Unity ortamında Unity yokmuş gibi : Gnomenu ile mümkün

Başlatan decent, 01 Mayıs 2011 - 02:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Unity ortamı en yeni Ubuntu sürümü 11.04 Natty Narwhal ile varsayılan masaüstü olarak kullanıcıya sunuldu.
Kullanıcılar alışma sürecinde zorluklar çekiyorlar, alternatiflere yöneliyorlar vs. derken Unity gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

İsteyenlerin Unity üst panelin solunda yer alan Ubuntu simgesinin üzerini kapatarak eskisi gibi devam edebilecekleri bir alternatif önerimiz var...

Adım 1:
Compiz yüklü değilse yükleyin.
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Compiz ayar penceresinden Unity eklentisine geçerek  resimdeki ayarları uygulayın.

Adım 2:
Avant Window Navigator (AWN) uygulamasını yüklüyoruz;
sudo add-apt-repository ppa:awn-testing
sudo apt-get update

Ubuntu Yazılım Merkezini açarak AWN kurulumuna oradan devam ediyoruz:

Adım 3:
Gnomenu uygulamacığını indirip yüklüyoruz:

gnomenu_2.9.0-1~ppa1_all.deb (2.7 MiB)

Adım 4:
Avant uygulamasını çalıştırın.

Avant dock üzerinde sağ tıklayıp Yuva tercihleri penceresini açıyoruz.

Dock yerleşimini üst olarak seçip kaydırma çubuğundan en sola alıp ayarlıyoruz.
AWN' i başlangıçta başlat seçeneğini işaretliyoruz.

Adım 5:
Yuva tercihleri penceresinde bulunan applets (uygulamacıklar) sekmesine geçin ve aşağıda eklenmiş olan ne varsa silin.
Listeden Gnomenu uygulamacığını seçerek ekleyin.

Ve işte önceki sürümlerden alışık olduğumuz Gnome menüsü çok sayıda tema, simge vs. seçeneği ile karşımızda:

İsterseniz ikinci dock oluşturup sol alta da alabilirsiniz:

decent

Ubuntu 10.10 veya öncesinde olduğu gibi klasik gnome menüsünü unity ortamında
da kullanmak isterseniz uçbirimden aşağıdaki komutları yürütebilirsiniz.

Uygulama sistem bildirim alanından (system tray) çalışmakta

sudo add-apt-repository ppa:diesch/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install classicmenu-indicator

PPA kaynağı sadece Natty Narwhal içindir.
Oneiric Ocelot için aşağıdaki paketi indirip deneyebilirsiniz.
classicmenu-indicator_0.02_all.deb (16.9 KiB)

https://launchpad.net/~diesch
http://www.florian-diesch.de/software/classicmenu-indicator/

ekopc

Harika bir program (klasik gnome menü) dep paketini indirdim şimdi daha kolay ulaşıyorsun uygulamalara gnome 3 de alt saga kendini attı bir tıkla bütün uygulamalara ulaşıyorsun tşk.ederim çok sagol menüye direk pc kapat nasıl ekleriz   şimdi kapatırken  sağ üstte kullanıyıçı tıklayıp klavyeden alt basıp kapatıyorum bazende  tam ayarlayamıyorum direk bekleme moduna geçiyor gnome 3 için

karamani44

Sistemde Unity masaüstünü kaldırmak ve sadece klasik gnome menüsü ile yola devam etmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım.

heartsmagic

Unity paketlerini kaldırıp, oturumu Gnome ile açarsın. Başka bir şeye gerek var mı? Tam olarak ne sorduğunu anlayamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

Bende Unity'yi ilk görünce şok olmuştum.O gündür Ubuntudan soğudum.Bence bu çok saygısızca birşey.Yani kullanıcının fikirlerini almadan pat diye bir sistem dayatıp bizi kobay olarak kullanmak.Bu çok yanlış birşey bana kalırsa.Bence ilk önce denemeleri yapılıp kararlı bir versiyonu çıkana kadar Ubuntuya bulaştırılmamalıydı Uniyu.Çok gereksiz birşey bence.
# 28065

superjax

aslında saygısızca kelimesi ağır kaçabilir fakat bence bu özellikte bir sistemi ücretsiz ve açık olarak bize sunan bir topluluğa kobay olmak sorun olmamalı.
unity beğenen ve beğenmeyen tabi ki var mesela ben sırf unity yüzünden Kubuntu ya geçtim ve acayip memnunum.gnome dan fazla bile memnunum

eribol

Kobaylık mı? Adamlar seçim yapmış, yapmak zorunda zaten. Beğenmeyen daha doğrusu bu tutumu beğenmeyen diğer dağıtımları da kullanır. Beğenmeyebilirsiniz ama bu kadar da abartmayın.

