Sigil - E-Kitap, epub oluşturucu

Başlatan yakusha, 22 Nisan 2011 - 10:31:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Sigil, Çoklu platform bir WYSIWYG ekitap editörü. epub formatındaki kitapları tasarlamak ve düzenlemek için oluşturulmuştur... Açık kaynak kodlu bir uygulamadır...

Kararlı sürümü 0.3.4 etiketini taşımaktadır, 0.4.beta3 seviyesinde de deneysel sürümü bulunmaktadır...

Özellikleri şöyle sıralanmıştır

Alıntı Yap
Özgür ve açık kaynak çünkü GPLv3 lisansına sahip
Çok Platformlu: Windows, Linux ve Mac ortamlarında çalışır
Tam Unicode Desteği: everything you see in Sigil is in UTF-16
Tam EPUB spec desteği
WYSIWYG editör
Çoklu Görünüm : Kitap Görünümü, Kod Görünümü ve Kod-Kitap birlikte görünüm
Metadata editor with full support for all possible metadata entries (more than 200) with full descriptions for each
Table Of Contents editor
Multi-level TOC support
Book View fully supports the display of any XHTML document possible under the OPS spec
SVG seteği
Temel  XPGT desteği
Gelişmiş import edilen dökümanları otomatik unicode formatına çevirme özelliği
TXT, HTML ve EPUB dosyalarını doğru bir şekilde çevirmesi; daha fazla dosya tipi desteği zamanla eklenecektir.
Embedded HTML Tidy; all imported documents are thoroughly cleaned; changing views cleans the document so no matter how much you screw up your code, it will fix it (usually)
Aktif şekilde kullanılabilir kullanıcı arayüzü
Native C++ application
hatalar :)
Ve biraz daha fazlası

şu adreste bir kullanım klavuzu bulunmaktadır: http://web.sigil.googlecode.com/hg/contents.html

Yazılım Sitesi: http://code.google.com/p/sigil/

Kurulum: Kendi installer'ı ile gelmektedir... indirdiğiniz sigil.bin dosyasını home klasörünüzde komut satırından ./sigil.bin diye çalıştırmanız durumunda kurulum scripti çalışmaya başlayacak ve yazılımı home klasörünüze kuracaktır...

Ayrıca kurulumu PPA üzerinden de yapabilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:sunab/sigil-git
sudo apt-get update
sudo apt-get install sigil

Artık bu forumu kullanmıyor.

burk

Linux setup.bin dosyası 54.7 mb; Windows setup.exe dosyası 9.9 mb, bu fark da nedir böyle?

yakusha

rc sürümü çıkmış, 4.0 sürümünün... 15mb imiş... onu deneyebilirsiniz...

burk

Alıntı yapılan: yakusha - 22 Nisan 2011 - 10:31:39
Kurulum: Kendi installer'ı ile gelmektedir... indirdiğiniz sigil.bin dosyasını home klasörünüzde komut satırından ./sigil.bin diye çalıştırmanız durumunda kurulum scripti çalışmaya başlayacak ve yazılımı home klasörünüze kuracaktır...
Elimde 54,7 mb boyutundaki Linux setup.bin dosyası bulunuyor ancak yukarıdaki talimata göre yükleme yapamıyorum, yardımcı olur musunuz?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Öncelikle indirilen dosyanın adı  tam olarak "Sigil-0.3.4-Code.zip" bunu çıkartınca dosyanın adı "Sigil-0.3.4-Code" oluyor. Bahsedilen sigil.bin dosyasını bulamıyorum, klasörü olduğu gibi kopyaladığımda zaman "./sigil.bin" komutundan herhangi bir tepki alamıyorum.

heartsmagic

Sen kaynak kodu indirmişsin yanlışlıkla, onunla çok uğraşırsın. İndirmen gereken dosya şuydu:
http://code.google.com/p/sigil/downloads/detail?name=Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin

burk

@heartsmagic
Oradaki dosyayı indirdim, adı tam olarak "Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin" ve home klasörüne attım ancak bahsedilen şekilde "./Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin" kodu ile yüklemeye başlayamıyorum; "command not found" uyarısı alıyorum.

heartsmagic

Dosya tam olarak neredeyse uçbirimden oraya geç.

chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin
./Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin

ile çalıştır.

burk

Talimata göre dosyayı home klasörüne taşımıştım, uçbirimden home klasörüne geçtim ve verdiğin kodu başına sudo koyarak ve koymayarak denedim, sudo olmadan izin vermedi, sudo eklediğimde ise hiçbir şey olmadı.

heartsmagic

Verdiğin komutun satırını ve çıktısını buraya aktar lütfen.

yakusha

sigil'i yazanlardan allah razı olsun :) ilk e kitabımızı yaptık, idefix e kitaplığında yerini alacaktır kendisi... kitabın sonunda da

