Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@Yiğit Ateş, "sizce" diyelim o zaman bu eleştirilere, zira bizlerde böyle sorunlar yok. Anlaşamayacağız sanırım. Benim söylemek istediğim her sürümde sorunlar var. Bakın, ben hemen hiç sorun yaşamıyorum fakat yaşanan sorunları inkâr etmem. Etmek zaten cahilliğin daniskası olacaktır. Ancak neden her şeyi genele yayma isteği var bizde bunu anlamıyorum. Açıkça yanlış yönlendiriliyor insanlar. Belki kuracaklar ve bizler gibi sorun yaşamayacaklar. En beğenilen denilen 10.04 sürümünde tonlarca kullanıcı kablosuz sorunu yaşadı, açtığımız hata kayıtları da var. Ama kimse sorsanız en sağlam sürüm 10.04 der değil mi?

Şimdi ben hiç sorun yaşamıyorum diye çıkıp 11.04 dört dörtlük mü olmuş demeliyim? Benim için öyledir. Sürekli sorun yaşayan sizlerin de 11.04 "berbat" demeniz garip. "Benim sistemimde berbat" demeniz normal.

Şunu yapalım o zaman bizler. Ben hiçbir Ubuntu kurulumunda neredeyse sorun yaşamadım. Genelleyeyim bunu ve forumda kimseye yardım etmek için bulunmayayım. Ne kadar saçma değil mi?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Evet, bunu forumda yardım etmeye bağlamak gerçekten saçma.

Eleştiriler ve "berbat", "güzel" gibi ifadeler zaten yapısı gereği öznel ifadelerdir. Bunun nesnel olduğunu sanacak biri var mıdır? Anlaşamayacağız sanırım demişsin ama anlaşmamız da gerekmiyor zaten. Ben kendi görüşlerimi açıklıyorum, başkaları da kendi görüşlerini. Ubuntuforums açılıp bakılırsa genele kimin yaydığı daha net görülebilir.

İnsanların yanlış yönlendirildiğini düşünmüyorum. Burası yönlendirme mercii değil, destek forumu. Ubuntu'yu savunacağız ya da eleştirmek yasaktır gibi bir kuralımız da yok bildiğim kadarıyla. Beğendiğimde bunu ifade ettiğim gibi, beğenmediğimde de yererim. Bundan daha doğal bir şey yok. Bu kadar savunma pozisyonuna geçilmesine pek anlam veremiyorum.

Göktürk

Nvidia kartlarda ekran kartımı tanımıyor kendim tanıttım :) atide tanıyor galiba unity güzel ama biraz kasıyor sevmedim pek fazla gnome klasik masaüstü tercih ediyorum dil desteği ve sürücü desteği yeri sorun var kitleniyor gnome üzerinde pc sistem kasıyor donma oluyor bu sürümde baya sıkıntı var malesef.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Hersiniyen - 01 Mayıs 2011 - 19:36:59
teşekkürler bu eleştirilerden sonra indirmeyecektim, tekrar vazgeçtim artık indirebilirim.

@Yiğit Ateş, yanlış yönlendirmeye en güzel örnek bu değil mi sence? Ne söyleyebilirim ki?

Meseleyi forumda desteğe kadar götürmenin saçma bulunmasına sevindim. Genele yaymamak lazımmış değil mi? Ben genele yayarak, pembe bir tablo çizerek Ubuntu sorunsuz bir dağıtımdır desem, foruma gelmesem cidden çok saçma olurdu.

Özneldir, nesneldir meselesini tartışmak istemiyorum. Ben anlamıyorum mesela o ifadelerden bir öznellik, nesnellik. Benim için "Ubuntu berbat" diyen birisi açık ve genel bir eleştiri yapmış oluyor. Genel forum da benim için kıyas değil ne yazık ki.