karamani44

@superjax ses sorunu olmasa bende kubuntu yada arch+KDE kullanacağım ama bir türlü gnome masaüstü dışında usb ses aygıtımı kullanamadım. Xubuntu kurdum ses yüzünden vazgeçtim. Mageia yine aynı şekilde. Archbang hakeza. Sadece Linuxmint'ten memnundum. Ama Linuxmint'te ekran kararması sorunu yaşadım. Belki bilgisayarın eski olması bunda etkilidir ama netice sorundu benim için. Şu an Ubuntu 11.04 ile yola devam ediyorum.

BayboraKaan

Adi üstünde özgür yazilim isteyen istedigi dagitimi kullanir. Unity'i begenmeye bilirsiniz ama kimsenin kalkip son kullanicidan izin almak gibi bir zorunlulugu yok. Tabiki de son kullanicida begenmek zorunda degildir. Ama Ubuntu sifir kurulumdan sonra Gnome kullanmak icin size secenek sunuyor ve ekstradan bir kurulum yapmadan Gnome klasik masaüstünü secebiliyorsunuz.

Yani kimse kimseyi bir seyleri kullanmaya zorlamiyor.

kaansef

Arkadaşlar benim demek istediğim şuydu.En azından bir anket yapılıp, Unity'nin pakete dahil edilip edilemeyeceğini kullanıcılara sorarlardı.Yada Unity'li ve Unity'siz farklı iki versiyon çıkarırlardı.Bence Unity sistemin kararlılığına gölge düşürdü.Zaten Unity bildiğim kadarıyla ilk önce netbook için çıkartılmış bir arayüzdü.Bence masaüstüne Unity'nin gelmesi çok saçma.Tabiiki herkesin kendi fikri.Saygı duyarım.
# 28065

Rbbt

Yeni bir şeye alışmak için biraz zaman gerekiyor (:
Ben ilk defa ubuntu kurdum bilgisayara o da 11.04, ilk deneyimim Unity ile başladı o yüzden bana bu güzel geliyor şimdi (:
What happens when I become main source of a pain!!!

bytan

Eğer bu işler anketlere kadar giderse, 6 ayda bir sürüm çıkartmak hayal olur. Hele ki pakede dahil edilip edilmeyeceğini bile daha henüz kullanıma sunmadan anketle sorsalardı, çoğunluğu değişimden yana olmayan bir anket sonucuna göre unity daha başlamadan biterdi.

Unity'nin varlığı ya da yokluğu sistemin kararlılığını etkilemez. Kullanıcılara ise seçme hakkı tanıdığı için ayrıca iki sürüm (versiyon) çıkartmaya da gerek kalmıyor. İsteyen alıştığı, bildiği, sevdiği, değiştirmek istemediği masaüstü ortamıyla yoluna devam eder, isteyen yeni gelene bir şans verir. Bu tercih hakkı olduğu için de saygısızlık ve kobaylık söz konusu değildir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kaansef

@bytan benim demek istediğim şuydu:Unity'ye karşı değilim fakat GNOME Shell dururken gidipte daha geliştirme aşamasında olan bir masaüstü ortamını sürüme eklerseler ayıp olur.Bence Unity daha tam oturmadı.Tabiiki Unity oturunca bende Unity kullanacağım fakat bence şuan gereksiz birşeydi.İlk önce kararlı hale getirip sonra sürüme dahil etmeliydiler.Demek istediğim buydu yani.Unity'ye karşı değilim,sadece daha oturmayan birşeyi sürüme dahil etmemeliydiler.
# 28065

bytan

@kaansef,

İlk iletinle son attığın iletiyi karşılaştırınca daha farklı bir yere geliyoruz. "Unity yerine gnome shell getirilebilirdi" kısmı senin açından doğrudur, Mark'ın açısından ise unity'i getirmek doğrudur. Bunlar tartışılabilecek şeyler. Değinmeye çalıştığım konu bunlar değil.

