yazım kurallarına uymanızı kendim için istemiyorum, bana bir şey kazandırmıyor fakat kullandığım dili korumak adına kurallara uyulması çağrısını yapıyorum. İmlâya uyacaksanız en başta dilinize olan saygınızdan dolayı uyun.

qhareb

"if" arkadaşımızın aksine bu forumda yazım kurallarına uyulmasını ben kendim için istiyorum. Bu forum bir yardım forumu. Buradaki herkes birilerine yardım etmek için zamanını harcıyor bir bakıma ve bunun karşılığında bekledikleri en fazla bir kuru teşekkür oluyor hiç gocunmadan.
  Yazı, konuşmanın işaretlerle ifadesidir. Biz burada yazı ile konuşuyoruz. Konuşmada nasıl artikülasyon, tonlama vs bizim anlaşılırlığımızı sağlıyorsa, yazıda da bunu imla ya da yazım kuralları dediğimiz şey sağlıyor. Bizim bir durumu yazıyla ifade ederken gösterdiğimiz özen, bu durumu karşı taraftaki okuyan(dinleyen) için anlaşılır kılmaya yarıyor. Durumu ne kadar iyi ifade edebilirsek doğru yardım veya cevap almamız da çabuklaşıyor bu durumda. Yani öncelikle bize yarıyor. Üstelik herkese zaman kazandırıyor.
  Buradaki örnek gibi olaylarda ise, biri ağzında bir takım kelimeleri neredeyse bir anlam içermekten yoksun olarak bir nefeste sıralıyor -ne virgül ne nokta kullanarak- bir bakıma abuk subuk geveliyor, sonrasında da bu konuda uyarılınca, sözde lafı gediğine koymak amacıyla, bir anda dili çözülüyor ve gayet düzgün konuşmaya başlıyor. Yani "bu ne lahana..."
  Evet, bu forumda yazım kurallarına uyulmasını öncelikle iletişim için ve zamanımın çalınmaması için ben kendi adıma istiyorum. Bir insan yazım kurallarını çok iyi bilmiyor olabilir (bu eğitim sistemleri! ile bu normal de)... Böyle durumlarda kimsenin karşıdakini bu konuda sıkboğaz edeceğini sanmıyorum burada. Fakat cahilin ukalalığı her yerde rahatsız edicidir.

Bir de şu "lafı nası kodum ama!" tarzı, sanırım yeni moda "haklılık" anlayışı. Haklılık öyle bir şey değildir, haklılık gerçeğe dayanır.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

heartsmagic

Alıntı yapılan: plazma - 20 Şubat 2014 - 23:24:46

Şapkalı diyerek düzeltme işaretini kastediyorsun sanırım. Kaldırılan bir şey yok:
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=176&catid=50:&Itemid=132

Bu konuda kendi adıma söyleyeceğim her şeyi @qhareb söylediği için fazlaca bir şey eklemek istemiyorum.

plazma

Yazım kurallarını "şapkalı harflerin kadırıldığını" bilecek kadar bildiğinizi bana söylemekle bir şey elde etmezsiniz. Yazım kurallarına uymanızı kendim için istemiyorum, bana bir şey kazandırmıyor fakat kullandığım dili korumak adına kurallara uyulması çağrısını yapıyorum. İmlâya uyacaksanız en başta dilinize olan saygınızdan dolayı uyun.

"heartsmagic" isimli üye tarafından siz uyarmadan önce, uyarıldım ve istendigi sekilde duzelttim. Size katılıyorum.

