Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anıl

Görselliğe öncelik verilmiş ama pek kullanışlı olmamış , Ubuntu alışıla gelmişin dışında  bir masaüstü  ile karşılıyor bizi ama  klasik görünüme geçerek  en azından  görsellik yerine alıştığımız Gnome'u kullanabilme özgürlüğüne sahibiz , bir kaç uygulamada da hata ile karşılaştım zaman içinde bu sorunlar çözülürse 11.04'ü kullanmamak için hiçbir neden yok  , bu sıkıntılar  belli bir süre devam ederse sorunlar çözülene kadar önceki sürümler yada  mint herkezin önceliği olacak  gibi....
Kullandıkça sıkıntıları paylaşalım , Hayal kırıklığına uğrayan bir çok arkadaşı şuan daha iyi anlayabiliyorum.
Ubuntu - SuSe

karamani44

ekran iki defa karardı mouse hareket etti ama gerisi gelmedi. tek sorunum bu onun dışında gerçekten harika olmuş 11.04 ün masaüstü ya da gnome 3.
ekran boş kalıyor ve daha geniş gibi duruyor. onun dışında görsellik harika. sistem yönetim gibi yerlere ulaşmada biraz sıkıntım vardı awn yükleyerek onu da çözdüm. şu an çökme olmazsa süper gerçekten.

s3cr3t

çıkar çıkmaz indirip kurdum. fakat bazı problemlerle karşılaşmadım değil.

Sistem Ayarları içinde
Donanım -> Ek Sürücüler
Sistem -> Dil Desteği
Yazılım Kaynakları Yok
Ayrıca Update Managerden Ayarlara tıklayınca yetkilendirme şifremi soruyor. şifreyi giriyorum ama açılmıyor.

bu tarz problemler. dil seçenekleri ve ek sürücüler komutla açabiliyorum. ama sonuçta komutla açmak çözüm değil. ubuntuda böle bariz sorunlarla çıktığını ilk defa görüyorum. ama unity güzel olmuş. evet ilk başta zor geliyor insana ama olsun. alışılır ve güzelde olur. ben windows tan ubuntuya geçtiğimde bunun 10 katı zorlanmıştım. ama alıştım. alışkanlaık meselesi tamamen. birde şu sorunları hallederlerse tadından yenmez. :D

ayrıca sorunlarımı
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26856.0.html
konusunda açmıştım. yardımcı olabilecek arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

ubuntuki lilith

Ben de güncelleme yöneticisi sorununuz hariç hepsini yaşıyorum, kurduğumda unity çalışmamıştı ama forumdan gösterilen şekilde halledebildim. Şu anda unity var, ubuntu one da açılmıyor bende.
Ek: Uçbirimde gconf-editör komutunu çerince açılan pencerede desktop altında gnome var fakat unity yok? Bunu da bağlantıdaki özellikleri denemek isterken fark ettim.
http://www.ubunturoot.com/2011/02/remove-and-rearrange-items-in-unity-2d.html

dedete

bende bugün 10.10'dan 11.4'e yükselttim. hiçbir sorunla karşılaşmadım. performans açısından baktığımda işlemci ve ram kullanımında 10.10'la arasında gözle görülür bir fark yok. kullanım açısından ilk 15 dakika çok fazla bocaladım ne nerede biraz karışık geldi :) görsellik olarak ise gerçekten çok süslü kimileri beğenicektir kimileri aksine çok fazla abartıldığı düşüncek genel olarak herkesi memnun edecek bir görsellik olmadığı kanaatindeyim ama windows kullananların yanında 11.4 kullandığınızda kesinlikle dilleri düşecektir. içten içe imreneceklerdir buna eminim.

