USB'de canlı Dağıtımla Çalışmak ve Ayarları Kalıcı Yapmak :LinuxLive USB Creator

Başlatan kelebek333, 10 Nisan 2011 - 07:05:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baranbarlas

Ilk basta sakin olman sinirlenmemen gerekli linux farkli bir ortam kesinlikle windowsa hic benzemez bunun neticesinde ilk söyledigim kural gecerli hdd yi sök
usb ni fat32 olacak sekilde formatla 2.cisi kurulumu cd üzerinden yaptigini söylemissin sana kesinlikle önermistim ubuntu yerine usb ye lubuntu kurman gerektigini sistemi daha ay kullandigi icin az yer kaplayacak ve hizli bir usb sistemin sahibi olacaksin bunlara baslamadan önce virtualbox ile kurulumu sanal ortamda yapmaya calis sabirli defilsen ki bir miktar öyle gördüm sabirli olmani istemekteyim sanal olarak kurulum yap hatalarini gör ne yapman gerektigine odaklan aldigin hatalari nerede aliyorsun gözden gecir kesinlikle hata vermemesi gerekli bende ilk baslarda hatalar almaktaydim ama sonrasinda hatasiz kuruluma ulastim

heartsmagic

@sertreis, sen sakin olmadıktan sonra ne biz sana ne de sen kendine yardımcı olamazsın. Linux dediğin ortam geniş bir ortam ve normal şartlar altında Ubuntu'yu paşa paşa diskine kurabilirsin, hatta ilkokul öğrencileri bile kurabilir, kuruyorlar da zaten. Fakat tutup çok ayrı bir alana yönelmişsen, parmak bellek üzerinden hem de kayıt edilebilir cinsten bir şeyler istiyorsan bu Linux'un sorunu değil, denediğin projenin sorunudur. Bu nedenle "Bu Linux da neymiş be, bilmem kaç sene yüzüne bakmam" demen sadece seni bağlar, bakmayacaksan da ne biz ne de Linux bir şey kaybetmez. Dediğim gibi sakin ol lütfen.

Ben hatada CDROM falan göremiyorum. Uzun uzadıya ve genelde şikayet ederek ve üzerine biraz da dağınık yazarak anlaşılmaktan uzak kaldığın için ayrıntıları da anlayamıyorum. Fakat /dev/sdb1 kurulum yapılacak bölümse eğer kullanıldığını söylüyor, bu demektir ki o bölüm bir şekilde kullanımda. Her ne yapacaksan en baştan yap ve o bölümü ilgilendiren bir işlem yapma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fadike

Her şey iyi güzel ancak bu belirtilen işlemlerin tümü win32 ile mümkün. GNU/Linux altında sürekli olarak çalıştırmak için tam bir belgelendirme var mıdır?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2013 - 21:58:01

Şu kaynağı buldum araştırırken: http://www.backtrack-linux.org/wiki/index.php/Persistent_USB

Adım adım ilerledim ve sadece syslinux kısmında hata aldım.
root@tunca:/mnt/sdb1# syslinux /dev/sdb1
Syntax error at line 5 for drive A: column 9 in file /etc/mtools.conf: unrecognized keyword
syslinux: failed to create ldlinux.sys

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

monthy_python

Konuyla alakalı benim de derdim var.

usb'den sistem çalıştırdığımda ikinci bir usb disk takarsam sistem kilitleniyor.
Bilgisayar mac, ben bununla ilgili olabileceğini düşünmüştüm.

Bu durum doğal olarak usb diske sistem kurmamı engelledi (ben firewire'a kurdum, ama memnun değilim, usb'ye kurmak istiyorum.)
donanım sorunu mudur nedir bilmiyorum, söyleyeyim dedim.

fadike

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Şubat 2013 - 02:09:18
Bahsi geçen satırda ne görünüyor peki? mtools paketi yüklü mü?

Ayrıca: https://wiki.ubuntu.com/LiveUsbPendrivePersistent

mtools paketi en son sürümde...
$ sudo apt-get install mtools
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
mtools is already the newest version.
mtools set to manually installed.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

sertreis

ohoo abiler siz naptınız ya durun şimdi evi basıp beni asabiyeye kapatcaklar.
Ben sakinim canım yazdıklarımdan öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın. Sakin olmasam 1 hafta gece gündüz uğraşmazdım da .

