Pardustan Memnun Kalmadım

Başlatan greenj, 30 Nisan 2011 - 22:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Mayıs 2011 - 00:16:30
O apayrı bir konu, topluluk yönetimi maalesef çok çok zayıf Pardus'un. Bu da normal aslında, kendi kullanıcılarına dava açan bir ekip var başında. Kendi oluşturdukları topluluk hariç başka bir topluluk istemediler. Yalnız projenin başındaki birkaç insan yanlış kararlar aldı diye bütün projeye olumsuz bakmıyorum. Bilakis, Türkiye için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke bu hatalar yapılmasaydı diyeceğim ama olan oldu bir kere. İnşallah, ileride istediğimiz seviyeye gelir Pardus.

Koyu renkle işaretlediğim kısım PARDUS'un özgürlüğüne vurulmuş en büyük darbe ve çok büyük hata...
Evde İşte her yerde Linux

GAREZ

Alıntı yapılan: karizmaxi - 10 Mayıs 2011 - 00:19:37
Alıntı Yapkendi kullanıcılarına dava açan bir ekip var başında.
bunu da ilk defa duydum acaba konu neydi?
nasıl? kimler mahkemelik olmuş?

ozz10

pardus görüntü olarak güzel fakat sistem deposunda bulunmayan bir şey yüklemeye kalktığınızda pardusun hangi dosya formatı kullandığını bilmiyorum fakat ubuntu için daha çok altarnatif mevcut ve ubuntu yüklemek veya testetmek çok  kolay bu konuda windows bile yanından geçemez. bu arada pardus .deb veya .rpm fln kullanıyorsa ona geçebilirim :D dosya sistemlerinin farklı olması çok saçma.. hepsi inux ama birinde kullandığını birinde kullanamıyon ...oyun indirdim linux için diyor tar.gz formatı ama çalıştırabilmiş değilim...eğer format deb değilse yükleyemiyorum ...demekki son kullanıcıya ulaşabilmiş sayılmazlar

decent

@ozz10,
Dağıtımların kendisine özgü varsayılan paket türü olabilir,
.rpm, deb, .tgz, .pisi vs.

Fakat tar.gz, tar.bz2 gibi dosyaların çalıştırma şekli çoğunda ortaktır.

GAREZ

Pardus pisi uzantılı kullanıyor google'da program adı.pisi ara çıkarsa uygunsa kurabilirsin... cpu-g gibi programlarıda phyton ile çalıştırabiliyorsun...

eribol

Alıntı yapılan: GAREZ - 10 Mayıs 2011 - 13:34:47
Pardus pisi uzantılı kullanıyor google'da program adı.pisi ara çıkarsa uygunsa kurabilirsin... cpu-g gibi programlarıda phyton ile çalıştırabiliyorsun...
Nasıl programları python ile çalıştırabiliyoruz?

GAREZ

çıkartıp onun klasörüne girip konsoldan python cpu-g.py komutu verip çalıştırabiliyosunuz...

burk

@GAREZ
Sanırım bu dava Av. Nihad KARSLI'ya açılan dava.

emreseckin

GAREZ

Alıntı yapılan: TORUNAGA - 10 Mayıs 2011 - 23:31:11
@GAREZ
Sanırım bu dava Av. Nihad KARSLI'ya açılan dava.

isim hakkı ihlali olduğundan mahkemeye vermişler normaldir... Pardus elektrik diye şirket kurup eleman ilanı verenler vardı acaba ne oldu? mahkemelik olmuşlar mıdırlar?

eribol

Alıntı Yapisim hakkı ihlali olduğundan mahkemeye vermişler normaldir.
Neresi normal bunun? Saçma sapan bir dava.

XRumer

Alıntı yapılan: eribol - 11 Mayıs 2011 - 08:40:21

Özgürlük için topluluğu özgür yazılım felsefesini zerre kadar savunmuyor, yerli malı olsun isterse windows olsun mantığında hepsi. Pardus yöneticileri böyle istiyor, ciddi anlamda eleştiri getiren ve Pardus içinde de özgür yazılım anlayışını savunan insanlara da bu muamele yapılıyor.

Yiğit Ateş

Asıl mesele dava falan değil aslında, o işin başka bir tarafı. O dönem Pardus'un önünde düzgün bir topluluk oluşturmak ve ülke çapında yaygınlaşmak adına çok önemli bir fırsat vardı. Ama onlar, bunu anlamak yerine yok isim hakkı, yok telifler gibi saçma sapan işler peşinde koştular. Neymiş efendim, bu insanlar Pardus Kullanıcıları Derneği kuramazmış. Ya arkadaş, senin kullanıcıların Pardus'u yaygınlaştırmak amacıyla bir çatı altında toplanıp örgütleniyorlar. Sen destek olacağına köstek oluyorsun. Gerçekten amaçları isim haklarını korumak olsaydı, bir orta yol muhakkak bulunurdu.

