[Nasıl]Ekran Kartım Unity Çalıştırır mı ? sorusuna cevap arayın..

Başlatan decent, 24 Nisan 2011 - 12:57:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ineversmoke

Alıntı yapılan: decent - 17 Temmuz 2011 - 00:56:55
@ineversmoke,
Ubuntu kurulumundan sonra Nvidia sürücülerini yükleyip test işlemini ondan sonra yapmanız gerekiyor.
Öncelikle kartın karalistede olup olmadığına bakmakta fayda var..

Anladım hocam.

İnşallah yarın kurulumu yapar, sonrasında durumu sizlerle paylaşırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2011 - 19:12:15

Alıntı yapılan: decent - 17 Temmuz 2011 - 00:56:55
@ineversmoke,
Ubuntu kurulumundan sonra Nvidia sürücülerini yükleyip test işlemini ondan sonra yapmanız gerekiyor.
Öncelikle kartın karalistede olup olmadığına bakmakta fayda var..

@decent hocam ubuntuyu kurdum ve açılışta unity desteklenmediği uyarısı aldım.

Şimdi sürücü yükleme safhasındayız, burada bahsettiğiniz sürücüleri yüklemekten kast 1. sayfada belirttiğiniz gibi Nvidia'dan driver'ı indirip uçbirimden kurmak mı yoksa önce ek sürücülerden kartın sürücülerini yüklemek mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2011 - 22:36:42

Ustalar işlem tamamdır  8)

Alıntı Yap
ineversmoke@ineversmoke-HP-Pavilion-dv9000-GA355UA-ABA:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 6150/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 270.41.06

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          yes
ineversmoke@ineversmoke-HP-Pavilion-dv9000-GA355UA-ABA:~$

Deli_Ziya

Usta bende de aynı ekran kartı var nasıl çalıştırdın acaba? Nvidia dan 6150 driverını indirip kurudğum da sistem çöktü!!!

heartsmagic

Nvidia'dan değil de, sistemdeki donanım sürücülerinden kurduğunda da aynı şey oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ineversmoke

Alıntı yapılan: Deli_Ziya - 27 Temmuz 2011 - 14:16:14
Usta bende de aynı ekran kartı var nasıl çalıştırdın acaba? Nvidia dan 6150 driverını indirip kurudğum da sistem çöktü!!!

Bana soruyorsan kardeşim, yaptığım şey ubuntu kurulumu sonrası synaptic paket yöneticisinden nvidia-current sürücünü kurmak.

Sistemi yeniden başlattığımda unity aktifti.

Deli_Ziya

@ineversmoke Forumda yeniyim cevapla dedğimde size soruyor olduğumu düşündüm. Evet size sormuştum .Cevabınız için teşekkür ederim. Sıfır bir kurulum yapıp current sürücüyü deneyeceğim. Çünkü Ubuntu anladığım kadarıyla driverları fazla kurcalamanızdan hoşlanmıyor.

Cevap için tekrar teşekkür.

Not : Gerçi 2b sini çalıştırdım. Sanki gnome daha kullanışlı gibi geldi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2011 - 11:47:34

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Temmuz 2011 - 23:11:38
Nvidia'dan değil de, sistemdeki donanım sürücülerinden kurduğunda da aynı şey oluyor mu?

Bu soruda bana galiba.Bu karışıklığı başlattığım için özür dilerim alıntı yapmayı öğrendim. Sistemden kurduğumda yani ek sürücülerden , çökme olmadı ama unity de çalışmadı.

ineversmoke

Alıntı yapılan: Deli_Ziya - 01 Ağustos 2011 - 11:28:26
@ineversmoke Forumda yeniyim cevapla dedğimde size soruyor olduğumu düşündüm. Evet size sormuştum .Cevabınız için teşekkür ederim. Sıfır bir kurulum yapıp current sürücüyü deneyeceğim. Çünkü Ubuntu anladığım kadarıyla driverları fazla kurcalamanızdan hoşlanmıyor.

Kardeşim ustalar daha iyi bilir ama sanıyorum sıfırdan kuruluma ihtiyacın olmaz. Synaptic paket yöneticisinden ekran kartınla ilgili yüklü nvidia driver'ı varsa onları kaldırıp current driver'ı kurman ve sistemi yeniden başlatman yeterli olur.

Bu arada gnome3 bence de daha iyi.

Ama her ikisini de deneyip kararı sen vermelisin derim.

heartsmagic

@Deli_Ziya, peki Unity çalışmadığında klasik Gnome u açabildin mi?
Ayrıca bu başlıktaki testi de yaptın mı sen, bir ihtimal Unity ile uyum sorunu vardır kartın.

sem

Ubuntu'yu (11.04) açtığımda Unity aktif olmuyor... Girişten Ubuntu, Ubuntu Classic gibi seçeneklerden Ubuntu'yu seçiyorum ama Ubuntu Klasik açılıyor...

Alt + F2 yapıp "unity" yazdığımda unity çalışıyor fakat;

örneğin Unity açıldıktan sonra tekrar alt + F2 yaparsam hem Unity hem de Gnome için komut arama bölümü aynı anda çıkıyor... Yani sanırım hem Unity hem de Gnome 2 çallışıyor... Bu durumda nasıl bir sorun olabilir? Hiç sorun yaşamadım fakat çok sağlıklı bir işlem gibi gelmedi... O nedenle soruyorum...

Alıntı Yapsemetey@natty:/usr/share/applications$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [GeForce Go 7400] (rev a1)

Alıntı Yapsemetey@natty:/usr/share/applications$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 7400/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 173.14.30

Not software rendered:       yes
Not blacklisted:                     no
GLX fbconfig:                        yes
GLX texture from pixmap:   yes
GL npot or rect textures:     yes
GL vertex program:             yes
GL fragment program:        yes
GL vertex buffer object:      yes
GL framebuffer object:       yes
GL version is 1.4+:             yes

Unity supported:          no

semetey@natty:/usr/share/applications$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for semetey:
xorg:nvidia_173 - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Enabled, Not in use)
xorg:nvidia_current - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Disabled, Not in use)

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Ben de unity kullanamayanlar bir öneri söyleyeyim. Unity-2d Unity den çok daha hızlı ve ayrıca 3B hızlandırıcısına da gerek duymuyor. Her ortamda tepki veriyor olması ise çok daha güzel :)

decent

Alıntı yapılan: sem0900 - 30 Ağustos 2011 - 00:13:01
Teşekkürler... İşe yarıyor... Unity doğrudan açıldı ve alt + F2 gibi komutlara sadece unity tepki veriyor...

Rica ederim.

Alıntı yapılan: eribol - 30 Ağustos 2011 - 00:20:49
Ben de unity kullanamayanlar bir öneri söyleyeyim. Unity-2d Unity den çok daha hızlı ve ayrıca 3B hızlandırıcısına da gerek duymuyor. Her ortamda tepki veriyor olması ise çok daha güzel :)

Ubuntu' nun güzelliği bu; bol seçenek sunması :)

Haftalar önce okuduğumuz haberler doğru çıkar ise,  Unity 2D ortamı 11.10 sürümünde de bizlerle olacak.

sdincsoy

Neyi yanlış yapıyorum acaba ?

~$ sudo jockey-text --list
xorg:nvidia_current - NVIDIA accelerated graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA accelerated graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)

~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: unable to create the OpenGL context
:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
Error: unable to create the OpenGL context

fuel@fuel-castle:~$ uname -a
Linux fuel-castle 3.0.0-15-generic #26-Ubuntu SMP Fri Jan 20 17:23:00 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
fuel@fuel-castle:~$

heartsmagic

Sürücüler kurulu mu acaba? Ara ara bu sorunu sanki glxinfo çıktılarında da görüyorduk. Yolunda gitmeyen bir sürümü meselesi sonucunda oluyordu galiba.