Airties modem için BusyBox erişim hatası

Başlatan Mx0Ub, 22 Nisan 2011 - 02:18:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mx0Ub

oturumu root ile açtım

cp /webs/index.html  /webs/a.html
cp: cannot create '/webs/a.html': Read-only file system

ancak erişim hatası alıyorum.
komutu çalıştırmak için ne yapabilirim ?
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

bytan

Alıntı YapRead-only file system

Hata yalnızca bu dosyaya mı mahsus yoksa sistem ve/veya /webs genelinde bu sorun var mı?

Oturumu root ile nasıl açtın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Bunu denediğin ortam nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mx0Ub

airties marka bir modem

bytan bakıcam
root u modem de loginde soruyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2011 - 04:45:26

root dizinin içinde bile izin yok

echo 1 >/root/a

Read-only file system

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2011 - 04:46:56

echo 1 >/a

Read-only file system

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2011 - 04:49:51

Hello,

mount -n -o remount,rw /

With this command, you can convert read-only file system to read-write file system.

To change back read-only file system..

mount -n -o remount,ro /

Best regards

böyle oluyo heralde
arkadasın modem bozmim
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

sema

Sisteme, sadece okunabilirken okuma-yazma izni veriyor yalnız bunu kök sisteminde yapıyor sanırım? Aslında alınan yerin linkini görseydik iyi olurdu, modemle de ilgili bir şey yok bu komutta, anlayabildiğim kadarıyla.
susema

krwlng

Ben daha önce bir kaç kez airties wifi modemin arayüz logosunu, giriş yazısını falan değiştirmeyi denedim, fakat sistem salt okunur olduğu için nasıl giriş yaparsanız yapın içerikte değişiklik yapamıyorsunuz, ancak firmware yedeği alıp bu yedek üzerinde değişikliğinizi yapıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz, bu da ne kadar mümkündür bilemiyorum. Bende e-con mc8000 var, ftp ile girip logoyu değiştirdim, ayrıca htz dosyaları için de Gnu/Linux uygulaması bulup düzenleyebildim. Aslında busybox tabanlı modemlerde "/etc/hosts" dosyası mevcut, bunun içeriği değiştirilebilse, engelli bir çok siteye sistem farkı gözetmeden erişilebilir gibi geliyor bana, yani yeni kurduğunuz sistemde tekrar tekrar ayar yapmaya gerek kalmaz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

redali

Alıntı yapılan: krwlng - 23 Nisan 2011 - 14:28:36
Ben daha önce bir kaç kez airties wifi modemin arayüz logosunu, giriş yazısını falan değiştirmeyi denedim, fakat sistem salt okunur olduğu için nasıl giriş yaparsanız yapın içerikte değişiklik yapamıyorsunuz, ancak firmware yedeği alıp bu yedek üzerinde değişikliğinizi yapıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz, bu da ne kadar mümkündür bilemiyorum. Bende e-con mc8000 var, ftp ile girip logoyu değiştirdim, ayrıca htz dosyaları için de Gnu/Linux uygulaması bulup düzenleyebildim. Aslında busybox tabanlı modemlerde "/etc/hosts" dosyası mevcut, bunun içeriği değiştirilebilse, engelli bir çok siteye sistem farkı gözetmeden erişilebilir gibi geliyor bana, yani yeni kurduğunuz sistemde tekrar tekrar ayar yapmaya gerek kalmaz.
Merhaba konu uyandırdıysam kusura bakmayın bi sorun olacaktı modeme ftp ile bağlanıp nasıl logo veya başka dosyaları değiştirebilirim login ekranını değiştirmek istiyorum.Modem markası airties war-141 ve sonicwall tz105

krwlng

Ftp uygulamasına modeminizin ip adresi kullanıcı adı ve parolası ile 21 portundan bağlanabiliyorsanız genellikle değişiklik yapılabiliyor, bu bağlantıyı sağlayamıyorsanız modem yazılımının yedeğini alıp veya hazır yazılımın dosyalarını açıp düzenleyebilir ve bu yazılımı tekrar modeme yükleyebilirsiniz. Ancak şunu belirtmek isterim bunu yaparken yapacağınız yanlış bir işlem cihazınızı çalışmaz hale getirebilir. Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız hiç denemeyin bu işlemi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

