VirtualBox İşlemciyi Zorluyor mu?

Başlatan syagdiran, 23 Nisan 2011 - 23:53:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba Arkadaşlar. VirtualBox kullanıyorum ve İşlemcimin fazla zorlandığını görüyorum. Bu ilerde PC'ye zarar verir mi acaba?

decent

Alıntı yapılan: syagdiran - 23 Nisan 2011 - 23:53:01
Merhaba Arkadaşlar. VirtualBox kullanıyorum ve İşlemcimin fazla zorlandığını görüyorum. Bu ilerde PC'ye zarar verir mi acaba?

Bu tür yazılımlarda her zaman en güncel sürümün doğru olarak yüklenip ayarlandığından emin olmak gerek.
Çünkü yeni sürüm demek; hataların daha az olması, sistem kaynakları kullanımının en verimli seviyede olması demektir.

Aşağıdaki bağlantıdan sisteminize uygun güncel sürümü indirip yüklemenizi öneririm.

http://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

Ardından sistemi mutlaka yeniden başlatmalısınız.
Çünkü yeni yüklediğiniz sürüm ile çekirdek bütünleşmesi sağlanması yeniden başlatmak ile mümkün.

____
Alternatiflerden biri de çekirdek sürümünü yükseltip işlemci kullanımını izlemektir.
Örnek olarak ben şu anda Natty ile 2.6.39 RC4 sürümünü kullanıyorum

syagdiran

İşlemcinin zorlanması ilerde sorun çıkarır mı? Ben de Natty kullanıyorum. Virtualı Depodan yükledim. İşlemcim ise İntel i5 760

decent

İşlemci sıcaklığı makul seviyelerde seyrettiği sürece sorun olmaz.
Fakat yukarıda söylediğim gibi işlemcinin en verimli kullanıldığı yapılandırmayı ayarlamanızı öneririm.

syagdiran

Alıntı YapAlternatiflerden biri de çekirdek sürümünü yükseltip işlemci kullanımını izlemektir.
Örnek olarak ben şu anda Natty ile 2.6.39 RC4 sürümünü kullanıyorum
Bununla ne demek istediğinizi anlamadım. Bir de işlemci sıcaklığını Ubuntuda nasıl anlarım acaba?

decent

Çekirdek sürümünü yükseltmek için;
http://ubuntuguide.net/how-to-install-linux-kernel-2-6-39-rc4-in-ubuntu-11-04-natty

İşlemci sıcaklığını görmek için;
Alıntı yapılan: hslinux - 11 Mayıs 2008 - 18:26:52
Depo dan "sensors-applet ve lm-sensors" paketlerini kurduktan sonra, konsolda "sudo sensors-detect" komutunu calistirip cikan sorulara yes cevabini verdikten sonra bilgisayari yeniden baslatiyoruz. Panele sag tiklayip panele ekle menüsünde Hardware sensors monitor appletini ekliyoruz. Gerekli ayarlari applet menüsünden yapabiliriz, cünkü ilk baslangicta bütün sensörleri gösteriyor.Istemediklerinizin isaretini kaldirirsiniz.
Umarim yardimci olabilmisimdir.

DoGuKaN

Virtualbox kullanırken aynı anda 2 işletim sistemi çalıştırdığınız için sistemi zorlaması doğal bir şey. İşlemci sıcaklığına da bakmanıza gerek yok, bilgisayarınız, işlemci tehlikeli bir sıcaklığa gelirse kendiliğinden kapanır zaten.