Şimdi gelelim meseleye
Ben ubuntu 9.04 dü usbyi kurdum çok şükür ama daha büyük bi sorun çıktı (benim için) win usb takılı olmadan açılmıyor. Yani usb den  boot ediyorum işletim sistemleri listeleniyor wini seçersem açılıyor. Usbyi çıkarıp makineyi açınca siyah ekran sol üst köşede yanıp sönen bir çizgi var başka bişey yok.

Nasıl kurduğumu da söylim
ubuntu 9.04 ü linux live usb creator ile usbye attım. Hiç presistence ayırmadım (Live modu). MiniTool Partition Wizard Home Edition ile attığım bölümün(FAT32) boyutunu 1gb olacak şekilde küçülttüm. Usb den *önyükleme yaptım deneme modundan çalıştırdım. Gparted  ile bölümlendirdim. 1 gb swap - 5.4 gb ext4 hepsi primary. sonra kurulumu başlattım. Disk  bölümleme aşamasında hiç bir bölümün boyutuna dokunmadım sadece ext4 olan bölüme bağlantı / verdim. Sonra da mucizevi bir şekilde kurdu. - Azimli fare duvarı deler- Sevindim. Mutlu oldum. Fakat bu win e nolduysa heralde içerledi zoruna gitti başka isletim sistemleriyle gönül eğlendirmem, hdd den açılmıyor. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

İlgi için çok teşekkür ederim. Kızmak diye bişey yok işletim sistemi hatalı, sorunlu, bozuk, karışık yada üst düzey bilgi seviyesi kullanıcı istiyorsa ben du işe gelemem, benim seviyeme gelemice içinde daha linux kurmaya çalışmam demek istemiştim. Yanlış anlaşılmışsam affola.

Saygılar
İyi forumlar...

monthy_python

Grub'u usb'ye değil sabit diske kurmuşsunuz.
usbyi çıkarıp fixmbr denen yazılımla sabit diskteki mbr'yi onaracaksınız önce. sonra usb'yi takıp şurada anlatıldığı gibi yeniden grub kuracaksınız.
ha gayret az kaldı  ;D

sertreis

Öncelikle nasıl yapmışım ben onu?
Sonralıkla fixmbr diye bir program mı var yoksa komut olan mı bu? Ben komut olana baktım da çalışmadı. O zaman win7 dvdsi ile onarın diyolar bende dvd yok. Zaten formatıda win7 iso sunu sanal diskten çalıştırarak atıyodum. Belki kurtarmayı da yapabilirim dedim o da 'şimdi yükle' dedikten sonra 3-5 sn sonra cart diye bi hata veriyo. Ya bu mbr kısmı her win7 de aynı değil midir? Şimdi ben bi yerden dosya içeriğini bulsam, sonra ubuntudan girsem aynı yerine koyamaz miyim? İnternetten bulabilir miyim?

Bi de aklıma bişey takıldı. Şimdi grubu sabit diske kurmuşsun diyosun da flashı çıkarınca siyah ekran geliyo. Eğer öyle olsaydı grubun "lan ben grubum yerindeyim bekliyom da nerde bu sistem dosyaları şşşt lan sistem dosyaların flashta kaldı flashı tak" hatası vermesi gerekmez miydi?
Son olarak mbryi onarmam grubun silinmesini sağlayacak mı?

Saygılar
İyi forumlar...

monthy_python

fixmbr bir windows programı, komut değil.
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/MBRFix.shtml
usb takılıyken windowsu açın, programı indirip, kurup mbr yi tamir edin. böylece windows usb takılı olmadan da açılabilecek.

bundan sonra usbyi takıp grubu kuracaksınız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0

sertreis

Alıntı yapılan: monthy_python - 28 Şubat 2013 - 04:25:46
mbr yi tamir edin. böylece windows usb takılı olmadan da açılabilecek.

mbr yi tamir nasıl edeceğiz da ?

bunu açıyorum yıp diye açılıp kapanıyor. Yönetici olarak filan da denedim, bişe anlamadım. Başka yerlerde de anlaşılır bi anlatım yok. Bilen varsa bi yardımcı olun da?

heartsmagic

@sertreis, MBR'yi düzeltmeye gerek olmayabilir. Zira en nihayetinde oraya yine Grub kurulacak. Sen doğrudan Grub kurulumu için verilen bağlantıya bak. Fakat, kurduğun 9.04'ün desteği biteli seneler oldu. Çok ama çok eski bir sürüm kurmuşsun. Kısacası işin başındayken daha güncel bir sürüm kurmaya bak.

@fadike, peki ilgili satırda ne görünüyor?

sertreis

Mbr işini çözdüm, nasıl olduğunu sonra anlatcam.
Lili ile isoyu usbye attım live modunda açtım makineyi tekrar kuruyorum en sonda gelişmiş yaptım bu ekrana onay istiyorum.