Anlaşmamız gerekmiyor doğru. Şöyle söyleyeyim o zaman, 11.04 "berbat" diyenler çok saçma eleştiriler yapıyorlar. Gerçeği yansıtmıyor, Ubuntu 11.04 dört dörtlük arkadaşlar, kurun kurdurun.

xhektor

Alıntı YapUbuntu 11.04 dört dörtlük arkadaşlar, kurun kurdurun.

:) +1

Yiğit Ateş

Benim görüşlerim yanlış yönlendirmeyse, beğendiğini belirten arkadaşlar da yanlış yönlendirmiş olabilirler değil mi? Ama olmaz tabii, sen öyle düşünüyorsan yanlış yönlendirme olmuyor. Neyi nereye yönlendirmişiz Allah aşkına, benim görüşlerim kanun hükmünde mi? Ben eleştirimi yaptım, insanların dikkate alıp almayacağını ben belirlemiyorum sonuçta. Ha eleştiri de yasak deniyorsa, diyecek bir şey yok tabii ki. Eleştirinin nesnel olabileceğini de ilk defa duydum, neyse yeni bir şey öğrendik.

Bu sürüm berbat diyen biri eleştiri yapmış oluyor demişsin, e ben zaten eleştiriyorum? Eleştiremez miyim? Genel forumun kullanıcı sayısına bakılıp, kıyas kabul edilmiyorsa ona da diyecek bir şey bulamıyorum.

Neredeyse 3 senedir bu forumdayım, ilk defa senin ağzından bu derece mantıksız cümleler çıktığını görüyorum. Ayrıca, ikinci seferdir forumdaki kullanıcılara yardım edip etmeme mevzusu açılıyor. Bu çok kırıcı bir yaklaşım, daha önce de belirtmiştim hatırlıyorsan. Bir özel ileti atman kafi diye. Bu konu tekrar gündeme gelmesin lütfen.

aklan

@eribol, bende de ATI X serisi ekran kartı var ve Mesa sürücüleri kurulu. Bu hâliyle Unity arayüzünün yanı sıra, masaüstü efektleri de çalışmıyor. Google kenar çubuğunu kullanıyorum, saydamlık olmadığından çok kötü görünüyor. Görünümle ilgili ciddi sorunlarım var. Bu sorunların hiçbiri 10.10'da yoktu, en son kararlı sürüme yükseltince başladı.

Bu sorunları düzeltmek için önerileriniz varsa alabilir miyim?

eribol

glxinfo | grep renderçıktılarına bakmak gerekecek.

heartsmagic

@Yiğit Ateş, sondan başlayayım. Sen yine meseleyi yanlış anlıyorsun, benim aklımdan o geçmiyor. Beni geçelim, forumda yardım etmeye çalışan herhangi birisi olsun. Kendi sisteminde sorun olmadığı için bunu genele yayması "Aman canım 11.04 sorunsuz zaten, forumda yardıma da ihtiyaç yoktur" demesi ne kadar doğru? Saçma değil mi?

İkinci defadır yasak mı diyorsun eleştiri, yasak demedim ki? Sen eleştiriyorsun, ben de eleştiriyorum. Ben forumda sayfalarca ileti gezerken bir kısmına yönetici kisvesiyle yorum yaparım, bunu yaptığım zaman da belli ederim. "Lütfen yapma, lütfen konu açma, lütfen kod etiketi kullan, lütfen seviyeli üslup kullan, lütfen tartışma çıkartma" derim. Diğer yorumlarımın hepsi yönetici olmayan benim düşüncelerimdir

Daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Yanlış yönlendirmeye örnek de vermek istedim, verdim hatta. O arkadaş da belki sorun yaşayacak 11.04 ile ancak kurmadan bilemez bunu. İnsanlar eleştirileri okuyorlar ve bu eleştirilerde sorunun kaynağı belirtilmediği için sanki tüm 11.04 sorunluymuş gibi hissediyorlar. En güzel örneğin benim sistemim, @decent'in sistemi, @eribol'un kurduğu sistemler değil midir? Her Ubuntu sürümünde sorunlar olabilir, benim derdim, meramım bir sürümü "toptan" berbat olarak nitelemektir.