"if" arkadaşımızın aksine bu forumda yazım kurallarına uyulmasını ben kendim için istiyorum. Bu forum bir yardım forumu. Buradaki herkes birilerine yardım etmek için zamanını harcıyor bir bakıma ve bunun karşılığında bekledikleri en fazla bir kuru teşekkür oluyor hiç gocunmadan.
  Yazı, konuşmanın işaretlerle ifadesidir. Biz burada yazı ile konuşuyoruz. Konuşmada nasıl artikülasyon, tonlama vs bizim anlaşılırlığımızı sağlıyorsa, yazıda da bunu imla ya da yazım kuralları dediğimiz şey sağlıyor. Bizim bir durumu yazıyla ifade ederken gösterdiğimiz özen, bu durumu karşı taraftaki okuyan(dinleyen) için anlaşılır kılmaya yarıyor. Durumu ne kadar iyi ifade edebilirsek doğru yardım veya cevap almamız da çabuklaşıyor bu durumda. Yani öncelikle bize yarıyor. Üstelik herkese zaman kazandırıyor.
  Buradaki örnek gibi olaylarda ise, biri ağzında bir takım kelimeleri neredeyse bir anlam içermekten yoksun olarak bir nefeste sıralıyor -ne virgül ne nokta kullanarak- bir bakıma abuk subuk geveliyor, sonrasında da bu konuda uyarılınca, sözde lafı gediğine koymak amacıyla, bir anda dili çözülüyor ve gayet düzgün konuşmaya başlıyor. Yani "bu ne lahana..."
  Evet, bu forumda yazım kurallarına uyulmasını öncelikle iletişim için ve zamanımın çalınmaması için ben kendi adıma istiyorum. Bir insan yazım kurallarını çok iyi bilmiyor olabilir (bu eğitim sistemleri! ile bu normal de)... Böyle durumlarda kimsenin karşıdakini bu konuda sıkboğaz edeceğini sanmıyorum burada. Fakat cahilin ukalalığı her yerde rahatsız edicidir.

Bir de şu "lafı nası kodum ama!" tarzı, sanırım yeni moda "haklılık" anlayışı. Haklılık öyle bir şey değildir, haklılık gerçeğe dayanır.
« Son Düzenleme: Bugün, 01:43:05 Gönderen: qhareb »

Siz istemeye devam edebilirsiniz, sıkıntı yok. Buradaki fkrini belirten üyelerin sanmıyorum yaşça veya akılca küçük olduklarını sanmıyorum,; o yüzden de KOYMAK  yok, öyle bir anlayışı olanında bu forumda barınacağını sanmıyorum. Günah keçisi modelini büründürmekle iyi bir manipüle yapmışşsınız sizde teşekkür ederim ne kadar dolu olduğunuz bu konuda anlaşılıyor. Eğitim sistemleri için yapılacak birşey yok, diploma cehaleti alır eşşeklik baki kalır!

Şapkalı diyerek düzeltme işaretini kastediyorsun sanırım. Kaldırılan bir şey yok:
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=176&catid=50:&Itemid=132

Bu konuda kendi adıma söyleyeceğim her şeyi @qhareb söylediği için fazlaca bir şey eklemek istemiyorum.

Tekrar bak sen yanlış bilyorsun :

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&view=gts
aratma yapabilrsin.

imla
isim (imla:, l ince okunur) Arapça iml¥¢
1. isim Yazım
"İmla bahsi yalnız bizde değil Fransa'da dahi gariplikler uyandırmıştır." - A. Rasim
2. Doldurma, doldurulma

Sonuç olarak başarılı bir forum güzel insanlar ve paylaşımlar mevcut, destek olarak her şekilde yardımcı oluyorsunuz Allah razı olsun benim size karşı bir garezim yok özgür yazılım destekleyen biriyim bende hasbel kader yanlış anlaşılma olablir ama modaroter arkadaş : hani lafı çevirimde laf sokayımda" gibi ifadelerim yoktur. rahatsılzık verdiysem de özür dilerim arkadaşlar, forumdaki yardımlarınız içinde teşşekkür ederim.

heartsmagic

@plazma, @qhareb'e katıldığımı söyledim, cidden de katılıyorum. Türkçe konusunda söylediklerinin çoğuna katılıyorum ve bu küçük ricamızın tüm üyelerimizce yerine getirilmesini istiyorum. Çok değildir sanırım bu istek.