Grub flasha mı kurulur bu şekilde tamam desem?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2013 - 13:02:21

Bekliyorum ha...

monthy_python

@sertreis "sdb" flash bellekse eğer, evet grub flash'a kurulur.
sudo fdisk -l
yaparak disklerinin durumundan emin olabilirsin. (büyüklüklerini kontrol ederek.)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Şubat 2013 - 11:33:19
@sertreis, MBR'yi düzeltmeye gerek olmayabilir. Zira en nihayetinde oraya yine Grub kurulacak.

arkadaş ubuntuyu flash belleğe kurmak istiyor, grubun sabit diste olmaması gerek yani.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2013 - 14:06:09

@sertreis: benim hdd ikiye bölünük mesela. dolayısıyla bende sda ve sdb, ikisi de sabit disk.
usb taktığım zaman bendeki adı sdc oluyor. böyle bir durum var, usb'nin adı ille sdb olur diye bir durum yok, bu yüzden emin olman lazım.

sertreis

Alıntı yapılan: monthy_python - 28 Şubat 2013 - 14:02:19
@sertreis: benim hdd ikiye bölünük mesela.

ya benim hdd de 3 parça ama adları dev/sda1- dev/sda2 - dev/sda3 şeklinde usb de dev/sdb oluyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: monthy_python - 28 Şubat 2013 - 14:02:19
Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Şubat 2013 - 11:33:19
@sertreis, MBR'yi düzeltmeye gerek olmayabilir. Zira en nihayetinde oraya yine Grub kurulacak.

arkadaş ubuntuyu flash belleğe kurmak istiyor, grubun sabit diste olmaması gerek yani.

Evet bunu kaçırmışım ben, en azından @sertreis beni değil seni dinlemiş :)

@sertreis, eğer bellek sdb ise sdb olacak. @monthy_python'nun söylediği üzere fdisk komutu ile görebilirsin.

sertreis

Arkadaşlar başka bir flashla işi çözdüm. Ubuntu 12.10 kurdum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Tek sorunum var kablosuz ağda şifreyi doğru yazmama rağmen bağlanmıyor sürekli şifre istiyor. Yeni kablosuz bağlantı oluştur deyip moden adını ve şifreyi girince bağlanıyor ama internete bağlanmıyor. Kabloluda sıkıntı yok.

çoğu konuyu okudum denilenleri yaptım ama hiç bişey değişmedi.
Donanım konusunda biraz acemiyim. Benim kartımdan olan konu da yok. Burdan devam etmek uygun olur mu yeni konu açmalı mıyım? Bi de nereye açsam uygun olur?

heartsmagic

Bu başlıktan değil de yeni bir başlıktan devam edelim. "Internet ve Ağ-Genel" bölümüne açabilirsin konuyu. Yine o bölümdeki sabit başlıklarımıza bak ve konu açarken verilecek çıktıları kendi konuna aktar. Ayrıca foruma hangi başlıklara baktığını, neleri denediğini de lütfen aktar.

umtbra

Linuxlive usb creator ile usb ye kurulum yaptım, ayarlarıda kaydediyor fakat her açılışta try ubuntu install ubuntu ekranı geliyor bu normal mi?  Try ubuntuya tıklıyorum sistem kaldığı yerden(son ayarlardan) devam ediyor ama açılış uzun sürüyor bu sefer.

Bİrde her açılışta masaüstünde install ubuntu butonu çıkıyor. Bu butondan kalıcı olarak kurtulmanın ve try-install ubuntu ekranına takılmamanın bir yolu varmıdır?

potasyumsiyanur

Alıntı yapılan: umtbra - 17 Şubat 2015 - 02:16:44
Linuxlive usb creator ile usb ye kurulum yaptım, ayarlarıda kaydediyor fakat her açılışta try ubuntu install ubuntu ekranı geliyor bu normal mi?  Try ubuntuya tıklıyorum sistem kaldığı yerden(son ayarlardan) devam ediyor ama açılış uzun sürüyor bu sefer.

Bİrde her açılışta masaüstünde install ubuntu butonu çıkıyor. Bu butondan kalıcı olarak kurtulmanın ve try-install ubuntu ekranına takılmamanın bir yolu varmıdır?

ayni sorundan muzdaribim cozum var mi. eskiden unetbootinle ayarlamalari yapinca direk acilmaktaydi simdi try instal ubuntu default filan yaziyor sikinti oluyor acilis suresi uzuyor
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.