Pardustan Memnun Kalmadım

Başlatan greenj, 30 Nisan 2011 - 22:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemoli

Galiba pardus dan geliştirenler dışında kimse memnun değil
Ama bende Ubuntunun bu sürümünden memnun değilim
Hatta bence pardus 2011 Ubuntu 11.04 den çok daha iyi
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

karamani44

Alıntı yapılan: tulgalin - 03 Mayıs 2011 - 20:01:33
zerre kadar alakası yok sadece biraz alışmak lazım. pardusta ise destek ve yazılım çeşitliliği yok sıkıntı bu benim için.

karizmaxi

Alıntı yapılan: tulgalin - 03 Mayıs 2011 - 20:01:33
Galiba pardus dan geliştirenler dışında kimse memnun değil
Ama bende Ubuntunun bu sürümünden memnun değilim
geliştirenlerin haricinde olayı fanatizme çevirenlerde var onlar da çok memnun hatta memnun değilim dediğinde insana çemkiriyorlar :D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

cemoli

Şu cahil halimle ben bile düşünebiliyorum ki Pardus yanlış yolda...
Ya benden daha bilgili olan abiler neden düşünemiyorlar...

eribol

@karizmaxi; şu çemkirmek lafı bu kadar kullanılırsa bu da çemkirme olur.

karizmaxi

eribol

karizmaxi

niye zoruna mı gitti seninde onlara laf edince

eribol

Niye zoruma gitsin ki. Hak edene çemkirilmesi kadar doğal bir şey yok. Sana çemkirdiler diye ağırına mı gidiyor yoksa?

Alıntı yapılan: karizmaxi - 03 Mayıs 2011 - 20:13:59
niye zoruna mı gitti seninde onlara laf edince
Bu lafa karşılık bilmiyorsan söyleyeyim; sıradan cevap verilmez.

GAREZ

Alıntı yapılan: tulgalin - 03 Mayıs 2011 - 20:08:10
Şu cahil halimle ben bile düşünebiliyorum ki Pardus yanlış yolda...
Ya benden daha bilgili olan abiler neden düşünemiyorlar...

Pardus değilde onu bilmeyen kişiler yanlış yolda hala Pardus ne bilmeyen var hatta ubuntu ne bilmeyenler var...

cemoli

Ozgurluk

Pardus'un, Ulusal işletim sistemi olup olmaması ile iligli insanlar görüş bildirmişler. Öncelikle ülkemizde ki linux dağıtımlarına kısaca bakarsak, Gelecek Linux, Truva Linux, Pardus Linux... Bunların içinde kendi tabanını kullanan tek pardus var.  Pardus'un ikili paket yöneticisi de olması güzel. Yalnız hiç bir zaman için şu huyumuzdan vazgeçemiycez; Tamam iyi bir işletim sistemi çıkarmış olabiliriz. Fakat Bu tamamen Türk programcıların eseri midir? KDE Türk programcıların eseri mi en basitinden linux Çekirdeğini türkler mi yazdı? Artık hemen hemen bir çok ülkenin kendi tabanını kullanan güzel dağıtımları var. Bunun gücü özgürlükten gelir. Özgür yazılım bölünemez bir haktır. Tüm insanlık için vardır... Adeletli olan bizlerin özgür yazılımlar kullanmamızı sağlayan insanların sayesinde bunun gerçekleştiğini dillendirmek, her şeyin en iyisini biz yaparız diye ortaya çıkmamak, bugün pardus 2006 yılında doğmuş yeni bir dağıtım, onu önünde uzun yollar varken en iyi kde dağıtımı olarak lanse etmek, hele hele kaldı ki pisi paket yöneticisinin, debian gibi, anaç dağıtım olan aynı zamanda 93 yıılında gelişmeye başlıyan tecrübesi ve paket yapısı pardusdan daha güçlü olan dpkg paket yöneticisinden bile iyi demek biz daha iyisini yaparız diyerek debian'ı yermek değil mi? Debian'ın sayesinde iş buralara gelmedi mi? * tabi ki Pardus'u programlıyanların ellerine sağlık onlarında çıkardığı iş ile farklı bir özgür yazılım platformu kullanıyoruz.