hitokiri

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 29 Nisan 2011 - 16:43:13
Ben de güncelleme yöneticisi sorununuz hariç hepsini yaşıyorum, kurduğumda unity çalışmamıştı ama forumdan gösterilen şekilde halledebildim. Şu anda unity var, ubuntu one da açılmıyor bende.
Ek: Uçbirimde gconf-editör komutunu çerince açılan pencerede desktop altında gnome var fakat unity yok? Bunu da bağlantıdaki özellikleri denemek isterken fark ettim.
http://www.ubunturoot.com/2011/02/remove-and-rearrange-items-in-unity-2d.html
Bu  ince ayar durumları  artık gsettings üzerinden gibi gelmeye başladı bana XD
:~$ gsettings list-schemas|grep -i unity
com.canonical.Unity.Devices
com.canonical.Unity
com.canonical.Unity.Panel
com.canonical.Unity.Launcher
:~$ gsettings list-keys com.canonical.Unity
form-factor
home-expanded
:~$ gsettings range com.canonical.Unity form-factor
enum
'Automatic'
'Desktop'
'Netbook'
:~$ gsettings get com.canonical.Unity form-factor
'Automatic'
:~$ gsettings set com.canonical.Unity form-factor 'Automatic'

Bu yoldan gitmek ayarlar için çözüm olabilir diye düşünüyorum..

hakperest

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Alıntı YapOpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 7400/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 270.41.06

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          no
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          no

Bunun anlamı nedir acep? Netbookta bile çalışan unity benim bilgisayarımda çalışmayacak mı?
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

syagdiran

Alıntı yapılan: karamani44 - 29 Nisan 2011 - 15:18:55
ekran iki defa karardı mouse hareket etti ama gerisi gelmedi. tek sorunum bu onun dışında gerçekten harika olmuş 11.04 ün masaüstü ya da gnome 3.
ekran boş kalıyor ve daha geniş gibi duruyor. onun dışında görsellik harika. sistem yönetim gibi yerlere ulaşmada biraz sıkıntım vardı awn yükleyerek onu da çözdüm. şu an çökme olmazsa süper gerçekten.
Ubuntu 'da çökme mi oluyordu???

karamani44

Alıntı yapılan: syagdiran - 29 Nisan 2011 - 18:38:02
Alıntı yapılan: karamani44 - 29 Nisan 2011 - 15:18:55
Ubuntu 'da çökme mi oluyordu???
bu dediğim olay iki defa art arda oldu ama sonra olmadı. sonrasında ile şu başlık http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26857.0.html altında belirttiğim problemleri yaşamaya başladım. compizde ayarlarla oynadım ama ne yaptım bulamadım. sabahtan beri deniyorum ama eski haline tam olarak getiremedim. herhalde herkes 11.04 te biraz acemi şuan ki maalesef hala yardım gelmedi.
eğer sende ccsm ayarları varsa hangilerinin işaretli olduğunu gönderebilirmisin bende aynısını yapayım. yoksa düzelmeyecek

decent

Alıntı yapılan: karamani44 - 29 Nisan 2011 - 18:58:12
bu dediğim olay iki defa art arda oldu ama sonra olmadı. sonrasında ile şu başlık http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26857.0.html altında belirttiğim problemleri yaşamaya başladım. compizde ayarlarla oynadım ama ne yaptım bulamadım. sabahtan beri deniyorum ama eski haline tam olarak getiremedim. herhalde herkes 11.04 te biraz acemi şuan ki maalesef hala yardım gelmedi.
eğer sende ccsm ayarları varsa hangilerinin işaretli olduğunu gönderebilirmisin bende aynısını yapayım. yoksa düzelmeyecek

heartsmagic

Bugün geçtim 11.04'e. Temiz bir kurulum tercih ettim, zira hem sistemim çöplük gibi olmuştu, hem 9.10'dan beri geliyordu, hem de malum Unity gibi radikal değişiklikler olmuştu.
An itibariyle memnunum. Çökme, kokma yapmadı bana Ubuntu, her zaman olduğu gibi :)

* Kurulum esnasında yedek ve diğer bölümlerimi /media altına bağlatmadı bu sefer.
* Btrfs hâlâ "sparse file not allowed" hatası veriyor başlangıçta, bilinen bir mesele.
* Compiz'de küp ile uğraşırken ben de ortalığı karıştırdım bir arkadaş gibi. Compiz ve Gnome ayarlarını sıfırlayarak çözdüm olayı. Compiz'deki pencere dizme eklentisini hallettikten sonra Unity sanırım benim için ideal bir ortam oldu.