redali

filezilla ile bağlanmıyor bağlansa sadece www dosyasının içine 1 tane resim atacağım putty ile telnetten erişim sağlıyorum fakat dosya yüklemiyorum wget ile

zeybek91

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26746.0
Şu konuda arkadaşın biri bahsetmiş ama konu fazla derine inmemiş. FTP ile erişim demiş ama bende ftp portu aktif değil. Bunu aktif etmenin bir yolu varmı? Galiba ftp portu güncelleme anında açılıyor sadece? Güncelleme anında tarattığımda açıktı port sonra kapandı. Youtube gibi sitelere erişim yapmak için hosts dosyasında düzenleme yapmak istiyorum. Hosts dosyasına nasıl erişebilirim ve değiştirebilirim?
Modem:Airties rt-205 BusyBox v1.13.2
Kullanılabilir Portlar:

• 23
  • 53
  • 80
  • 1050
  • 1234
  • 5555
  • 81

siberoloji

zeybek91

heartsmagic

O başlıkta gördüğün gibi eğer dosya sistemi sadece okunabilirse yeniden yazılabilir olarak bağlaman gerekebilir ki bu o an olur mu bilemiyorum. Linux üzerinde oluyor fakat modemler için ne kadar kısıtlanmış bir zemin hazırlanıyor bilemiyorum. Bu arada Telnet ile şansını denedin mi?

Konuları birleştirelim.

zeybek91

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Nisan 2014 - 16:30:07
O başlıkta gördüğün gibi eğer dosya sistemi sadece okunabilirse yeniden yazılabilir olarak bağlaman gerekebilir ki bu o an olur mu bilemiyorum. Linux üzerinde oluyor fakat modemler için ne kadar kısıtlanmış bir zemin hazırlanıyor bilemiyorum. Bu arada Telnet ile şansını denedin mi?

Konuları birleştirelim.
Telnet ile şunları yaptım
cd /etc
echo 74.125.239.129 www.youtube.com > hosts
ping www.youtube.com

bu komutları yapatığım da modem üzerinden gösterdiğim ip adresinden ping alıyorum. Ama cmd ile bilgisayar üzerinden ping atığımda tib  yasaklama ipsi geliyor. ping almıyorum. Modemi kapatıp açtığımda hepsi eski haline dönüyor. telnet üzerinden ping attığımda tib yasaklı site ipsine atıyor. Bu komutu zaten telnet ile dns değiştirme yönteminden buldum olur mu diye baktım olmadı. Busybox komutları hakkında biraz bilginiz varmı echo read printf ... bu kodların tam olarak ne yaptığını bilsem belki çözerim?

D@bbe

o nasıl oluyor? benim TP-LINK routerda Huawei routerda telnet ile erişilemiyor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Busybox komutları temel Linux komutları, çok özel bir yanı olduğunu sanmıyorum. Sadece donanım üzerinde kısıtlamalar olabilir belki, çok fazla malumatım yok açıkçası. Senin sorunun komutlarla falan çözülür mü ona da emin değilim zira dosya değişikliği yapmana rağmen o IP adresleri üzerinden yürümüyor diğer makineler, mesele bu bence. Kaldı ki eğer yeniden başlatılınca eziliyorsa o dosya, demek ki o dosyayı sıfırdan üreten bir şey var demektir. Modeme göre araştırma yapmak gerekebilir kısacası.

