Unity Yan Panel

Başlatan syagdiran, 24 Nisan 2011 - 22:23:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba Arkadaşlar. Unity de dikkatimi çeken ve olursa hoş olacağını düşündüğüm bir durum var. Gnome panel ya da Windows panelde açılmış bir uygulamanın üzerine tekrar tıklandığında simge durumuna küçülür. Ama Unity de bu özellik yok ya da ben bilmiyorum. Bu özellik kullanımı oldukça kolaylaştırıyor.
Ayrıca Uygulamalar kısmı çok dağınık geldi bana.

decent

Yan panel üzerinde çalışan uygulama simgesine tıkladığımızda uygulamayı panele küçültmüyor fakat panele küçültülmüş uygulamayı ekrana getirebiliyor.
Panele küçültmek için mutlaka pancere küçültme düğmesini kullanmak veya super+D tuş bileşimi ile hepsini küçültmek gerekiyor.

Bunun için isterseniz bir dock yazılımı kullanabilirsiniz veya klasik oturum açabilirsiniz.

syagdiran

Peki benim dediğim gibi olsa güzel olmaz mıydı ama değil mi? Bu arada Super Tuş hangisi oluyor?

DoGuKaN

Alıntı yapılan: syagdiran - 24 Nisan 2011 - 22:43:12
Bu arada Super Tuş hangisi oluyor?

Üzerinde Microsoft logosu olan tuş.

decent

Final sürümden sonra tekrar bakmak gerek, belki de çok daha işlevsel bir yan panel karşımıza gelecek.
Güzel olurdu belki, fakat yan panel işlevleri için geliştiricilerin ne düşündüğü ve neden şu andaki şekli verdikleri de önemli.
Kullanımda bu özellik bana zorluk çıkarmıyor, yabancılık çekmiyorum.

CTRL+ALT+ klavyenin sağındaki sayı tuşlarını kullanmayı da deneyebilirsiniz.

7  8  9
4  5  6
1  2  3

tuşları mevcut pencereyi ekranın istediğiniz köşesine ya da merkeze alıyor.

krwlng

Ben 11.04 testlerimde hep aynı soruyu sordum, "simgeye tekrar tıklayınca pencere küçülse ya" diye, fakat olmuyor maalesef, o açıdan şuan ki durumda pencere düğmelerini veya süper+d tuş bileşimini kullanmanız gerekiyor, ayrıca bu süper+d olayına da benim ayrı bir antipatim var, sanırım ayarlamak mümkün olur onu tekrar ctrl+alt+d yaparım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

6ng4n

Ya bu yan panel ne oluyor şahsen halen 10.10'dayım.Alta dock olarak koyabiliyor muyuz kişiselleştirebiliyor muyuz; yoksa ver elini kde mi demek gerekiyor?

sema

Yanıt 1'de yandaki çubuk için yan panel deniyor burada. Ayralarında yer değiştirme gibi bir şey görmedim ancak boyutunu biz belirleyebiliyoruz.
susema

ayben

Bu yan çubuğa, simge ekleme nasıl yapıyoruz. Örneğin, uçbirim simgesini, yan çubuğa nasıl eklerim. Bir de, masa üstüne, nasıl simge eklemesi yapabiliriz. Örneğin, uçbirim simgesini, masa üstüne yapıştırmak istiyorum. Bir de şunu da sorayım sormuşken. Bu üst çubuğa simge eklemesi nasıl yapıyoruz. Yani, sizin de yukarıda bahsediniz, çubuklarda kişiselleştirme nasıl olucak.

sema

@ayben, bunlar forumda çok konuşulan konulardan. Şuraya baktın mı:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26963.0.html

Ve şuna:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26012.msg320244.html#msg320244

Simgeye sağ tık yapıp başlatıcıda bırakabilirsin.
susema

ayben

Tamam bakacağım teşekkür. Daha doğrusu bulamamıştım o yüzden.