Pardustan Memnun Kalmadım

Başlatan greenj, 30 Nisan 2011 - 22:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

greenj

Trane,
Gnome-Pardus için şu adresi inceleyebilirsin:  http://comak.comu.edu.tr/nisanbir/
Contempt,
Bence pardus inatla windowscuları değil diğer linux kullanıcılarını kendisine çekmeye çalışmalı. Windows-Linux mücadelesi bir üst seviye rekabetidir. Alt seviyeye inildiğinde linux dağıtımları arasında bir rekabet olmalı bence. Pardusun hedef kitlesi öncelikle linux kullanıcıları (diğer linux dağıtımlarını kullananlar) olmalı. Çünkü ancak böylece gönüllü geliştiricileri ve katılımcıları kendisine çekebilir. Gönüllü çalışanlar neden önemli? En basitinden pardus forumdaki yardımsever insanlar onlar olacaktır da o yüzden. Alışma ve tanıma sürecinde sırf ubuntu forumdaki yardımseverler sebebiyle ubuntuyu kurmayı ve kullanmayı başaran ve artık ubuntudan başka sistem denemeye gerek görmeyen insanlar tanıyorum. Linux dağıtımlarının tutunmasında, sevilmesinde gönüllü çalışanların etkisi sanıldığının da ötesindedir. Hele de forumda. Pardus tutunmak istiyorsa çok iyi bir forum desteği sağlayabilmeli, kendisi yapamayacaksa gayriresmi ama gönüllü çalışanları engellememeli.
Garez,
Pardusla yaşanılan sorunlar kişiden kişiye değişiyor, pardusun KDE masaüstünü kullanması kimilerine göre sorunken diğerlerine hiç sorun olmuyor. Depolarının yetersiz olması gibi problemler hakeza öyle. Bence temel sorun; pardusun evrensel olarak tercih edilen bir sistem olmayı başaramaması, hatta ulusal çapta dahi yaygınlaşamaması. Ulusal çapta yaygınlaşamamasından kastım Türkiyede linux kullanan insanların Pardusu tercih etmemesidir. Bunun sebepleri irdelendiğinde herkes kendisine göre bir şeyler muhakkak söyleyecektir. Ben KDE üzerinden bir eleştiri yaptım, ileri düzey bilgisayar kullanıcıları, konsolla haşir neşir olanlar, yazılımcılık bilgisi olanlar da mutlaka daha başka eksiklikler görüyordur. Ama tüm bunları topladığınızda sonuçta pardusun yaygınlaşamaması durumuyla karşılaşıyorsunuz.

greenj

Pardus/Özgürlük İçin Topluluğu'nun Yöneticileri Yetkilerini Gönüllülere Bırakma Kararı Almış..! Duyuruyu aynen aktarıyorum:
"Sevgili Özgürlükİçin takipçileri,

bildiğiniz gibi bir süredir camia koordinatörleri olarak Özgürlükİçin'de de birtakım görevler üstlendik ve elimizden geldiğince sitenin eski işleyişiyle devam etmesi için çalıştık. Ancak geldiğimiz noktada hedeflediğimiz iletişim biçimiyle seçtiğimiz yöntemin doğru olmadığına karar verdik.Bu süreçte neler olduğunu da Ali Erkan İmrek, son blog yazısında güzel özetlemiş, oradan okuyabilirsiniz.

Tübitak tarafından geliştirilen Pardus projesinin resmi görüşü, Öİ'nin Tübitak'tan bağımsız, ama desteğini almış bir topluluk çalışması olması. Bunu hayata geçirmek için bundan böyle site dahilinde ya da
toplulukla ilgili işleri biz üstlenip yapmayacağız. Özgürlük İçin topluluğu  kendi yönetimine ve yapısına kendisi karar vermeli.

Pardus.org.tr Temmuz başında yenilenmiş olacak. Sitede camiaya yönelik neler
olması gerektiğine karar verirken,"Camia kimdir? Camia koordinatörlerine iş
yapar?" sorularının cevaplarını herkes için belgelendiriyoruz.
Bu tür açıklamaları, planları Pardus'la ilgilenen herkesin takip edebilmesi
için bir blog açtık. Hem camia yapılanması hem de pardus.org.tr'nin yeniden
yapılandırılması konusunda gelişmeleri blogda duyuracağız.