Bu kitap Sigil ekitap uygulamasıyla özgür araçlar ve özgür işletim sistemu ubuntu kullanılarak sabri ünal tarafından hazırlanmıştır

diye eklemeye çalışacağım...

burk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2011 - 23:32:11
Verdiğin komutun satırını ve çıktısını buraya aktar lütfen.
Tam olarak;
burak@burak:~$ cd /home
burak@burak:/home$ chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin
chmod: 'Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin''nın erişim izinleri değiştiriliyor: Operation not permitted
burak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin
burak@burak:/home$

eribol

sudo ile tekrar dener misiniz? sudo chmod +x Sigil...runsonra da sudo ./Sigil...runveya
Alıntı Yapsudo sh Sigil...run

burk

@eribol sırasıyla;
burak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup run
chmod: 'Sigil-0.3.4-Linux-Setup''e erişilemedi: No such file or directory
chmod: 'run''e erişilemedi: No such file or directory

burak@burak:/home$ sudo ./Sigil-0.3.4-Linux-Setup run
sudo: ./Sigil-0.3.4-Linux-Setup: command not found

burak@burak:/home$ sudo sh Sigil-0.3.4-Linux-Setup run
sh: Can't open Sigil-0.3.4-Linux-Setup

eribol

Mesaj sayısına bakınca detaylıca yazmadım. run eki ayrı değil, zaten Sigil yazıp Tab tuşuna tıklarsanız tamamlar dosya ismini. run veya bin uzantılıdır dosya. Diğer komutları da bu minvalde tekrar denemenizde fayda var.

burk

@eribol
Evet, başta emin olamadım uzantı mı komut mu olduğuna, her iki türünü de denedim ve olumsuz sonuçlar aldım. Bana verdiğin kodlarda 3 noktadan sonra ayrıca bir boşluk olmadan "...run" şeklinde yazılınca da ayrı olan sonuçları verdim.
Düzeltecek olursam;
burak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run
chmod: 'Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run''e erişilemedi: No such file or directory

burak@burak:/home$ sudo ./Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run
sudo: ./Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run: command not found

burak@burak:/home$ sudo sh Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run
sh: Can't open Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2011 - 08:46:46

Alıntı yapılan: eribol - 01 Mayıs 2011 - 22:40:20
Alıntı Yapburak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run
bu çıktıya bakılırsa dosya dizin içerisinde değil. Dosya hangi dizinde ise terminalden o dizine gidip komutu vermeniz lazım.
Dosya o dizin içinde bulunuyor;
burak@burak:/home$ ls
burak  remastersys  Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin

eribol

Alıntı Yapburak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.run
bu çıktıya bakılırsa dosya dizin içerisinde değil. Dosya hangi dizinde ise terminalden o dizine gidip komutu vermeniz lazım.

eribol

:) Sanırım hâlâ tab tuşunu kullanmaya alışmamışız.cd /homesudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin

burk

Alıntı yapılan: eribol - 02 Mayıs 2011 - 10:51:32
:) Sanırım hâlâ tab tuşunu kullanmaya alışmamışız.cd /homesudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin
İstediğin tam olarak verdiğin kodun çalıştırılması değil mi? Yani tab tuşunu neden istiyorsun anlayamıyorum? :)

burak@burak:/home$ sudo chmod +x Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin
[sudo] password for burak:

eribol

Tab tuşu kolaylık sağlıyor. Dosya ismi uzun olduğunda ilk bir kaç harfini yazıp tab tuşuna basarsanız ismi kendisi tamamlar. Bu tab tuşu ayrıca dosya isimlerinin yanlış yazılmasının da önüne geçer. O yüzden tab tuşuna dikkat çektim. Tabii sonuçta istediğimiz çıktı idi ama biraz gecikmeli oldu :)

Komut sorunsuz iş görmüş artık kuruluma geçebilirsiniz.sudo sh Sigil-0.3.4-Linux-Setup.binolmazsasudo ./Sigil-0.3.4-Linux-Setup.bin

burk

@eribol
Problem sayesinde tab tuşunun işlevini de öğrenmiş oldum. :) Verdiğin kodlardan ikincisi çalıştı. :) Çok teşekkür ederim.

yakusha

türkçe kitap hazırlayacaksanız şu makale de önemli aslında... http://www.reeder.com.tr/epub.asp

burk

Alıntı yapılan: yakusha - 03 Mayıs 2011 - 14:38:53
türkçe kitap hazırlayacaksanız şu makale de önemli aslında... http://www.reeder.com.tr/epub.asp
Evet, akademik bir çalışma için kitapçık hazırlamamız lazım, link için teşekkür ederim.

frekans7

Konunun üstünden baya bir zaman geçmiş ama yine de birilerine lazım olabilir.
Aşağıdaki komutları uç birimden çalıştırıp Sigil programını kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:rgibert/ebook

sudo apt-get update

sudo apt-get install sigil