Bir önceki iletimde itiraz ettiklerim saygısızlık, dayatma, kobaylık ve anketler idi. Son iletin bu bakımdan önemli. En azından ayıp seviyesine kadar indirmişsin işi. Biraz daha konuşursak bu durumu olması gerektiği gibi tercih seviyesine de taşıyacağından eminim.

Karar/kararsızlık meselesinde de sistem kararsızlığından unity kararsızlığına inmek sistem açısından daha doğru olmuş.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kaansef

@bytan dediğim gibi ben Unity'ye karşı değilim fakat oturmamış bir sistemi sürüme dahil etmek pek mantıklı gelmedi bana.Ben bunun için kızıyorum.Yoksa aynı şeyi Gnome'a yapsalarda aynı şeyi söyleyecektim.Unity'ye karşı birşeyim yok benim sadece oturmamış bir sistemi gidipte beta olmayan bir sürüme dahil etmek mantıklı bir iş değil.Unity'nin alanı bildiğim kadarıyla netbook'lardı.Yani netbook için yapılmış bir sistemi gidipte masaüstü dağıtımına eklemekte mantıksızca.Gereksiz buluyorum bunları.Zaten 11.04'ten beri Ubuntu kullanmıyorum.Büyük bir ihtimalle Arch'a geçerim.Fakat eğer Unity'yi kararlı hale getirirlerse Ubuntuya dönerim tekrardan.
# 28065

BayboraKaan

Yeni cikmis bir masaüstünü kullaniciya sunmaz ise nasil ilerleme kaydeder?

bytan

@kaansef,

İtiraz ettiğim noktalar son iki iletinde belirttiklerin değil. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum.

Alıntı Yapitiraz ettiklerim saygısızlık, dayatma, kobaylık ve anketler

PF @ ST

microanaliz

linux demek yenilik demek zaten buda olmasa kendin pişir kendin ye mantığı kendimi asalak gibi hissedicem ama ubuntu tercih sunmuş açılırken isteyen gnome de kullanabilir
MicroAnaliz

BayboraKaan

Bir alternatif bende sunayim:

Unity ortaminda Ubuntu klasik nasil kullanilir;

Uc birime:

gnome-panel

Girdikten sonra üstte global panelin üstüne eski bildigimiz panel gelir, sag tik>ayarlar>asagi secenegini sectigimizde panelin konumu asagi gelir. Panelde ki istemedigimiz uygulamalari kaldirdiktan sonra sag tik>panele ekle seceneginden aliskin oldugumuz pencere secici, sistem gözlemcisi, ana menü vs... ekleyebiliriz.

Ayarlarimizi kalici kilmak ve her oturum acisimizda panelimizi ayarladigimiz gibi kalmasini istiyorsak;

Baslangic uygulamalari>ekle diyerek komut satirina gnome-panel yazmamiz yeterli her oturum acisimizda panelimiz asagida ve tüm özelestirmelerle karsimizda olacaktir.

Uploaded with ImageShack.us

zeki ural

decent , şefaf paneller  beni yaktı geçti..şeffaf  bir ubuntu için neler yapmıştım vakti zamanında hey gidi.. :D

zaman bulsamda yapsam kendi ubuntumu diyorum..saygılar

decent

@zeki ural,

Ubuntu 11.10 sürümü ile ile birlikte panel sayısı bire inecek gibi görünüyor.
Alt-üst paneller Gnome 2 ve Ubuntu 10.10 ile geride kalacak..

Çünkü hem Unity, hem de Gnome 3 sadece üst panel kullanıyorlar.

Tabii şeffaflık özelliği devam ediyor.

zeki ural

bir şekilde ya biz bu unity"e alışacaz yada ubuntu yeni düzeltmeler yapacak,10.10 hayranlarına duyrulur..      :D

microanaliz

Alıntı yapılan: zeki ural - 19 Temmuz 2011 - 19:16:05
bir şekilde ya biz bu unity"e alışacaz yada ubuntu yeni düzeltmeler yapacak,10.10 hayranlarına duyrulur..      :D
Size katılmamak elde değil kendi adıma...
MicroAnaliz

doğuş26

AWN  applets içerisinde Cairo Main Menü mevcut ben çok kullanışlı buldum.
Tüm programlar basitçe bir arada sıralanıyor.
Daha önce kullanmayan arkadaşlara denemelerini tavsiye ederim.