Biz camia koordinatörleri olarak Pardus'un tüm geliştirici ve katkıcılarını
pardus.org.tr'de sunacağımız araçlarla bir araya getirmeyi planlıyoruz.
Özgürlük İçin Topluluğu da camiadaki yerini bizden bağımsız sürdürsün istiyoruz.
Dolayısıyla topluluk şu andan itibaren sizlere ait :)

Öİ'nin yeniden yapılandırma çalışmasına katılmak isteyenlere yetkilerimizi devredeceğiz.
Benzer bir mesajı daha önce yönetim listesine de gönderdik. Forumdaki bu mesajımızla birlikte Özgürlükİçin'de sorumluluk almak isteyenlere de duyuruyoruz, herkes için hayırlı olsun :)"
*Yazının orjinalini okumak isteyenler için bağlantı adresi: http://www.ozgurlukicin.com/forum/duyurular-haberler/21982/?page=1

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: xhektor - 30 Nisan 2011 - 22:55:39
Alıntı yapılan: greenj - 30 Nisan 2011 - 22:12:53
(Ben bunları pardus websitesine, forumuna mı yazmalıydım acaba?)

Bahsettiğin forumlara yazılan çok basit sorular bile cevaplanmıyor. yazmayı bir dene. Belki çemkirmek için cevap yazan olur.
Konuya dönecek olursak. Pardus eksikleri olsada bence desteklenmesi gereken güzel başlamış bir proje. Bir çok eksikliği var ve bunların tartışılması gerekiyor. Malesef bu eksikliğin giderilmesi yönünde bir çalışma göremedim. bir hata bildiriminde bulunmuştum aylar oldu. geçenlerde aynı hata bildiriminde bulunandan dolayı otomatik mail geldi. mailde şu yazıyor :  Elimize donanım geçince bakacağız bu hatalara..

işte durum bu kadar vahim. ortada bir hata var ve vatandaş donanım eline geçince hataya bakacak. ya eline hiç geçmezse?

aynen katılıyorum sana.birde birşey söyleyince acayip çemkiriyorlar.avrupa yakasında patronun kızı vardı ya.bir şey olunca sana ne beeee.ne istersem yaparım beee.babamın malı beee diye çemkiriyordu aynı o mod :D güzel başlamış ama ölmeye mahkum proje.ayrıca linux dan insanları soğutuyor.ben ubuntuyu görüp bu foruma üye olmasaydım.aman kardeşim linux mu? beş para etmez sorunlu ve desteği olmayan bir saçmalık derdim

kacaksevgilim

Arkadaşlar öncelikle düşüncelerim şahsidir.Linuxun hangi dağıtımı olursa olsun hep bir yerlerde hata alıyorum.En basidinden ekran kartını dahi tanıtamıyorum.Hadi geçtik şifreli modeme dahi bağlanmıyor.Yani ben linux sürümlerinin kullanıcı dostu olduguna inanmıyorum kafayı yedirten saçmalıklarla boğuşursunuz bol bol.Hemen Birkaç örnek vereyim.Benim lebtop da iki tane ses kartı var biri intel diğeride daha gelişmiş bir ses donanımı(realtek).Linux kuruyorum mp3 dınlıyecegım iyi guzel çalıyor sesi aç-kapat yap aa bakmıssınız ne ses artıyor nede azalıyor çünkü sistem intelin ses donanımını kullanıyor ama mp3 player realtek.Donanım seç inteli varsayılan yap yok bu seferde realtek e geçiyor kısır döngü  :D yemiyor inat ya.Sonra bir şekilde hallettin hadi geçtik onu bir tane mp3 açıyorsun sonra birtane daha açıyorsunuz aaa açtıgınız ilk mp3 hala çalıyor ve ikisi birbirine giriyor bu sefer köpürüyorum >:( ışıgı açıp-kapatmaya çalısıyorum 5 dakika sonra algılıyor ya acıyor ya kapatıyor.Sonuc olarak Ekran kartını görmüyor ATI nin sucu dıyoruz.Ses kartını görmüyor realtek sucu dıyoruz şifreli modeme yazdıgım halde bağlantı kurmuyor airties sucu dıyoruz kısayollar ve switch ekran kartları çalışmıyor lebtop üreticilerinin sucu dıyoruz.Yani Linux turevlerinin hiç sucu olmuyor.Şimdiye kadar pardus 2011 ve 2.sürümü.Ubuntu,kubuntu,ve mint denedim hepsinde hemen hemen aldıgım ortak sorunlar bunlar.Birtek mintte ses donanımı ile ilgili sorun yaşamadım vede sevdim.Şuan pardus 2011.2 yuklu ama açınca o bana bakıyor ben ona.Nete girsem dua edecegım ama airties modemler sorunluymus linuxta.modemden ayar cekmek gerekiyormus.Yani anahtar teslim * her şey hazır olmuyor linuxta.Sizin debelenmeniz gerekiyor tabi sonuc alabilirseniz.Bill amcanın sistemine muhtaç kalmak beni üzüyor ancak bunda verimli kullanabiliyorum lebtobumu.Birde program kurma olayına değinelim.Depoda varsa oh ne ala yoksa kendiniz derlemeniz gerekli.Kullanıcı kolaylık ister * her şey kolay olsun ister.Bu microsoftun bize kazandırdıgı kötü alışkanlık belki ama Linuxun daha buyuk adımlar atması lazım özellikle ekran kartı konusunda.en basidinden ekran kartı olayına MacOs sistemde kextler havada ucusuyorken linuxta biz neden zorluk cekıyoruz?Neden randıman alamıyor diz üstü kullanıcıları?.Yıgınla bekleyen sorunlara cevap alamıyoruz forumlarda çözüm bulunamıyor bu halde * tabi ki microsoft un borusu ötüyor?Bence liuxun ticari sürümleri çıkmalı leptoplarda yaygınlaşmalı.üreticiler para kazanmazsa linux yeterli patlamayı yapamıyor

ekleme:Küfür ve hakaretleri lütfen kendinize saklayınız bunlar benim kişisel görüşüm ben böyle düşünüyorum.Bu sorunlarda ortalama leptoplarda en çok karsılasılan sorunlar araştırma yapabilirsiniz

karizmaxi

bende geçen sıfır kurduğum win7 ile internete bağlanamadım 3 gün boyunca denemediğim sürücü yöntem kalmadı ama girmiyor aynı makineye birde Mint kurdum paşalar gibi çalışıyor ek hiçbir işlem yapmadan günlük rutin işlerime devam ettim burda sizin makine sorun çıkarmış gibi duruyor yada siz biraz ön yargılı yaklaşmışsınız :)
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

eribol

Her zaman donanım üreticilerinin suçu demiyoruz. Bazen kullanıcının beceriksizliği olur yüzüne vurmayiz.

kalkan1973

Ben de ilk tanıştığımda LİNUX konusunda kısa bir cebelleşme boğuşma yaşadım. Ama DELL-ACER-HP laptoplar da dahil masaüstü bilgisayarlara da kurdum çok dapurum denedim. Önemli olan mantığını çalışima prensiplerini ve komutların ne anlama geldiğini öğrenmek. Bunları bilince sorun kalmaz. Yfak tefek zorluklarla karşılaşınca da vazgeçmemek lazım. İrade göstermeli azimli olmalı...
Evde İşte her yerde Linux

BayboraKaan

Alıntı yapılan: eribol - 09 Ekim 2011 - 15:52:05
Her zaman donanım üreticilerinin suçu demiyoruz. Bazen kullanıcının beceriksizliği olur yüzüne vurmayiz.

Katiliyorum. :) Sorun yasamis olabilirsin, neden bizler yasamiyoruz. ATI en sorunlu ekran karti denir neden ben yasamiyorum, neden benim ses sorunum yok, ben neden derleme yapmadan depodan kuruyorum. Eger son kullanici isen Ubuntu yeter ve artar bile kur calis anlayisi var. Windows'ta ise yeni donanim icin durmadan sürücü ara bul kur bu mu basitlik. Bu forumda gördügün her üye Windows'tan dönme, biz dogustan Linux'cu degiliz :)

Windows'un mavi ekranindan kacip gelenleriz ;)

karizmaxi

Alıntı YapWindows'ta ise yeni donanim icin durmadan sürücü ara bul kur bu mu basitlik
Buraya aynen katılıyorum sürücü aramak eziyetten başka bir şey değil
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

kacaksevgilim

Alıntı yapılan: eribol - 09 Ekim 2011 - 15:52:05

oy oy sakin ol şampiyon..Tamam ben beceriksizim.başkasıda beceriksiz hatta özgürlükiçin.com da ATI  ekran kartı ,ses kartı airties modeme bağlanmama çift ekran kartlarınında geçiş olmaması mesa sürücünün işlemciyi kavurması biz tamamen beceriksiziz peki siz nesiniz ?....işte sizin anlayısınız hiç şaşırmadım. ATI MOBILITY HD 5470 linuxta bu kartı tanıtabilen varmı
senin gibi ukala olacagıma beceriksiz olmayı tercih ederim.Ayrıca bunlar  genel olarak nette en çok karşılasılan sorunlar.Bazı arkadaşlar windows 7 de görmedi linuxda direk gördü demiş olabilir sen şanslı kesimde olabilirsin.2 aydır ben bu sorunları çözemedim ve ilgilenende çıkmadı
BayboraKaan arkadaşım o depoyu bende kullanıyorum fglrx sürücüler yada ek donanımda bana gösterdiği sürücüler ATI HD 5470 kartı görmüyor.Senin kullandıgın bu kart değildir.Tamam bunda ATI sorunlu. ya diğerleri? agustosun 17 sinden beri ben bu sorunları çözemedim ve bunların geneli çeşitli forumlarda konuları açılıp çözülemeyen sorunlar..Önerilen çözümlerde işe yaramadı.

BayboraKaan

@Kacaksevgilim bu forumda senin bu gibi sorunlarin oldugunu belirtigini daha görmedim. 2 Aydir ilgilenen olmadi diyorsun peki gelip Ubuntu-tr ailesine sordun mu?

Sorunun vardi da neden ilk bu iletiye geldin. Neden sorununa cözüm aramadin?

Ayrica tebin söyledigin, kirmizi ile isaretledigim su söz;
Alıntı yapılan: kacaksevgilim - 09 Ekim 2011 - 15:40:13
Arkadaşlar öncelikle düşüncelerim şahsidir.Linuxun hangi dağıtımı olursa olsun hep bir yerlerde hata alıyorum.En basidinden ekran kartını dahi tanıtamıyorum.Hadi geçtik şifreli modeme dahi bağlanmıyor.Yani ben linux sürümlerinin kullanıcı dostu olduguna inanmıyorum kafayı yedirten saçmalıklarla boğuşursunuz bol bol.Hemen Birkaç örnek vereyim.Benim lebtop da iki tane ses kartı var biri intel diğeride daha gelişmiş bir ses donanımı(realtek).Linux kuruyorum mp3 dınlıyecegım iyi guzel çalıyor sesi aç-kapat yap aa bakmıssınız ne ses artıyor nede azalıyor çünkü sistem intelin ses donanımını kullanıyor ama mp3 player realtek.Donanım seç inteli varsayılan yap yok bu seferde realtek e geçiyor kısır döngü  :D yemiyor inat ya.Sonra bir şekilde hallettin hadi geçtik onu bir tane mp3 açıyorsun sonra birtane daha açıyorsunuz aaa açtıgınız ilk mp3 hala çalıyor ve ikisi birbirine giriyor bu sefer köpürüyorum >:( ışıgı açıp-kapatmaya çalısıyorum 5 dakika sonra algılıyor ya acıyor ya kapatıyor.Sonuc olarak Ekran kartını görmüyor ATI nin sucu dıyoruz.Ses kartını görmüyor realtek sucu dıyoruz şifreli modeme yazdıgım halde bağlantı kurmuyor airties sucu dıyoruz kısayollar ve switch ekran kartları çalışmıyor lebtop üreticilerinin sucu dıyoruz.Yani Linux turevlerinin hiç sucu olmuyor.Şimdiye kadar pardus 2011 ve 2.sürümü.Ubuntu,kubuntu,ve mint denedim hepsinde hemen hemen aldıgım ortak sorunlar bunlar.Birtek mintte ses donanımı ile ilgili sorun yaşamadım vede sevdim.Şuan pardus 2011.2 yuklu ama açınca o bana bakıyor ben ona.Nete girsem dua edecegım ama airties modemler sorunluymus linuxta.modemden ayar cekmek gerekiyormus.Yani anahtar teslim * her şey hazır olmuyor linuxta.Sizin debelenmeniz gerekiyor tabi sonuc alabilirseniz.Bill amcanın sistemine muhtaç kalmak beni üzüyor ancak bunda verimli kullanabiliyorum lebtobumu.Birde program kurma olayına değinelim.Depoda varsa oh ne ala yoksa kendiniz derlemeniz gerekli.Kullanıcı kolaylık ister * her şey kolay olsun ister.Bu microsoftun bize kazandırdıgı kötü alışkanlık belki ama Linuxun daha buyuk adımlar atması lazım özellikle ekran kartı konusunda.en basidinden ekran kartı olayına MacOs sistemde kextler havada ucusuyorken linuxta biz neden zorluk cekıyoruz?Neden randıman alamıyor diz üstü kullanıcıları?.Yıgınla bekleyen sorunlara cevap alamıyoruz forumlarda çözüm bulunamıyor bu halde * tabi ki microsoft un borusu ötüyor?Bence liuxun ticari sürümleri çıkmalı leptoplarda yaygınlaşmalı.üreticiler para kazanmazsa linux yeterli patlamayı yapamıyor

ekleme:Küfür ve hakaretleri lütfen kendinize saklayınız bunlar benim kişisel görüşüm ben böyle düşünüyorum.Bu sorunlarda ortalama leptoplarda en çok karsılasılan sorunlar araştırma yapabilirsiniz
ile daha önce kullandigin;

Alıntı yapılan: kacaksevgilim - 17 Eylül 2011 - 08:40:05
ATI HD 5470 şimdiye kadar ne pardusda nede ubuntuda TAM OLARAK tanıtamadım.birtek ubuntu ucundan birazcık gördü.Adamın ürettiği kart windows da doğru düzgün çalışmıyorki linuxdan çalıssın.Kara listenin başına bu kartı koyunuz

Bu sözler neden bir birini tutmuyor.

Hani Windows tarafinda her sey düzgündü? Ve yine diyorum ATI kartlarini sorunsuz kurup calistirabilen var. Ya bir asamada bir seyi unutuyoruz ya da ugrasmayim biri gelsin sihirli degnegi ile dokunsun istiyoruz.
Ayrica kullandigimiz dagitima 100'lerce dolar harcamiyoruz, gönülüler tarafindan hazirlanip sunulan bir isletim sistemi kullaniyoruz az biraz zaman harcasak ne olur. Ugrasmak istemeyen gider 100'lerce dolar verip Windows alir. Hata isteyen macbook alir. Sorunu oldugu zaman üretici firmayi arar ve yine para masrafi yapar ve sorununu cözdürür ;)

eribol

Alıntı YapYani ben linux sürümlerinin kullanıcı dostu olduguna inanmıyorum kafayı yedirten saçmalıklarla boğuşursunuz bol bol.
Alıntı YapSonuc olarak Ekran kartını görmüyor ATI nin sucu dıyoruz.Ses kartını görmüyor realtek sucu dıyoruz şifreli modeme yazdıgım halde bağlantı kurmuyor airties sucu dıyoruz kısayollar ve switch ekran kartları çalışmıyor lebtop üreticilerinin sucu dıyoruz.Yani Linux turevlerinin hiç sucu olmuyor.

Geçiniz bu ayakları. Yazının sonuna not düşmüşsünüz ve sebebini de çok iyi biliyorsunuz. Ukala olunmasa herkesi zan altında bırakacak cümleler kurulur mu? Geçiniz. İnsan önce kendi yazdıklarına bakar sonra serzeniş eder. Airties modeme sorunlu bağlanan kaç Ubuntu kullanıcısı var? Kaç kişi nvidia ile sorun yaşamış? Hibrit kart konusunda yazılanlar yalandan mı ibaret? Ati sürücülerinin sorunlu olduğunu söylemek yalandan mı ibaret? Linux ile uyumlu hangi donanımda millet kılı kırk yarıyor? Onu da geçtim tüm bu sürücüleri donanım üreticileri mi yazıyor yoksa gönüllü geliştiriciler mi? Herkes atiden şikayetçiyse insan dönüp bir sorar niye millet nvidia ile sorun yaşamıyor diye. Hibrit kartları kullanmasını bilipte nvidia'nın "biz linux için bu sürücüleri yayınlamayacağız" demesini görmez. Yine nvidia'nın "wayland uyumlu sürücü çıkarmayı düşünmüyoruz" laflarını da görmez ama yoook amaç linuxu kötülemek ya illa kurcalanacak.

Windows'ta hiç mi sorun yaşanmıyor.? Bu forum hangi sorunları çözmek için var? Donanım sürücüsü mü yazılıyor forumda? Bu foruma mesaj yazıpta buradakilerin linuxu kusursuz bulduğunu söylemek hangi akıl ve mantıkla izah edilebilir?

heartsmagic

Çok debelenmeye gerek yok. @kacaksevgilim süresiz olarak yasaklanmıştır. Destek, yardım isteyen için biz olabildiği kadar buradayız, "troll"le uğraşacak vaktimiz yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EcU

çok hararet olmuş  bende yorumda bulunmak istedim pardus aslında güzel kullanışlı veya esnek olmasdada yeni başlayanlar için ideal ama örnek olarak ben defalarca pardus kurdum en son cs 1.6 steam için bir konu açtım hala gidin balkın bir Allah'ın kulu yazmadı bu forumda ise sabah yazdığım bir arc gis sorununa akşam 2 arkadaşımızdan cevap geldi bence bir işletim sistemi sorunlarını halletmesi için yardımcı olabilecek insanlarla sevdirilebilir.

eRenleR

Alıntı yapılan: EcU - 10 Ekim 2011 - 05:57:25
çok hararet olmuş  bende yorumda bulunmak istedim pardus aslında güzel kullanışlı veya esnek olmasdada yeni başlayanlar için ideal ama örnek olarak ben defalarca pardus kurdum en son cs 1.6 steam için bir konu açtım hala gidin balkın bir Allah'ın kulu yazmadı bu forumda ise sabah yazdığım bir arc gis sorununa akşam 2 arkadaşımızdan cevap geldi bence bir işletim sistemi sorunlarını halletmesi için yardımcı olabilecek insanlarla sevdirilebilir.
Tamamen katılıyorum. Sonuçta linux kullanırken, hele de daha önce linux tecrübemiz yoksa forumlara çok işimiz düşüyor. Yeni bir linux kullanıcısı böyle ortamlarda ne kadar çabuk sorunlara çözüm bulabilirse, o kadar daha çok seviyor sistemini.

nasilolcekbuisler

pardus olsun windows olsun bilmem ne olsun.kullanıcıya destek vermediği sürece ölmeye mahkum.windowsdan 1 ay müşteri desteğini,yazılım desteğini çeksinler o da patlar.
bizim milletde birazda "ben yaptım!yersen" mantığı var.anlamıyorum koskoca tübitak ! şuraya pardus projesinde çalışan bir yazılımcı yada çaycı her neyse yardım edebilecek birilerini koyun günde belirli saat aralıkları ile foruma baksın.sorunlara yanıt versin.çok mu zor.
zaten bilen adam için çocuk oyuncağı 10 tane şablon yazsan neredeyse  sorunların %90  ı  bunlar ile çözülüyor.sistemin son kullanıcı ile alakalı sorunları belli.ubuntuda bile biraz foruma aşina olsan hemen anlıyorsun ev kullanıcısının dertleri aynı gibi.

superjax

pardustan memnun kalmadım çünkü depo acayip yavaş güncelleniyor. şuan depoda firefox 5.bütün gezegen firefox 7 kullanıyor.depoya paketi ekleyecek kimse yok

heartsmagic

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 10 Ekim 2011 - 21:24:25
şuraya pardus projesinde çalışan bir yazılımcı yada çaycı her neyse yardım edebilecek birilerini koyun günde belirli saat aralıkları ile foruma baksın.sorunlara yanıt versin.çok mu zor.

Zor. O işler senin söylediğin şekilde yürümez. Bu istenilen şeyleri topluluklar yapar genelde, senin tarif ettiğin olay hata bildirimi/takibidir. O konuda eleştirilerin varsa iletebilirsin elbette, zaman zaman açılan hatalara geç bakıldığını söyleyenleri duyuyorum, doğruysa eleştiriye hakkımız var elbette. Fakat geliştirici gelsin, forumda cevap versin isteği makul değil. Zaten kısıtlı sayıyla yoğun bir mesai var ortada, bir de forumda vakit harcayamaz bu insanlar. Geliştirici dediğimiz forum yöneticisi değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mahira

Pardon anlamadım. Bizim bütün işimiz bilgisayar. Daha dün bir notebooka Windows 7 Starter kuracağız diye göbeğimiz çatladı. Bin tane driverdı şuydu buydu... Tam dert. Üstelik uzun da sürüyor. Herşey tamam, kurduktan sonra antivirüsüydü, şusuydu busuydu derken eziyet. Kullanması da ayrı dert; şudan emin misin, bundan emin misin, zart zurt!

Çok uzunca süredir GNU/Linux kullanıyorum. Bir süre Ubuntu kullandım şu an Debian kullanıyorum, iki gün sonra Xubuntu'ya geçeceğim :P

Halen en kolay kurulan ve kullanılan işletim sistemi Ubuntu'dur. Pardus'la çok uğraştım geçen yıllarda ve uzak durmayı öğrendim...

Alıntı yapılan: kacaksevgilim - 09 Ekim 2011 - 15:40:13
...
...Yani anahtar teslim * her şey hazır olmuyor linuxta.
...

alquirel

Alıntı yapılan: mahira - 11 Ekim 2011 - 14:12:29
Pardon anlamadım. Bizim bütün işimiz bilgisayar. Daha dün bir notebooka Windows 7 Starter kuracağız diye göbeğimiz çatladı. Bin tane driverdı şuydu buydu... Tam dert. Üstelik uzun da sürüyor. * her şey tamam, kurduktan sonra antivirüsüydü, şusuydu busuydu derken eziyet. Kullanması da ayrı dert; şudan emin misin, bundan emin misin, zart zurt!

Çok uzunca süredir GNU/Linux kullanıyorum. Bir süre Ubuntu kullandım şu an Debian kullanıyorum, iki gün sonra Xubuntu'ya geçeceğim :P

Halen en kolay kurulan ve kullanılan işletim sistemi Ubuntu'dur. Pardus'la çok uğraştım geçen yıllarda ve uzak durmayı öğrendim...

