chpasswd hatası

Başlatan adubel, 23 Nisan 2011 - 18:05:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adubel

merhaba;
chpasswd ile kullanıcımın şifresini değiştirmeye çalıştıgımda hata alıyorum düzeltemedim bir türlü
echo "user:pwd" | chpasswd

aldıgım hata ise
chpasswd: (user user) pam_chauthtok() failed, error:
Yetki alıntı kütüğü çalıştırma hatası
chpasswd: (line 1, user user) password not changed

internette baktıgımda bir çözüm göremedim. gördüysemde anlamadım :D yardımcı olursanız sevinirim :)

bytan

Tam olarak komutu nasıl verdin? Verdiğin satırla birlikte buraya aktarır mısın? Ayrıca doğrudan passwd komutu kullanmamak için özel bir sebebin var mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

adubel

echo "$deg1:$deg2" | chpasswd
şeklinde kullandım. passwd kullanmadım çünkü ben bunu yazacagım bi scriptte kullanacagım. değişkenler önceden belli olacak. passwd --stdin bunun için kullanılıyor fakat emin olmamakla birlikte debian ailesinde sorun çıkartıyormuş o yüzden bir tek chpasswd ye mahkum kaldım.
ordada kullandıgımda bu sorunla karşılaştım.

son olarak da geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. gerçekten vakit bulamadım :)

heartsmagic

Kısacası sorunu çözdün?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adubel

yok keşke çözsem hala aynı sorun devam ediyor

heartsmagic

Şöyle bir baktım da, bu yaşadığın sorun da Debian ailesine has gibi duruyor. Eskilerde libpam-krb5 bağlamışlar meseleyi, fakat Ubuntu tarafında kurulu değil o. Kurduğumuzda hata iletisi hafiften değişiyor ancak yine istenen şeyi yapmıyor. Etrafta irili ufaklı birçok hata kaydı, eposta gönderisi var fakat ben çözüm göremedim. Bir ikisinde libpam-krb5 paketinin güncellenmesi ile sorun çözülüyor denmiş fakat dediğim gibi bu paket bizde zaten kurulu değil.

Bir de Samba ile ilgili bir tarafı var, fakat bizim konumuz oraya hiç dokunmuyor sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jayw

Olay sudo ile alakalı olabilir mi acaba? Uçbirimde aşağıdaki şekilde kullanınca bende herhangi bir hata vermedi. Fakat bash betiği içinde denemedim. Aşağıdaki şekilde dener misiniz, belki probleminizi çözmeye yardımcı olabilir.

echo "$deg1:$deg2" | sudo chpasswd

adubel

yok konsolda işe yaradı ama bash betiği içinde ne yazık ki gene aynı hatayı aldım.
herhangi bi kullanıcının şifresini betik içinde değiştirmem için başka bi yol var mı ki?

jayw

Bash betiğinin ilgili kısmını (veya tamamını) burada paylaşırsanız hatanın tespit edilmesi daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Eğer paylaşmanız sizin açınızdan bir problem oluşturmayacaksa tabii...

bytan

O betiğin içerisine sudo eklenmeden yönetici haklarıyla çalıştırılması sağlandığında değişim işleminde yine sıkıntı oluyor mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST