Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Kararsızlık benim için verimsizlik anlamı taşıyor. Yapmayı hedeflediğim şeyin olmaması veya aksayarak olması benim için sistemdeki kararsızlıktır. Üstelik bir eski sürümünde her şey olabiliyorken, bunu yeni sürümde elde edememek önemli bir sorun. Bundan önceki sürümler beni ne derece mutlu ettiyse, bu sürüm de o derece hayal kırıklığına uğratmıştır. Unity ile ilgili kısmı diyorsun ama insanlara dayatılan masaüstü bu. O yüzden bu dayatma beni başta huzursuz eden şey.

Yönlendirmelerden bahsetmişsiniz, evet her ne kadar kabul etmesek de dolaylı yoldan insanları yönlendirebiliyoruz. Nihayetinde yazdıklarımız karşılığında heves eden veya hevesleri kırılanlar olabilir. Sistemlere duygusal yaklaşmamak gerektiğini düşünüyorum ve kişilerin başkalarının doğruları yerine, kendi yanlışları ile fikir sahibi olmaları daha sağlıklı olacaktır. İnsanların başta edinmesi gereken bir erdem, yönlendirmeye girmemektir zaten. Bunu mevcut olduğumuz forumda değil, toplumun genelinde de bu şekilde yaşamak lazım. Keza yazılanların yan taraflarında, bu satırları yazanların rumuzları, adları mevcut. Zaten hepsi kişisel düşünce. Kişi kendi düşünemiyorsa, bunları yazanların elinden gelecek bir şey yoktur.

if

Alıntı yapılan: krwlng - 02 Mayıs 2011 - 00:14:09
@if, düşüncelerine tamamen katılıyorum, unity yerine alta güzel bir dock koysalar bence daha iyi olurdu.
Ayrıca artık, 11.04 normal düzene girene ve ben 11.04 yükleyene kadar bu konulara mesaj yazmayacağım, vakit buldukça diğer konularda ve önceki sürümler hakkında paylaşım ve yardımlar yapmaya çalışacağım.

Altta güzel bir rıhtım uygulaması olması benim de tercihim olurdu. En azından Unity'nin yerini değiştirebilmeyi isterdim. Sanırım ilerde yapabiliriz ve en azından bu açığı kapatmış oluruz.

syagdiran

Bu arada Brasero ile DVD yazmayı başaramadım. Hata olduğunu bazı dosyaların bozuk olabileceğini söylüyor. Yazdığım DVD'yi açmıyor. Alternatif yazma aracı var mı bilmiyorum?

grayloop

Alıntı yapılan: syagdiran - 02 Mayıs 2011 - 00:38:10
Bu arada Brasero ile DVD yazmayı başaramadım. Hata olduğunu bazı dosyaların bozuk olabileceğini söylüyor. Yazdığım DVD'yi açmıyor. Alternatif yazma aracı var mı bilmiyorum?

K3B deneyebilirsiniz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

zipco

Alıntı yapılan: Xenophobia - 02 Mayıs 2011 - 00:34:11
Kararsızlık benim için verimsizlik anlamı taşıyor. Yapmayı hedeflediğim şeyin olmaması veya aksayarak olması benim için sistemdeki kararsızlıktır. Üstelik bir eski sürümünde her şey olabiliyorken, bunu yeni sürümde elde edememek önemli bir sorun. Bundan önceki sürümler beni ne derece mutlu ettiyse, bu sürüm de o derece hayal kırıklığına uğratmıştır. Unity ile ilgili kısmı diyorsun ama insanlara dayatılan masaüstü bu. O yüzden bu dayatma beni başta huzursuz eden şey.

Yönlendirmelerden bahsetmişsiniz, evet her ne kadar kabul etmesek de dolaylı yoldan insanları yönlendirebiliyoruz. Nihayetinde yazdıklarımız karşılığında heves eden veya hevesleri kırılanlar olabilir. Sistemlere duygusal yaklaşmamak gerektiğini düşünüyorum ve kişilerin başkalarının doğruları yerine, kendi yanlışları ile fikir sahibi olmaları daha sağlıklı olacaktır. İnsanların başta edinmesi gereken bir erdem, yönlendirmeye girmemektir zaten. Bunu mevcut olduğumuz forumda değil, toplumun genelinde de bu şekilde yaşamak lazım. Keza yazılanların yan taraflarında, bu satırları yazanların rumuzları, adları mevcut. Zaten hepsi kişisel düşünce. Kişi kendi düşünemiyorsa, bunları yazanların elinden gelecek bir şey yoktur.

Senelik surum cikarsa daha iyi olur dusuncesindeyim. dayatilan bir masaustu yok. begenmezseniz degistirebiyorsunuz yada baska distro kullanabiliirsiniz.gnome 3 demi biseyler dayatacak?  dayatma kismina katilamayacagim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Xenophobia - 02 Mayıs 2011 - 00:34:11
Kararsızlık benim için verimsizlik anlamı taşıyor. ...

Baştan anlaşamadığımız için geri kalan tüm bölümü silerek alıntılamama yoluna gittim. Kısacası "benim için" diye başlayan hiçbir şey genel ifade içermez. Misal, Linux benim için "tekel" ifade ediyor.... Doğru, benim düşüncem bu diyeceksiniz ancak benim düşüncem, senin düşüncenle başlarsak konuşmaya, çok değişiyor gidişat. Verimsiz denilebilir ifade için, beğenmedim Unity'yi denilebilir, birçok şey denilebilir.

Baştan bitiyor mesele. Kararsızılık denilerek etiketlemek ne kadar doğru, ne kadar yanlış tartışırız da tartışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mihtaroglu

İnsanların kendi fikirleri ile karşılarındaki kişiyi ikna edebildikleri bir tartışmaya hiç rastlamadım. ( SENECA )

Yaklaşık 4 seneden bu yana linux dağıtımlarını deniyor ve kullanıyorum.( En çok ubuntu olmak üzere ). Alışkanlık yarı tabiattır. Hangimiz alışkanlıklarımızı bir kerede değiştirebildikki, yorum yapan ve eleştiren arkadaşlarımızı görünce etkileniyorum açıkçası. Ve bu eleştirel bakış açılarını tüm hayatlarında tüm ortamlarda yaptıklarını düşünmek istiyorum ( mutlaka yapıyorlardır bundanda eminim. Eleştiren bir gençlik ve topluma ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum )

Ubuntu'nun benim en sevdiğim tarafı DTS codekli nrg, iso, kalıplarını rahatlıkla çok fazla uğraşmadan tek bir tıklama ile player larda oynatabilmek. Yeni kernelle birlikte N draft olan wifi kartımı 150 mbit olarak daha uzak mesafeden kullanabilmek oldu, Bir diğer büyük artısı laptopumun üzerinde bulunan 4+1 theather sistemimi yeni sürümle daha performanslı kullanmak oldu.( daha önceki sürümlerde oldukça çok kişi sesin yetersiz olduğundan sıkıntı duymuş ve çözüm aramıştı). Şu an hepsi tıkır tıkır çalışıyor. Final sürümü ile gelen eksiklikler de olacaktır.Çok uzun süreceğinide sanmıyorum.

Sonuçta hepimiz severek kullanıyoruz ubuntu sürümlerini veya diğer sürümleri, Yaşanılan problemlerin bir kısmı benimde başımda ancak özel sektörün bir yaklaşım tarzı vardır. Bana sorun getirme çözüm getir derler hep. Ben sizlerin enerjilerini çözüm adına kullanıp nasıl daha stabil bir platforma kavuşuruzu paylaşmanızı bekliyorum. Bunu istememin sebebi ise son kullanıcı dediğimiz çok fazla anlamayan, konsol kullanımını ve dilini bilmeyen ancak Linux' u ve Ubuntu' yu seven bir forum arkadaşı olarak nacizane rica ediyorum.