Anlaşalım ve bu tatsız meseleyi kapatalım istiyorum. 11.04 her Ubuntu sürümünün olabileceği gibi bazı sistemlerde sorunludur, hatta berbattır. Yine 11.04 her Ubuntu sürümünün bazı sistemlerde olduğu gibi sorunsuzdur, mükemmeldir (mükemmel diye bir sistem yoktur).

Cümlelerimin falan mantıksız oluşuna ise hiç girmek istemiyorum, senin mantıksız bulduğunu ben mantıklı, benim mantıksız bulduğumu (berbat denmesini mesela) sen mantıklı bulabilirsin. Bu ilk değil, son da olmayacak.

aklan

Alıntı yapılan: eribol - 01 Mayıs 2011 - 21:52:14
glxinfo | grep renderçıktılarına bakmak gerekecek.

Buyurun:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,

eribol

@aklan, yeni bir başlık açarsanız daha iyi olacak. Burada sorunu ele alırsak arada kaynar gider :) Açacağınız konuya unity --replacekomutunun çıktısını da ekelrseniz daha iyi olur.

decent

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 01 Mayıs 2011 - 20:07:15
Kararlı hali buysa, kararsız hali nasıl olacak çok merak ediyorum. Unity'ye zaten tahammül edemiyorum da, klasik oturumda bile donmalar yaşayıp üstüne bir de bildirim alanı çöktü sileyim mi deyince tepem attı. Zaten Ntfs disklerimi de fstab'a işlediğim halde tanımıyordu. "s" tuşuna basıp geçiyordum. Gerek yok, ben seni komple siliyorum dedim.

Unity sorunları ise apayrı bir konu, o konuya girersek zaten çıkamayız. Bana göre tam bir rezalet.

@kaansef, az bile söylemiş bence. Şu sürümü kararlı sürüm diye getirip önümüze koymaları çok acıklı bir durum.

Tamam eleştirelim, eksiğini-fazlasını söyleyelim de, sadece 3 gün önce çıkmış bir sürümü yerden yere vurmaya hakkımız var mı ?
Gönüllüler topluluğu ve geliştiriciler harıl harıl sorunlara çözüm ararken ve birçok sorun yıldırım hızı ile çözülmüşken..

1 ay sonra yeni sürüm takvimi işlemeye başlıyor, önceki sürümler (10.04 ve 10.10) hala dimdik ayakta, bu kadar alternatif varken...
Bence bu kadar verilen emekleri (buna sizin emekleriniz de dahil)bir kez daha düşünüp öyle konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Bu arada tekrar belirteyim, benim Natty ile çözülmemiş hiç bir sorunum yok, emeği geçenlerin hepsine tekrar teşekkür ediyorum :)

aklan

Alıntı yapılan: eribol - 01 Mayıs 2011 - 21:58:26
@aklan, yeni bir başlık açarsanız daha iyi olacak. Burada sorunu ele alırsak arada kaynar gider :) Açacağınız konuya unity --replacekomutunun çıktısını da ekelrseniz daha iyi olur.

Daha önce http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26019.new.html#new adresindeki konuda sorunu çözmek için yardım almaya çalışıyordum. Aslında o konunun dağılacağını bilsem yeni konu açardım ama, artık orası yarım kalmasın. Oraya çıktıyı ekledim, bakabilirsiniz.

Yiğit Ateş

@heartsmagic, o zaman bunun hoş olmadığını söylemiştim. Şimdi o anlamda demedim diyorsun, tamam o anlamda demediysen özür dilerim. Ancak bunun yeniden dile getirilmesi hoş bir şey mi? Bu tür bir ifadeyi, önceki seferde tam olarak o anlamda söylediğini düşünen biri, görünce ne düşünür?

Hem eleştiri yasak değil diyorsun, hem de eleştiri getirdim diye beni kıyasıya eleştiriyorsun. Ben senin her iletini bunu kullanıcı olarak yazmış, bunu da yönetici olarak yazmıştır diye sınıflandıramam. Kaldı ki, bence bir önemi de yok.

Yanlış yönlendirme diyorsun, ancak ben iletilerimde karşılaştığım sorunları da yazdım. İsteyen açıp bakar. Sorunun kaynağı nerede belirtilmemiş, onu da anlayamadım.

Benim ölçülerime göre, önemli oranda kullanıcı sorun yaşıyorsa o sürüm olmamıştır. Beni ya da bir başkasını memnun etmiş olması onun başarılı olduğunu göstermez. Bu benim fikrimdir, bunda toptan berbat olarak nitelemişsin demenin anlamı nedir?

Tatsız meselelerimiz son zamanlarda artmaya başladı ne yazık ki. Bence de kapansın. Tüm arkadaşlardan konu bu yöne kaydığı için özür diliyorum.

travego0403

Bende de herhangi bir sorun yok(Forumda belirtilenler hariç). Dil seçimi açılmıyor ama ilk yüklendiğinde zaten Türkçe olarak açıldı.Kurulum aşamasında internetten çekip kurdu herhalde. ATI HD2600 ekran kartım var, otomatik olarak tanımadı ek sürücüleri konsoldan açıp kurdum.

Genel anlamda biraz hız olarak yavaş geldi diyebilirim. Tek sorunum da zaten Linuxun genel sorunu flash hakkında videoları tam ekran yaptığımda flash çöküyor.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

@Yiğit Ateş, tüm iletilerimi normal kullanıcı kisvemle değerlendir o zaman, daha hayırlı olacaktır.

O zaman da söylemiştim, tekrar söylüyorum. Eğer bir gün bıkıp gidersem bir kişi yüzünden gitmem, gideceğimi de özelden bildirmem, "ben gideceğime sen git" demem. Çok ama çok saçma ve kaba bir şey olur bu. O zaman da söylemiştim, yanlış anladın, yanlış anlıyorsun.

Seni eleştiri getirdin diye eleştirmem, eleştirinin yasak olduğu anlamına gelmez haliyle. Sen eleştiriyorsun, eleştirirken 11.04'ün düzgün çalıştığı sistemleri es geçerek toptan "berbat" diyorsun, "neden karşımıza kararlı olarak getirdiler" diyorsun, ben de diyorum ki genellemeyelim, güzel güzel çalışan birçok sistem var. Eleştirdiğim nokta bu.

Konu kaydığı için kendi adıma ben de özür dilerim.

Tuxie

Ya neyi tartışıyoruz anlayamadım sonuçta geliştiriciler bir karar vermişler ve unity' e geçilmiş. Haliyle birtakım sorunlar oluyor. Bu hangi işletim sisteminde ya da yazılımda yok ki ha aldıkları karar ne kadar doğru ilerde göreceğiz. Ayrıca nvidia kartımı tanımadı ve klasik masaüstü ile açıldı.

Burada açıkçası bu tür değişikliklerde bence sürüm yayınlama süresini uzatabilirler hem daha iyi olur gibi sanki.

hüseyincicek

bence 10.10 a gore daha sağlam olmuş ama 10.10 kadar hızlı degil benim pc de oyle

syagdiran

Ben şu an tamamen Ubuntu Natty'ye geçtim. Sanal işletim sistemi dışında başka bir işletim sistemi kullanmıyorım. Unity'ye de alışmaya başladım. Natty, bazı eksikleri dışında çok iyi bence. Ayrıca Canon Mp280 Yazıcımı da yükledim ve kullanıyorum.

