[Çözüldü] Casper Nirvana AHCI sorunu

Başlatan rusheed, 30 Nisan 2011 - 22:35:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rusheed

Casper laptop'a güncel ubuntu sürümü kurmaya çalışıyorum kısa bir süredir. Vista için bios'da bir ayarlama yapılmış laptopta anladığım kadarıyla. AHCI ve IDE ayarları var hdd için ahci 'ya getirdiğimde cd'ye hiç tepki vermiyor bilgisayar. IDE yaptığımdaysa kurulum ekranını görebiliyorum. normal mode'da açılmıyor cd. kusura bakmayın çok hakim değilim ama..

Windows içinden cd'yle kurulum yapıp yeniden başlattığımda Ubuntu başlangıçta seçilebilir cd takmadan hale geliyor.. Seçtiğimdeyse yeniden normal mode'da açamıyorum. Onun yerine APCI workarounds kısmını seçtiğimde ubuntu açılıp kurulum yapıyor kendi ekranında kurulumunu tamamladıktan sonra reboot ediyor. * her şey yolundaymış gibi gözüksede bu kısımdan sonra ubuntuyu açamıyorum.

APCI workgrounds sadece kurulum anında çıkan bir seçimmidir ? Kurulum bitip reboot ettikten sonra sadece LINUX GPU seçimi kalıyor geriye.. seçtiğimdede başlatmıyor herhangi bir hata vermeden bekletiyor ekranı.

heartsmagic

Bu ACPI workgrounds nerede nasıl seçiliyor? Eğer noacpi, nolapic seçenekleri ise kurulu sisteme de ekletebiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rusheed

Live cd açılmadı başlangıçta.. Bende Ubuntu Wubi ile Windows'un yanına ubuntu kurmayı başarabildim sadece.. Kurulumu yaptıktan sonra yeniden başlatıp bilgisayarı Load ekranında "Ubuntu"yu seçtikten sonra Esc'ye basarak açılan menüden seçtim APCI workarounds kısmını. noapic a/pic=off gibi seçenekler vardı install kurulum kodlarının yanında evet.. Kurulumu herhangi bir hata vermeden tamamlamasına rağmen. Reboot'tan sonra Load ekranında ubuntuyu seçtiğimde başlatamıyor. Load ekranında başlatırken ekleyebileceğim bir kod öneriniz olabilir mi?

heartsmagic

Şimdi anladım, o işlemleri tek bir isim altında toplamışlar demek ki.

Ubuntu'yu açtığın Grub ekranındaki çekirdek satırında e tuşuna basarsan çekirdek ve çekirdeğin aldığı parametreleri görebilirsin. Çekirdek satırının sonuna noacpi acpi=off ekleyip, ardından da Ctrl+x ile sistemi açmaya çalışırsan muhtemelen sistem açılacaktır.

Bunu kalıcı yapmak içinse:

gksudo gedit /etc/default/grub
dosyasındaki:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
satırını:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noacpi acpi=off"
şeklinde getirip:

sudo update-grub
komutunu yürütürsen Grub dosyana da işlenecektir bunlar.

rusheed

Yardımın için teşekkürler öncelikle. Verdiğin komutları çekirdek satıra ekleyip denediğimde

- boot args (cat /proc/cmdline)
- Check rootdelay= (did the system wait long enough?)
- Check rootdelay= (did the system wait for the right device?)
- Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)
ALERT! /dev/disk/by-uuid/96b486e8-1df5-4e2b-bb21-5968015f6ad8 does not exist.
Dropping to shell!

Busybox V1.13.3 1:1.13.3-1ubuntu7) built in shell (ash)
Enter 'help' for list of built in commands.

(initramfs)

gibi hatalar alıyorum. Hiç tepki vermemesinden daha iyi olduğunu düşünüyorum şimdilik

heartsmagic

Hiç tepki vermemesinden iyidir fakat mesele ACPI gibi durmuyor. Bu sistem kurtarma kipinde açılıyor mu? Sanki ortada doğru gitmemiş bir şeyler var gibi?

Ayrıca sistem kurulduktan sonra disk değişimi falan oldu mu?

rusheed

Herhangi bir disk değişimi olmadı ama kurtarma kipinde açmaya bakıyorum hemen yeniden başlatıp.. bir kaç yabancı dökümandada noapic ve nolapic ile çözüldüğünden bahsedilmiş. Sanırım dediğiniz gibi bende ACPı dışında yolunda gitmeyen birşeyler var.. Teşekkürler tekrardan

sema

Ben de her zaman noapic ve nolapic ile çözülüyor bu durum. Yukarıda acpi=off yanına bir de bunnları ekleyip yenide güncelleme dener misiniz?
susema

rusheed

kurulum esnasında
rootflags=syncio acpi=off noapic nolapic kullandım ACPI workgrounds seçeneğinde olduğu gibi.

Başlatmada yaşadığım sorunu noapic ve nolapic'le aşamadım bir türlü.. Bende biraz araştırma yaptıktan sonra

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.32-20-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
   recordfail
   insmod ext2
   set root='(hd0,4)'
   search --no-floppy --fs-uuid --set 171ed2cc-fa38-4e11-8896-84385b5e7d53
   linux   /boot/vmlinuz-2.6.32-20-generic root=UUID=171ed2cc-fa38-4e11-8896-84385b5e7d53 ro   quiet splash nosmp
   initrd   /boot/initrd.img-2.6.32-20-generic
}

Varsayılan çekirdek kod'un splash kısmının sonuna nosmp eklediğimde sorunsuz bir şekilde açıldı.

grub.cfg'yi açıldıktan sonra varsayılan çekirdek kodu ayarladım nosmp 'yle artık sorunsuz açılıyor ubuntu, ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler..

heartsmagic

Çözümü senin bulman daha da sevindirici. Başlığımızı etiketleyip (sen de yapabilirsin bunu), kapatıorum.