Yaklaşık üç sürümdür beni en fazla heyecanlandıran sürüm 11.04 oldu. Muhtemelen Unity ile de yola devam edeceğim. Ciddi sorunlar yaşamadığım için iyiden iyiye Ubuntu'nun bana sürekli kıyak geçtiğini düşünmeye başladım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karamani44

çok teşekkürler sevgili @decent. uğraşırken oraya kadar gelmiştim ama görememiştim. bundan sonra daha dikkatli olurum.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2011 - 19:26:44
Compiz'deki pencere dizme eklentisini hallettikten sonra Unity sanırım benim için ideal bir ortam oldu.

peki nasıl çözdün pencere dizme eklentisini
şuan örneğin kübü döndür özelliği etkin mi.

ubuntuki lilith

Yaklaşık üç sürümdür beni en fazla heyecanlandıran sürüm 11.04 oldu. Muhtemelen Unity ile de yola devam edeceğim. Ciddi sorunlar yaşamadığım için iyiden iyiye Ubuntu'nun bana sürekli kıyak geçtiğini düşünmeye başladım.
Ubuntu kıyak geçeceği adamı bilmiyor bence ;D

takyon

11.04 de dil desteği sayfası açılmıyor ve şu an herşey ingilizce. bunu nasıl düzeltebilirim forumda bi yerde görmüştüm ama şimdi bulamıyorum.
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

decent

Alıntı yapılan: takyon - 29 Nisan 2011 - 19:38:39
11.04 de dil desteği sayfası açılmıyor ve şu an * her şey ingilizce. bunu nasıl düzeltebilirim forumda bi yerde görmüştüm ama şimdi bulamıyorum.

Paket Yöneticisinden gerekli paketleri yükleyebilirsiniz.

XRumer

Aslında Ubuntu herkese aynı da her işini kendi gören, uzun yoldan yapan insana fark etmiyor. :D

heartsmagic

@karamani44, küpü tekrar kurcalamadım zaten kullanmıyorum. Dediğim gibi bana pencereleri dizen eklentisi yetiyor şu an.
@XRumer, çok uğraşmadım 11.04 için, çok fazla bilgime de ihtiyaç duymadım, bir iki tecrübem bana yetti. Ciddi sorunlar çıkartmadığı için şanslı saydım kendimi zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Hani elinizde narin bir şey tutarsınız da her an kırılacak diye korkarsınız ya, durum aynen bu ne yazık ki. Her an sistemin bir tarafı elimde kalacak diye korkuyorum.

Türkçe yerel sorunları, çökmeler, Compiz küp meselesi, sağ taraftaki Uygulamalar - Dosyalar kısmının canı sıkıldığında kaybolması, açılan bazı uygulamaların açık oldukları halde sol tarafta görünmemesi, panelin kaybolması vs. vs.

Etrafta gördüğüm, yükseltme yapanlarda ve ATI ekran kartlarında durum daha da vahim.

@eribol'un belirttiği üzere, bu durum KDE ve XFCE'ye yarayacak gibi görünüyor. Zira Gnome Shell'de de beklediğimi bulamadım kendi adıma. Uçurumdan aşağı yuvarlanıyoruz, 11.10 beklenilen seviyede olmazsa durum pek parlak değil.

Şu ana kadar gördüğüm en kötü Ubuntu sürümü maalesef. "Kararlı" sürüm yayımlandı ibaresi biraz ironik görünüyor. Keşke biraz daha beklenilseydi bu değişiklikler için.

decent

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2011 - 21:58:56
Hani elinizde narin bir şey tutarsınız da her an kırılacak diye korkarsınız ya, durum aynen bu ne yazık ki. Her an sistemin bir tarafı elimde kalacak diye korkuyorum.

Türkçe yerel sorunları, çökmeler, Compiz küp meselesi, sağ taraftaki Uygulamalar - Dosyalar kısmının canı sıkıldığında kaybolması, açılan bazı uygulamaların açık oldukları halde sol tarafta görünmemesi, panelin kaybolması vs. vs.

Etrafta gördüğüm, yükseltme yapanlarda ve ATI ekran kartlarında durum daha da vahim.