Böyle konularda kesin hüküm koymak (koyu olan kısım) bence çok yanlış bir davranış. Çünkü tamamiyle kullanılan bilgisayara, kurulmak istenen sisteme ve kişiye göre oldukça yüksek değişkenlik gösteren bir konu bu. Mesela ben, birkaç kere Win7 kurdum kendi dizüstü bilgisayarıma, hepsinde de Ubuntu kurulumu kadar rahat ve zahmetsiz gerçekleştirdim işimi.
Kurulum sonrası yükleneceklerin zahmeti de kişilere göre değişkenlik gösterir, mesela ben varsayılan olarak gelen temayı, yazıtipi ayarlarını ve birkaç varsayılan uygulamayı (müzik oynatıcı, sohbet ve eposta uygulaması gibi) kendi alışkanlıklarıma göre değiştiririm her kurulumda. Bu da bana göre önemli bir eziyet sebebi.
Ayrıca Ubuntu kullanıcıları arasında ekran kartından muzdarip olan kişilerin sayısı da az değil.
Hatta bir arkadaşımın bilgisayarına Ubuntu kuralım dedik, girmediğimiz delik denemediğimiz yol kalmadı Ubuntu'yu kuramadık bir türlü.

Sonuç olarak böyle çok değişken parametrelere sahip konularda karşıdakinin fikrini çürütmek için Win7 bir sürü dert, Ubuntu en kolayı gibi kesin hüküm bildiren ifadeler kullanırsak en ufak şeylerle kendimizi bir anda haksız durumda bulabiliriz.

mahira

25 yıl bilgisayar işinde olunca böyle kesin yargılara varabilecek deneyimi ediniyorsun ;)

Ama bugün doğru olan yarın yanlış olabilir elbette... Mesela eskiden yumurta kötüydü, şimdi her gün yumurta yiyin diyorlar :P

Alıntı yapılan: alquirel - 11 Ekim 2011 - 14:24:25
Alıntı yapılan: mahira - 11 Ekim 2011 - 14:12:29
Pardon anlamadım. Bizim bütün işimiz bilgisayar. Daha dün bir notebooka Windows 7 Starter kuracağız diye göbeğimiz çatladı. Bin tane driverdı şuydu buydu... Tam dert. Üstelik uzun da sürüyor. * her şey tamam, kurduktan sonra antivirüsüydü, şusuydu busuydu derken eziyet. Kullanması da ayrı dert; şudan emin misin, bundan emin misin, zart zurt!

Böyle konularda kesin hüküm koymak (koyu olan kısım) bence çok yanlış bir davranış. Çünkü tamamiyle kullanılan bilgisayara, kurulmak istenen sisteme ve kişiye göre oldukça yüksek değişkenlik gösteren bir konu bu. Mesela ben, birkaç kere Win7 kurdum kendi dizüstü bilgisayarıma, hepsinde de Ubuntu kurulumu kadar rahat ve zahmetsiz gerçekleştirdim işimi.
Kurulum sonrası yükleneceklerin zahmeti de kişilere göre değişkenlik gösterir, mesela ben varsayılan olarak gelen temayı, yazıtipi ayarlarını ve birkaç varsayılan uygulamayı (müzik oynatıcı, sohbet ve eposta uygulaması gibi) kendi alışkanlıklarıma göre değiştiririm her kurulumda. Bu da bana göre önemli bir eziyet sebebi.
Ayrıca Ubuntu kullanıcıları arasında ekran kartından muzdarip olan kişilerin sayısı da az değil.
Hatta bir arkadaşımın bilgisayarına Ubuntu kuralım dedik, girmediğimiz delik denemediğimiz yol kalmadı Ubuntu'yu kuramadık bir türlü.

Sonuç olarak böyle çok değişken parametrelere sahip konularda karşıdakinin fikrini çürütmek için Win7 bir sürü dert, Ubuntu en kolayı gibi kesin hüküm bildiren ifadeler kullanırsak en ufak şeylerle kendimizi bir anda haksız durumda bulabiliriz.

alquirel

Alıntı yapılan: mahira - 11 Ekim 2011 - 15:42:32
25 yıl bilgisayar işinde olunca böyle kesin yargılara varabilecek deneyimi ediniyorsun ;)
Ama bugün doğru olan yarın yanlış olabilir elbette... Mesela eskiden yumurta kötüydü, şimdi her gün yumurta yiyin diyorlar :P

Benim de dediğim buydu zaten, olay sadece dün ve bugünle sınırlı değil. Şöyle ki;
-Benim bilgisayarım için doğru olan bir başkası için yanlış olabilir. Ben Win7 kurduğumda mesela, bir sürücüsünü bile ekstradan kurmak zorunda kalmamıştım, hepsini kendi tanımıştı.
-Benim için doğru olan sizin için yanlış olabilir. Mesela ben Pidgin ve Thunderbird kullanıyorum ama şimdiye kadar hiçbir sürümde bunlar varsayılan olarak gelmedi.
-Bir sürüm için doğru olan diğer bir sürüm için yanlış olabilir. Mesela 11.10 sürümünde (Pidgini tam bilmiyorum) Thunderbird varsayılan olarak geliyor.