D@bbe

amaç youtube erişimi içinse eski modem ( 4 port router ) ile dns denemek daha mantıklı... 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

zeybek91

Etc dosyası içeriği ve özellikleri -> neyi ifade ediyor?
# ls -l /etc
drwxr-xr-x    2 0        0              32 Dec 20  2011 wlan
drwxr-xr-x    4 0        0             320 Dec 20  2011 tr069
-rw-r--r--    1 0        0             132 Sep 26  2011 services
lrwxrwxrwx    1 0        0              16 Dec 20  2011 resolv.conf -> /var/reso
lv.conf
drwxr-xr-x    2 0        0              61 Dec 20  2011 rc.d
drwxr-xr-x    2 0        0              95 Dec 20  2011 ppp
lrwxrwxrwx    1 0        0              11 Dec 20  2011 passwd -> /var/passwd
lrwxrwxrwx    1 0        0              12 Dec 20  2011 mtab -> /proc/mounts
drwxr-xr-x    2 0        0              78 Dec 20  2011 miniupnpd
-rw-r--r--    1 0        0             175 Sep 26  2011 inittab
lrwxrwxrwx    1 0        0              10 Dec 20  2011 hosts -> /var/hosts
-rw-r--r--    1 0        0              26 Sep 26  2011 host.conf
-rw-r--r--    1 0        0              25 Sep 26  2011 group
lrwxrwxrwx    1 0        0              13 Dec 20  2011 gateways -> /var/gateway
s
-rw-r--r--    1 0        0             210 Sep 26  2011 fstab
lrwxrwxrwx    1 0        0              17 Dec 20  2011 ffproxy.conf -> /var/ffp
roxy.conf
drwxr-xr-x    4 0        0              28 Dec 20  2011 ffproxy
-rw-r--r--    1 0        0             190 Dec 20  2011 extract.xml
lrwxrwxrwx    1 0        0              16 Dec 20  2011 dproxy.conf -> /var/dpro
xy.conf
-rw-r--r--    1 0        0            3377 Dec 20  2011 defaults.xml
-rw-r--r--    1 0        0               3 Dec 20  2011 default_lang
-rw-r--r--    1 0        0           19798 Dec 20  2011 config.xml
-rw-r--r--    1 0        0               9 Dec 20  2011 buildversion
-rw-r--r--    1 0        0              29 Dec 20  2011 buildtime
-rw-r--r--    1 0        0              10 Dec 20  2011 buildserver
drwxr-xr-x    2 0        0              36 Dec 20  2011 adsl
lrwxrwxrwx    1 0        0              11 Dec 20  2011 TZ -> /var/tmp/TZ

Var dosyası içeriği ve özellikleri:
# ls -l /var
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Apr 19 14:26 socks
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 tmp
drwxr-xr-x    3 0        0               0 Apr 19 14:26 run
drwxr-xr-x    3 0        0               0 Jan  1  2000 lib
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 fyi
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 asd
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 cache
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 log
drwxr-xr-x    2 0        0               0 Jan  1  2000 mnt
drwxr-xr-x    3 0        0               0 Apr 19 14:26 tr069
--wS------    1 0        0           19840 Apr 19 14:26 config.xml
-rw-r--r--    1 0        0              78 Jan  1  2000 passwd
lrwxrwxrwx    1 0        0              29 Jan  1  2000 adsl_phy.lnk -> /etc/ads
l/adsl_phy_ANNEXA.bin
lrwxrwxrwx    1 0        0              21 Jan  1  2000 lang.js -> /webs/lang/la
ng_tr.js
-rwxr-xr-x    1 0        0              50 Jan  1  2000 dproxy.conf
-rw-r--r--    1 0        0              20 Jan  1  2000 resolv.conf
-rw-r--r--    1 0        0            1513 Jan  1  2000 wlan.conf
-rw-r--r--    1 0        0             319 Jan  1  2000 dnsmasq_dhcps.conf
-rw-r--r--    1 0        0             305 Jan  1  2000 hostapd.conf.wl0
-rw-r--r--    1 0        0              50 Jan  1  2000 ppp_resolv.conf

Alternatif olarak Firmware dosyasını düzenleme editleme yapabileceğimiz program varmı?

heartsmagic

-> sembolik bağları ifade eder. Bir nevi kısayol gibi düşünebilirsin. Dosyanın aslı orada değildir, sadece esas yeri işaret eden bir sembolik bağdır oradakiler. Örneğin resolv.conf dosyası gerçek bir dosya değil ve /var/resolv.conf yolundaki dosyaya işaret eder.