Yaş 35 yolun yarısı, 30 dan sonra bilgisayarı olan ve 4 senedir linux ve ubuntu kullanan bir üye....   :)

decent

@mihtaroglu, yorumunuz için teşekkür ederim.
Farklı bir açıdan yaklaşırsak, insanları değerlendirirken nasıl hareket ederiz hiç düşündünüz mü ?
En basitinden kişinin iyi taraflarını, kötü taraflarını teraziye vurarak ağır gelen tarafa göre hareket etmez miyiz ?
Aksi halde hatasız olan kul var mıdır dünya yüzünde ?

Ben yeni sürüm Ubuntu' ya da bu gözle bakıyorum.
Evet eksikleri, hataları var fakat,...
Hiç mi yenilik getirmedi, bir kaç hatası ( ki bu hataların devam edip gideceğini kimse iddia edemez) bütün güzelliklerini kapatıyor mu ?

mihtaroglu

@mihtaroglu, yorumunuz için teşekkür ederim.

Rica ederim. Ben pek mesaj yazmayı sevmem. ( mesaj sayımdan da bellidir. )

Sorun problem olmazsa çözümde olmaz düşüncesindeyim. Ve sitedeki arkadaşlarımız bu konularda çok istekli. İstek olan yerde çözümde vardır. Bu istek ve enerjilerini olumlu çözümlerde değerlendirirlerse ne buradaki problemlerde, nede hayatın içerisinde var olan problemlerde hiç yorulmaz ve duraksamazlar.
      Öğretmenlik mesleğinin getirisi olan nacizene fikirlerimi hiçbir arkadaşımın ve kardeşlerimin yanlış anlamasını istemem. Ancak yeni sürümle ilgili aksaklıkların görüp çözüm yollarını paylaşanlara buradan teşekkür etmek isterim.

HAL9000

İş sebebiyle bir yıl önce laptopuma Vista yüklemek zorunda kalıp, Ubuntu'yu hayatımdan çıkarmıştım. Unity'nin ortaya çıkışı ve 11.04'ün dağıtılmaya başlaması, beni yeniden heyecanlandırdı. Mevcut Vista yüklü harddiskimden alan açarak, bugün bir kaç saat önce sistemime Natty yüklemiş bulunuyorum. Forumda sistemin kararlılığı ve Unity ile ilgili yazılanlar beni oldukça düşündürmüştü, fakat yazdırdığım DVD'den boot etmemle, kafamdaki bütün endişeler kayboldu. LiveDVD doğrudan Unity ile açıldı. Hiç bir sorun yok, sistem kararlılğı ve verimi mükemmel. Arkadaşlar boşuna yanlış düşüncelerle kendilerini üzüyorlar. Bu forumda Laptoplar başlığı altında NEC laptop bölümünde daha önceki Ubuntu sürümlerinin denemelerine ilişkin yazılarım mevcut. Elimdeki NEC laptop, Intel ekran kartına sahip, ve liveDVD bile doğrudan Unity ile açılıyor. Intel ekran kartı olan arkadaşlar oldukça şanslı.

Vista açılır açılmaz tam 1,1-1,2 GB RAM'i kafadan yiyordu. Sistemimin oldukça hızlı olduğunu unutmuşum. Unity ile doğrudan açılan sistem 188 MB!  ;D RAM tüketimi ile açılıyor. Bu müthiş birşey, Windows 7 yüklü sistemler bile bu şekildeki bir RAM verimine ulaşamıyor!

Unity konusundaki olumsuz görüşlere katılamıyorum. Bence Ubuntu doğru yolda yürüyor. Sistem çok kullanışlı, yalın ve basit. 80 ve 90'lı yıllarda GUI (Grafik Arabirim)'ler daha verimliydi. Yalnızca işlerini yaparlar ve yüksek hafıza verimiyle uygulamaları doğru biçimde çalıştırırlardı. Ubunta'nun Unity lie Amiga Workbench tadına ulaştığını düşünüyorum. Eski günlerin verimliliğini bana hatırlatıyor.