Bu listeyi çok daha fazla uzatmak mümkün. Hâl böyle olunca 25 yıl da olsa kesin hüküm vermeden önce bir düşünmek gerek.

Düzenleme: Eskiden yumurtaya kötü denmesi de malesef bu kesinci yaklaşımın bir sonucu. Yumurtanın nadir bir zararını görüp (o zararı ortaya çıkaran koşullar düşünülmeden) yumurtaya kesin ve mutlak olarak kötü gözüyle bakıldığı için dün kötüydü bugün iyi.
Ayrıca hiçbir madde yoktur ki (su dahil) aşırıya kaçıldığında insan vücuduna zarar vermesin.

BayboraKaan

9.04'de kadar Pidgin varsayilandi, sonradan degistirdiler. Seninde sansina ikisi bir arada denk gelmemis :)

alquirel

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 11 Ekim 2011 - 18:11:44
9.04'de kadar Pidgin varsayilandi, sonradan degistirdiler. Seninde sansina ikisi bir arada denk gelmemis :)
Doğrudur, sen deyince hatırladım ben de :D
Benimki zaten örnek olsun diye idi. Maksat böyle genel ve oldukça değişken konularda kesin ve mutlak konuşmanın yanlış olduğunu göstermek.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ekim 2011 - 11:57:49
Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 10 Ekim 2011 - 21:24:25
şuraya pardus projesinde çalışan bir yazılımcı yada çaycı her neyse yardım edebilecek birilerini koyun günde belirli saat aralıkları ile foruma baksın.sorunlara yanıt versin.çok mu zor.

Zor. O işler senin söylediğin şekilde yürümez. Bu istenilen şeyleri topluluklar yapar genelde, senin tarif ettiğin olay hata bildirimi/takibidir. O konuda eleştirilerin varsa iletebilirsin elbette, zaman zaman açılan hatalara geç bakıldığını söyleyenleri duyuyorum, doğruysa eleştiriye hakkımız var elbette. Fakat geliştirici gelsin, forumda cevap versin isteği makul değil. Zaten kısıtlı sayıyla yoğun bir mesai var ortada, bir de forumda vakit harcayamaz bu insanlar. Geliştirici dediğimiz forum yöneticisi değildir.

haklısın.koskoca geliştirici! gelip forumda ekran kartım şöyle oldu böyle oldu dertleriyle uğraşmayabilir,uğraşmak istemeyebilir.ama dağıtımın yayılmasını dert eden, kafaya takan " milli mesele" yapanların bu hayallerini gerçekleştirmek için başka bir seçenekleri yok gibi.neden dersen milletçe alışkanlıklarımız,huylarımız bellidir.birşeyden para almıyorsak benimsemeyiz genellikle yada kısa bir süre ilgilenir sonra bırakırız yada banane len benim işim mi der cıvıtır gevşetiriz.kendi kendimize trip ler geliştiririz(buradaki gönüllüler üzerine alınmasın  :) ) bunların olmaması için ilk başlarda birilerinin bu senin işin denerek zoraki sahiplendirilmesi lazım bence. hem destek de önemli bir sistem için.insanlar destek alamadıkları için haklı olarak sistemden vaz geçmeye başladıklarında,kullanım azaldığında o sistemi geliştirmenin de bir anlamı kalmaz ki.ayrıca kötü deneyimler,mutsuz müşteriler :) linux a zarar.ben eğer ubuntuyu görmesem,kullanmasam,bu foruma girmesem.pardus deneyimim ile linux u yorumlasam "aman abi uzak durun "derim.biliyorsun sende konu açıyorum cevap yazıyorsun.problemler aslında o kadar basit ki 2 komut yazıyorsun halloluyor işte.ama bilmeyince destek alamayınca o sorun o kadar büyük o kadar aşılmaz.

aslında o insanların sorunu değil sanırım böyle şeyler.başka forumlarda da buna benzer konular konuşuluyor,sorunlar aynı. ama birilerinin lan bir bakalım bakalım biz birşey yapıyoruz ama millet ne diyor ne konuşuyor memnun mu deyip forumları  araştırdığını,nabız yokladığını sanmıyorum.it ürür kervan yürür hesabı oluyor herhalde.