Konuyu çok fazla uzatıp bir yarış haline getirmek istemezdim ancak düzeltme işaretleri cidden kaldırılmadı. Bir ara yanlış hatırlamıyorsam yabancı kökenlilerde "l" gibi harflerden sonra düzeltme işareti kullanılmaması konuşuldu ancak hayata geçmedi, geçtiyse de çok kısa sürdü diye biliyorum. İnternet sorgusundaki o arama sonucu benim için bir kriter değil. Elimin altında şu an basılı bir TDK Yazım Kılavuzu yok ancak oradan bakılırsa büyük ihtimalle kullanıldığı görülecektir. Kaldı ki benim verdiğim bağlantı TDK'nin kendi açıklaması değil mi?

TDK'nin "Yazım Kuralları" bölümündeki 33 sayılı maddedir orası:
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50

Ayrıca:
http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCzeltme_i%C5%9Fareti

Son olarak da TDK başkanının 2010 yılındaki açıklamasından:

Alıntı YapAkalın, kamuoyunda bilinenin aksine TDK'nın 'bazı harfler üzerindeki şapka işaretini hiçbir zaman kaldırmadığını'', 'çok oturgaçlı götürgeç'', 'ulusal düttürü'' gibi sözcükleri de hiçbir zaman türetmediğini belirtti.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/iste_tdknin_yeni_turkce_kelimeleri-1007792

Lafı koyma, sokma gibi ifadeleri bizler kullanmadık zaten, ancak bir tepki gösterdiğin de ortada. Yanlış anlaşılmalar, tartışmalar her zaman olabilir. Mesele tatlıya bağlanabilmeleridir. Kimseyle kişisel derdimiz yok, forumda (özellikle benim) yöneticilerin bazı arkadaşlarla tartışmaya girdiğini görebilirsin. Bu forumdaki emeğin karşılığı olarak çok basit şeyler bekliyoruz aslında. Fakat o şeyler bile bize çok görüldüğünde ister istemez bizler da savunmaya geçiyoruz.

Herkesten dört dörtlük Türkçe kullanmasını istemiyoruz zaten ancak (övünme olarak algılama lütfen) ben bu foruma elli binin üzerindeki iletimi yazarken Türkçe'ye özen gösterirken , bizlerden yardım almak isteyen arkadaşların, daha iyi anlaşılmaları ve Türkçe'yi korumaları adına özen göstermemelerini anlamıyorum.

if

@plazma, derdimizin dilimizin düzgün kullanılmasını sağlamak olduğunu anlamanıza sevindim. Umarım yazım kurallarını uygulamaya ihtimam göstermeye devam edersiniz.

qhareb

@plazma
Bu konu altında bir polemik yaratmak amacında değilim ama siz söylenmemiş şeyleri söylenmiş gibi gösteriyorsunuz. En azından bu konuda bir cevap hakkım var sanırım.
Sizin "KOYMAK" şeklinde büyüterek gösterdiğiniz kelime bir deyim içinde geçiyor ve tamamı "Lafı gediğine koymak" şeklinde kullanılmıştır. Cımbızladığınız kelimeyle bir ilgisi yok. "Taşı gediğine koymak" deyimine bir göndermedir. Anlamını da yine TDK sitesinde Deyimler Sözlüğü'nde bulabilirsiniz.
Yine "lafı nası kodum ama!" şeklinde bir anlayışı belirtmek için "tırnak içinde" kullandığım ifadede de "koymak" şeklinde değildir dikkat edilirse.
Amacım kimseyi günah keçisi yapmak değildi yukarıdaki iletimde. Sizin üslubunuz özelinde bu genel ve bence yanlış, üstelik zarar verici tarzı ifşa etmekti. Son cevabınızdaki üslup bile bence hala alttan alta aynı tarzda devam ettiğinizi gösteriyor ne yazık ki...
Bu konuda başka bir şey yazmayacağımı şimdiden belirtir, verdiğim olası rahatsızlıktan ötürü forumdaki bütün arkadaşlardan özür dilerim.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

plazma

heartsmagic ile özelden görüştük gerekli açıklamayı yaptı teşekkür ederim, qhareb sizi ve diger yönetici arkadaşları kırdıysamda özür dilerim, saygılar.