Pardustan Memnun Kalmadım

Başlatan greenj, 30 Nisan 2011 - 22:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

greenj

Açık kaynak işletim sistemlerini denemek bakımından biraz da milli duygularla pardus kurdum. Pardus beni 45 dakikada kaybetti. Ödül filan almış ama kanmamak lazım, kişisel olarak bir kişi sorun yaşamamışsa ödül odur yoksa sen istediğin kadar ödül al, kullanıcıyı ilk 45 dakikada tavlayamazsan (kurulum dahil hadi 1 saat olsun), ödüllerin boşa gitmiştir. Ubuntudan memnun kaldım. Pardusa ubuntuyu örnek almasını öneririm. Hangi konuda? "Basitlik, sadelik, kolaylık" konusunda. KDE masaüstüymüş oradaki, herşey karman çorman. Her özelliği boca etmişler. Önemli olan çok özellik değil, onu ben bulur ben kurarım ihtiyacım olursa. Boca etmek, karıştırıyor her şeyi. Basitlikte bazen profesyönellik vardır. Ubuntuyu takdir ettim. Yahu kardeşim herkes teknik eleman değil, son kullanıcı dediğin kişi dünyanın her ülkesinde çoğunlukla "basit bilgisayar kullanıcısı düzeyinde"dir. Oyun, film, şarkı, yazı yazma (writer), hesap yapma (calc) ve yazıcıdan çıkarma, internet düzeyi. Ve basit kullanıcı bilgisayara işletim sistemi kurmayı bile "teknik mesele" olarak görür, zor bulur. Sadece türkiyede değil dünyadaki bilgisayar kullanıcılarının çoğu da bu düzeydedir. İşte bu düzeye hitap edeceksin. Popüler bir dağıtım olman buna bağlı. Dilerim pardusa gider sesim buradan. Komplike olmayacak, yormayacak kurulum. Ne yana baksan bir panel, bir programcık bir sembol olmayacak... Basitlik, sadelik, kolaylık.. Özellik çok olabilir ama göstermeyeceksin masaüstünde ve her yerde, ama işi olan onu bulacağını da bilecek, ihtiyacı olduğu zaman arayacak... (Ben bunları pardus websitesine, forumuna mı yazmalıydım acaba?)

kvr1333d3n9

Haklısın ,

Arayüz basit olacak .... Standart Codecl'er kurulu gelecek mesela , Yani hem acemi hemde profesyonel kullanıca hitap edecek

Ubuntu formunda Windows'tan bahsetmek hoş kaçmaz ama windows zaten bu dediklerini yaparak piyasa yapıyor.

2 tıkta program kuruyorsun .... Sana gizli dosyaları (recycle bin vs.) , sistem dosyalarını sen istemedikçe göstermiyor. Kafa karıştırmıyor bu yüzden

Acemi Linux Kullanıcısı :)

eribol

Alıntı YapArayüz basit olacak .... Standart Codecl'er kurulu gelecek mesela , Yani hem acemi hemde profesyonel kullanıca hitap edecek
Hangi windows yapıyor bunu, çok merak ettim.

zipco

Uzun suredir pardus kullanmadim ama diyer kde dagitimlarindan cok fark olmadigi dusuncesindeyim. heralde hic kde kullanmadiniz.

xhektor

Alıntı yapılan: greenj - 30 Nisan 2011 - 22:12:53
(Ben bunları pardus websitesine, forumuna mı yazmalıydım acaba?)

Bahsettiğin forumlara yazılan çok basit sorular bile cevaplanmıyor. yazmayı bir dene. Belki çemkirmek için cevap yazan olur.
Konuya dönecek olursak. Pardus eksikleri olsada bence desteklenmesi gereken güzel başlamış bir proje. Bir çok eksikliği var ve bunların tartışılması gerekiyor. Malesef bu eksikliğin giderilmesi yönünde bir çalışma göremedim. bir hata bildiriminde bulunmuştum aylar oldu. geçenlerde aynı hata bildiriminde bulunandan dolayı otomatik mail geldi. mailde şu yazıyor :  Elimize donanım geçince bakacağız bu hatalara..

işte durum bu kadar vahim. ortada bir hata var ve vatandaş donanım eline geçince hataya bakacak. ya eline hiç geçmezse?

barış

İyi de KDE masaüstü böyle. Siz dilerseniz özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca Pardus'un kurulumu da oldukça basit. Arayüz ile kuruluyor. Arch, Gentoo, Slackware gibi dağıtımlar hala arayüzden kurulum yapmıyorlar. KDE masaüstü de Windows'a şekil olarak en yakın masaüstü. Ayrıca bu özellikler de Pardus ekibinden değil KDE'den kaynaklanıyor. Hani her yerde olan özellikler.

@kvr1333d3n9, Linux için de 2 tıkla program kurabilirsin. Mesela Google Chrome kurulumu. İndir, tıkla, gir şifreni tamam. Ayrıca kurulumda neyin ne yaptığını da görebiliyorsun dilersen.

Ayrıca basit kullanıcıya hitap eden şeyler de içinde. Pardus zaten codecler ile geliyor. Olmadı, VLC kurarsın depodan 2 tıkla. Office yazılımı da ön tanımlı olarak geliyor. Yazıcıyı da otomatik tanıyor. Öyle CD ile falan uğraşmıyorsunuz. Sistemi 1gün kurcalayan gayet rahat alışır.
Daha ne olsun?

Ekleme: Ubuntu ile Pardus'u bir tutmayın. Ubuntu'ya destek sağlayan kişiye bir bakın isterseniz, servetine falan... Pardus devlet kapsamında ilerliyor. Toplumun bütün sorunları bitti, Pardus kaldı...

karamani44

bende pardus 2011 kurdum geçenlerde. ilk başta güzel geldi gözüme birçok uygulama. lancelot menü temiz ekran daha ne olsun dedim kendi içimden. ama bir pdf dosyasını açamadı. okular diye bir program vardı. ondan sonra sisteme ikinci bir pdf reader kurmayı denedim maalesef muvaffak olamadım. ondan sonra sistemi sildim ve kurtuldum. gerçekten altyapısı yetersiz bir sistem. ubuntu kadar destek her anlamda vermiyor. bence ubuntunun en büyük artısı bu sitenin olması. ubuntu kullanırken daima yardım edecek olan birilerinin olması güzel birşey gerçekten.

Yiğit Ateş

Bahsettiğiniz konular, Pardus'un değil KDE'nin özellikleri. Bakın sorunları demiyorum, özellikleri. KDE'den hoşlanmadıysanız, başka bir masaüstü ortamı kullanan bir dağıtım kurarsınız olur biter.

@xhektor, geliştiricilerin elinde donanım yoksa doğal olarak yapacakları bir şey yok. Ne kadar büyük topluluk, o kadar geniş yardım ve hata çözümleri olur. Suçu geliştiricilerde aramak pek doğru bir yaklaşım değil. Pardus kullanımı artarsa, bu sorunlar da kendiliğinden asgari seviyeye inecektir.

kvr1333d3n9

Alıntı yapılan: eribol - 30 Nisan 2011 - 22:41:19
Alıntı YapArayüz basit olacak .... Standart Codecl'er kurulu gelecek mesela , Yani hem acemi hemde profesyonel kullanıca hitap edecek

Tartışma olmasını istemiyorum sadece benim görüşüm.

Mesela Ubuntu 11.04 kurdum 1 saat boyunca yer imlerini nasıl içe aktaracağımı bulamadım :D

Gereksiz bir menü atraksiyonu yapılmış ve dikkatli değilseniz hakkaten olayı hemen çözemiyorsunuz

Ayrıca mouse sola gittiğinde Sol taraftaki toolbar bi görünüp bi gizleniyor benim dikkatimi dağıtıyor mesela .... Çalışma alanımı gasp ediyoır .... Ben bunun olmaması için toolbar'a sağ tıklıyorum ve toolbarı kitle gibi bir yazı arıyorum ama bulamıyorum :)

Bunlar ince ayrıntılar mesela :)

karamani44

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 30 Nisan 2011 - 23:01:09
uçu geliştiricilerde aramak pek doğru bir yaklaşım değil. Pardus kullanımı artarsa, bu sorunlar da kendiliğinden asgari seviyeye inecektir.
dediğinde haklısın ama pardusta ben basit bir pdf reader kuramıyorsam herhalde pardusun da suçu vardır. yeterli destek yok özgürlükiçin diye bir siteleri var gereken yardım gelmiyor. ben neden pardus kullanayım o zaman.