Sonuçta, çok mu iyi oldu. Birçok insan küstü, Pardus-Linux.org camiası dışlandı ve birçok arkadaş daha o aşamada kaybedildi. Sonra da etrafta konuşulur, niye destek olunmuyor diye? Ben projeyi her platformda destekliyorum, ama bu arkadaşların yerinde olsam adını bile duymaya tahammül edemezdim sanırım.

kalkan1973

Sanırım meseleye ideolojik ve bencil taraftan bakılıyor. Biz yaptık başkası karışamaz mantığında giderlerse maalesef gelişimi çok uzun sürer ve kanımca sadece Resmi Dairelerle sınırlı kullanıcı kitlesi olur. Şahsen bana bile Resmi daireler haricinde PARDUS'u soran sadece 1 bilgisayarcı arkadaş oldu. O da deneme amaçlı...
Evde İşte her yerde Linux

Tilki

Pardus teknik açıdan gerçekten iyi bir Linux dağıtımı. Bana göre tek sorunu paket deposunun zenginleştirilememesi. Bu da maalesef kullanıcı topluluğunun potansiyelinin iyi yönlendirilememesinden kaynaklanıyor. Eğer topluluğun gücü verimli kullanılabilseydi Pardus deposu/depoları şu anda bir Ubuntu kadar olamasa bile şu anki halinin 2 katı içeriğe sahip olurdu. En azından benim şimdiye kadarki gözlemlerimden edindiğim izlenim bu yönde.

Şimdi ise Türk Linux dünyasında bir Topluluk Dağıtımı üzerinde ilerlenmeye çalışılıyor. Bu sayede belki de resmi Pardus-Kde sürümüne ek olarak "ismi farklı ama Pardus'un alt yapısını ve paket sistemini (.pisi) kullanan" bir kardeş dağıtımımız olabilecek inşallah. Bu dağıtımın yönetimi, topluluğa ait olacağından yetenekli geliştiricileri kendine çekme potansiyelinin güçlü olacağına inanıyorum. İki dağıtımın aralarında oluşacak sinerjiyle de Pardus ve ileride kalıcı ismi belli olacak olan Topluluk Dağıtımı "deposu fakir dağıtımlar" olmaktan kurtularak birbirlerini büyüten ve yerli yazılım sektörünü fişekleyen güzide ürünlerimiz olacaklar.

greenj

Şu tespiti bence artık yapmak lazım; hangi konuda olursa olsun bir işi, bir meseleyi o konuya ilgi duyan, o konuyu seven, o konuda yetenek-beceri sahibi, o konuda bilgi sahibi kişilerin yapması o işte başarıyı garantiler.

Pardus yöneticileri pardusu geliştirmek için bu saydığım nitelikteki her insanı bulup işe alabilir mi? Asla. Çünkü bırakın pardusu, bunu yapmaya hiçbir şirketin veya devletin gücü yetmez. O halde ya sınırlı sayıdaki maaşlı elemanlarınızla pardusu geliştirmek zorundasınız, ya eleman sayınızı artırmak zorundasınız ya da "gönüllü çalışanlar"dan faydalanmak zorundasınız, başka alternatif yoktur.

Ubuntu ve benzerlerinin en büyük sermayesi "gönüllü çalışanlar"dır. Bir konuya ilgi duyan insan çiçeğe koşan arı gibidir, onlara para ödemeye gerek yoktur. Sevdiği şeyi yapmanın mutluluğu ona yetmektedir. Üstelik bir konuyu seven, ilgi duyan kişi "zoraki çalışan" kişilerden daha üretken ve verimli olmaktadır. Ubuntu ve benzerlerinin başarısının altında yatan faktör bence budur.

Ubuntu depolarının zengin olma sebebi bence "gönüllü insan kaynaklarının zengin olması"dır. Pardusu uluslararası bir işletim sistemi olarak görme arzumuz biz ne dersek diyelim pardus yöneticilerinin alacağı kararlarla ancak olabilir. Bunu biz belirleyemeyiz. Ama karar organı onlar olduğu için suç da onlarındır, ben onları suçluyorum. Bedava insan kaynaklarından faydalanmayı bilmemek, potansiyel sahibi beyinlere sırtını dönmek pardusun yönetimsel bir hatasıdır. Seven, ilgi duyan, bilgi ve beceri sahibi olanlara pardus çatısı altında gayri-resmi örgütlenme fırsatı vermemek kendi zararlarına olmuştur.

Forumda yazılanlardan anladığım kadarıyla pardus yönetimi yeşil ışık yaksa, hem özgür yazılımlara olan ilgi ve sevgilerinden hem de milli duygularından dolayı pek çok yetenekli insan elini taşın altına koymaya hazırdır, ne diyelim umarım pardus bu konuyu yeniden düşünür.

(*Konu altına yazılan fikirler bence çok değerli. Pardusa olumlu yaklaşan ama haklı şikayetleri bulunan insanların gözardı edilemeyecek fikirleri bunlar. Gerek pardus forumda, gerek başka forumlarda ubuntu forumun bu sayfası link olarak verilebilir bence çünkü referans belge gibi. Hatta bu konuyu yazıcıdan çıkarıp mektup halinde pardusa bile postalayabilirim.)

umutubuntu

Alıntı yapılan: umutubuntu - 03 Mayıs 2011 - 13:09:04
Arkadaşlar, oluşturduğunuz uzun mesajları giriş gelişme sonuç ve imla düzenine uygun bir şekilde yazarsanız hem okuyanlar hem de düzenleme yapan bizler için yardımcı olmuş olursunuz.

GAREZ

Alıntı yapılan: eribol - 11 Mayıs 2011 - 08:40:21
onlar çok alıngan olunca başka ne diyebilirim ki?

eribol

Alınganlık değil işte, yapılanlar. En hafif şekilde eleştirsem bile buna ancak görgüsüzlük derim ama görgüsüzlükten öte ben bu yönetim anlayışına despotluk derim. Sizin çıkarınıza iş yapan birilerine dava açmakta nedir? Canonical gibi "arkadaşlar ben bir markayım sonuçta. Bu nedenle dağıtımlarınızın adına Ubuntu ibaresini koymayın lütfen" diye rica edebiliyorken kâr amacı gütmeyen bir kurum nasıl olurda dava açar? Bu, yasalarda onlara hak verse bile onları haklı kılmaz. Hele özgür yazılımdan bahsediyorsak özgürlük anlayışının sınırlarını bile zorlar. Onları yönlendirebilir, öncülük edebilir, işbirliği teklif edebilir ama dava açamaz, açmamalı.

Bu saydığım sebeplerden dolayı Ulusal Dağıtım ibaresini gördüğüm müddetçe Pardus'a bakış açım değişmez. Ulusal olacaksa bunu halk ulusal yapar, kurum değil. Kurum bu imajı(sloganı, ismi) kendi kendine veriyorsa tabii ki çerçeveyi de bu bağlamda kendine göre genişletip daraltabilir.

Ozgurluk

Linux, zaten başlı başına çok iyi sistemler. Pardus 2011 gerçekten güzel, kullanıyorum ve beğeniyorum. Fakat bir hatam oldu. 64 bit kurmak, 64 bit pardus stabil... İlk 64 bit sürümü 2011 ile gelmesine rağmen acaip stabil. Gel gelelim ki aradığım yazılımları 64 bit depolarında bulamıyorum. :( 32 bit depolarında olan yazılımlar 64 bit depolarında yok ve 64 bit depo olarak 32 bite göre çok zayıf. Yeniden zahmet edip sistem kurmak istemediğimden ve yeni bir sisteme kurulum için vakit ayırmak istemediğimden 64 bit ile devam ediyorum bir şekilde. Pardus'un tek eksiği, yazılım depolarının zayıf olması. Anlam veremediğim bir şey Ulusal Sermaye ve Tübitak gibi kuruluşlar, gerçekten özgürlük adına iyi iş çıkarıp, depoları niye bu kadar umursamadılar ki... :(

XRumer

Hazır kurulu gelen yazılımların yeterli olduğunu, kullanıcıların bir şekilde bunlarla işlerini görebildiğini düşünüp depoya fazla yazılım koymuyorlar ama bu yanlış bir şey. Evet çeşit çeşit torrent istemcisi, web tarayıcı, video oynatıcı, müzik oynatıcı, cd/dvd yazma, masaüstü ortamı, resim düzenleme yazılımı vs. vs. var ama kullanıcıların bir iş yapma biçimi, bir bilgisayar kullanma biçimi ve bir de zevkleri var. Her yazılım birbirinin aynısı olsa tamam derdim ama Pardus depolara önem vermeli.

decent

@rutku, Siyasi içerikli ileti kaldırıldı.
Konulara hiçbir şekilde siyaset sokulmasın lütfen.

GAREZ

Pardus çok kullanışlı, bence beğenmeyen kdeyi beğenmiyor... Bende kullanıyorum foruma girmek için opera kullanıyorum oda deposunda var buda yeterli tek sorun google chromium internete erişemiyor bunuda dert etmiyorum...

agunZagun

Pardus'un KDE'yi kullanmasının sanırım tek sebebi Windows kullanıcılarını da çekmek istemesi. Bence Linux Mint'de olduğu gibi bir de Gnome sürümü vs. çıkarsa daha iyi olur.

Contempt

Alıntı yapılan: Trane - 13 Mayıs 2011 - 09:29:50
Pardus'un KDE'yi kullanmasının sanırım tek sebebi Windows kullanıcılarını da çekmek istemesi. Bence Linux Mint'de olduğu gibi bir de Gnome sürümü vs. çıkarsa daha iyi olur.
Bana göre Pardusun kdeyi bu kadar inatla kullanması bana göre kde geliştirme araçlarının (QT) Gtk ya göre çok daha kolay olduğu bir çok yerde okumuştum :D

Diğer bir seçenek te Kde Yazılım platformunda her türlü yazılımın bulunması kdeyi kuruyorsunuz hoooop herşey hazır :D

Ama kdeyi çok sevmeme rağmen Netbook üzerinde kullanmak işkence :(
Herşeye Rağmen...