Sayın @Heartsmagic'in görüşlerine yürekten katılıyorum. Unity bir çığır açtı, yeni bir çağ. Ubuntu doğru yolda yürüyor. Donanım uyumsuzluklarını, Ubuntu'ya mal etmek doğru değil. Unity ile yeni çağ başlamıştır, herkese hayırlı olsun,  (Bu arada bu iletiyi de yeni Ubuntu kurulumum üzerinden yazıyorum.)
HAL9000 system standby

aurora

Alıntı yapılan: mihtaroglu - 02 Mayıs 2011 - 16:10:46
Ancak yeni sürümle ilgili aksaklıkların görüp çözüm yollarını paylaşanlara buradan teşekkür etmek isterim.

Aynen katılıyorum, yönetimin fikir sahibi olup da @decent arkadaşın 11.04 çözüm yollarını derlediği konu için de buradan teşekkür etmek istiyorum. Hangi konu olursa olsun her gün foruma bakıp gerek yorumları, gerekse çözüm yollarını okuyorum. (linuxa daha fazla adapte olma açısından)
Kirlilik olmaması açısından buradan küçük bir soru sormak istiyorum.
10.10 sürümü kullanıyorum ve şu anda çok memnunum. Bir süre daha yeni sürüme yükseltmeyeceğim. Bu yüzden güncelleştirme yöneticisinde yer alan yeni sürüme yükselt mesajını kapatmak istiyorum. Bunu nasıl kapatabilirim? Zira zamanı geldiğinde yeni sürümü sıfırdan kuracağım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

decent

Alıntı yapılan: aurora - 02 Mayıs 2011 - 16:45:39
...
10.10 sürümü kullanıyorum ve şu anda çok memnunum. Bir süre daha yeni sürüme yükseltmeyeceğim. Bu yüzden güncelleştirme yöneticisinde yer alan yeni sürüme yükselt mesajını kapatmak istiyorum. Bunu nasıl kapatabilirim? Zira zamanı geldiğinde yeni sürümü sıfırdan kuracağım.

Yazılım kaynaklarını açarak resimdeki açılır menüden never seçeneğini işaretleyin.

aurora

Alıntı yapılan: decent - 02 Mayıs 2011 - 16:57:48
Alıntı yapılan: aurora - 02 Mayıs 2011 - 16:45:39
...

Yazılım kaynaklarını açarak resimdeki açılır menüden never seçeneğini işaretleyin.

Çok teşekkür ederim.

Luna

Az önce ufak bir güncelleme aldım, sanırım performans güncelemeleri idi, Ubuntu da her açılısında RAM miktarını bir kenara not ederdim ve ne olursa olsun her güncelden sonra sistemi yeniden başlatırdım; duruma bakılırsa RAM kullanımında %15 e kadar bir düşme var, sanırım arkaplandaki bilmediğimiz bazı bugları da temizlediler "X org server" diye bir güncelleme daha vardı, sanırım Ubuntu iyice oturuyor :)
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

aurora

Alıntı yapılan: Luna - 02 Mayıs 2011 - 20:15:31
Az önce ufak bir güncelleme aldım, sanırım performans güncelemeleri idi, Ubuntu da her açılısında RAM miktarını bir kenara not ederdim ve ne olursa olsun her güncelden sonra sistemi yeniden başlatırdım; duruma bakılırsa RAM kullanımında %15 e kadar bir düşme var, sanırım arkaplandaki bilmediğimiz bazı bugları da temizlediler "X org server" diye bir güncelleme daha vardı, sanırım Ubuntu iyice oturuyor :)

Şu anda hiçbir işlem yapmadan ne kadar ram kullanıyor?