Luna

Neyin tartışması ki bu anlamış değilim :(

Ufak tefek bugları var sadece ve uzun zamandır güncelleme alamıyoruz, toplu bir güncelleme ile herşey hallolur ben de gayet akıcı çalısıyor, temiz kurulum yaptım; fakat açılık windows xp gibi biraz hantallaşma var, tek bu tarafını beğenmedim, ama masaüstü geldikten sonra çok rahat kullanmak.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

grayloop

11.04 Maceramız  :o :o

Ubuntu'ya başlayalı yaklaşık 3 ay oldu. O zamandan bu yana (antivirüs için verdiğim lisans ücretine yanarım hala) XP'ye 8-10 kez girdim. Herkesin beklediği gibi ben de 11.04'ü bekledim. Değerlendirmelerden okuduğum kadarıyla oldukça eleştiri, olumsuz yorum var, nedenini beklentilerin yüksek olmasına bağlıyorum. Yüksek beklentiler büyük hayal kırıklıklarına neden olabiliyor. Önce sadece yükselttim, unity kuruluydu ama çalışmadı (unity'yi netbook sürümünden biliyordum) biraz da ağırlaştı ben de baştan kurdum (home'u yanlışlıkla da silerek). UbuntuOne bende de açılmadı (kullanmıyordum aslında, bu sürüme geçince başlarım diyordum, kısmetse olur ileride :) ), Firefox'da yedeklediğim yer imlerini tekrar kurana kadar birkaç takla attım, bir de sistem çöktü ve yeniden kurdum (hepsi son 24 saat içinde oluyor), çalıştırdım takılmalar kiltlenmeler oldu vs.  Çoğu kişinin başına gelmiş olanları yaşadım... "Berbat" değil, "mükemmel" de değil, yeni çıkan ve yenilikçi olan bir sürümden beklenebileceği gibi hatalar barındırıyor.

Unity'ye alışmak, Windows'dan Ubuntu'ya geçişteki yaşadığım alışkanlık çatışmalarını hatırlattı. Ama alışacağız galiba. Yakında gelecek güncellemelerle problemlerimizin çözüleceğini düşünüyorum, bekleyeceğiz. Yeni birşeyler denendiğinde böyle hataların olmasını anlayabiliyorum. Bir de, öyle sanıyorum ki, Ubuntu bilinçli olarak (hem  diğer Linux sürümlerinden hem de -özellikle- Windows sürümlerinden) farklılığını göstermek için bazı alışkanlıkları değiştirmeyi denemiş. Kararlılık, yavaşlama  gibi nedenlerden dolayı 10.10'a dönmeyi düşünmüyorum açıkçası, düzeltme güncellemelerine güveniyorum. Hatta her şeyi göze alıp yarın 2 öğrencimin bilgisayarına da kurmayı düşünüyorum.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Luna

Ben sürücüleri komutlar ile yükledim gayet de mutluyuz :)
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

karizmaxi

compiz ile çakışmasını birde simgeye basınca simge durumuna küçültmeyi (hatta bi önerim vardı http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26914.0.html bu başlıkta fare sağ tuşu ile tutup yan bar' a ittirdiğimizde küçülse daha görsel eğlenceli ve de basit olu bence :) ) çözsünler ilk etapta bana yeter
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

if

Unity'yi, rıhtım uygulamalarına (Docky, AWN vs.) alternatif olarak algılıyorum. Kısa süreli kullanım imkânım oldu. Rıhtım uygulamalarının daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Öyle veya böyle hayırlısı olsun.

krwlng

@if, düşüncelerine tamamen katılıyorum, unity yerine alta güzel bir dock koysalar bence daha iyi olurdu.
Ayrıca artık, 11.04 normal düzene girene ve ben 11.04 yükleyene kadar bu konulara mesaj yazmayacağım, vakit buldukça diğer konularda ve önceki sürümler hakkında paylaşım ve yardımlar yapmaya çalışacağım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!