[Çözüldü] Simge durumunda uygulamalar nerede

Başlatan comet, 29 Nisan 2011 - 19:50:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

comet

Merhaba,
11.04 te simge durumuna küçültülen uygulamalar kayboluyor. Tekrar çalıştırmak istediğimde de uygulama zaten çalışıyor diyor amsn dahil. Kapatmaya da kapatamıyorum.

heartsmagic

@comet, 11.04 artık kararlı oldu, konuları normal bölümlere açalım lütfen.

Açık olan uygulama sol panelde görünmüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

Simge durumuna küçültmek derken üst panelin sağ tarafında, hoparlör, internet vb simgelerin yanında gözükmesi gereken ufak simgeyi mi diyorsunuz?

comet

mesela, amsn açılışta direk çalışıyor. simge durumuna alırsam sol menüde simge durumunda gözüküyor. ama çarpıdan kapatırsam sl menüden de gidiyor. tekrar çalıştırdığımda bu msn başka bi amsn tarafından açık kullanılıyor diyor. Veya TryeCrypt şifreleme programı kullanıyorum, İlk tıklayınca çalışıyor. Çarpıdan kapatırsam kapanıyor. sol menüden de gidiyor. tekrar çalıştırmak isteyince zaten çalışıyor diyor. Ama çalışanı ekrana getiremiyorum. alt+tab la bile gelmiyor.

DoGuKaN

Ben Deluge için şöyle bir şey yaptım. Sizde kendinize uyarlarsanız işe yarar eminim.

Öncelikle
gsettings get com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist
komutunu verdim ve aşağıdaki gibi bir çıktı aldım.

['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray']

Ondan sonra aşağıdaki komut ile görebileceğimiz gibi bu listede en sona Deluge'yi ekledim.
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray', 'Deluge']"

Artık gözükmesi gereken küçük Deluge simgesi panelde gözüküyor. Siz Deluge yerine Amsn falan yazarsanız işe yarar bence.

comet

bi değişiklik olmadı :(  10,10dan update etmiştim. onunla ilgili olabilir mi acaba. yeniden format atıp sıfırdan kursam düzelir mi acaba? msn de mesaj gelince gözüküyor mesaj yazışabiliyorum ama ben kimseye yazamıyorum:) once bana yazanlara yazabiliyorum. ezan programı var mesela vakti gelince ezan okuyo ama program gözükmüyo. kapatamıyorumda. namaz vakitlerine bakıcam bakamıyorum

decent

Biraz baktım, şimdilik çözüm getiremedim.
Tercih ettiğiniz bir dock yazılımı kullanmayı deneyebilirsiniz..
Ya da minimize yaparak Unity başlatıcıdan kullanabilirsiniz.

comet

dock programıda soldaki menüyle aynı yerden alıyo sanırım yükledim ama sonuç değişmedi. bide formatlayım yeniden kurucam 10.10 üzerine kurdum diye yaptı belkide. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

decent

Temiz kurulum yapmak iyidir, fakat sadece bu sebeple yapmak gerekmez bana göre

DoGuKaN

Sorunun yükseltme ile alakası yok. Ubuntu 11.04 ile panele yerleşen, birkaç uygulama kısayolu hariç, hepsi kara listeye alınıyor ve gösterilmiyor. Benim anlattığın yöntemle Whitelist'e alabilmeniz gerek. Verdiğiniz komutu ve çıktıyı buraya yapıştırabilir misiniz?

comet

['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray']

sizin gibi ekledikten sonra daha sonra

['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray', 'amsn']

DoGuKaN

Peki nasıl bir çıktı verdi? > işareti mi çıktı sadece?

6ng4n

eribol

amsn yerine wish8.5 yazıp denemekte fayda var.

comet

wish8.5 te yazdım şimdi oda olmadı.

['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray', ' wish8.5']
böyle çıktı veriyor
simge durumuna küçültünce soldaki menüde kalıyor tıklayınca menüden açılıyor. ama çarpıdan kapatırsan program kapanmaya kapanmıyo ama ortadan kayboluyo. yeniden çalıştırmaya kalkınca zaten çalışıyo diyor

eribol

Alıntı Yapps aux | grep wish
eribol    5064  0.0  0.0   9556   972 pts/1    S+   19:58   0:00 grep wish
eribol   22242  0.2  1.5 149860 62892 ?        Sl   18:23   0:15 wish /usr/bin/amsn
Sizde yukarıdaki komutu verip nasıl görünüyorsa siyah kısım onu deneyin bir de.

BayboraKaan

Eğer sorunun sadece aMSN ise;

Panele sağ tık> Panele ekle> Sistem gözlemcisi
Panele eklenmiş olan sistem gözlemcisine sol tık> işlemler> aMSN> sağ tık> işlemi öldür
Dediklerimi yaptıktan sonra aMSN kapanacaktır. Tekrar aMSN çalıştırabilirsin

Hatırladığım kadarı ile aMSN'in sistem tepsisi ile ufak bir sorunu vardı, forumda da bir çok kişi aynı sıkıntıyı yaşıyordu. Arada bir sistem tepsisine küçültüldüğünde aMSN simgesi gözükmüyor, yukarıda anlatığım gibi aMSN'i kapatıp tekrar açmak gerekiyordu.

hitokiri

Altf+f2 unity --reset komutunu yürütmek gerekebiliyor bu gstettings ayarlarının aktifleşmesi için,
bende daha yeni fusion-icon eklemesi yapmıştım XD

6ng4n

emesene'de denedim bilgisayarı yeniden başlatamama rağmen hala çaılışmıyor :S

jayw

Eğer sizin için bir sakıncası yoksa belli uygulamalar için izin vermek yerine, bütün uygulamalar için izin verirseniz sorun ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Denemek isterseniz aşağıdaki komut işinizi görecektir.

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"

Not: Komuttan sonra oturumunuzu kapatıp, yeniden açmanız gerekiyor.

Kaynak:
http://www.webupd8.org/2011/04/how-to-re-enable-notification-area.html

Yiğit Ateş

Bu whitelist edilen uygulamaların ayrıcalığı nedir? Örneğin neden Amsn sistem tepsisini kullanamıyor da Skype'a bu izin veriliyor? Mantığı nedir yani?

6ng4n

hala çalışmıyor :S(1,2 indicator çalışıyor ama onlardan sorunun kaynaklanmadığının düşünüyorum)

eribol

Aklıma gelmişken acaba amsn'de artık Pidgin ve empathy gibi mektup simgesinin altına yerleştirilmiş olabilir mi?

comet

simge durumuna alınca sorun yok. bende öyle kullanıyorum.

sema

@jayw, eline sağlık. Tam isteyip de yapmadığım şeydi bu :)
susema