decent

29 Nisanda yükledikten sonra toplam 15 güncelleme almış, Firefox dışında sistem güncellemesi gelmemiş.

Luna

Alıntı yapılan: aurora - 02 Mayıs 2011 - 20:18:06

64 Bit sistemde açılısı 297 mb ile yapıyor 320 de çakılı kalıyor.

Edit : Compiz de sallanan pencereler aktif!

aurora

Alıntı yapılan: Luna - 02 Mayıs 2011 - 20:42:10
Alıntı yapılan: aurora - 02 Mayıs 2011 - 20:18:06

64 Bit sistemde açılısı 297 mb ile yapıyor 320 de çakılı kalıyor.

11.04 e geçmek için güzel bir sebep daha :)

Luna

Efil efil unity adı barındıran güncellemeler geliyor sanırım peşi sıra günceller alacağımız tahminim daha ağır basıyor :)

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: Luna - 03 Mayıs 2011 - 01:24:52
Efil efil unity adı barındıran güncellemeler geliyor sanırım peşi sıra günceller alacağımız tahminim daha ağır basıyor :)

Ubuntuone bir çalıştırsalar. Elim kolum bağlandı. Ne fena bağımlısı olmuşum.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Tilki

Nihayet Ubuntu ve Kubuntu'yu kurdum. Henüz Unity başlatıcısını kurcalamadım. Webupd8.org, Omgubuntu ve burada okuduğum bazı düzenlemeler varmış, ccsm, dconf-editor gibi...Onları da uygun bir anda kurup neler yapılabileceğini biraz keşfedeceğim. Ubuntu hakkındaki ilk izlenimim pek de olumsuz değil. Gnome 3'ü tecrübe etmediğim için bir kıyaslama yapamıyorum ama Unity fena değil sanki. Uygulama ve dizinlere şık görünümlü Dash üzerinden erişmek hoşuma gitti. 64 bit versiyonunu kurmuştum. Performansını da çok sevdim. Başlatıcı üzerindeki Home düğmesine tıkladıktan sonra Nautilus'un hemen açılması güzeldi.

Kubuntu, bildiğiniz Kubuntu :). Kde 4.6.2'de görsel açıdan pek fazla değişiklik bulmadım. Ama Kde'yi her zaman beğenmişimdir. Onu da sevdim. İkisini kardeş kardeş kullanıyorum.

Bu arada RAID kullanmak isteyen arkadaşlarım için şu küçük notu da ekleyeyim. Her iki sistemi de (Ubuntu ve Kubuntu) RAID 0 yapılandırması üzerine kullanıyorum. Kurulum esnasında hiç sıkıntı yaratmadan RAID dizesini gördüler. Rahatça kurulumu yaptım.

isevinc

üst panele program kısayolları koyuyordum. 11.04 te bulamadım.
ayrıca soldaki dock ta disklerimi gösteren ikonları kaldıramıyorum ve oraya ikon eklemeyi denemedim ama eklenmediğini düşünüyorum.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: isevinc - 03 Mayıs 2011 - 22:08:35
ayrıca soldaki dock ta disklerimi gösteren ikonları kaldıramıyorum ve oraya ikon eklemeyi denemedim ama eklenmediğini düşünüyorum.
Eklemek istediğiniz uygulamayı açın, sol tarafta görünen simgesine sağ tıklayıp başlatıcıya tuttur deyin. Disk simgeleri de kaldırılabiliyordu ama bulamadım şimdi maalesef.

heartsmagic

sudo apt-get install dconf-tools

Alt+F2->dconf-editor->desktop->unity->devices
OnlyMounted'ı tıkla ve Never olarak işaretle. Gerçi, diskler bağlıyken görünmesini istemiyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

grayloop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Mayıs 2011 - 00:02:09

sudo apt-get install dconf-tools

Alt+F2->dconf-editor->desktop->unity->devices
OnlyMounted'ı tıkla ve Never olarak işaretle. Gerçi, diskler bağlıyken görünmesini istemiyor musun?

Bende de 4 tane disk olduğu için Unity doldu. Bunların sadece masaüstünde görünmesini sağlayabilir miyiz?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz