Açık Kaynak Oyunların Dil Avantajı

Başlatan XRumer, 25 Eylül 2010 - 09:33:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Linux platformunda çeşitli Windows oyunlarına alternatif açık kaynak oyunlar geliştiriliyor. Bunlardan bazıları Windows ve Mac ortamında da yayınlanıyor. Belki alternatif oldukları oyunların kalitesinde değiller, belki de onlardan daha kaliteliler. Bu başka bir konu. Fakat sonuç olarak bu oyunlar var ve tercih edilmeyi bekliyorlar. Ücretsiz ve indirilebilir, CD'ye yazdırıp çevremizdekilerle paylaşabiliriz. Lisansları buna uygun.

Windows ortamında sürekli oyun oynayan birisiyken Linux ortamında ya yeni şeyler keşfediyorum ya da işime odaklanıyorum. Linux'ta oyun olmadığı için değil, oyun var elbet. Fakat Linux'un kendisi çok eğlenceli, iş yapmak da aynı ölçüde eğlenceli, bu nedenle Linux'ta oyunlarla pek ilgim yoktur. Ama hangi oyunların var olduğunu bilirim, denemişliğim de vardır.

Windows'ta oyun oynarken yaşadığım en büyük sıkıntı oyunların Türkçe olmaması. Oyunu anlamak için çok az da olsa İngilizce bilmek şart. Aksi takdirde oyunda neyin olduğunu anlayamıyorsunuz, en iyi ihtimalle deneme yanılma yöntemine başvuruyorsunuz. Az önce Command & Conquer 3: Tiberium Wars'da oynadığım bölümde bana düşmanın merkez binasını ele geçirme görevi verilmişti ama ben bunu yok etmek olarak anlamışım ve ele geçirmem gereken binayı yok etmişim. Sonuç: Görev başarısız oldu, bir daha oynamam gerekecek.

Call of Duty'i çok severim ama Crysis'den daha çok zevk almışımdır. Çünkü her ne kadar Call of Duty'de de görevleri yerine getirip oyunda eğlensem de Crysis'de her şeyi anlıyorum. Çünkü Crysis tam Türkçe. İşte mesele de burada. Pek çok oyunu oynuyoruz ama anlamadan oynuyoruz. Pek çok oyunun sonunu getirdik ama konusu nedir diye sorsalar ya hiçbir şey anlatamayız ya da yanlış anlatırız.

Elbette bu oyunlara Türkçe yamalar hazırlanıyor ama bunlar ya yetersiz oluyor, ya bozuk çeviri oluyor ya da oyun imkan vermediği için konuyu işleyen konuşmalar ve animasyonlarda alt yazı olmuyor, menülerle sınırlı kalıyor. Bugüne kadar çok az oyunun Türkçe'si çıktı ama onlar bile yeterince yüksek satış rakamlarına ulaşamadılar. Çünkü her şeyi korsan kullanmaya alışmış vatandaş "oyunlar Türkçe ve ucuz olsa alırız" derken yalan söylüyor. Ucuz veya Türkçe bir oyun çıktığında yine satın almıyor. Yine gidip korsanını alıyor ya da torrent ile indiriyor. Diyebilirsiniz ki "o paraya iki üç tane korsan oyun satın almak varken neden bir tane orjinal oyun satın alayım." Haklı görünebilirsiniz ama sizin sorununuz da bu: Bir tane oyun alıp boş vakitlerinizde zaman geçirmeye çalışmak yerine sabahtan akşama kadar oyun oynuyorsunuz, oyunlar hayatınızın tek amacı haline geliyor. Hal böyle olunca size bir tane oyun yetmiyor. Halbuki arada sırada oyun oynasak onun dışında, başka şeylerle de ilgilensek daha iyi değil mi?

Korsan satışlar yüzünden oyun üreticileri "Türkiye'de oyun satamıyoruz, neden Türkçe'sini çıkaralım" diyorlar.  (Crysis başka, onun yapımcısı Türk olduğu için oyun Türkçe çıktı) Haklılar da. Örneğin The Sims 3 oyunu çıkmadan önce Türkiye'deki Sims severler yeni oyun Türkçe çıksın diye imza toplayıp Electronic Arts'a gönderdiler. Kendi forumlarında da korsan oyun oynayanları forumdan attılar. Binlerce imza toplanmıştı, peki ya sonuç: Oyun Türkçe çıkmadı. Çünkü EA, satış rakamlarına bakar, imzalara değil, bu oyun Türkiye'de en çok satılan oyunlardan, hatta oyun Türkçe çıksın diye orijinal alan çok insan var. Ama yetmiyormuş.

Açık kaynak oyunlarda ise böyle bir sorun yok. Kaynağı herkese açık olduğu için şirketlere yalvaracağımıza (zaten genelde para için değil, ücretsiz yapılıyor) kendi kaderimizi kendi ellerimize alıyoruz. Bu oyunlar hemen topluluk tarafından Türkçe'ye çevrilip dağıtımın deposuna Türkçe olarak giriyor. Böylece Biz Linux kullanıcıları, sevdiğimiz pek çok oyunu Türkçe oynama avantajına sahibiz. Kimseye yalvarmamıza gerek yok.

barış

Ama Radio Talk dediğimiz konuşmalar bence İngilizce haldeyken daha güzel. Yani bu bana göre tabi. Ben COD oynarken mesela 4 ve 6'da o konuşmalardan ayrı bir zevk alıyorum diyebilirim.
Ancak katılıyorum sana bu konuda :)

maydin95

Son olarak PES oyunu Türkçe olarak piyasaya sürdü. O da sadece yazıda seste değil. Bunu FIFA'dan öne çıkmak için mi yaptı bilinmez ama Türkçe oyun oynamak İngilizcesi iyi olmayanlara çok güzel geliyor.

Aslında Linux'taki her oyunun çevirisi olsa güzel olur. Urban Terror gibi oyunlarda bu yok.

Ayrıca bir sürpriz var. Warzone'da %100 Türkçe oldu. 3 sürümünde görebilirsiniz.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

zipco

@xruner Iyi guzelde oyle gercekten oynanacak pek oyun yok acik kaynak olarak.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.