En temelde Özgürlük felsefesi Evrensel iken, Pardus evrensel projenin bileşenlerinden oluşurken Ulusal kalıplara sokmak, bence mantıkısız.

Ben bunları hani kendimi ifade etmek için belirtiyorum Ulusal'cı olarak yazıyorum. Ulusal'cı bir görüşle, Anaç paket Debian'da kullanılabilir, Ubuntu'da kullanılabilir devlet dairelerinde, eğitim de savunma da... Çünkü zaten kaynak kodları açık, zaten paketlerin güvenli bir kaynaktan geldiği. Bizi lisans sorunları ile boğmayan bir işletim sistemi ayrıca özgürce geliştireceğim, gelişimine katkı sağlıycağım ve kendi ihtiyacıma göre düzenleyip derliyebileceğim sistemler zaten özgürlüğümüzü bize garanti ediyor? Yani ulusal özgürlüğümüz için pardus dışında da dağıtımlar Gnu/linux okur yazarlığı memlekette arttıkça ihtiyaç olunan alanlara göre, farklı şekillerde özgür işletim sistemleri farklı dağıtımlar kullanılabilir...  Özetle ulusal özgürlüğümüz için yazılımın kaynak kodları incelendikten sonra, paketlerin kaynağı güvenilir olduktan sonra, tek alternatif pardus değildir. Özgür yazılımlar zaten özgürlük için var. Fakat ülkede Pardus'un ortak insanların kullanıp üzerinde konuştuğu dağıtım haline gelirse bu özgür yazılımın Türkiye'de yaşatılması için çok iyi bir ortam hazırlar. Ögrenciler pardus'da işletim sistemlerini ögrenir, programlama yazarsa. Kısaca pardus onlar için ortak dil olursa bu bilişim okur yazarlığımızı arttırır. Fakat genede işletmeler de yada devlet sektöründe linux kullanmak istedikten sonra ulusal güvenliğimiz için tek dağıtım pardus değildir. Evrensel dağıtımlarında içinde ne olup bittiğini bildikten sonra kendi ihtiyaçlarınıza göre derledikten sonra ulusal özgürlüğünüz için kullanılabilir.

Bugün aynı şekilde pardus, dünyaya paketlerinin güvenli olduğunu söylerse aynı şekilde diğer ülkelerde ki insanlar pardus'un açık kaynak kodundan ve lisans sorunları olmamasından yararlanıyorsa aynı şekilde Pardus bizim olduğu kadar onlarındır. Özgürlük bölünemez bir haktır. Benim için devlet daireleri veya işletmeler ihtiyaçlarına göre, istedikleri özgür yazılımı tercih ettikleri zaman zaten ulusal olarak kalkınıcaz. Bugün Fransa, Güney Afrika menşeili dağıtım Ubuntu'yu Kullanarak galiba forumda bir arkadaş paylaşmış Fransa'da jandarma birliğinde kullanılarak milyon eurolar kar ediyorsa, benim için ubuntu kullanmakta aynı zamanda ulusalcılıktır.

Sözlerimin hiç birini Pardus'u yermek için yazmadım. Pardus Türkiye'nin özgür yazılıma katkısı ve deneyimlerini arttırması için gereken en iyi projedir. Bunun dışında Truva linux'un da aktif olarak geliştirildiğini hatırlatmak isterim. Özgürlük haktır bölünemez. :D iyi slogan oldu. Geçen özgürlüğü sloganlarla anlatmayın işlevi ile anlatın dedim ama, sloganlar ile baya etkili oluyormuş. Saygılarımla!..

heartsmagic

@Ozgurluk, Pardus'u neredeyse en iyi KDE sunan dağıtım olarak lanse edenler geliştiriciler değil, kullanıcılar. Bilhassa da ecnebi kullanıcılar. Şimdi sen bir kullanıcıya neden böyle düşünüyorsun diye mi soruyorsun? Ayrıca ben kimsenin "Pisi Dpkg'dan daha iyidir" dediğini görmedim.

@karizmaxi,sakin lütfen, sakin. Bu kadar tepki burası için yeterli bence, çemkirenler buradan duyamazlar bizi, en güzeli orada tepki vermek değil midir?

@tulgalin, cehaletin sonu iyi değildir. Ayrıca cahilin biri benim için yanlış yolda derse, emin ol o yoldan ayrılmam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Pardus'un KDE yi en iyi sunan işletim sistemi olduğu düşüncesine ben de katılıyorum. Fakat dünyası dar. Ulusal işletim olması yolunda ilerlemeli bana göre fakat fanatiklik ve ideoloji girmemeli içine. En tuhaf karşıladığım nokta özgür yazılımın içinde kanun maddelerinin buLunması oldu. Teşkilat- Esasiye kanunu. İşin içine kanunlar girerse özgürlük nerde kaldı... İşletim sistemleri yapım aşamasında ulusal olabilir ama evrensel nitelikte geniş kapsamlı ve çoğulcu olmalı... Pardus bu yolda ilerlemeli...EVRANSELLİK.VE ÇOĞULCU KATILIM...
Evde İşte her yerde Linux

eribol

Çelişkili bir yorum olmuş sanırım. Ulusal olan ulusa aittir. Bu kadar.

kalkan1973

Çelişki değil aslında ...... da kanun maddelerinin yazılımın içinde olması tuhaf geldi bana. Onu anlatmak istedim. Bkz. ubuntu debian vs hiçbir dağıtımda görmediğimiz bir uygulama... Kibarca anlatmak istediğim anlaşılmıştır inşaallah. Elbette bizim ulusal sistemimiz. Ama örneğin WİNDOWS'un dünyayı kapsadığı gibi olmalı düşüncesindeyim. Dar alanda kalmamalı... Tüm dünyada herkesin kullanabileceği bir sistem olmalı. Hatta yapabileceğimiz bir şey olursa bizler de katkıda bulunabilmeliyiz...

Yiğit Ateş

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu olması ya da onu da geçtim ulusal dağıtım olması insanları niye rahatsız eder anlamam. Projenin birinci amacı zaten bu, tüm kamu kurumlarında Pardus kullanımını sağlamak. Tabii ki ulusal dağıtım olacak. Asıl amaç hiçbir zaman evrensel olması olmadı ki.

eribol

Alıntı YapBkz. ubuntu debian vs hiçbir dağıtımda görmediğimiz bir uygulama
Bunlar gibi yola çıkmış değil ama yine de
Alıntı YapHatta yapabileceğimiz bir şey olursa bizler de katkıda bulunabilmeliyiz...
böyle bir durum yok, dileyen katkıda bulunabilir. Kapılar o kadar kapalı değil.
Alıntı YapAma örneğin WİNDOWS'un dünyayı kapsadığı gibi olmalı düşüncesindeyim.
Ubuntu gibi ismi, cismi, logosu bu kadar evrensel bir dağıtım varken Windowsu örnek göstermeye gerek yok sanırım :)
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 09 Mayıs 2011 - 23:51:13
Teşkilat-ı Esasiye Kanunu olması ya da onu da geçtim ulusal dağıtım olması insanları niye rahatsız eder anlamam. Projenin birinci amacı zaten bu, tüm kamu kurumlarında Pardus kullanımını sağlamak. Tabii ki ulusal dağıtım olacak. Asıl amaç hiçbir zaman evrensel olması olmadı ki.
Benim yorumuma istinaden mi bunları dile getirdin?

Yiğit Ateş

Hayır, genel konuştum. Yoksa amca sana dedim derdim.

kalkan1973

Alıntı yapılan: eribol - 09 Mayıs 2011 - 23:54:56
Alıntı YapBkz. ubuntu debian vs hiçbir dağıtımda görmediğimiz bir uygulama
Bunlar gibi yola çıkmış değil ama yine de
Alıntı YapHatta yapabileceğimiz bir şey olursa bizler de katkıda bulunabilmeliyiz...
böyle bir durum yok, dileyen katkıda bulunabilir. Kapılar o kadar kapalı değil.
Alıntı YapAma örneğin WİNDOWS'un dünyayı kapsadığı gibi olmalı düşüncesindeyim.
Ubuntu gibi ismi, cismi, logosu bu kadar evrensel bir dağıtım varken Windowsu örnek göstermeye gerek yok sanırım :)
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 09 Mayıs 2011 - 23:51:13
Benim yorumuma istinaden mi bunları dile getirdin?

Yok Yiğit'in cevabı banaydı... Yalnız ince bir nükte ile demek istediğimi tam anlatma becerisine sahip olamamanın sıkıntısı içerisinde şöyle söyleyeyim... Özgür olması gereken ve amacı bu olan Pardus da kanun maddelerinin bulunmaması ULUSAL tamamen kendimize ait olması sevindirici ve bundan haz duymakla beraber dünyaya da açılması ve birçok kişi tarafından kullanılması da sevindirici olur. Neden sadece Türkiyede kullanılsın ki. Geniş kapsamlı olsun biz yapmış olalım ama tüm dünya kullanabilsin.Şekil 1-a UBUNTU mesela ... :)

Yiğit Ateş

Kimsenin evrensel olmasına bir itirazı yok ki zaten. Lakin, en azından Türkçe sürümde bu tür hoş jestler görmek benim hoşuma gider. Bu açıdan, Teşkilat-ı Esasiye gibi tarihimiz açısından çok önemli bir kanun, Erkan Oğur'un bir çalışması gibi şeyler görmek benim hoşuma gidiyor. İnşallah, ileride Türkçe sürümünde daha da fazla olur bu tür çalışmalar. Ancak, International sürümde tabii ki pek bir anlamı yok.

Yalnız, Pardus'un ulusal çapta kabul görmeden evrensel olabileceğini sanmıyorum.

kalkan1973

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Mayıs 2011 - 00:05:00
Kimsenin evrensel olmasına bir itirazı yok ki zaten. Lakin, en azından Türkçe sürümde bu tür hoş jestler görmek benim hoşuma gider. Bu açıdan, Teşkilat-ı Esasiye gibi tarihimiz açısından çok önemli bir kanun, Erkan Oğur'un bir çalışması gibi şeyler görmek benim hoşuma gidiyor. İnşallah, ileride Türkçe sürümünde daha da fazla olur bu tür çalışmalar. Ancak, International sürümde tabii ki pek bir anlamı yok.

Yalnız, Pardus'un ulusal çapta kabul görmeden evrensel olabileceğini sanmıyorum.

Çpk haklısın Yiğit... Ancak forumlarına arada bir bakıyormusun bilmiyorum... Buradaki gibi destek ve yardımlaşma hızlı cevap organize olma işi çok zayıf. Şuna eminim ki sırf bu destek azlığı ve sorulara bulunamayan cevaplar nedeniyle pek çok kişi PARDUS kullanmaktan vazgeçmiştir.

Kendimden bi örnek vereyim. Geçen sene PARDUS 2009 kullanıyorken işyerimde tarayıcıyı çalıştıramamış ve o kadar sormama ve araştırmama karşılık yanıt bulamayınca PARDUS'u silip UBUNTU kurmuştum ve bu forumda yaptığım araştırmayla HP tarayıcım şak diye çalışmıştı...

karizmaxi

Forum cidden çok yavaş ilerliyordu ama sanki biraz biraz kıpırdanmaya başlamış gibi.

Yiğit Ateş

O apayrı bir konu, topluluk yönetimi maalesef çok çok zayıf Pardus'un. Bu da normal aslında, kendi kullanıcılarına dava açan bir ekip var başında. Kendi oluşturdukları topluluk hariç başka bir topluluk istemediler. Yalnız projenin başındaki birkaç insan yanlış kararlar aldı diye bütün projeye olumsuz bakmıyorum. Bilakis, Türkiye için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke bu hatalar yapılmasaydı diyeceğim ama olan oldu bir kere. İnşallah, ileride istediğimiz seviyeye gelir Pardus.

karizmaxi

Alıntı Yapkendi kullanıcılarına dava açan bir ekip var başında.
bunu da ilk defa duydum acaba konu neydi?