xhektor

@xhektor, geliştiricilerin elinde donanım yoksa doğal olarak yapacakları bir şey yok. Ne kadar büyük topluluk, o kadar geniş yardım ve hata çözümleri olur. Suçu geliştiricilerde aramak pek doğru bir yaklaşım değil. Pardus kullanımı artarsa, bu sorunlar da kendiliğinden asgari seviyeye inecektir.

onca zamanda bu kadar çok hata iletileri geliyorsa şimdiye bunu çözmüş olmaları lazımdı. bu tamamen istekliliğe bağlı. eger biraz çaba gösterselerdi kıçı kırık bir modem etraftan bulabilirlerdi. hata hatayı bildirenlerden birinden dahi isteseler götüren olurdu. dediğim gibi. çözüm bulma yolunda herhangi bir çaba harcadıklarını sanmıyorum. hatayı bildirdiğim zaman benden dahi isteseler seve seve götürürdüm.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: karamani44 - 30 Nisan 2011 - 23:03:54
uçu geliştiricilerde aramak pek doğru bir yaklaşım değil. Pardus kullanımı artarsa, bu sorunlar da kendiliğinden asgari seviyeye inecektir.
dediğinde haklısın ama pardusta ben basit bir pdf reader kuramıyorsam herhalde pardusun da suçu vardır. yeterli destek yok özgürlükiçin diye bir siteleri var gereken yardım gelmiyor. ben neden pardus kullanayım o zaman.
Açtığın başlığa bir ileti atmıştım pdf sorunuyla ilgili, görmedin sanırım. Özgürlükiçin apayrı bir konu, eğer daha işin başında topluluğu ikiye bölmeselerdi bugün çok daha güçlü bir topluluğu ve kullanıcı profili olacaktı Pardus'un. Ama o tren kaçtı.

ozgurozturk

Biraz uzun bir yazı oldu ama idare edersiniz :)
Alıntı YapStandart Codecl'er kurulu gelecek mesela
Bu kısım için Linux Mint tavsiye ederim, Ubuntu'nun final sürümleri üzerinde ufak tefek değişiklikler yaparak oluşturuyorlar. Sen de flash, ben diyeyim mp3 codec'leri... Kısacası bahsettiğin o "standart codecler" yüklü geliyor.
Alıntı YapSana gizli dosyaları (recycle bin vs.) , sistem dosyalarını sen istemedikçe göstermiyor
Gizli dosyaları gizlemek ubuntu'da çok daha kolay. Muhtemelen biliyorsunuzdur "ctrl+h" dersin gizli saklı ne varsa gözükür, aynı şekilde kaybolur. Sistem dosyalarıma gelince, işlem yapmak bir yana, root olmadan bakmama bile izin vermiyor ubuntu. Bu arada -bu cümlemi tahmini yazıyorum- wubi ile kurulum yaptıysanız sisteminiz windows'un içinde olduğu için haliyle windows sistem dosyalarını da görmeniz ve erişmeniz kaçınılmaz.
Alıntı YapArayüz basit olacak
Bu tamamen alışkanlık meselesi. Öyle insanlar tanıyorum ki İnternet Explorer alışkanlığı yüzünden Firefox bile karmaşık geliyor. Ubuntu'ya yeteri kadar şans verirseniz eğer her şeyin daha basit olduğunu göreceksiniz. Mesela en başta, "Yüklediğim program acaba nerede? Hangi klasörde?" gibi bir derdiniz yok. Mutlaka Uygulamalar sekmesinin altında uygun olan kısıma yerleşmiştir :)
Alıntı Yap2 tıkta program kuruyorsun
Ubuntu'da da 2 tıkla kuruyorsunuz. Eğer ki sadece windows'a özel yazılmış bir program değilse yazılım merkezinden programınızı seçip, "yükle" kısmına tıklayın ve şifrenizi girin, bu kadar... Ayrıca bu sayede program bulmak için site site gezmeye gerek yok, "bulduğum program virüslü mü değil mi" diye endişe etmeye de gerek yok.
Alıntı YapUbuntu formunda Windows'tan bahsetmek hoş kaçmaz
Windows'un da Ubuntu'dan üstün yanları var, özgürce adaletli bir şekilde karşılaştırma yapabilirsiniz. Merak etmeyin bu forumda hiç kimse "Ubuntu hepsini döver" demiyor :)

Son olarak tekrarlıyorum, Ubuntu dünyanın en iyi işletim sistemi değil. Windows'tan eksik olan kısımları da var ancak biraz şans tanırsanız ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyi denerseniz her şeyin daha basit olduğunu ve windows'ta yaptığınız çoğu şeyi ne kadar zahmetsiz ve güvenli bir şekilde yürüttüğünüzü göreceksiniz. Yazdıklarımı lütfen şahsi algılamayın, bilgisayarımda bütün hard diski ubuntu'ya emanet etmeden önce linux hakkında sizden pek de farklı düşünmüyordum. Şimdi ise bence her şey daha güzel:)

decent

Alıntı yapılan: kvr1333d3n9 - 30 Nisan 2011 - 23:02:53

Mesela Ubuntu 11.04 kurdum 1 saat boyunca yer imlerini nasıl içe aktaracağımı bulamadım :D

Gereksiz bir menü atraksiyonu yapılmış ve dikkatli değilseniz hakkaten olayı hemen çözemiyorsunuz

Ayrıca mouse sola gittiğinde Sol taraftaki toolbar bi görünüp bi gizleniyor benim dikkatimi dağıtıyor mesela .... Çalışma alanımı gasp ediyoır .... Ben bunun olmaması için toolbar'a sağ tıklıyorum ve toolbarı kitle gibi bir yazı arıyorum ama bulamıyorum :)

Bunlar ince ayrıntılar mesela :)

Karşılaştığınız sorunlarla ile ilgili forumda arama yaptıktan sonra çözüm bulamazsanız yeni bir konu açarak çözüm arayabiliriz.

Unity başlatıcı ayarlarını yapmak için;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26851.msg322277.html#msg322277

karizmaxi

Alıntı YapBahsettiğin forumlara yazılan çok basit sorular bile cevaplanmıyor. yazmayı bir dene. Belki çemkirmek için cevap yazan olur.
aynen katılıyorum :D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

6ng4n

Alt+F2 den unity-prerefences yazınca sol üst köşeye almakla alakalı bir ayar var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: eribol - 30 Nisan 2011 - 22:41:19

Güzel de bu görüş değil ki, en kısa tabiriyle yanlış bilgidir. Windows'a çözücü kurmadan bir şeyler izleyebilen kim var?
Mp3 lisansı meselesi ayrıdır, dikkat edersen ücret ödemediğimiz bir sistemde iş görüyoruz. Eğer illa mp3 lisansını satın alın dersen adamlara, onlar da sana mp3'e destek olmuyoruz artık ogg ile devam ediyoruz diyebilirler. Sapla samanı karıştırmamak lazım.

Başlığın açılması da bir garip olmuş. Eleştirilen şey Pardus değil KDE. Bir sap ve saman meselesi daha.

Çok uzun sürmeyecek sanırım benim Öİ'ye geçişim. Buraları bu kadar sırtladığımız yeter demek lazım sanırım, en azından her seferinde Pardus'un yanlış şekilde eleştirilmesini düzeltirken ciddi anlamda destek verdiğim bir ortamda düzeltmiş olurum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kvr1333d3n9

Alıntı YapGüzel de bu görüş değil ki, en kısa tabiriyle yanlış bilgidir. Windows'a çözücü kurmadan bir şeyler izleyebilen kim var?

mp3 lisans olayı hakkında bir bilgim yok ama windowsta çözücü kurmadan basit bir "avi" dosyasını oynatabiliyorsunuz mesela ....

heartsmagic

O basit bir avi dosyası muhtemelen Ubuntu üzerinde de oynatılabilecektir. Ubuntu üzerinde oynatılamayan bir biçimi Windows üzerinde oynatabiliyorsak o zaman durum değişir sanıyorum.

karizmaxi

Alıntı Yap
Çok uzun sürmeyecek sanırım benim Öİ'ye geçişim.
Öİ ne anlama geliyor ben anlamadım yani forumdaki görevinizi bırakmakla ilgili mi oluyor?  ???

heartsmagic

Ozgurluk

Alıntı yapılan: barış - 30 Nisan 2011 - 22:58:22
İyi de KDE masaüstü böyle. Siz dilerseniz özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca Pardus'un kurulumu da oldukça basit. Arayüz ile kuruluyor. Arch, Gentoo, Slackware gibi dağıtımlar hala arayüzden kurulum yapmıyorlar.