@eribol'un belirttiği üzere, bu durum KDE ve XFCE'ye yarayacak gibi görünüyor. Zira Gnome Shell'de de beklediğimi bulamadım kendi adıma. Uçurumdan aşağı yuvarlanıyoruz, 11.10 beklenilen seviyede olmazsa durum pek parlak değil.

Şu ana kadar gördüğüm en kötü Ubuntu sürümü maalesef. "Kararlı" sürüm yayımlandı ibaresi biraz ironik görünüyor. Keşke biraz daha beklenilseydi bu değişiklikler için.

Tam aksine, 10.04 veya 10.10 sürümlerinde nasıl ise aynen öyle kullanıyorum.
Evet sorunlar var, yeni karşılaşanlar için bazen usanç verebilir..
Alpha sürecinden bu yana takip ettiğimden de olabilir belki, çıkan sorunlara çözümler üreterek-bularak devam ediyorum..
"Göç gide gide düzelir." misali :)

Ayrıca;
Ubuntu gibi büyük bir dağıtım kullanıcının tercihlerini göz önüne almış ki,  Gnome klasik masaüstünü alternatif olarak sunmuş.
Diğer konularda bahsedildiği üzere unity hiç yokmuş gibi davranmak mümkün oluyor...

karamani44

ben hemen awn kurdum ve oradan da çoğu yere ulaşabiliyorum. alışma döneminde yardımcı olabilir.

Yiğit Ateş

Ubuntu dağıtımının temel amacı nedir? Herkesin kolayca kullanabileceği sorun çıkarmayan bir dağıtım olması, bu yüzden bu kadar seviliyor. Bu kadar sorunla uğraşacaksam niye Ubuntu'yu tercih edeyim ki diye üzücü bir soru çıkıyor ortaya. Sorunların biri bitiyor, biri başlıyor.

Sorulması gereken soru şu, daha önce Linux kullanmamış bir arkadaşınıza 11.04 cd'si verip sorunsuzca kullanacağını söyleyebilir misiniz? Ben söyleyemem.

özgürubuntu

:) Yorumları okudum @heartsmagic ve @decent dışında memnun olana rastlamadım :) 6.06'dan beridir her sürümünü çıktığı ilk gün kuran (bazı sürümlerde alfadan betadan gelen) ben NVIDIA ekran kartım olduğundan dolayı sanırım bu sürümü pas geçip elementary ile yoluma devam edeceğim..

Kolay gelsin herkese

decent

@Yiğit Ateş;
Hiç Linux kullanmamış birine de rahatlıkla söylerim.
Açılışta bir defalığına klasik masaüstünü seçmesini sağlarım ve gerisini zamana bırakırım.

karamani44

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2011 - 22:16:45
Ubuntu dağıtımının temel amacı nedir? Herkesin kolayca kullanabileceği sorun çıkarmayan bir dağıtım olması, bu yüzden bu kadar seviliyor. Bu kadar sorunla uğraşacaksam niye Ubuntu'yu tercih edeyim ki diye üzücü bir soru çıkıyor ortaya. Sorunların biri bitiyor, biri başlıyor.

Sorulması gereken soru şu, daha önce Linux kullanmamış bir arkadaşınıza 11.04 cd'si verip sorunsuzca kullanacağını söyleyebilir misiniz? Ben söyleyemem.
ama herşeyin bir alışma dönemi var. bir işte usta olan biri bile yeni bir yere tayin olunca önce azıcık bocalar de mi?
bence gayet güzel olmuş. windowsun alışılagelmiş uygulamalarından farklı ve daha görsel. zamanla elbet daha iyi hale gelecektir diye düşünüyorum.

Yiğit Ateş

Ubuntu'yla gönül bağı olan, senelerdir kullanmış arkadaşların toz kondurmaması normal. Ben de bu derece eleştirmek istemezdim, ama objektif olmaya çalışıyorum. Örneğin Windows böyle bir sürüm çıkarsaydı ne tepki verirdik, örneğin Vista?

Evet, zamanla daha iyi hale gelecektir muhakkak. Ancak, kaybettiği prestiji geri kazanabilecek mi ondan şüpheliyim.