@barış, hocam Arch yada Slackware'in felsefesi zaten Orta yada İleri düzey kullanıcılara hitap etmektir. Buradaki cümle Arch'in gelişmemiş o özelliği yokmuş gibi bir anlam doğurmuş. Oradaki cümle arch'in yada slack'in kötü olarak anlaşılmasına neden olabilir. Sizinde yanlışlıkla böyle yazdığınıza inanıyorum. Arch'da ayrıca kurulum yapmak basit. Vi editor kullanmayi bilmeye gerek yok; nano ile metinsel ortamda az ingilizceniz varsa zorlanmadan kuralabiliyor. Arch'da kurulum yaparken paketleri kendi istediğiniz şekilde yapılandırabiliyorsunuz ve arch'da yada gentooda, slacware'da bu gibi üst düzey dağıtımlarda ikili paket dışında kendi mimarinize göre kaynak kod'dan yazılımları derliyerek yazılımları bilgisayar mimarinize göre optimize edilmiş şekilde en performanslı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Başlangıç düzeyde ki dağıtımlarda kaynak koddan derleme yapmak gibi bir imkan yok. Zaten bu dağıtımların hedeflediği orta ile ileri linux kullanıcıları. Böyle editör ile tüm sistem ayarlarını kendi yapabilicek. Cengaver adamlar. :D

Arch'in temelini kullanan aslında bir nevi arch'da diyebiliriz. Arch'in kolay kurulum içeren paketlenmiş dağıtım olarak; Arch'i geliştirenlerin haricinde gelişen bir dağıtım var kolay bir Arch linux deneyimi yaşamak isteyenler mutlaka, Chakra'yı denesinler. Chakra'da grafiksel kurulum mevcud. Grafiksel bir ortam üzeirnden arch linux'u kurmuş olursunuz chakra sayesinde. Sonrada Slackware için türklerin geliştirmiş olduğu Truva linux mevcut aynı şekilde..

Pardus'dan memnun kalmak yada kalmamak kısmı ise bu  yorum kişiden kişiye göre değişir. Beğeninide var beğenmeyenide var. Fakat Gnome ile eli kulağındadır Pardus'un. * tabi ki pardus hiç bir zaman için anaç dağıtım olarak Debian gibi, üst düzey dağıtım olarak Arch gibi slack gibi dağıtımlarla kıyaslanamaz. Son kullanıcı için olan dağıtımlar arasında zaten distrowatch'da en iyi dağıtım ubuntu. Bunun dışında ubuntu benim temel olarak en sevdiğim dağııtm fakat pardusuda özgür yazılıma fikir üretme ve katkıda bulunma aşamasında çok ama çok yararlı görüyorum. KDE konusuna gelince. KDE kullanmak biraz alışkanlığınızn artması ile alakalı. Kullandıkça ısınırsınız. :D Genel olarak KDE'nin gnomedan kullanımı birazdaha zor geliyor bana Saygılarımla...

eribol

@Ozgurluk, olayı uzatıp uzatıp bambaşka mecralara çekmeye gerek yok :)

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2011 - 00:43:24
Öİ: http://www.ozgurlukicin.com/

aslında iyi olabilir orda da destek alabileceğimiz kişilere ihtiyaç var ben şimdiye kadar burda aldığım gibi orda destek alamadım sorunlarıma pardus'u bırakmamın en önemli ikinci sebebide bu

Wasp

Alıntı Yapmp3 lisans olayı hakkında bir bilgim yok ama windowsta çözücü kurmadan basit bir "avi" dosyasını oynatabiliyorsunuz mesela ....

Media player ile basit bir avi dosyasını acamassın codec paketi olmadan yada media player netten indirmeden

Ayrı bir yazılım kurarak basit bir avi dosyasını acabiliyon
tabi belli bir ücret karşılığı

bence gnu/linux olan hersey güzel kendi capında
en güzeli bedava ve açık kaynak olması (geliştirilmeye müsait)

unhandled exception: this file may contain various threads for your system and recommended to be blocked